2007'den Bugüne 83,934 Tavsiye, 26,334 Uzman ve 18,770 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
İştahsız Çocuk
MAKALE #20615 © Yazan Doç.Dr.Arif BAHAR | Yayın Haziran 2019 | 489 Okuyucu
Yemeyen çocuk bütün dikkatinizi, bütün enerjinizi, motivasyonunuzu tüketir.
O yemez, siz zayıflarsınız, ya da tam tersi onun yerine siz yersiniz, şişmanlarsınız. O yemez, siz kendinizi yer bitirirsiniz.‘Ye yavrucuğum, bir lokmacık daha, bir kaşıkcık, hadi annem.. aç bakim ağzını. Bak aa bir kuş geliyooor, doğruca Alicanın ağzına konuyooor. Bak bak uçak geliyor, hanimiş ineceği havaalanı’…dan ‘açsana kızım ağzını bak geliyor şimdi beş kardeş…’e kadar değişik yedirme taktikleri vardır.


Açarsın reklam filmini, çocuk hipnoz içerisinde seyrederken, sen emeline ulaşırsın. Bir lokmacık, hadi bir lokma daha, ooh sanki ben yedim.


Yemek çok önemlidir, ama yedirebilmek çok daha önemli. Pediatri kitapları bile ‘çocukların beslenmeleri, onların gönlüne bırakılamayacak kadar önemlidir’ diyor.Onun canının çekip çekmemesi, o saatte yeterince iştahının olup olmaması bizi ilgilendirmez. Zamanı geldi yiyeceksin kardeşim. Hem de istemesen bile bu tepeleme dolu tabağı bitireceksin. Yok öyle elalemin çocuklarının yanında sıska durup beni millete rezil etmek.Bana ‘senin çocuk da pek zayıfmış’ havasını atmalarına çanak tutmak. Ben ezikmiyim bir çocuğun imüğüne basıp yemesini sağlayamıyorum. Yiyeceksin !


Yedirmek önemlidir, çünkü belki yediğinde, varsa bile bütün rahatsızlıkları maskelenecek, anne bir şekilde sorumluluktan kurtulacak, doğasında var olan ‘sen bu çocuk için her şeyi, zamanında, eksiksiz olarak yerine getirdinmi, getiriyormusun’ sorularının yanıtını alacak, rahatlayacak.Öyle ya bir eksiği olsa bu kadar iştahla yemezdi. Gözümden kaçan bir rahatsızlığı olsa canı bir şey çekmezdi, demek ki her sey yolunda, mükemmel bir biçimde bakmışım, bakıyorum.
Oh be çocuğum yiyor. Obez mi ? olursa olsun. İyi bakamadın demesinler de fazla bakmışsın desinler. Doktorlar ne güne duruyor. Verirler onun da tedavisini. Ben bir şeyi eksik bırakmayayım da…Benden bilmesinler de…


Durum bu, bu da;
göründüğü kadarıyla burada olan garibim çocuklara oluyor.
Siz taa çocukluğunuzda size yanlış davranılmasından, eşinizle olan küçük anlaşmazlıklardan, belki akşam haberlerinde gördüğünüz olumsuzluklardan, ya da patronunuzun size uyguladığı mobbingden kaynaklanan sıkıntılarınızı çocuğunuza baskı yaparak gideremezsiniz.O yerse (ki çoğunlukla yiyordur) bütün bu sıkıntılarınız ortadan kalkacağını düşünerek büyük bir hata yapıyorsunuz.
Onun da bir beyni, o beynin de bir açlık algılama merkezi, ona göre yönlendirilen bir iştah durumu ve ‘canının çekmesi’ olgusu vardır.
Onun da bir beyni, etrafında olup bitenleri algılama yeteneği, bütün bu baskıların kendisine niye yapıldığını görme ve bilme yeteneği vardır. Hem de hayatının belki ilk birkaç ayından itibaren bu zaafınızın size karşı nasıl kullanabileceğini çözme becerisini sergiler ve bu sayede bütün ilginizi sonuna kadar kendisine yönlendirmeyi başarır.
Yemez, yerse bir anda yalnızlaştığını, bir kenara itildiğini fark eder. Yemez, çünkü aç kalma sayesinde her istediğini yaptırabileceğini ona öğretmişsinizdir.


O halde çözüm ne ?


• Önce çocuğun gelişiminin olması gereken sınırlar arasında olup almadığına bakalım, o yaşın normal değerleriyle karşılaştırılalım.
• İştahsızlığının ona zarar verebilecek gizli bir sağlık sorunundan (kansızlık, vitamin, mineral eksikliği, enfeksiyon, parazit, geniz eti….) kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştıralım.
• Çocuğun psikolojik ve davranışsal gelişiminde bir anormallik varmı gözlemleyelim, gerekirse bazı basit testlerle bunu ortaya koyalım.
• Gerçek bir sağlık sorunu yoksa, herhangi bir ilaçla bu sorunu kalıcı olarak düzeltmenin mümkün olmadığını bilelim.
• İştah şurubu diye pazarlanan bütün ürünlerin, aslında başka amaçlarla üretilmiş ilaç yada gıdalar olduğu unutmayalım.
• Belirgin bir eksiklik saptanmadan kullanılan vitaminlerin, çocuğun sağlığına yarardan çok zarar verebileceği lütfen hatırlayalım.
• Yine de iştahsızlık sizin için çok büyük önem arz ediyorsa, muhtemelen sorun çocuğun sorunu değil, kendi sorunumuzdur,
• Kendimiz için ciddi bir psikolojik danışmanlık ve yardım arayışı içerisine girmeyi ihmal etmeyelim.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"İştahsız Çocuk" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Doç.Dr.Arif BAHAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Doç.Dr.Arif BAHAR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Doç.Dr.Arif BAHAR
Ankara
Doktor "Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Doç.Dr.Arif BAHAR'ın Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,770 uzman makalesi arasında 'İştahsız Çocuk' başlığıyla eşleşen başka makale bulunamadı.
► Sünnet Yaşı Haziran 2019
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


10:58
Top