2007'den Bugüne 89,825 Tavsiye, 27,674 Uzman ve 19,687 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Çocuğum Zeki Ama Çalışmıyor...
MAKALE #22020 © Yazan Psk.Dnş.Büşra Nur KÜÇÜK | Yayın Ocak 2021 | 825 Okuyucu
Çocuklar okula başladıkları dönemde sürece adapte olmada ve belirli bir sisteme uymada zorlanabilirler. Ayrıca her bireyin öğrenme süreçleri farklılık gösterebilir, çocuklarında bir birey olduğunu unutmamak gerekir. Ama okurken harf atlama, harf ekleme- çıkarma varsa, haftanın günlerini – saatlerini öğrenmede zorluk çekiyorsa, okuduğunu anlamada-anlatmakta zorluk çekiyorsa, sağını solunu karıştırıyor yer yön tarif etmekte zorlanıyorsa aklınızda soru işaretleri oluşmalı ve küçük gözlemler yapmalısınız. Bu gibi durumlara ilerleyen süreçlerde dersin başına oturmakta zorlanma, tek başına ödev yapmakta zorluk çekme, zamanı yönetememe, başladığı işi bitirememe, yeni arkadaşlar edinmek istememe, grup çalışmalarından kaçınma gibi davranışlar eklenebilir. Genelde ailelerden duyduğumuz klasikleşmiş cümleler vardır; “istese yapar, istemiyor ki!”, “zeki ama çalışmıyor, çalışsa yapar!”, “ilgisini çeken şeylerde gayet başarılı, ama iş kitap okumaya, ders çalışmaya gelince birbirimizle savaşıyoruz.”, “Kendini vermiyor, kendini vererek çalışsa çok başarılı olacak da işte…”, “Ya bu çocukta bir şey var ama çözemiyorum”. Bu gibi durumlara farklı açılardan bakmak hem ailenin durumu anlamasına hem de çocuğun kendini anlaşılır hissetmesine yardımcı olabilir. Kendimizden pay biçelim hafta sonu bir etkinlik var ve bu etkinlik voleybol oynamak üzerine aaa o da ne siz voleybol oynamakta iyi olduğunuzu düşünmüyorsunuz, gitmek ister miydiniz? Bir arkadaş grubunuz var zorlandığınız bir konuda size sürekli “sen yaparsın ya sen zekisin, neler yapmıyorsun bunu mu yapamayacaksın” diyerek size gaz veriyorlar ama siz o işe bir türlü başlayamıyorsunuz; etrafınızdakilere tavrınız, kendi içinizdeki duygu-düşünceleriniz ne olur?

Bu gibi durumlarla karşılaştığımızda uzman olarak aklımıza gelen ilk soru acaba bilişsel alanlarında tutarsızlık ya da performans kaybından kaynaklı, performansını göstermekte zorlanıyor mu? Bahsettiğimiz bu problemleri yaşıyorsanız kaç saat çalışırsanız, kimle çalışırsanız çalışın akademik beceri çalışarak yol alamayabilirsiniz. Öncelikle akademik becerileri doğrudan etkileyen bilişsel alanlarının beklenen performansı sergilemesi gerekir. Öğrenmenin tam anlamıyla gerçekleşmesi için bilişsel alanlarının (planlama, dikkat, ardışık, eş zamanlılık) yaş performansında ve birbiri ile tutarlı performans göstermesi gerekir. Bilişsel alanlarında destek ihtiyacı olan çocukların okul derslerine daha fazla çalışması değil okul derslerine çalışmanın yanında destek ihtiyaçları olan alanlara yönelik müdahalede çalışmaları yapmaları önemlidir. Karşılaştığımız bu gibi durumlarda -bahsettiğimiz her zorluğun yaşanmasına gerek yoktur- bilişsel sistemin taranması ailelerden öykü alınarak yorumlandığında; eğitsel, nörolojik ve psikolojik tanıların konulması noktasında biz uzmanlara ve ailelere çocukların bu davranışları neden yaptığını ya da neden yapamadığını ortaya koymada güçlü veriler sağlar. Bu değerlendirmenin yapılmasındaki amaç yaşanılan sorunun altında yatan sebepleri bulup müdahale ederek çocuğun kendi performansını ortaya koymasını sağlamaktır. Aynı zamanda çocukların öğrenmeye ilişkin bilişsel becerilerini ortaya koyarken güçlü yanlarını, zayıf yönlerini geliştirmeye ihtiyaç duyduğu alanların belirlenmesinde önemli bir değerlendirme aracıdır. Unutmayalım bir çocuk yapamadığı, o alanda zorlandığı için istemeyebilir ve ebeveyn ya da öğretici kişi bu konuda neden yapmadığı-yapamadığını anlamlandıramadıkça çocuğa uygulanan baskı kaygı veya travmaya neden olabilir. Bu gibi durumlarda akademik ve sosyal hayatta çocuğun kendi tam performansını ortaya koyabilmesi için bilişsel sistemin değerlendirilmesi ve sonucunda hangi alanda problem yaşıyorsa o alana yönelik bilişsel müdahale uygulanması hem sizin hem de çocuğun hayat kalitesini arttıracaktır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuğum Zeki Ama Çalışmıyor..." başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Büşra Nur KÜÇÜK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Büşra Nur KÜÇÜK'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Büşra Nur KÜÇÜK Fotoğraf
Psk.Dnş.Büşra Nur KÜÇÜK
Antalya (Online hizmet de veriyor)
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Büşra Nur KÜÇÜK'ün Yazıları
► Çocuğum Ders Çalışmıyor! Psk.Hayriye ÖZCAN
► Zekam Kaç, Zeki miyim? Psk.Dnş.Tuğçe ALTUNBAŞ
► Ben (İm) mi Çocuğum Psk.Eyüp AKIN
► Çocuğum ve Ben Ayhan IŞIK
► Çocuğum Yemiyor Psk.Esra TAŞDEMİR SEYİTOĞLU
► Çocuğum Hiperaktif (Mi?) Psk.Dnş.İsa Özgür ÖZER
► Boşanıyorum Ama Çocuğum Psk.Elif GÜNERİ
► Çocuğum ve Televizyon Psk.Begüm AKMANİŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,687 uzman makalesi arasında 'Çocuğum Zeki Ama Çalışmıyor...' başlığıyla benzeşen toplam 17 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Disleksi Nedir? Ocak 2021
◊ Emdr Terapisi Ocak 2021
◊ Cas Testi ÇOK OKUNUYOR Ocak 2021
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:00
Top