2007'den Bugüne 83,934 Tavsiye, 26,334 Uzman ve 18,777 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Kurbağaya Dönüşen Prens ve Prensesler! ve Toksik Ebeveynlik
MAKALE #21561 © Yazan Uzm.Psk.Dnş.Nuray ÖZBEN AVŞAR | Yayın YENİ Haziran 2020
KURBAĞAYA DÖNÜŞEN PRENS VE PRENSESLER!


90lar itibariyle doğan neslin hemen hepsi için prens ve prensesler diyebiliriz. Neler değişiyor da çoğu prens ve prenses sonrasında kurbağaya dönüşüyor?Doğumundan itibaren istedikleri yapılan, hayatlarını kolaylaştırmak adına her imkanın sunulduğu, sınırlama getirilmeyen, getirilse de dayanılamayıp kaldırılan, sorumluluk vermek yerine onun yerine sorumluluklar alınan, istedikleri zaman her an patlayacak bir volkan gibi etrafındakileri tetikte tutan nesil diye özetleyebiliriz. X,Y,Z ya da Q nesli diye herhangi bir sınıflama yerine tüm çocuk ve ergenler genellemesi yapmak çok daha doğru olacaktır. Çocuklara ve gençlere ebeveynlerin aile içi yaklaşımları yukarıda belirtilen boyutta olduğu zaman kendilerini prens ya da prenses olarak görmelerine şaşırmamız gerekiyor. Onları tahtta oturtan bizleriz. Dünyalarında hükmeden ve sınırsız güçleri olduğuna inandırdığımız çocuklarımız…Dünya her zaman onların istedikleri gibi dönecek düşüncesindeler. Haksız da sayılmazlar. Şimdiye kadar etraflarında pervane olduğumuz çocuklarımızın sosyal ortamlarda da aynı beklentiye girmesi beklenen bir durum. Her imkanın sunulduğu pek çok çocukta süreklilik olmadığı ve çabuk sıkıldıkları görülmektedir. Her türlü müzik, sanat, spor etkinliğine koşturduğumuz çocuklarımızın ne kadarına devamlılık sağladığını tekrar gözden geçirmekte fayda var. Sanat ve sporla ilgilensin derken bir yandan da ellerinde ki telefonlarda ya da bilgisayar – tabletlerinde nasıl kaybolduklarını göz ardı edebiliyoruz. Yaşları büyüdükçe estetik, beden algısı ve karşı cinsin ne düşündüğü ise en büyük kaygıları…


Sorumluluklarını yerine getirmelerini isterken aslında çocukluğundan itibaren buna ne kadar fırsat verdiğimizi düşünelim? Neden bu kadar dikkatleri dağınık? Neden dış motivasyonla kısa süreli başarılar sağlıyorlar. İç motivasyonları neden yok?
Öncelikleri, başkaları ve onların düşündükleri; nasıl algılandıkları ile ilgili olduğu için toplumsal durum ve sorunlara da duyarlı olduklarını pek söyleyemeyiz. Bizlerin onları korumak için soktuğumuz fanustan çoktan çıkmış başka bir fanusa girmiş durumdalar. Bu fanusta sanal ilişkiler, sınırlı iletişim, gelecekle ilgili plan ya da hedeflerin olmadığı hayatı yaşıyorlar. Maalesef bunların hepsi de gözlerimizin önünde oluyor.
Gerçek dünyayla karşılaşmaya başladıklarında yani yaklaşık 18 yaşlarına doğru hızlı bir şekilde yere düşüyorlar. Gerçek sistem onları bizim koyduğumuz unvanlarla tanımıyor. Ve prens ya da prenses olarak yetiştirdiğimizi düşündüğümüz çocuklarımız kendilerini kurbağaya dönüşmüş hissetmeye başlıyorlar.


Rehberlik sürecinde ebeveynlere özellikle vurgulanan iki önemli nokta gelecekte yaşanacak birçok olumsuz durumu engellemeyi amaçlıyor.


Birincisi ebeveyn olarak aynı dili konuşmak ve çizilen sınırları korumak, ikincisi ise sorumluluk vermek.Hayatın sadece bizler değişirse değişebileceğini unutmamamız gerekiyor.
Ellerimizde şekillenen hayatı, çocuğumuzun geleceğini küçük şeylerden mutlu olmalarını sağlayarak ve her imkanı sunmayarak güzelleştirebiliriz. Yeni şeyler öğrenmekle, kendini geliştirmekle, hedeflerinin olması gerektiğini kavratarak sahte prens ya da prenses değil asil ve güçlü bireyler yetiştirebiliriz.

"Bir nesil, bilginin cezalandırıldığı ve cehaletin mutluluk olduğunu öğrenerek yetişiyor!
Bir sonraki nesil cahil olduklarını bile bilmeyecek; çünkü bilginin ne olduğunu bilmeyecekler!"


Ursula K. Le Guin

*******

TOKSİK EBEVEYN MİYİZ?
Peki, Anne Babalarımız Nasıldı?

Anne baba olarak hepimiz mutlu ve sağlıklı çocuklar yetiştirmek istiyoruz ve elimizden gelen her şeyi yapıyoruz ancak bazen istemeden hatalara düşebiliyoruz. Ya da bazı anne babalar biraz daha ilerisine giderek toksik adı verdiğimiz boyuta ulaşabiliyorlar. Ne yazık ki bu durum çocuklara duygusal ve zihinsel hasar vererek sağlıklı birer yetişkin olmalarının önüne geçebiliyor.Toksik kelimesi “canlı organizmalarda görülen zehir” olarak tanımlanmaktadır. Toksik ebeveyn durumunda ise karşılıklı anlayış yerini, öfke ve duygusal manipülasyon gibi olumsuz duygulara bırakır.


Anne baba olarak çocuklarımızın üzerinde tüm hayatlarını etkileyecek düzeyde büyük bir etkiye sahibiz. Bizler de aynı şekilde anne ve babalarımızın yaklaşımları ile şekillendik. Yaşadığımız psikolojik durumların tek sebebi olarak ebeveynlerimizi gösteremesek de en temel rollerden birisi oldukları söylenebilir. Bizler mükemmel değiliz, anne babalarımız da mükemmel değillerdi. Hatalı anne baba yaklaşımı ile toksik anne baba yaklaşımını bu noktada karıştırmamak gerekir. Hatalı davranışların telafisi olabilecekken toksik – zehirleyici - tutumlar çok daha zor telafi edilebilmektedir. Her ebeveyn ile çocuğu arasında sorun yaşanabilir, anne baba çocuğuna kızabilir, azarlayabilir ancak fiziksel ve sözlü şiddetin olduğu durumlar zehirleyici olarak tanımladığımız tutumlardır.

Anne ve baba olarak kendimizi değerlendirmenin yanında çocuklarımızın yerine geçelim ya da gerçekten çocukluğumuza geri dönelim. Elimize bir kağıt kalem alalım ve dünyaca ünlü psikoterapistler Susan Forward ve Craig Buck’ın “Toxic Parents/ Zor Bir Ailede Büyümek” adlı kitabından yararlandığımız “Annem – Babam ile İlişkimde Kendimi Böyle Hissediyorum” testini cevaplayalım.

Size uygun olan cevaplara evet, uygun olmayanlara ise hayır cevabını veriniz.

1. Çocukluğunuzda anne babanızın tutumlarıyla ilgili sorular
Anne veya babanız size kötü ve değersiz bir çocuk olduğunuzu söyledi mi? Size hakaret edip sizi sürekli eleştirdi mi?
Sizi cezalandırırken hiç fiziksel şiddete başvurdu mu?
Anne veya babanız hiç depresyon geçirdi mi? Veya anne veya babanızın içinde bulunduğu diğer ruhsal sıkıntılardan ya da fizikse bir rahatsızlık yüzünden size olan ilgilerinde ciddi bir eksiklik yaşadınız mı?
Problemleriyle baş edemeyen anne veya babanıza sizin bakmanız gerekti mi?
Anne veya babanızdan korkar mıydınız?
Anne veya babanıza karşı davranışlarınızda öfkenizi ifade etmekten çekindiniz mi? Öfkenizi ifade ettiğinizde korktuğunuz başınıza geldi mi?

2.*Yetişkin hayatınızda kendinizle ilgili sorular
İlişkilerinizde kendinizi yıkıcı ve kötü davranan kişi olarak görür müsünüz?
Birisine çok yakın olduğunuzda canınızı yakacağını veya sizi terk edeceğini düşünür müsünüz?
İnsanlardan en kötüsünü mü beklersiniz?*Ya da genel olarak hayattan?
Kim olduğunuzu, ne hissettiğinizi ve ne istediğinizi bilmekte zorlanır mısınız?
Gerçek düşüncenizi bilirlerse insanların sizi sevmeyeceklerinden korkar mısınız?
Başarılı olduğunuzda endişelenir ve birinin sizin herhangi bir açığınızı yakalayacağından korkar mısınız?
Ortada bariz bir neden yokken*öfke*ya da üzüntü yaşar mısınız?
Mükemmeliyetçi misiniz?
Dinlenmek veya güzel vakit geçirmek sizin için zor mu?
Tüm iyi niyetinize rağmen kendinizi anne babanız gibi davranırken (olumsuz davranışlar sergilerken) bulur musunuz?

3.*Yetişkin hayatınızda anne babanızla ilişkinize dair sorular
Anne babanız size hala çocuk muamelesi yapıyorlar mı?
Hayatta verdiğiniz önemli kararların çoğunda anne babanızın onayı doğrultusunda mı hareket ediyorsunuz?
Ailenizle geçireceğiniz zaman öncesi ve sonrasında yoğun bir duygusallık ya da fiziksel sorunlar yaşıyor musunuz?
Anne babanızla fikir ayrılığında olmak sizi korkutuyor ya da endişelendiriyor mu?
Anne babanız maddi imkânlarını kullanarak hayatınızı yönlendirmeye mi çalışıyorlar?
Anne babanızın hislerinden, ruh hallerinden kendinizi sorumlu hissediyor musunuz? Mutsuzluklarının sizin suçunuz olduğunu düşünüyor musunuz?
Onları mutlu etmek sizin sorumluluğunuz gibi mi hissediyorsunuz?

Test bitti…
Eğer evet cevaplarınız testin üçte birinden fazla ise bu testi düzenleyen*Susan Forward ve Craig Buck'ın*söylediklerine bakalım.

"Anne ve babanıza olan bağımlılığınız tartışılmaz ve maalesef duygusal hayatınızı onlar kontrol ediyor."
Her birimiz küçükken anne ve babamızın içimize ektiği zihinsel ve duygusal tohumlarla büyüyoruz.*Kimi ailelerde bu*tohumlar sevgi, saygı ve bağımsızlık kaynağı olurken, ne yazık*ki birçok ailede tohumların arasında korku, yaptırım ve suçluluk*duyguları da bulunuyor. Bu tohumlar biz büyüdükçe filizleniyor*ve yetişkinlik hayatımızda duygularımızı, davranışlarımızı,*dolayısıyla başkalarıyla kurduğumuz ilişkileri etkiliyor."

Kitabı okuduğunuzda hayatımızın eğer varsa toksinlerden temizlenmeyeceği kesin. Ancak istersek bir şeyleri değiştirebileceğimiz en önemlisi de kendi çocuklarımız için neleri yapmamamız gerektiği ile ilgili bir çok bilgi edinebiliriz.


*Susan Forward-Craig Buck, Zor Bir Ailede Büyümek,*İletişim Yayınları.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Kurbağaya Dönüşen Prens ve Prensesler! ve Toksik Ebeveynlik" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Dnş.Nuray ÖZBEN AVŞAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Dnş.Nuray ÖZBEN AVŞAR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nuray ÖZBEN AVŞAR Fotoğraf
Uzm.Psk.Dnş.Nuray ÖZBEN AVŞAR
Yurtdışı (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Dnş.Nuray ÖZBEN AVŞAR'ın Makaleleri
► Ebeveynlik Psk.Şule ÜZÜMCÜ
► Farkında Ebeveynlik Psk.Damla ARDACOŞKUN
► Gerçek Ebeveynlik Psk.Cüneyt KAYA
► Çocuk Yetiştirmek ve Ebeveynlik Psk.Harun ÇOLAK
► İnternet Çağında Ebeveynlik Psk.Dnş.Fatma ZENGİN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,777 uzman makalesi arasında 'Kurbağaya Dönüşen Prens ve Prensesler! ve Toksik Ebeveynlik' başlığıyla benzeşen toplam 13 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► YENİMotivasyon Haziran 2020
► YENİAleksitimi Haziran 2020
► YENİAşil Sendromu Haziran 2020
► İletişim Engelleri Aralık 2014
► Öğrenme Güçlüğü Aralık 2014
► Aile İçinde Tutumlar Aralık 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:53
Top