2007'den Bugüne 83,877 Tavsiye, 26,322 Uzman ve 18,762 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Evlilik Öncesi Eğitim
MAKALE #21164 © Yazan Başar AKÇAGÖZ | Yayın Mart 2020 | 199 Okuyucu
Evlilik kurumu, en temel, en eski kurum olmasına rağmen günümüzde gün geçtikçe daha fazla deformasyona uğramaktadır. Küreselleşmenin insanların üzerindeki etkisinin artmasıyla, insanlar çok daha fazla kendini yatırım yapmaya başlamışlar ancak bu yatırımı evlilik kurumuna yapmamaktadırlar.
Evlenmeden önce karşılıklı beklentilerin konuşulmaması, birbirini doğru tanıyamama durumunda kalınması ileride sorunların çok daha büyük bir hale gelmesine neden olmaktadır. Evlilik, önceden hazırlanılması ve üzerinde düşünülmesi gereken bir kurumdur. Bu bir psikolojik bir hazırlıktır ve emin olunmadığı bir durumda evlilik öncesi eğitimi almak doğru bir yoldur. İnsanlar genelde emin olmadıkları bir durumda yakın arkadaş veya akrabalarına danışmak isterler, bu doğru bir davranıştır ancak profesyonel bir yardım olmadığı için doğru veya yeterli bir yardım olmayacaktır.
İki kardeşe baktığınızda, aynı evde yaşamış, aynı anne baba tarafından yetiştirilmiş olmalarına rağmen çok farklı beklentilere, düşüncelere, davranışlara sahip olabilmektedirler. İki ayrı aile hatta ayrı kültürden gelmiş bir çift için bu farklılıkların daha fazla olması çok doğaldır. İlk başlarda, aralarındaki duygusal etkileşimler fazla olması veya başka nedenlerle konuşulmaması, bu farklılıkların görülmemesine neden olmaktadır.
İnsan davranışlarına baktığımızda, çocukluğumuzda yaşadığımız sorunlara bulduğumuz çözümler, yetişkinlikte yaşadığımız sorunlara bulduğumuz çözümlerdir yani, herhangi bir durum karşısında takındığımız tutum ve davranışları daha doğduğumuz ilk andan itibaren yetiştiğimiz yerden, ailemizden alırız. Almış olduğumuz bu davranış kalıplarına, biz şemalar diyoruz. Eğer bu şemalar yani çocukluk çağından gelen düşünce tarzları ve duygusal tepkiler yanlış veya bugünkü ilişki için uygun değilse, ilişkinin uzun sürmesi mümkün olmayacaktır.
Bu şemaların düzeltilmesi yalnızca evlilik için değil, diğer sosyal ilişkilerinizin, iş hayatınızın da sağlıklı olması için gereklidir. Ancak bu değişim için farkına varılması ön koşuldur. Kendi problemlerini fark edemeyen, sorunlarını doğru çözemeyen birinin, evlilik kurumunu da sağlıklı yönetebilmesi mümkün değildir.
Evlilik öncesi eğitim için öncelikle bireylerin birbirlerini tanımaları, daha gerçekçi değerlendirmeleri sağlanır.
• İletişim becerileriniz,
• Nelerden hoşlandıklarınız,
• Hoşlanmadıklarınız,
• Hobileriniz,
• Harcama şekilleriniz,
• Mal bölüşmeleri
• Hakkındaki düşünceleriniz,
• Çocuk sahibi olmak konusundaki fikirleriniz,
• Arkadaş çevreleriniz,
• Tatillerde ne yapmaktan hoşlandıklarınız,
• Sigara veya içki alışkanlıklarınız,
• Bir sorun çıktığında nasıl bir çözme yöntemi kullandığınız,
• Stresle başa çıkma yöntemleriniz,
• Hayattan beklentileriniz,
• Görev dağılımı hakkındaki düşünceleriniz
• Nerede ve nasıl yaşamak istediğiniz
gibi konuların konuşulması ve değerlendirilmesi sağlanır.
Çiftler evlenmeden önce kendilerini çok mutlu hissediyorlar ve bu mutluluğun devam edeceğini düşünüyorlar ancak bu hiç de böyle olmuyor. Yanlış beklentiler üzerine kurulmuş bir evlilikte daha sonra olumsuzluklar çıkmaya başlıyor. Çiftlerin büyük bir bölümü, ilişkilerinin başlangıcında bu tür konuların neredeyse tamamını konuşmamış ve bunların farkına varmamış olarak evleniyorlar. Bu sebeple boşanma oranları çok yüksek. Evliliğin de bir bina gibi sağlam temeller üzerine inşa edilmesi gerekmektedir. Bu kurumun demir ve çimentosu da doğru iletişim ve doğru beklentilerdir.
Boşanma sürecinde çiftlerle konuştuğumuzda sorun olarak getirdikleri konuyu daha önce görmemiş miydiniz diye sorduğumuzda ya görmediklerini ya da gördüm ama önemsemedim cevabını alıyoruz. İlk andan itibaren sorun yaratacak sinyaller alınmaya başlanır. Yeter ki bu sinyaller doğru değerlendirilsin. Evlilik öncesinde partneriniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, evlendikten sonra katlanamayacağınız davranışlarla karşılaşma riskiniz o kadar az olur. Birbiriniz için esnek olunabilecek konularınız vardır, esnek olamayacağınız konularınız vardır. Önceden konuşabilmek bunların farkına varmanızı sağlayacaktır. Bu konuşma kafede kısa bir konuşma olarak geçiştirilemeyecek kadar önemlidir. Birbiriniz için ne kadar uyumlusunuz?
Birbirinizin ne kadar farkındasınız?
Neden Evlenmek İstiyorsunuz?
Empati düzeyleriniz?
Eleştiri düzeyleriniz?
Evlilik hakkındaki düşünleriniz birbirine benzer mi?
Evliliğe hazır mısınız?
Saygı düzeyleriniz?
Kişiliğiniz birbirine uygun mu?
Netleşmemiş kurallarınız nelerdir?
Ailelilerinizin sizlere etkisi ne kadar?
Biz bunları çok fazla önemsiyoruz.

Başar Akçagöz

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Evlilik Öncesi Eğitim" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Başar AKÇAGÖZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Başar AKÇAGÖZ'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Başar AKÇAGÖZ Fotoğraf
Başar AKÇAGÖZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Sosyolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Başar AKÇAGÖZ'ün Yazıları
► Eğitim mi Öğretim mi? Ebru KALAY SULAR
► Çocukta Cinsel Eğitim Habibe AYKAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,762 uzman makalesi arasında 'Evlilik Öncesi Eğitim' başlığıyla benzeşen toplam 94 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Sınav Kaygısı Mart 2020
► Boşanma Süreci Mart 2020
◊ Rol Karmaşası Mart 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:26
Top