2007'den Bugüne 86,845 Tavsiye, 26,955 Uzman ve 19,239 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Dirsekte Sinir Sıkışması
MAKALE #22067 © Yazan Fzt.Vedat ÜLKER | Yayın Ocak 2021 | 256 Okuyucu
Kubital tünel sendromu ya da ulnar tünel sendromu özellikle masa başı çalışanların kabusu. Boyun, sırt ve bel ağrısı çeken ofis çalışanları, tüm dünyada sinsi bir rahatsızlık olarak hızla yayılan kubital tünel sendromundan da muzdarip.

Sinir sıkışması nedir?

Telefonla konuşurken sık sık elinizi değiştirmek zorunda kalıyor, gece yattığınızda elinizi başınızın altına koyunca bir rahatsızlık mı hissediyorsunuz? Ya da kitabınızı okurken parmaklarınız uyuşuyor, bilgisayar kullanmakta hatta saçınızı taramakta bile zorlanıyor musunuz? Dirsekte görülen ulnar sinir sıkışmasıyla ilgili şikayetler bunlarla sınırlı değil. Dirsekte sinir sıkışması; yüzük ve serçe parmağa giden ulnar sinirin dirsekteki olukta sıkışmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Dirseğin iç bölgesinde hassasiyet ve ağrı; dokunma ile ön kola vurur ve elde elektriklenme hissi olur. Günlük yaşantısında kişinin birçok hareketini engelleyen ve yaşam kalitesini düşüren sinir sıkışması, aslında birden fazla meslek çalışanını vuruyor. Masa başı çalışanlar, dizüstü bilgisayarı alıp yatağa giden ya da kanepenin kenarına koyup dirseği ergonomik olmayan koşullara maruz bırakanlar ve kolunu cama dayayarak araç kullanan şoförler dirsekte sinir sıkışması yaşıyor.

Dirsekte sinir sıkışmasının semptomları neler?

Aşağıdakilerden bir veya daha fazlasını yaşayabilirsiniz.

Dirsek ve el çevresinde ağrı.

Küçük parmak ve yüzük parmakta karıncalanma ve duyu kaybı.

Eldeki bazı kaslarda zayıflama.

Küçük ve yüzük parmaklarını düzeltememek.

Daha az kavrama gücü.

İyi koordinasyon zorluğu.ir sıkışması belirtileri

Dirsekte sinir sıkışmasının sebepleri neler?

Kubital tünel sendromunun birçok nedeni vardır ancak her zaman ulnar sinirin sıkışması veya tahrişinden kaynaklanmaktadır. Yaş ilerledikçe sinirlerimiz daha duyarlı hale gelir. Irritasyonun sıklıkla belirli bir faaliyete bağlı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Uzun bir süre zarfında, ulnar siniri tekrar tekrar rahatsız eder.

Bunun örnekleri şöyledir:

.Dirseğinizi uzun süre katlamak.
.Dirseğinizi katlayarak uyuduğunuzda sinir dokusunun gerilmesine neden olur.
.Uzun süreler boyunca, boya yapma, gitar çalma gibi dirseklerinizi tekrar tekrar eğip düzleştirme.
.Dirseğin çevresinde yumuşak doku kalınlaşması.
.Dirsek çevresi kemiklerde büyüme.
Siniri sıkıştıran bir darbe.
Dirseğin hareketleri sırasında sinirin altta yatan kemiğe sürtmesi.
Eklem deformitesi (artritik değişiklikler veya kırıklar dahil).

Dirsekte sinir sıkışmasının önlemi ve tedavisi nelerdir?

Bu teşhisi almış iseniz öncelikle fizik tedavi almanız gerekmektedir.Bunun yanında ;

Dirseğinizi geceleyin katlayarak (özellikle el bileğiniz geriye doğru olacak şekilde) uzun süre eğilmiş tutmaktan kaçının.
Elinizi yastığın altına yerleştirmeden.
Tekrarlayan dirsek eğilme ve düzleştirmeyi içeren faaliyetlerden kaçının.
Kollarınızı önünüzde bağlayacak şekilde uzun süre boyunca geçirmeyin.
Ulnar sinire doğrudan baskı oluşturan aktivitelerden kaçının.
Örneğin telefonunuzdayken dirseğinize yaslanmışken, sürüş esnasında dirseğinizi araç kol dayama yerine oturtun.
Semptomlarınız geceleri kötüleşirse, ateller kullanılabilir. Bu, sinir üzerindeki gerginliği azaltmak için en iyi konumda tutmak için tasarlanmıştır. Bazen sinir üzerindeki direkt basıncı azaltmak için bir dirsek pedi takılabilir.
Belirtileriniz yukarıdaki tedavilerle daha iyi gitmezse, ulnar sinir üzerindeki basıyı gecikmeden ortadan kaldırmak için ve cerrahi seçenekleri tartışmak için bir el cerrahına yönlendirilebilirsiniz.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Dirsekte Sinir Sıkışması" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Vedat ÜLKER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Fzt.Vedat ÜLKER'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Fzt.Vedat ÜLKER'in Yazıları
► Tuzak Nöropatiler-Sinir Sıkışması Prof.Dr.Hasan Çağlar UĞUR
► Dördüncü (Troklear) Sinir Felci Op.Dr.Süleyman Mesut KARAATLI
► Fasiyal Sinir Reanimasyon Teknikleri Prof.Dr.Oğuz BASUT
► Diyabet ve Sinir Hasarı (Nöropati) Prof.Dr.Metin ÖZATA
► Dıabet ve Sinir Hasarı (Nöropati) Prof.Dr.Metin ÖZATA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,239 uzman makalesi arasında 'Dirsekte Sinir Sıkışması' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kalça Protez Ocak 2021
► Bel Fıtığı Ocak 2021
► Boyun Düzleşmesi Ocak 2021
► Bel Fıtığı Ocak 2021
► Kinezyolojik Bantlama Ocak 2021
◊ Teniçi Dirseği Mayıs 2020
◊ Ters Omuz Protezi Mayıs 2020
◊ Bel Kayması ve Tedavisi Mayıs 2020
◊ Boyun Fıtığı Tedavisi Mayıs 2020
◊ De Quervain Nedir ? Mayıs 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:27
Top