2007'den Bugüne 82,005 Tavsiye, 26,001 Uzman ve 18,205 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Boşanma Sürecinde Ebeveynlik: Dikkat Çocuğunuz Etkilenmesin!
MAKALE #20553 © Yazan Psk.Nihan ARDA ALPMAN | Yayın Mayıs 2019 | 539 Okuyucu
Boşanma, her iki taraf içinde oldukça zorlayıcı bir süreçtir.Her iki taraf da boşanma kararı yönünde emin olsalar bile evliliğin son bulması,yeni düzene alışma süreci,kişinin hissettiği duyguları yönetmedeki zorlukları,içsel dalgalanmalar,çevre ve benzeri gibi birçok faktörün de etkisiyle kişiler zaman zaman zorlanabilmektedir. Bir de üzerine anne-baba olmak eklendiyse kişi henüz kendi sürecini tamamlayamaya çalışırken çocuğuna bu süreci nasıl anlatacağı,etkilenip etkilenmeyeceği gibi birçok kaygı devreye girer. Şunun altını başlar başlamaz çizmek de yarar var ki, boşanmalar her çocuk için travma değildir! Boşanma sürecinde ebeveynin tutum ve davranışları bu süreci sağlıklı atlatmaya olanak tanıyacağı gibi aynı şekilde daha karmaşık ve çocuk için zor bir hale de getirebilmektedir.

İlk Kural: Net ve Açık Olmak


Eğer boşanma kararını aldıysanız bunu çocuğunuza söylemek noktasında gecikmeyin.Ebeveynler bazen sessizce sorunları hallettiklerini düşünseler de çocuklar evde neler olup bittiğini sezmekte ustadırlar. Neler olduğunu ve olacağını çocuğun yaşına uygun şekilde anlatmak oldukça önemlidir.Belirsizlik çocuklar için dayanması zor ve stresli bir durumdur.

Belirsizlikler Yaşatmayın


Henüz çocukların da yeni yeni adapte olmaya başladığı bir konuda belirsizlikler konusunda hassas olmanız önemlidir.Eşlerin ayrılma kararını çocuklara anlattıktan sonra aynı evde kalmaya devam etmeleri kafa karışıklığı yaratacak,ebeveynlerin barışmaları yönünde çocuğun umut beslemesine neden olacaktır.Boşanma sürecinde,annenin veya babanın ayrı bir evde oturmaya başlamasını, çocukların hangi gün kiminle kalacağı gibi konuları netleştirin.


Ayrılığın Anne-Baba Arasında Olduğunu Vurgulayın

Özellikle küçük yaşta çocuklar anne ve babalarının boşanmalarından sorumlu hissedebilmektedir. Bu sürecin yalnızca anne-babanın ayrılığı olduğunu,çocuklarla bir ilgisi olmadığını ve her zaman anne,babayla görüşebileceğini hatta bazen hep birlikte aktiviteler yapacağınızı açıklayın.

Duygularınızı Kontrol Edin / Çocuklarınızı Arada Bırakmayın


Boşanma süreci kişide bir takım duygusal dalgalanmalar yaratacaktır. Eşler bazen birbirlerine öfke duyabilir,kızabilir ya da suçlayabilir. Bu gibi durumlarda çocuğunuzla babası ya da annesi hakkında konuşmaktan kaçınmanız çok önemlidir. Sizin yalnızca o an için hissetiğiniz bir duygu çocuğunuzda kalıcı duygusal yaralanmalar yaratabilir ve çocuğunuz arada kalmış,sıkışmış hissedebilir
.Ek olarak, çocuk üzerinden anne-babanın birbirine mesaj yollamak,neler yaptığını sormak gibi çocuğunu arada bırakacak tutumları olduğuna zaman zaman rastlamaktayız. Çocuğu hiçbir şekilde taraf olacak duruma sokmamak,bir konuda hakem ilan etmemek ve arada bırakmamak gerekir.

Çocuğunuzun Duygularını Normalleştirin

Tıpkı anne-baba da olduğu gibi çocuklarda da yeni bir sürece alışmadaki duygusal iniş-çıkışlar olacaktır. Bazen çok öfkelenebilir,agresif bir tutum içine girebilir bazen suçluluk duyabilirler. Bu süreçte zorlanmasının normal olduğunu,kötü hissettiğinde sizinle konuşabileceğini,ailesinin her zaman yanında olacağını ve bu konunun onunla hiçbir ilgisi olmadığını vurgulamakta yarar vardır.

Abartılı Davranmayın

Ebeveynler boşanma sürecine girdiklerinde çocuklarının etkilenmesinden çekince duydukları ve bazen suçluluk hissettikleri için abartılı davranışlara gidebilmektedir. Yasak olan şeyleri kaldırmak,bol bol oyuncak almak,aşırı ilgili davranmak,ne istese ikiletmemek..v.s gibi. Bu durum çocuğa yalnızca geçici bir keyif yaşatmaktan başka bir çözüm yaratmayacak aksine bunlar yapılmadığında durumu daha zor bir hale getirecektir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Boşanma Sürecinde Ebeveynlik: Dikkat Çocuğunuz Etkilenmesin!" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Nihan ARDA ALPMAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Nihan ARDA ALPMAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nihan ARDA ALPMAN Fotoğraf
Psk.Nihan ARDA ALPMAN
İstanbul
Psikolog
Pedagog,Çocuk ve Ergen Psikoloğu,Oyun Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi16 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Özgeçmiş - Çalışma Alanları - Makaleler (16) - Videolar (8) - İletişim Bilgileri
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Nihan ARDA ALPMAN'ın Yazıları
► Boşanma Sürecinde Çocuklar Psk.Seda BİRCAN
► Boşanma Sürecinde Çocuk Psk.İskender YUSUF
► Boşanma Sürecinde Çocuk Psk.Gülten İKİZOĞLU
► Boşanma ve Çocuğunuz Uzm.Psk.Füsun BUDAK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,205 uzman makalesi arasında 'Boşanma Sürecinde Ebeveynlik: Dikkat Çocuğunuz Etkilenmesin!' başlığıyla benzeşen toplam 22 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Çocuk Depresyonu Haziran 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:28
Top