2007'den Bugüne 83,934 Tavsiye, 26,334 Uzman ve 18,770 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Çocuğa Mükemmeliyetçi Yaklaşım
MAKALE #20620 © Yazan Dr.Ali KORKMAZ | Yayın Haziran 2019 | 532 Okuyucu
İnsan doğası nedeniyle toplumsal bir varlıktır, ebeveyn-çocuk, arkadaş, öğretmen-öğrenci gibi ilişkiler ağı içinde doğar, yaşar ve ölür. Hayatın her alanında olumlu ya da olumsuz yansımaları olan kişilik, çocukluk ve gençlik döneminde çevredeki insanlar tarafından şekillendirilmektedir. Özellikle ailenin ve öğretmenlerin çocuğa karşı olan tutumlarının, çocuğun kişilik gelişimi üzerinde oldukça önemli rol oynadığı hemen herkes tarafından bilinmektedir. Çocuklara karşı olan tutumları; otoriter, serbest, ilgisiz-kayıtsız, dengesiz-kararsız, aşırı koruyucu, mükemmeliyetçi, güve verici-destekleyici gibi sınıflandırabiliriz. Bu yazıda, çocuğa karşı takınılan mükemmeliyetçi tutumun etkilerini tartışacağız.
Mükemmeliyetçi Kişiliğin İpuçları
• Başkalarına karşı eleştirici, yargılayıcı ve suçlayıcı tutum takınırlar. Bu nedenle, çocukları, arkadaşları ve eşi ile ilişkileri zedelenebilir ve sonlanabilir.
• Hata yapmayı başarısızlıkla eş tutarlar, kendilerini ve çevresindekileri haksızca başarısız olarak etiketleyebilirler.
• Çocukların, bir yetişkin gibi düşünmesini, hissetmesini ve davranmasını beklerler.
• Çocukları ile ilgili ön kabulleri ve istekleri (yapılmalılar ve yapılmamalılar) vardır, çocuğun eksiksiz olarak bunları karşılamasını beklerler. (Bir müzik aleti çalMALI, doktor olMALI, hata yapmaMALI vb. )
• Ev, eşya, elbise temizliği ve düzeni konusunda aile üyelerine sık müdahale eder, tepkilere rağmen ısrarcı davranırlar. Hem kendilerinin hem de çevresindekilerin yaşamını zorlaştırırlar.
• Kendi işlerini tamamlaması ayrıntıcı olduğu için uzun sürer, çevresinden de bunu beklerler. Hem kendini hem de çevresindekileri yorarlar.
Çocuğa karşı takınılan mükemmeliyetçi tutumlara örnekler:
• Başarmak yapılması gerekendir, takdir edilmez.
• Başarısızlık kabul edilemez, eleştirilir.
• Çocuklara sözel olarak "mükemmel olmak zorunda değilsin" derken, farklı tutumlarla "Mükemmel olmanı istiyorum, olmalısın" mesajı verilir.
• Çocukları motive etmek, hırslandırmak amacıyla başka çocuklarla karşılaştırma yapılır.
• Başarı için arkadaşlardan, sosyal yaşamdan vazgeçilmesi beklenir.
• Toplumsal, dini ve ahlaki kurallara aşırı düzeyde sadık kalmalarını beklerler. Çocuklara, çocukça davranışlar ve oyunlar yasaklanır.
• Katı kurallara uymakta zorlanan çocuklara, orantısız ceza-eleştiri-suçlamada bulunulur, hatta şiddet uygulanır.
• Her alanda (ders, spor, müzik, resim vb. ) mükemmel yetişmiş olmasını istediği için aşırı çaba (özel ders, kurs) gösterir. Çocuk kapasitesinin çok üstünde olan eğitimlere tabi tutulur.
• Her türlü imkan sağlanmasına rağmen başarı elde edilmediğinde, o ana kadar harcamalar ve özveri çocukların başlarına kakılır.
• Çocukların arkadaş seçimine müdahale edilir. Kendilerine göre doğru olan, ideal arkadaşı (çalışkan, kuralcı, temiz, ahlaklı, hatasız) dayatılır.
• Çocuğun yemek tercihleri sürekli yönlendirilmeye çalışılır. Çocuğun mükemmel olması için yenmesi ve yenmemesi gerekenler listesi vardır, çocuğun tercihleri dikkate alınmaksızın, esnemeksizin uygulanmaya çalışılır.
• Evde, mükemmeliyeti yakalamak için askeri disiplin uygulanır. Çocukların, yatışı, kalkışı, yemek yemesi, ödevleri ve oyunları konusunda katı kurallar konur, aşırı takip edilir.
• Mükemmeliyetçi anne-babalar, kuralları takip etme, kuralları hatırlatma, kurallara uymaya zorlama ve ceza uygulamaları sırasında yorulup, tükenmiş hissedebilir. Bu sonuçlardan çocukları ya da diğer ebeveyni sorumlu tutup, suçlayabilir.
Mükemmeliyetçi Tutumun Çocuğa Yansımaları;
• Yaptıkları şeylerin tam ya da iyi olduğundan emin olamazlar. Olumlu tepkiler alsa bile kendi iç sesi aksini söylediği için hoşnutsuzluk ve doyumsuzluk yaşarlar.
• Her alanda her zaman mükemmeli yakalamak mümkün olmadığı için, ne yaparsam yapayım sonuç nasılsa değişmeyecek, düşüncesiyle çaba göstermemeye başlayabilirler.
• Arkadaşlarını çok eleştirirler, onlardan çok fazla şey beklerler ve istedikleri gibi davranmadıkları zaman arkadaşlarından uzaklaşırlar. Bunun sonucunda arkadaş bulmakta, arkadaş edinmekte ve bu arkadaşlıkları sürdürmekte de güçlük yaşarlar.
• Ailesinin beklentilerini tam olarak karşılayamayan çocuk kendini değersiz, sevilmeyen ve başarısız biri gibi hisseder. Anne-babasına sürekli kendini ispat etme, kendini beğendirme çabasına girer.
• Ailenin beklentilerinin yüksek olması, çocuğun aşırı baskı-sorumluluk hissetmesine ve yoğun endişeye sebep olabilir. Endişe düzeyinin artması sonucunda çocuğun başarısını azaltan, sınav kaygısı, sosyal fobi, depresyon, yaygın anksiyete (kaygı) bozukluğu gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.
• Katı, esnek olmayan, aşırı kuralcı yetişkinler olurlar.
Mükemmeliyetçi Anne-Babaya Öneriler:
• Çocuğunuzun kapasitesini, isteklerini, yeteneklerini göz önüne alarak, hedef belirleyin.
• Yeterince iyi ve becerikli yapamadıklarında onları engellemeyin, utandırmayın, tersine yeniden denemeleri ve becerilerini geliştirmeleri konusunda teşvik edin.
• Çocuklardan her zaman her alanda doğruyu ve mükemmeli beklemeyin. Çocukla beraber durum tespiti yaparak hata ve eksikleri saptayıp, konuyla ilgili size ve çocuğa düşen görevleri istişare edin.
• Sonuca değil çabaya önem verin ve çabalarını ödüllendirin.
Mükemmeliyetçi Yaklaşıma Maruz Kalan Genç ve Çocuklara Öneriler;
• Aile ve öğretmeninizin davranışları ile bağlantılı olarak hissettiğiniz olumlu/olumsuz duygu ve düşüncelerinizi uygun bir dille ilgili kişiye ifade edin. Mükemmeliyetçi kişi, siz söylemeden ne hissettiğinizi öngöremeyebilir.
• Birisi sizi beceriksizlik, başarısızlıkla etiketlediği zaman, "ben beceriksizim, başarısızım" diyerek etiketi alıp üzerinize yapıştırmayın.
• Hep hatalarınızın, eksiklerinizin ön plana çıkarıldığı durumlarda, hem kendinize hem de çevrenizdeki kişilere başarı ve becerilerinizi hatırlatın.
• Olumsuz mükemmeliyetçi tutumlar nedeniyle kaygı ve endişe yaşıyor, arkadaş- aile ilişkileriniz ve ders başarınız olumsuz etkileniyorsa profesyonel bir ruh sağlığı çalışanından yardım alabilirsiniz.
Yüzde ısrar etme, doksan da olur.
İnsan dediğinde noksan da olur.
(Mevlana)
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuğa Mükemmeliyetçi Yaklaşım" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Ali KORKMAZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Ali KORKMAZ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ali KORKMAZ Fotoğraf
Dr.Ali KORKMAZ
İstanbul
Doktor "Ruh sağlığı ve hastalıkları - Psikiyatri"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Ali KORKMAZ'ın Yazıları
► Distonide Tanısal Yaklaşım Prof.Dr.Raif ÇAKMUR
► Beyin Tümörlerine Yaklaşım Dr.Ömer SÖKMEN
► İdyopatik Ödeme Yaklaşım Dr.Erdal DUMAN
► Prostat Kanseri Güncel Yaklaşım Op.Dr.Tuncay TAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,770 uzman makalesi arasında 'Çocuğa Mükemmeliyetçi Yaklaşım' başlığıyla benzeşen toplam 88 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Tik Bozukluğu Eylül 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


12:18
Top