2007'den Bugüne 90,319 Tavsiye, 27,791 Uzman ve 19,732 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Zihinsel Yetersizlik Nedir?
MAKALE #2092 © Yazan Uzm.Psk.Bilge AÇIKGÖZ | Yayın Aralık 2008 | 20,496 Okuyucu
Her anne baba, bir çocukları olacağını öğrendikleri andan itibaren büyük heyecanlar yaşarlar. Kendi çocuğunun en mükemmel çocuk olacağını düşünmek ve hayal etmek, ebeveyn olmanın arifesindeki çiftler için çok normal, anlaşılır bir durumdur. Bebek anne karnında büyürken, anne baba adayları doğacak çocuklarıyla ilgili hayaller kurarlar, nasıl görüneceği, nasıl konuşacağı, hangi mesleği seçeceği konusunda düşünülebilecek en güzel şeyleri çocukları için istemeye başlarlar.

Ancak işler her zaman düşündüğümüz gibi gitmez ve çocuğumuz dünyaya geldikten bir süre sonra gelişiminin olması gerektiği gibi ilerlemediğini, bir takım şeylerin ters gittiğini fark edebiliriz. İşte kabullenilmesi ve baş edilmesi başlangıçta çok zor gelen bir durumla karşı karşıya kaldığımız andır, çocuğumuzun zihinsel yetersizliği olduğunu öğrenmek.
Sorgulamaların, ebeveynlerin birbirlerini suçlamalarının ya da talihsizliğe isyan etmenin soruna bir faydası olmayacaktır; bir an önce yapılması gereken, durumun ne olduğunu en iyi şekilde öğrenmek ve çocuğumuz için neleri yapmanın fayda getireceğini bilmektir.
Zihinsel yetersizlik, tanım olarak doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrasında yaşanan bir takım problemlerden kaynaklı çocuğun zihinsel gelişiminin yaşıtlarının gerisinde seyretmesi olarak açıklanabilir. Bu yetersizlik durumu, hafif, orta ve ağır olarak derecelendirilir.

ZİHİNSEL YETERSİZLİĞİN NEDENLERİ NELERDİR?
 • Akraba evliliği,
 • Genetik problemler,
 • Doğum öncesinde kullanılan ilaçlar,
 • Hamilelikte kötü beslenme,
 • Hamilelikte geçirilen rahatsızlıklar,
 • Doğumda yaşanan problemler,
 • Doğum sonrasında kötü beslenme,
 • Havale, ateşli hastalık, zehirlenme, düşme gibi problemlerin zihinsel yetersizliğe neden olabileceği bilinmektedir.
ZİHİNSEL YETERSİZLİK ANLAŞILDIĞINDA…

Zihinsel yetersizliğin anlaşılması, doğumu izleyen ilk aylarda mümkün olabileceği gibi, okul çağına gelene kadar fark edilemeyebilir. Önemli olan, sorunu fark ettikten hemen sonra harekete geçerek zihinsel yetersizliği olan çocuk için gereken ne ise yapılmasıdır.

NELER YAPILMALIDIR?

Öncelikle sorun fark edildikten sonra vakit kaybetmeden uzmanlara başvurmak gerekmektedir. Bu uzmanlara hastanelerin nöroloji ve çocuk psikiyatrisi bölümlerinde ulaşılabileceği gibi, çocuk okul çağında ise okulun rehberlik servisinden yardım alınarak, uygun birimlere başvurulabilir.

Sorunun tespitinden sonra zihinsel yetersizliği olan çocuğa nasıl yardımcı olunacağının yolları da ortaya çıkacaktır.

Bu yollardan günümüzde Türkiye’de en yaygın uygulanmakta olanı özel eğitim ile çocuğun ihtiyaçları ve öğrenme kapasitesine göre eğitim almaya başlamaktadır. Ülkemizde devletin tam desteği ile özel eğitim kurumlarında zihinsel ve fiziksel yetersizlikleri olan çocuklarımız ücretsiz olarak ihtiyaçları olduğu sürece eğitim alabilmektedirler. Aileler gerekli yasal işlemlerin gerçekleşmesinin ardından bu özel eğitim kurumlarından birinde çocuklarının eğitimine başlayabilirler.

Burada da uygulanacak gelişimsel ve psikolojik ölçümler sonucunda çocuğun ihtiyaçları ve performansı doğrultusunda bir eğitim programı hazırlanır. Hazırlanan eğitim programı hakkında aileye bilgi verilerek çalışmalar başlatılır. Bu çalışmalar, akademik becerilerini, günlük hayata uyum becerilerini ve öz bakım becerilerini geliştirmeye yönelik oluşturulur.

ÖZEL EĞİTİMDE AİLENİN ROLÜ NEDİR?

Zihinsel yetersizliği olan çocukların ebeveyni, kardeşi ya da yakın akrabası olmak, çoğunlukla sıkıntılı ve zaman zaman psikolojik problemlere yol açabilen bir durumdur. Öncelikle tüm aile, bu beklenmeyen durumu anlamak ve sindirmek için çaba harcamalı, gerektiğinde profesyonel destek almalıdır. İkinci adım olarak anne babalar, çocuklarının eğitiminin, devam edilen özel eğitim kurumunda verilen derslerle sınırlı olmaması gerektiğini bilmeli, asıl ivmenin evde birlikte yapacakları pekiştirme çalışmalarıyla mümkün olacağının farkında olmalıdır. Bununla birlikte okuldaki ve özel eğitim kurumundaki öğretmenleri ve ilgili uzmanlarla birlikte çalışmak, sürekli irtibat halinde olup gelişmeyi birlikte izlemek büyük önem taşımaktadır.

Herkesin sorumluluğunu bilmesi ve eksiksiz yerine getirmesi ile zihinsel yetersizliği olan çocuktan gelişme beklemek mümkün olacaktır.

Ailenin;
 • Çocuğun farklılığını fark etmiş ve kabullenmiş olması,
 • Çocuğa ihtiyacı olan sabrı ve sevgiyi göstermede eksik kalmaması,
 • Çocuğu olduğu gibi kabul etmesi, suçlayıcı ve dışlayıcı tavırlardan kaçınması,
 • Çocuğun ihtiyaçlarının ve yapabileceklerinin bilincinde olması, beklentilerini buna göre belirlemesi,
 • Çocuğun eğitimi ve psikolojik gelişimi ile ilgilenen uzmanlarla işbirliği içinde davranması, evde yapılması gereken çalışmaları aksatmaksızın sürdürmesi,
 • Yakın çevrenin çocuğu muhtemel incitici, yıpratıcı davranışlarından korunma yollarını araması, gerekirse çevrenin uyarılıp bilinçlendirilmesi konusunda çaba göstermesi,

Zihinsel yetersizliği olan çocukların gelişiminde başlıca sorumluluklarıdır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Zihinsel Yetersizlik Nedir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Bilge AÇIKGÖZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Bilge AÇIKGÖZ'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     11 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Bilge AÇIKGÖZ Fotoğraf
Uzm.Psk.Bilge AÇIKGÖZ
İstanbul
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi5 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Bilge AÇIKGÖZ'ün Makaleleri
► Yetersizlik Hissi Psk.Nihan DİKME
► Zihinsel Antrenman Osman URFA
► Zihinsel İstismarlar Psk.Serap DUYGULU
► Sporda Zihinsel Sağlamlık Psk.E.Cem ENGİN
► Zihinsel Antrenman ve Performans Psk.Fahri ŞAHİN
► Ruminasyon (Zihinsel Geviş Getirme) Psk.Dnş.Müjgan SONUÇ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,732 uzman makalesi arasında 'Zihinsel Yetersizlik Nedir?' başlığıyla benzeşen toplam 32 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Neden Anlaşamıyoruz? Mayıs 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:51
Top