2007'den Bugüne 89,859 Tavsiye, 27,681 Uzman ve 19,690 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Hpv Tedavisi
MAKALE #20506 © Yazan Op.Dr.Levent TÜRK | Yayın Nisan 2019 | 2,042 Okuyucu
Hpv tedavisi, içinde üroloji, kadın doğum genel cerrahi ve psikolojiyi içeren geniş bir alanda yapılır.

1.ERKEK hastalarımızla birlikte KADIN hastalarımıza da tedavi uygulamaktayım. Önce tabi ki iyi bir öykü almak önemlidir. şikayetin ne zaman başladığı, şüpheli ilişki olup olmadığı, beraberınde olabilecek cinsel hastalıklar(hepatit, hıv, herpes, sifiliz gibi) açısından önemli.BAĞIŞIKLIK durumunu sorgularken sigara, alkol, beslenme ve spor alışkanlıklarını sorguluyorum.

2. İyi bir muayene çok önemlidir. tüm genital bölge , makat bölgesi,oral ilişki varsa ağız bölgesini inceliyorum. Yılların verdiği tecrubeyle siğil tanısını doğru bir şekilde koyabiliyorum. Bu muayeneyi yaparken loop dediğimiz büyütücü cihazla bakmam küçük siğilleri yakalamak adına faydalı oluyor. Bazen asetik asit testine başvuruyorum.

3. Tedavide koteri tercih etmekteyim lokal anestezi ile yaptığımız bu tedavide siğiller ıs etkisi ile ortadan kaldırılmaktadır. Kriyoterapiye göre üstünlükleri,daha az iz kalması ,istenen derinlikte koter yapılabildiği için hem az iz kalıyor hem de geride siğil kalıntısı bırakmamak mümkün oluyor. Bu sayede tekrarlamalar da azalıyor haliyle. Gerekli durumlarda patolojik örnek almak veya hpv dna testi yapmak mümkün. DNA testi , microarray chip yöntemi ile yapılıyor. Erkekte eğer siğil yoksa üretral sürüntü yani penis ucundan sürüntü alarak hpv dna ya bakılabiliyor. Aynı şekilde boğazdan makattan ağızdan sürüntü ile hpv dna testi bakmamız mümkündür.

4. İyi bir siğil tedavisinden sonra bağışıklık sisteminin desteklenmesi çok önemlidir.Bunun için kullandığımız medikal ilaçlar yanında bitkisel ürünlerin de çok faydasını görmekteyiz.Bu tedavinin detayları muayene ve tedavi sonrasında hastamıza anlatılmaktadır.

5. Düzenli takip çok önemlidir. Ayda bir hastamızı kontrole çağırmaktayız.

HPV TEDAVİSİ


HPV tedavisi ile kast edilen genital kondilom tedavisidir ve HPV tedavisinde ana prensip bulaştırıcılığı ve tekrarları en aza indirmek için siğillerin mümkün olduğunca zaman kaybetmeden ve tamamıyla temizlenmesidir. HPV tedavisi yani genital siğil tedavisi için genellikle kondilomları elimine etmek için koterizayon (yakma tedavisi) , kriyoterapi (dondurma tedavisi ) gibi işlemlerin yanı sıra lazer tedavisi de kullanılıyor. HPV tedavisi mutlaka en iyi şartlarda yapılmalı ve hasta bunu takip eden dönemde de doğru bir şekilde izlenmeli Podofilin: % 5’den 45’ye kadar yoğunlukta kullanılır ve ciltte yanıklara ve tahriş hasara yol açabilir , sık doktor kontrolu gerektirir, değişik yayınlarda ve % 33-65 oranında nüks görülmektedir..Trikloroasetik asit: % 42 oranında siğillerde tekrar görülür.
Cidofovir: % 40-60 oranında nüksler görülür
İnfrared kondilom tedavisi: lokal anestezi ile kolaylıkla muayenehane koşullarında ağrısız olarak yapılmakta ve hasta derhal işine geri dönebilmektedir. Nüks oranı %35-40 civrındadır
Imiquimod (Aldara): Aldara yı hasta kendi kendine uygulayabilmesi ve sık doktor kontrolü gerektirmez Fakat bazı kişilerde ciltte ciddi tahrişler ve kızarıklık yapabilir, Değişik yazılarda % 12-27 oranında nüks bildirilmiştir.
5-Florourasil: Nadir olarak kullanılır ve başarı oranı % 55 civarındadır, % 20 oranında nüks görülmekte.
Nitrik asit: Nadir kullanılır, veri yoktur, oratlama %37-50 arası nüks bildirilmiştir.
Bikloroasetik asit: Ciltte yanıklara ve ciddi yaralara renk değişikliklerine yol açar, sık doktor muayenesi gerektirir ve ve % 25-48 oranında nüks görülür.

Kriyoterapi ile hpv tedavisi , genital siğil tedavisi ( Kondilom dondurma tedavisi)

Kriyoterapi ile ( genital siğil dondurma tedavisi ) amaç siğilleri dondurarak sağlıklı ciltten arındırmaktır. Bu işlem için için sıvı nitrojen kullanılmaktadır. Sıvı nitrojen özel bir cihaz ile püskürtülerek uygulanır.Dondurma tedavisi sırasında sıklıkla lokal anestezi uygulamasına gerek olmaz.Krioterapi tedavisi sonrası 1-4 gün içersinde siğiller siyahlaşır ve kabuklanır yaklaşık 14 gün içerisinde ise ciltten dökülerek ayrılırlar. Hasta bu dönem içerisinde çeşitli kremlerle yara bakımı yapar. Tedavi sürecinde ise ciddi bir açık yara oluşmamakta ve tedavinin kozmetik sonucu da iyi olmakta. Komplikasyon olarak nadiren özellikle koyu cilt rengine sahip hastalarda dondurma işleminin uygulandığı yerlerde beyazlık oluşabilir. Bu renk değişimi geçici veya kalıcı olabilir.
Dondurma tedavisi her zaman yapılmamakta .Genellikle siğil sayısı az ise ve belirli büyüklükte ise kullanılması tercih ediliyor Çok sayıda siğil varlığında pek etkili bir yöntem değil.

Elektrokoterizasyon ile hpv tedavisi ( Yakma ile genital siğil tedavisi)

Elektrokoterizasyon , koter ile yakma yöntemi ile ( genital siğil yakma tedavisi ) özel uçlar yardımıyla elektrik akımı uygulanır ve hastaya temas ettirilen antenden cihaza döner. Yani hastanın cildinde elektrik akımı dolaşırken en fazla dirence uğradığı yer olan cihazın tedavi ucunda belirli bir ısı oluşmaktadır. Bu şekilde siğiller yakılarak temizlenmiş olmaktadır. Kriyoterapi yöntemine göre daha kalıcı bir tedavi sağlar ve genital siğillerin tedavisinde bir çok merkezde krioterapi yöntemine göre bir alternatif ve ilk seçenek olarak bilinir

Leep yöntemi ile genital siğil, hpv tedavisi

Yeni bir teknoloji olan LEEP Loop Electrosurgical Excision Procedure cümlesinin kısaltılmış halidir.Aslında LEEP yöntemi PAP smear sonucunda anormallik saptanan kadınların rahim ağzındaki değişimin kesin tanısını koymak ve tedavi etmek amacıyla yapılır.Bu alet yardımıyla rahim ağzındaki değişim gösteren alan hızlı, etkili ve ağrısız bir şekilde kesip-yakma yaparak çıkartılmaktadır. Aynı mantıkla LEEP yöntemi ile genital siğilleri keserek çıkartmak çok kolay ve kalıcı bir yöntemdir , tedavi sonrası genellikle iz bırakmaz. Çok sayıda ve daha çok büyükçe siğillerin tedavisinde kullanımı kolay ve kalıcı iz bırakmayan ve bizim de tercih ettiğimiz bir tedavi yöntemidir. Genital siğil patolojiye veya tiplemeye gönderilecek ise bu yöntem ile çıkartılması incelenecek dokuya zarar vermediği için en iyi yöntemdir.

Lazer ile siğil tedavisi, HPV ve lazer

Lazer pahalı bir yöntem olmasına etkin ve iyi sonuçlar alınan bir tedavi yöntemidir ve genital siğillerin yaygınlığına ve büyüklüğüne göre hekim tarafından tercih edilebilmektedir. Pahalı bir yöntem olduğu için ülkemizde sık kullanılmamaktadır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Hpv Tedavisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Levent TÜRK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Levent TÜRK'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Levent TÜRK Fotoğraf
Op.Dr.Levent TÜRK
İstanbul
Doktor "Üroloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Levent TÜRK'ün Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,690 uzman makalesi arasında 'Hpv Tedavisi' başlığıyla benzeşen toplam 7 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:22
Top