2007'den Bugüne 83,912 Tavsiye, 26,333 Uzman ve 18,777 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Bipolar Bozukluğa Kısa Bir Bakış
MAKALE #21189 © Yazan Uzm.Psk.İpek EROL | Yayın Mart 2020 | 271 Okuyucu
Bipolar Bozukluk Nedir?


Bipolar bozukluk bir duygu durum bozukluğudur. Kişilik bozukluklarıyla karıştırılmaması gerekir. Duygu durum bozukluğunda sebepsiz yere ani duygu durum değişiklikleri ve dalgalanmaları olur. Duygular düzenlenemez ve duyguların şiddeti kontrol edilemez. Bipolar bozuklukta manik dönem ve depresif dönem vardır. Bunlar arka arkaya da görülebilir, geçişler arasında zaman da bulunabilir. Fakat bipolar bozukluk tanısı alabilmeniz için iki dönemin de görülmesi şarttır.
Bipolar bozukluk Fieve ve Dunner tarafından 1975 tarafında tip I ve tip II olarak ayrılmıştır. Bipolar I ve II de görülen depresif ataklar benzerdir ancak Bipolar I de yaşanan mani dönemi daha şiddetlidir. Bipolar II de genellikle başlangıç yaşı ergenlikten daha geç dönemlerde olur (Kesebir, İnanç & Yıldırım, 2013).

Bipolar Bozukluk Belirtileri
Bipolar bozukluğun diğer adı “iki uçlu mizaç bozukluğu”’ dur. Yani hastalığın mani ve depresyon olmak üzere iki ucu vardır.

Mani Belirtileri
• Uykuya olan ihtiyacın azalması ve az uyku uyunmasına rağmen gün içinde enerjik olma
• Bireyin kendine olan aşırı özgüveni
• Çok hızlı ve konudan konuya atlayarak konuşma
• Bu dönemde beyin çok hızlı çalıştığı için yaratıcılık artar.
• Sonucunu düşünmeden yapılan zevk veren aktiviteler. Örneğin; rastgele cinsel ilişkiler, fazla miktarda yapılan gereksiz alışveriş, riskli maddi yatırımlar.
• Manik dönemde hastalar çok fazla para harcadığı için maddi sorun da yaşamaktadırlar. Ayrıca dürtüsellikten dolayı ani işten ayrılmalar, toplum içinde kavga çıkarma eğilimi, aşırı alkol ya da madde tüketiminden dolayı fiziksel yıpranmalar da görülebilmektedir.

Depresyon Belirtileri
Bipolarda yaşanan depresyon maalesef mevsimsel depresyonlardan ya da çoğu depresyon çeşidinden daha ağır geçmektedir.
• Manik dönemin tam tersi olarak aşırı uyku hali, yataktan kalkamama, hiçbir aktivite yapılamamış olmasına rağmen aşırı bir yorgunluk hali depresif dönemin en önemli belirtilerindendir.
• Ortalama süresi 6 aydır
• İçe kapanma, sosyal ilişkilerde geri çekilme ve izolasyon görülür
• Halüsinasyonlar bu dönemde yaygındır. Görsel ve işitsel olabilirler. Depresif dönemin en tehlikeli yanlarından biri budur. İntihar riski bu dönemde fazladır. Bu riske bazen halüsinasyonlar neden olabilmektedir (psikotik özellikli mani)

Bipolar bozukluğu tanısı almış bir üniversite öğrencisinin sosyal çevresiyle ve ailesiyle olan yakın ilişkileri araştırılıp vaka olgusu olarak sunulmuştur. Birey manik dönemde hayattan çok zevk aldığını ancak depresyon döneminde hayatın oldukça anlamsızlaştığını ifade etmiştir. Düşünceler yoğunlaştıkça ilaçlarını almayı unuttuğunu ve unutunca da intihar düşüncesinin tetiklendiğini böylelikle ilaç tedavisinin birinci basamak olduğunu vurgulamıştır. Depresyona girdiği dönemlerde izole olmayı tercih ettiğini ancak bu izolasyondan çıkabilmek için yakın çevresinin desteğine ekstra ihtiyaç duyduğunu belirtmiştir. Toplumsal damgalama ve dışlanmadan dolayı rahatsızlığını yakın çevresinden bir süre saklamak zorunda kalmış ve ötekileştirmelerden dolayı kendini ait hissetmekte zorlanmıştır (Mengi & Aygür, 2018).

Bipolar Bozukluk Tedavisi


Bipolar bozukluk kadınlarda ve erkeklerde aynı oranda görülür. Bu hastalık da aynı tansiyon, şeker gibi fiziksel bir rahatsızlıktır. Bipolar bozuklukta genetik yatkınlık da çok önemlidir. Bu hastalığa yakalanan birey kendini suçlamamalıdır.
Bu hastalığın tedavisinde en önemli şey ilaç kullanımıdır. Birey doktor tarafından verilen duygu durum düzenleyici, kaygı giderici, antipsikotik ilaçlarını kesinlikle kullanmalıdır. İlaç tedavisiyle birlikte psikoterapi de etkili bir yöntemdir ancak tek başına terapi yeterli olmaz. Bu yüzden hem terapi hem ilaç birlikte gitmelidir.
Sosyal alanda ailenin ve yakınlarının desteği bu hastalığın süreci için çok önemlidir. Bireyin yakınları hastalığı tanımalı, kişinin neyi neden yaptığını bilmeli ve ona göre yapıcı bir tutum içinde olmalıdırlar. Düzenli tedaviyle ve bireyin kendine olan inancıyla bipolar bozukluk korkulması gereken bir hastalık değildir. Günümüzde pek çok insan doğru tedavi yöntemiyle bu hastalıkla rahatça baş edebilmektedir.

Kaynaklar
Mengi A. & Aygür R.Ş. (2018). Bipolar Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Bir Araştırma: Örnek Olay İncelemesi. KSBD, S. 19, s. 553-571
Kesebir S., İnanç L & Yıldırım G. (2013). Bipolar Bozukluk Tip I ile Tip II’nin Depresyon Atakları Arasındaki Farklılıklar. Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar. 5(3):290-298
https://sites.google.com/a/lityumdernegi.org/www/makale
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Bipolar Bozukluğa Kısa Bir Bakış" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.İpek EROL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.İpek EROL'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
İpek EROL Fotoğraf
Uzm.Psk.İpek EROL
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.İpek EROL'un Yazıları
► Nıetzsche Felsefesine Kısa Bir Bakış Psk.Burçak DEMİRKAN
► Gebe Psikolojisine Kısa Bir Bakış Psk.M.Kenan ALYÜRÜK
► Obsesif Kompulsif Bozukluğa Dair Psk.Dilek AKICI TAYANÇ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,777 uzman makalesi arasında 'Bipolar Bozukluğa Kısa Bir Bakış' başlığıyla benzeşen toplam 27 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Kış Depresyonu Kasım 2018
◊ Depresyon Nedir? Ocak 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:47
Top