2007'den Bugüne 83,570 Tavsiye, 26,250 Uzman ve 18,641 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Virüse Karşı Kaygımızı Nasıl Kontrol Edebiliriz ?
MAKALE #21223 © Yazan Psk.Sevde DOĞAN | Yayın Mart 2020 | 156 Okuyucu
Koronavirüs, bugünlerde gündemimizi oluşturan en önemli konu ve bizler bu durumdan oldukça endişeliyiz. Dünyayı etkisi altına alan bu durumun her birimizi bir şekilde etkilediğini söylemek mümkün. Hayat akışımız değişti, gelecek endişelerimiz oluştu. Bir yandan fiziksel tedbirler alıyoruz fakat ruhsal olarak da dikkat etmemiz gereken durumlar var. Bu yazımda sizlere, şuanki sürecin toplumsal ve bireysel olarak bizlerde oluşturduğu psikolojik etkiden ve yaşadığımız endişe, kaygı, korku gibi duyguları nasıl kontrol altına alabileceğimizden bahsedeceğim.
Yapılan anket çalışmalarında, normal düzeyde kaygı yaşayan bir grubun yanısıra çok yoğun kaygı yaşayan bir grup da olduğunu görüyoruz. Normal düzeyde yaşanan kaygı, bizim kendimizi tehlikelere karşı korumamızı, önlem almamızı ve savunmamızı sağlar. Algıladığımız tehlike karşısında kendimizi güvende tutmamız için bizi harekete geçirir. Hayatımızı tehdit eden yeni bir durumla karşılaştığımızda endişe, korku, kaygı, panik gibi duygular yaşamamız normaldir. Fakat, kaygı seviyemizi kontrol edemediğimiz durumlarda, stres hormonlarımız artar ve kendimizi daha gergin ve huzursuz hissetmeye başlarız. Kaygının artmasıyla birlikte bağışıklık sistemimiz de zayıflar. Böylece olası hastalıklara karşı daha savunmasız hale gelebiliriz. Bu nedenle kaygı seviyemizi dengede tutmak bizler için çok önemli.

Peki Kaygı Seviyemizi Nasıl Kontrol Edebiliriz ?

1) Virüs hakkında bilgi edinmek ve önlem almak
Şuan karşı karşıya kaldığımız virüsle alakalı doğru kaynaklardan belli ölçüde bilgi edinmeli, virüsü ve hastalığı tanımalıyız. Kendimizi korumak için hangi yollara başvurmamız gerektiğini öğrenmeliyiz. Toplumu korumak için devlet tarafından alınan önlemlere karşı duyarlı olmalı ve elimizden geldiğince bu kurallara uygulamalıyız.

2) Ev hayatımıza aynı şekilde devam etmek
Günlük rutinlerimizi mümkün olduğunca devam ettirmeliyiz. Öncesinde ev içerisinde nasıl bir yaşam sürüyorsak yine aynı şeyleri aynı düzenimizi koruyarak yapmalıyız.

3) Düzenli yaşam alışkanlıkları
Öz bakımımıza dikkat etmeli, dengeli beslenmeli ve düzenli uyumalıyız. Hayatımızda belirli bir plan ve düzen oluşturmak bizi daha konforlu ve iyi hissettirir. Evde yapabileceğimiz fiziksel egzersizlerin yanısıra nefes egzersizlerinin de gerginliğimizi azaltmada etkisi olacaktır.

4) Zamanı değerlendirmek
Tedbir amacıyla evde geçirdiğimiz bu zamanı, uzun süredir ertelediğimiz veya yapmaya vakit bulamadığımız işlerimizi yaparak değerlendirebiliriz. Krizi fırsata çevirebilir, ve bu vakti kişisel gelişimimizi sağlayarak, zihnimizi besleyerek geçirebiliriz.

5) Aile ilişkilerini güçlendirmek
Evde geçireceğimiz bu zaman, aile üyelerimizle daha yakın ilişkiler kurmamızı sağlayacaktır. Birbirimizle sohbet etmeli ve şuan hissettiğimiz duygularımızı paylaşmalıyız. Buna ek olarak, arkadaşlarımızla, akrabalarımızla ve sevdiklerimizle iletişim içerisinde olmak, telefonla konuşmak, haberleşmek de bizi iyi hissettirecektir.

6)Haber kaynaklarını sınırlandırmak
Kaygımızı arttıran, korku ve endişe yayan haberlere, sosyal medyaya, whatsapp gruplarına kısıtlamalar getirmeliyiz. Şu dönemde malesef ki çok fazla asılsız haber ve bilgi kirliliği var. Gün içerisinde sürekli kendimizi bunlara maruz bıraktığımızda kaygı seviyemiz giderek artıyor. Zihnimizde kurduğumuz olumsuz senaryolar da çoğalıyor. Yapmamız gereken şey, kendimize güvenilir birkaç kaynak seçmek ve gün içerisinde yalnızca belirli bir zaman dilimini ayırmak.
Bu maddeleri kendi yaşantımıza entegre ettiğimiz zaman, kaygı seviyemizin de normal bir düzeyde kaldığını göreceğiz. Hatta zaman içerisinde azaldığını bile gözlemleyebiliriz. Bu süreçte fiziksel ve ruhsal sağlığımızı korumaya özen göstermeliyiz.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Virüse Karşı Kaygımızı Nasıl Kontrol Edebiliriz ?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Sevde DOĞAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Sevde DOĞAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevde DOĞAN Fotoğraf
Psk.Sevde DOĞAN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi10 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Sevde DOĞAN'ın Makaleleri
► Öfkemizi Nasıl Kontrol Edebiliriz? Psk.Gözde EMİK AKSOY
► Pandemiyle Nasıl Baş Edebiliriz? Psk.Fatima KESKİN
► Öfkemi Nasıl Kontrol Edebilirim? Psk.Ceren AKBOYAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,641 uzman makalesi arasında 'Virüse Karşı Kaygımızı Nasıl Kontrol Edebiliriz ?' başlığıyla benzeşen toplam 45 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:55
Top