2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Çocuğumun Beslenmesi Neden Önemli?
MAKALE #20542 © Yazan Dyt.Meltem YAMAN | Yayın Mayıs 2019 | 1,415 Okuyucu
ÇOCUĞUMUN BESLENMESİ NEDEN ÖNEMLİ?
Çocukluk çağında kazanılan beslenme alışkanlıkları yetişkinlik dönemindeki beslenme alışkanlıklarını oluşturduğu için oldukça önemlidir. Aynı zamanda çocukluk döneminde büyüme ve gelişme gerçekleştiği için çocukların beslenmesi çoğu zaman yetişkinlerin beslenmesinden de önemli olmaktadır. Özellikle de bebek ve çocukların dengeli ve sağlıklı beslenmesi, fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunmaktadır. Dolayısıyla çocuklarınıza yapacağınız en iyi yatırım, onlara doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazandırmaktır. Böylelikle ileriki yaşlarda kronik hastalıklara yakalanma riskini de azaltmış olursunuz.
Ek gıdaya başladığınız dönemden itibaren çocuğunuza çeşitli besinleri dengeli bir şekilde yedirmeye özen göstermelisiniz ki sonradan yemediği yiyeceklerle karşılaştığında zorluk yaşamasın. Çünkü bu alışkanlıklar en iyi ve kalıcı bir şekilde küçük yaşlarda kazandırılır. Eğer çocuğunuza sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandıramadıysanız sonrasında bunu değiştirmesi bir hayli zor olacaktır. Ancak imkansız değildir.
Çocuklarınızın beslenme konusunda ilk sizleri örnek alacağını unutmayın. Aynı şekilde sizin de sağlıklı bir beslenme alışkanlığınız olmalı ve çocuğunuza bu şekilde örnek olmalısınız. Bazen çocuğunuzun beslenmesinde inişler, çıkışlar olabilir. Herhangi bir sağlık problemi yaşamamasına rağmen bazen iştahlı, bazen iştahsız olduğu dönemlerle karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte beslenmeye bağlı hastalıklar da ortaya çıkabilir. Bu dönem zorlu bir süreç olsa da, çocuğunuza doğru bir beslenme şeklini oluşturmanız gerekir.

ÇOCUKLARDA OBEZİTE NEDEN YAYGIN?
Günümüzde yaygınlaşan kilo problemleri sadece yetişkinlerde değil artık çocuklarda da yaygınlaşmaya başlamıştır. Çocukluk döneminde şişmanlık ve obezitenin en büyük sebebi çocukların televizyon ve bilgisayar başında uzun zaman geçirmeleri ve kalorili, fazla yağlı veya yüksek şekerli atıştırmalık tüketmeleridir. Çocuğunuzun abur cubur, fast food ve şekerli içecek tüketimine engel olmalısınız. Ama bunları yasaklamak bir çözüm değildir. İlerleyen dönemlerde siz çocuğunuza bu yiyecekleri vermeseniz de çocuklar bunları gizlice tüketebilir ve bu sağlıksız abur cuburları yemeye başladıklarında bunu alışkanlık haline getirebilirler. Bu tür yiyecekler yerine çocuğunuza meyve verebilirsiniz. Sağlıklı atıştırmalıklar ve sağlıklı tatlı alternatifleri hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuza bu yiyeceklerin sağlıksız olduğunu ve gelişimleri için hiçbir yararı olmadığını anlatarak onu bilinçlendirebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun öğün saatlerine dikkat etmeli ve öğünlerini atlamamalısınız.

ÇOCUĞUMUN OBEZ OLDUĞUNU NASIL ANLARIM?
Çocuğunuzun “obez” kategorisine girip girmediği vücudundaki yağ oranından anlaşılır. Eğer çocukluk ve adölesan döneminde erkeklerde %25, kızlarda %30 oranında yağ oranının üstünde ise “şişman” olarak değerlendirilir. Aynı zamanda bir uzman tarafından çocuğunuzun kilosu, boyu, bel çevresi ölçümleri yapılıp değerlendirilmelidir. Obezite tanısı çocuğunuza bir uzman tarafından konmalıdır.
Bazı çocuklar bebeklikten itibaren obezdir, bazıları ise sonradan kilo alır. Çocuğunuz hormonal bir bozukluktan, genetik yapıdan, hamilelik dönemi yanlış beslenmeden kaynaklı bebeklikten itibaren obez olabilir veya çocuğunuzun yanlış beslenme alışkanlıklarından, aşırı hareketsizlikten ve kontrolsüz yemekten dolayı obez olabilir. İlk önce neden obez olduğunu anlayıp çözüme o doğrultuda gitmelisiniz.

ÇOCUK DİYETİSYENLERİNDEN NEDEN YARDIM ALMALISINIZ?
 Diyetisyenler, sağlıklı beslenmeyi destekleyici dengeli diyetleri içeren menüler planlar.
 Diyetisyenlerin amacı çocuğunuz için optimal büyümeyi, sağlığının korunması ve geliştirilmesini sağlayacak şekilde beslenmesini planlamaktır.
 Ebeveynlerin bebek ve çocuklarını daha sağlıklı beslemesi için yol gösterir.
 Çocukları besleyici besinler hakkında bilgilendirir ve sağlıklı yemek tarifleriyle bir beslenme planı oluşturur.
 Eğer çocuğunuzun gıda intoleransı, gıda alerjisi, diyabet, obezite, yetersiz beslenme, kanser gibi hastalıkları varsa bir diyetisyene başvurduğunuzda sağlıklı bir beslenme ile bu sağlık sorunlarıyla daha bilinçli ve doğru mücadele etmenizi sağlar.
 Ömür boyu sürecek sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek için size ve çocuğunuza yardımcı olur.

ÇOCUKLARIN BESLENMESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
• Kahvaltı, çocukların beslenmesinde en önemli öğündür. Kahvaltı alışkanlığını kazanması, ilerde bu öğünü atlamamasını sağlar. Tüm gece boyunca dinlenen vücut, kahvaltı sayesinde ihtiyacı olan enerji ve glukoz ihtiyacını karşılayarak daha düzgün şekilde çalışır. Yapılan araştırmalarda kahvaltı yapan çocukların kahvaltı yapmayanlara göre daha az yoruldukları, dikkat eksikliği, konsantrasyon problemlerini daha az yaşadıkları görülmüştür. Bu nedenle her yaştaki çocuğun kahvaltı öğününü yapması ve kahvaltıda yeterince protein alması önemlidir.
• Her gün süt grubu besinlerden (süt, yoğurt, peynir) tüketilmeli,
• Haftada 1-2 kez omega-3 kaynağı olarak balık yenilmeli,
• Çocuğunuza mutlaka yeterince meyve veya sebze tükettirme alışkanlığı kazandırmalısınız. Bazen çocuğunuz özellikle sebzeyi yemek istemeyebilir. Sebzeleri farklı besinlerle birleştirerek yaratıcı olun. Böylelikle yemesini sağlayabilirsiniz.
• Abur cubur grubu ( bisküvi, kraker, gofret, çikolata, cips) besinler yerine meyve – sebze, ev yapımı kuru meyve ile hazırlanan yulaflı kurabiyeler, çiğ badem, çiğ fındık, çiğ ceviz gibi sağlıklı kuruyemişler tüketilmeli.
• Her gün mutlaka yeterince su içilmeli.
• Gazlı içecekler, çay yerine ayran, süt, ıhlamur gibi sağlıklı içecekler tüketilmeli.
• Meyve suyu yerine meyvenin kendisi tüketilmeli.
• Çocuğunuzun beslenme çantasına sağlıklı atıştırmalıklar konulmalı.
• Yemekler hızlı yenilmemelidir, yavaş yeme alışkanlığı kazanılmalı.
• Öğün atlanmamalı.
• Televizyon veya bilgisayar karşısında yemek yenilmemeli.
• Uyku düzeni olmalı.
• Fiziksel aktivite arttırılmalı.
• Aileyle sofrada yemek yeme alışkanlığı kazandırılmalı.

4 FARKLI BESİN GRUBU İLE SAĞLIKLI BESLENME PROGRAMI
1) Harcadıkları kadar enerjiyi ve tiamin gibi b grubu vitaminleri alabilmeleri için vücudun ihtiyacı olan karbonhidratları almalıdırlar. Mutlaka beslenmelerinde ekmek veya ekmek yerine geçen besinler ( makarna, bulgur, çorba) yer almalıdır.

2) Süt ve türevlerinin miktarı, kemik ve diş gelişimleri için yaş grubuna uygun kalsiyum ihtiyacına göre belirlenir. Yeterli miktarda süt, yoğurt ve peyniri her gün tüketmelidirler.

3) Bağışıklık sisteminin yeterince güçlenmesi için toplam 3-5 porsiyon sebze ve meyve tüketme alışkanlıkları olmalıdır.

4) Hastalıklara karşı vücut direncini arttırmak, beyin gelişimi, kansızlık sorununu önlemek, sağlıklı bir şekilde vücut gelişimini sağlamak için beslenme programlarında yeteri kadar protein, demir, omega-3, B grubu vitaminler bulunmalıdır. Bu nedenle et, tavuk, balık, kurubaklagiller, yumurta, ceviz, fındık, badem gibi çiğ kuruyemişler beslenmelerinde dengeli şekilde yer almalıdır.

ÇOCUĞUNUZUN BESLENMESİNDE YAPMAMANIZ GEREKENLER

• Çocuğunuzun yediklerini başka çocukların beslenmesiyle karşılaştırmayın.
• Herhangi bir besini zorla yedirmeyin.
• Tek yönlü beslenmesine izin vermeyin.
• Yemeğini bitirdiğinde ödüllendirmeyin.
• İştahsız çocuğa ne yerse yesin mantığıyla abur cubur besin vermeyin. Çocuğunuz çok fazla yemek yiyerek değil, sağlıklı beslenerek ve fiziksel aktivitesini yaparak büyümeli.
• Ayrıca, çocuklarınıza bir uzman yardımı almadan düşük kalorili diyet yaptırmayın. Düşük kalorili ve dengesiz beslenmek, çocuğunuzun büyüme ve gelişmesini olumsuz etkileyebilir. Mutlaka bir çocuk diyetisyenine danışın.
• Sağlıklı büyüme ve gelişme için çocukların kilo vermesinin, yetişkinlerinki gibi olmadığını unutmayın. Çocuklar haftada en fazla 0.5 kg verebilir.
• Diyetisyeni, çocuğunuzun enerji ihtiyacını öğünlere dengeli şekilde dağıtır. Süreç içerisinde sağlıklı beslenme davranışlarını alışkanlık haline getirmesini amaçlar.
• Sağlıklı beslenme düzenine geçiş ile birlikte haftada en az üç kez 30 dakikalık egzersiz yapması da sağlanmalıdır.

Kontrolün sizde, farkındalığın çocuğunuzda olduğunu unutmayın ve harekete geçin!
Bu zorlu süreci kolaylaştırmak için bizler buradayız!
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuğumun Beslenmesi Neden Önemli?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Meltem YAMAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Meltem YAMAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Meltem YAMAN Fotoğraf
Dyt.Meltem YAMAN
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi5 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Meltem YAMAN'ın Yazıları
► Diyetisyen Seçimi Neden Önemli Dyt.Esra DİNÇER
► Su Neden Herşeyden Daha Önemli? Dyt.Pınar AKKUZU
► Anne Sütü Neden Bu Kadar Önemli Dyt.Sevgi Gökçen ERKÜN
► Prebiyotik ve Probiyotik Tüketimi Neden Önemli? Dyt.Asuman AKÇAY KEPEZLİOĞLU
► Kış Beslenmesi Dyt.Serra UÇTUM
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Çocuğumun Beslenmesi Neden Önemli?' başlığıyla benzeşen toplam 55 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Düşük İyotlu Diyet ÇOK OKUNUYOR Ocak 2022
► Flexitarian Diyeti Temmuz 2020
► Duygusal Açlık Temmuz 2020
◊ Online Diyet Nedir? Mayıs 2019
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:43
Top