TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
OTİZM

Sena TUNÇ Fotoğraf
Psk.Sena TUNÇ
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi10 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 18 Makalesi varFotoğrafı MevcutTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 4175,

* Yayın Tarihi : 27-12-2008 - 13:35 (2710 gün önce),

* Ortalama Günde 1.54 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 5364 , Kelime Sayısı : 667 , Boyut : 5.24 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Sena TUNÇ hakkında söyledikleri:
Merhaba,

Sena hanımla psikoterapi sürecimiz yaklaşık iki buçuk yıl önce başladı ve bir buçuk ay önce sonlandı. Sanırım oldukça ağır bir "vaka" olmam nedeniyle de uzun süreli bir terapi süreci yaşandı. Kendisine başvurmadan önce 3-4 psikiyatr ve psikolog dolaşmıştım, ancak gerek benim de yüksek llisansımın psikoloji olması nedeniyle zor beğenir biri olmam, gerekse sorunlarımın ağırlığı ve çokluğu nedeniyle hiçbirinden tatmin olamamıştım. alkol bağımlılığı, majör depresyon ve cinsel kimliğimle ilgili bir türlü yüzleşemediğim yönlerim.
Şu anda bir buçuk yıldır ayığım, ki bu 3 sene... [DEVAMI..]

(E.D., Danışan, 27-07-2008)

Merhabalar..Sena hanıma evliliğimizin çıkmazda olduğu, boşanma arifesine geldiğimiz bir dönemde başvurduk. Evliliğimizdeki herşey kabus gibiydi.

Terapiye başladığımızın 3. haftasında herşey yavaş yavaş rayına girmeye başladı. Seanslarda uygulanan teknikler, evödevleri farkında olmadan eşimle birbirimize yakınlaşmamızı sağladı. Boşanıcaz inancı kendını yeniden oluyor, evliliğimiz toparlanıyora bıraktı..

Sena hanıma buradan çok teşekkür ediyorum..Yaklaşık 2 hafta önce kendisini kucağımda 3 aylık kızımla ziyaret ettim..Kızım da kendisine minnettar...

Şimdi evliliği yolunda gitmeyen bir ... [DEVAMI..]

(Şenay, Danışan, 06-05-2008)

Psk.Sena TUNÇ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
OTİZM

Otizm ilk olarak 1943’de Leo Kanner tarafından tanımlanmıştır. Otizm değişik alanlarda bir gelişme bozukluğu ve geriliğidir. Genellikle sosyal beceriler ve iletişimde eksiklik, konuşmanın olmaması veya oldukça kısıtlı olması ve davranış bozukluklarıyla kendini gösterir. Çok geniş spektrumludur.

Aslında otizmin tam bir tanımını yapmak ve kesin hatlarını çizmek neredeyse imkansızdır Çünkü, ortak bazı arazları varsa da, her bir vakanın kendine özgü özellikleri vardır. Diyebiliriz ki; örneğin 10.000 vakayı ele alsak, 10.000 değişik otizmle karşılaşırız.
Otizm, bireyin dış dünyadaki uyaranları algılamasını, aldığı bilgileri düzenleyip kullanmasını etkiler ve zorlaştırır. Otizmin kısmen daha az şiddetli seyredenlerine “Yaygın Gelişim Bozukluğu (Pervasive Developmental Disorder – PDD)” tanısı konulmaktadır.
Otistik bireyin kendi dünyası vardır. Otistikler, fiziksel olarak sağlıklı bireylerden farklı değildir, ama iletişim, yaşam tarzı, çeşitli takıntıları ve onları asosyal yapan dışarıya kapalı özel dünyaları nedeniyle “normal” bireylerden ayrılırlar.

Otistik bireylerin sağlıklı kişilerin iletişim dilini bilmemekte ya da konuşmayı kendince gereksiz gördükleri varsayılmaktadır.Bazıları zamanla konuşma yeteneklerini geliştirebilirler ama, onlar bile yaptıkları hareketlerin anlamını tam olarak kavrayamaz.
Olaylarla düşünceler arasında hiçbir bağlantı kuramazlar. Kuralları anlamsız bulur, kendi dünyasında yaşamayı, içinden geldiği gibi davranmayı tercih ederler.

Otistikler edindikleri tecrübelere bir anlam verme yeteneğine sahip değildirler. Dikkatleri çok önemsiz bir ayrıntıya saplanır. Neden olduğunu da bilmeden ve maksatsız bir şekilde onunla ilgilenirler.

Otizmin Nedenleri

Otizmin tek değil birçok nedene bağlı olarak ortaya çıktığı görüşü yaygındır. Son yıllarda biyolojik bir kaynağının olduğu kesinlik kazanmakta ve beyindeki bazı yapısal anomalilerin otizme neden olduğu kabul edilmektedir. Bozukluğun biyolojik orijinli olmakla beraber, hiçbir medikal bozukluğu olmayan otistikler de vardır. Ama genellikle sağlıklarının pek iyi olmadığı bilinir. Tanı kriterleri tam olmasa ve biyolojik işaretler kesin olarak ortaya konulmamış olsa da, durumun nörolojik işlev bozukluğuna bağlı bir davranış şekli olduğu düşünülmektedir.Hastalığın psikolojik kökenli değil, beyindeki temporal lobdaki bir işlev bozukluğundan kaynaklandığına dair pek çok araştırma yapılmıştır .

Kardeşlerde görünmesi ihtimalinin normal popülasyona göre 50 kat daha fazla olması genetik faktöre güç kazandırmaktadır. Genetik yönde yapılan incelemelerde, otistik çocuklar ve ailelerinin kanında normalde rastlanmayan bazı bulgulara rastlanıldığı saptanmıştır. Bu durum genetik yapının rolünü ön plâna çıkaranların iddialarını biraz olsun güçlendirmektedir. Ayrıca; otistik çocuğun ailesindeki konuşma, gecikmiş dil ve gelişimsel problemlerin risk faktörünü arttırdığı iddiası varsa da bu görüşü destekleyen araştırmalar kısıtlıdır.

Bu teoriler derinliğine incelendiğinde bunların hiçbirinin, otizmin nedenini tek başına açıklamaya yeterli olmadığı görülmektedir.

Otizmde Rakamsal Göstergeler - İstatistikler

Çalışmalar genellikle farklı sonuçlara işaret etmekteyse de, hepsi ortak bir gerçeği göstermektedir: Otizm maalesef büyük hızla yayılmakta ve otizm vakalarının sayısın her geçen gün artmaktadır.

Otizm spektrumu çok yaygın olan bir gelişim bozukluğu olarak kabul edildiğinde, yapılan araştırmalarda, araştırmacılar bu yaygınlığın 10.000’de 91 ( her 10.000 kişinin 91’inin otistik olması)gibi yüksek bir rakama ulaşacağını iddia etmektedirler.

Kızlara oranla erkeklerde daha yaygın olduğu ( ¼ ) bilinmektedir. Ama kızlardaki vakaların daha ağır olduğu da bulgulararasındadır.

Vaka oranı 1986’ya kadar 5/10.000 olarak bilinirdi. Ancak 1986’da Wing ve Otistik Çocuklar ve Yetişkinler Derneği” nin bildirisinde vaka oranı 15/10.000 olarak gösterilmiştir.

Otizmde Tanı aşaması

Otizm tanısının konulması iki aşamalı bir olaydır. Birinci aşama çocukta bir gelişme bozukluğunun bir uzman tarafından saptanmasıdır. İkinci aşama ise bireye konulacak otizm tanısıdır.

İlk Belirtilerin Tespiti: Vakanın ağırlığına göre ve çocuktan çocuğa değişmekle beraber deneyimli bir uzman, bazı hallerde 18 aylık ama genellikle 24 aylık bir çocukta normal sayılmayan bir gelişme bozukluğunu saptayabilir. Bu bir tanı koyma değil, sadece tehlike durumunun tespitidir. Bu tespit yapıldığı anda, kesin bir tanının konulması beklenmeden, çocuk özel eğitime alınmalıdır. Bunun için mutlaka otizme dayalı bir gelişme bozukluğu olması da şart değildir.

Otizm Taraması: Normal olarak 24 ayını geçiren her çocuğun, otizmli çocukların eğitiminde deneyim kazanmış bir özel eğitimcinin gözleminden geçmesinde fayda vardır. Bunun için çocuğun gelişmesinde herhangi bir eksiklik fark edilmesi şart değildir. Bu, aileler tarafından yaptırılması gereken rutin bir uygulama olmalıdır. Ne var ki bu taramalar, gelişmesinde bozukluk hissedilen çocuklar için ayrıca hayati bir önem taşır. Tarama sırasında çocuğun yakını bir soru formu doldurur. Özel eğitimci, çocuğu önce ailesinin yanında yarım saat kadar gözlemler. Sonra bir saatten az olmamak kaydıyla birebir gözleme alır.

Tanı Konulması: Otizm tanısı için tıbbi bir test yolu yoktur. Kesin tanı; çocuğun iletişim, davranış ve gelişim seviyelerinin gözlemine dayalı olmalıdır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"OTİZM" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Sena TUNÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Dinle !! Dinliyorum , İlkten ÇETİN
 • İlaç Mı? Psikoterapi Mi? Yoksa Her İkisi Mi? , Haluk ALAN
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu , Uzm.Ulviye AKYOL
 • Belirsizlik Sendromu , Namık ACAR
 • Evlilikte Cinsel Sorunlar 1: Orgazm Problemleri , Özgür TÖNBÜL
 • Instagram Yalan Söylüyor! , Uzm.Hasan Ali GÖNCÜ
 • Geçmiş Yaşamları İyileştirmek , Mehmet POLATOĞLU
 • İlişki Çatışmalarında Öfkeyi Nasıl Yaşıyoruz ? , Uzm.Eyüp SARI
 • Çocuk Cinsel İstismarının Psikolojik Etkileri , Banu BEKÇİ
 • İnternette Tanıştık , Kadir Burak SALİMOĞLU
 • Gençlere Özgürlük Ama Nereye Kadar? , Fatih UYUMAZ
 • Çatışma, Karakter Ve Psikopatoloji , Uzm.Erol AKDAĞ
 • Panik Bozukluk-Panik Atak , Uzm.Esra ERDOĞAN
 • Anlık Duygulanımlar, Yaşam Ve Kayıplar Üzerine , Uzm.Esra ERDOĞAN
 • Sorumsuz Çocuk Yoktur! Çocuklarda Sorumluluk , Uzm.Ulviye AKYOL
 • Meslek Seçimi İçin Öneriler , Uzm.Hasan Ali GÖNCÜ
 • Sosyal Fobi ' Yi Anlamak! , Ümit KARABULUT
 • İntihar Ve Tedavisi , Uzm.Betül ÖZDEMİR
 • Aşkın Psikolojisi , Ali BIÇAK
 • Stres Ve Stres Kaynakları , Reyhan Nuray DUMAN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  22:08
  Top