TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!SOYA FASULYESİ, SOYA ÜRÜNLERİ VE BESİN DEĞERLERİ

Asuman AKÇAY Fotoğraf
Dyt.Asuman AKÇAY
Antalya
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi31 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 9 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 24981,

* Yayın Tarihi : 06-01-2009 - 12:33 (2173 gün önce),

* Ortalama Günde 11.50 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 8005 , Kelime Sayısı : 954 , Boyut : 7.82 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Asuman AKÇAY hakkında söyledikleri:
uzun süredir aldığım kilolarla başım fena halde dertteydi.artık iyice bunalıma girmiş umutsuzluğun dibine vurmuşdum.sonunda diyet yapmaya karar verdim ve ilk olarak tavsiye ediyorum.com a girdim .Asuman hanımı burada keşfettim.kendisiyle iletişime geçmeye karar verdim.ilk görüşmemizde o kadar motive edici konuştu ki ona karşı koymam imkansızdı.yıllardır diyet yapanların klasik söylemleri kulaklarımdaydı bir kibrit kutusu peynir üç zeytin bir dilim ekmek falan asuman hanım tüm bildiklerimi yerle bir etti.sıcacık bir karşılama,güleryüz,güven veren bir sohbet,istikrarlı olmaya yönlendiren bir k... [DEVAMI..]
(BİLGE Gxx, Danışan, 01-09-2014)

Asuman hanımla doğum sonrası kilolarımla baş ederken tanıştım. Hamileiğimde 20 kilo almıştım doğumdan sonrada bir on kilo kadar kilo aldım ve psikolojim moralim alt üst durumdaydı beni gören herkes çok kilo almışsın diyerek benim kendimi dahada kötü hissetmemi sağlıyordu. Asuman hanıma başladığımda 78 kiloydum veeee 7 ay sonra sonuç 56 kiloya düştüm. Asuman hanımın beni sabırla dinlemesi bana doğru yolu göstermesi ve profosyonel mesleki deneyimi sayesinde. Eğer sizde kilo vermek hayatınızda yenilik yapmak istiyorsanız Asuman hanımı kesinlikle kaçırmayın bir an önce tanışın derim. Asuman hanımı... [DEVAMI..]
(Dudu, Danışan, 05-02-2014)

Merhabalar, uzun zamandır kilo vermeye çalışan her kadın gibi ben de her diyeti uygulamaya , her duyduğum diyet önerilerini gerçekleştirmeye çalışırdım.Artık 62,5 olmuştum ve bir şeyler yapmam gerekiyordu.Metobolizmam yavaş çalışıyordu(hypotiroid) ne kadar hareketli bir yaşamım da olsa abur cuburlardan vazgeçemediğim için kilo veremiyordum.
Araştırmalarımın sonunda 3 yöntem belirledim.Akapuntur,Hipnozla tedavi ve Diyetisle görüşme. Sağlıklı beslenme yaşamımız devam ettiği sürece önemini koruyacak ve bunu öğrenmenin bir uzmanla beraber daha iyi sonuç vereceğini düşündüm ve iki ... [DEVAMI..]

(SEBİHA Çxx, Danışan, 06-07-2012)

Dyt.Asuman AKÇAY Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
SOYA FASULYESİ, SOYA ÜRÜNLERİ VE BESİN DEĞERLERİ

SOYA FASULYESİ, SOYA ÜRÜNLERİ VE BESİN DEĞERLERİ


SOYA FASULYESİ


Soya fasulyesi, kolesterol ve doymuş yağlar içermeyen yapısı, yüksek kaliteli protein içeriği ile çok yönlü olarak yararlanılabilen bir gıda maddesi maddesidir.
100 gr soya fasulyesinin besin değeri ;
Protein : 39 gr
Yağ : 20 gr
Karbonhidrat : 30 gr
Kalsiyum : 277 mg
Demir : 15 mg

Elzem amino asitlerin tümünü içeren soya fasulyesi, lysine açısından çok zengin olmakla birlikte yeteri kadar metionin ve sistein içermemektedir. Tahıl proteinleriyle karıştırılarak tüketilmesi ile ideal besin değerinde bir karışım elde edilebilmektedir.

1999 yılında FDA tarafından soya ürünlerinin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri konusunda iddialar kabul edilerek onaylanmıştır ve “sağlıklı ürün“ ibaresinin kullanılmasına izin verilmiştir.


SOYA YAĞI


Ülkemizde değeri yeni anlaşılmaya başlanan istatistiklere göre dünyada en çok üretilen ve tüketilen bitkisel yağ konumundadır.


Soya yağında doymamış yağ oranı yüksek, kolesterol ise sıfırdır. Çoklu doymamış nitelikte olan soya yağı elzem yağ asitlerinden hem linolenik hem delinoleik asitleri içerir. Soya fasulyesi yağındaki omega-6/omega-3 oranı tavsiye edilen (4-7:1) aralık olan 7:1 aralığının hemen altındadır.


Bitkisel yağların kompozisyonu (%)
Bitki Doymuş yağ Linoleik asit Linolenik asit Oleik asit
Ayçiçeği ……….12………………..71……………….1……………….16
Pamuk ………….27……………….54………………trace……………19
Kanola ………….7…………………21……………….11………………61
Aspir ……………10………………..76………………trace…………….14
Palm ……………49.1……………..10.5………………0.6……………..38.7
Soya ………….15........................54………………..8……………….23
Yer fıstığı ……….19………………..33……………….trace……………48
Zeytinyağ ………15…………………9………………….1………………75


Soya yağındaki omega-3 yağ asitleri kalp hastalığı riskini azalttığı kanıtlanan balık yağının içeriğindeki yağ cinsine benzer özelliktedir.


Soya yağı; demir, B ve E vitaminleriyle kalsiyum ve çinko bakımından zengindir. Soya yağının yüksek miktarda E vitamini içermesi nedeniyle prostat riskini azalttığı belirtilmektedir.


SOYA UNU


Düşük derecede ısıl işlem görmüş olan beyaz soya unu istenildiği taktirde üretilmek istenen diğer soya ürünlerine hammadde oluşturmaktadır. Soya fasulyesinden “tam yağlı soya unu“, yağsız soya ununa yaklaşık %6 oranında lesitin katılmasıyla “lesitince zengin soya unu“ elde edilir. Bu ürün özellikle emülsiyon yapının önem taşıdığı kek ve benzeri unlu mamüllerin üretiminde kullanılabilir.


Soya unları için tipik analitik değerler:

Yağı alınmış (%) Tam yaglı (%) %6 Lesitinli (%)
Protein …………………..52…………………..41……………….49
Karbonhidrat ……………27…………………..21……………….24
Yağ ………………………1……………………21………………..7
Kül ……………………….6…………………….5…………………6
Toplam diyet lifi ………...6…………………….5…………………6
Nem ……………………..8…………………….7…………………8


Soya unu, unlu mamüller üretiminde hem daha besleyici hem de daha ucuz olması nedeniyle tercih edilmekte ve belli oranlarda katılarak ürünlerin yumuşaklığını, gevrekliğini ve tadını zenginleştirmektedir.


Ekmek üretiminde, soya ununun pişirme esnasında su tutma yeteneği sayesinde raf ömrünü uzatarak bayatlamasını geciktirmektedir. Makarna ve şehriye üretiminde durum buğdayına soya unu ilavesi ile amino asit dengesi ve protein miktarı arttırılmış olunur. Keklerde soya unu kullanımı lesitin içeriği nedeniyle emülsifikasyon ve tavadan kolay ayrılma, yağ ve lif içeriği nedeniyle yumuşaklaşma sağlamaktadır.


SOYA SÜTÜ


Soya sütü soya fasulyesinin zengin içerikli kremsi sütüdür. Fındıksı tadı ve zengin besin değeri sayesinde soya sütü pek çok farklı şekilde kullanılmaktadır.
Çin ve Japonya da taze soya sütü pişirilip ıslatılmış soya fasulyelerinin, öğütülüp bastırılarak sütünün çıkarılması yoluyla günlük olarak hazırlanmaktadır.

100 gr soya ve inek sütü arasındaki fark ;

Besin bileşimi Soya sütü İnek sütü

Enerji (kkal) ………………60……………….64
Protein (gr)………………..4.3………………3.5
Yağ (gr) …………………..1.7……………….3.0
Karbonhidrat (gr) …………6………………...5.5
Kalsiyum (mg) ……………34……………….120
Demir (mg) ………………..0.7………………0.1Açılmamış sterilize soya sütü, oda sıcaklığında birkaç ay saklanabilir, kutusu açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilerek 5 gün kadar tazeliğini koruyabilir.

Soya sütü inek sütünün kullanıldığı hemen hemen her yerde ayrıca toz halinde de bulunup suyla karıştırılarak kullanılmaktadır.


Soya sütü, mükemmel bir yüksek kaliteli protein, B vitamini ve demir kaynağıdır. Soya sütünde, laktoz bulunmamaktadır ve laktoz hassasiyeti olan insanlar açısından iyi bir tercih, inek sütüne alerjisi olan insanlar için de iyi bir alternatiftir.

Soya sütü, kolesterolsüz ve doymuş yağ oranı düşük bir krema olarak soslara eklenebilir, kremalı çorba hazırlamak için kullanılabilir.


TOFU


Asya’da yaygın bir yiyecek olarak kullanılan tofu, bir çeşit sünger gıda olarak kullanılmakta ve eklenen her tür çeşniye absorbe etmektedir.

100 gr tofu da bulunan besin maddeleri;
Enerji (kkal) ……………..120
Protein (gr) ……..............13
Karbonhidrat (gr) ………..3
Kolesterol ………………..0
Sodyum (mg) ……………9
Posa (gr) …………………1
Kalsiyum (mg) ………….120
Demir (mg) ………………8Tofu, yüksek nitelikli proteinler açısından zengin, aynı zamanda iyi bir B vitamini ve demir kaynağıdır. Hazırlanırken lorlaştırma işleminde kalsiyum tuzu kullanılmışsa mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır. Genel olarak tofu ne kadar yumuşaksa yağ oranı da o denli düşüktür. Sodyum kısıtlaması olan diyetler için iyi bir alternatif teşkil etmekte, birçok yemeğe eklenerek besin değeri ve lezzetini arttırmaktadır.


SOYA ETİ VE KIYMASI


Soya eti ve kıyması, soya fasulyesi çekirdeğinin yağı alındıktan sonra kalan ve yüksek oranda protein içeren unsu kısmına, bir dizi özel işlemler uygulanarak yapı değişinceye kadar sıkıştırıp et dokusu kazandırılması ile elde edilen natürel soya ürünleridir.

Isoflavonların doğal yoldan temini için iyi bir kaynak olan soya proteinleri, et proteinleri ile fonksiyonel açıdan aynı özelliklere sahip olup bitkisel protein kaynağı olarak besin değeri açısından en az et kadar değerlidir. Ete oranla kolesterol ve yağ içermeyen yapıları sayesinde daha sağlıklı ve yararlanımı yüksek ürünler olarak kabul edilmektedirler.
Soya eti ve kıyması, köftelerden dolmalara, makarna soslarından böreklere, tas kebabından yahniye kadar pek çok yemek çeşidinde kullanılmaktadır.

Soya eti ve kıyması, düşük nem oranına sahip olduğundan uzun bir raf ömrü vardır. Kullanılmadan önce ılık su ile ıslatılması önerilen soya eti ve kıyması protein oranlarına göre farklı miktarlarda suyu bünyelerine emerek şişmekte ve parça et veya kıyma görünümü almaktadır.


OKARA


Okara soya sütünün bir yan ürünüdür ve nitelikli besleyici değerlere sahiptir. Yaş ve fırınlanmış olarak bir çok kullanım alanına sahip okara eklenen besinlere hem zengin bir besin değeri hem de zengin bir lezzet sunmaktadır.

Fırınlanmış okara, çorbalarda ekmek parçacıkları yerine, köftelerde ekmekle ve ekmeksiz köfte bileşeni olarak kullanılabilmektedir. Yaş okara ile kekler, kurabiyeler yapılabilir, salatalar eklenebilir, küçük parçalar halinde şekil verilip yumurta ve galeta unuyla kızartılabilir ve değişik mezeler yapılabilmektedir.


KAYNAKLAR
1. Gıda Endüstrisinin Her Alanında Doğanın Gücü ; SOYA, American
Soybean Association.
2. Soya Unuyla Dha Ucuz Ve Daha Besleyici Unlu Mamüller Üretimi, American Soybean Association.
3. Profesyonel Şefler İçin Mutfaklarda Sağlıklı, Kaliteli Ve Ekonomik Çözümler, Soya Yağı, Bitkisel Karışım Sıvı Yağ, American Soybean Association.
4. Soya Fasulyesi, Soyfarm Gıda Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti.
5. Bitkisel Yağların Kompozisyonu, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM).
6. Soya Unu, American Soybean Association.
7. Baysal, A. (2002). " Beslenme ", 9. Baskı : 274, Hatipoğlu Yayınevi, Ankara.
8. " Tofu Nedir? ", Soyfarm Gıda Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti.
9. Sağlıklı Beslenmede Yeni Alışkanlığınız : " Soya Ürünleri ", American Soybean Association.

Dyt. Asuman AKÇAYMakale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"SOYA FASULYESİ, SOYA ÜRÜNLERİ VE BESİN DEĞERLERİ" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Asuman AKÇAY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • 1 Yaşından Önce Bebeklere Verilmemesi Gereken Besinler , Dyt.Esra GÜLTEKİN
 • Kalsiyumdan Zengin Diyetler Zayıflamaya Yardımcı Mıdır? , Dyt.Esra GÜLTEKİN
 • Gebelikte Yapay Tatlandırıcı Kullanılabilir Mi? , Dyt.Esra GÜLTEKİN
 • Kuşburnu'nun Yararları , Dyt.Gülen Ecem KALKAN
 • Çocuklarda Beyin Gelişimini Destekleyici Besinler , Dyt.Gülen Ecem KALKAN
 • Glisemik İndeks , Dyt.Serpil TARMAN
 • Karabuğday , Dyt.Serpil TARMAN
 • Egzersiz Ve Spor Yapan Kişilerin Sağlıklı Beslenmesi Neden Önemlidir ? Nelere Dikkat Edilmelidir ? , Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Düzenli Egzersizin Faydaları , Dyt.Özge KARAARSLAN
 • Tüm Yönleriyle Obezite Dosyası , Dyt.Aysen ARICAN
 • Değerli Besin Kinoa , Dyt.Ufuk ZERENTÜRK
 • Kışın Vazgeçilmezi Yer Elmasının Faydaları , Dyt.Serpil TARMAN
 • Kışın Kilo Almayın , Dyt.Merve TIĞLI
 • Diyabette Beslenme Nasıl Olmalıdır? , Dyt.Şeyda Sıla BİLGİLİ
 • Lifli Gıdaların Sağlık Açısından Faydaları , Dyt.Serpil TARMAN
 • Sağlıklı Ve Dengeli Beslenmenin Temeline Yasak Koymak Yasaktır , Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Kış Mevsiminde Sağlıklı Beslenme Ve Kilo Kontrolü , Dyt.Didar KOLAÇ
 • Gıda Katkı Maddeleri Zararlı Mıdır? , Dyt.Hilal BATMAZ
 • Obezite Ve Çocuk , Dyt.Perran AYDEMİR
 • D Vitamini Ve Obezite , Dyt.Hatice KARSLIOĞLU
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  20:11
  Top