2007'den Bugüne 86,355 Tavsiye, 26,858 Uzman ve 19,197 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kişiye Özel Egzersiz Programı
MAKALE #22072 © Yazan Fzt.Vedat ÜLKER | Yayın Ocak 2021 | 202 Okuyucu
Fiziksel aktivite; günlük yaşamda kas ve eklemleri kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını arttıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanabilir. Kişiye özel aktivite; kişinin anatomosi ve fizyolojisi dikkate alınarak seçilmiş egzersiz, yürüme, koşma, yüzmenin yanı sıra çömelme kalkma, çeşitli güç ,denge ,esneklik ve koordinasyon gibi temel çalışmaları içerir. İnsanlar hasta veya sağlıklı da olsa fizyoterapist tarafından birçok fiziksel test ve değerlendirmeye tabi tutulduktan sonra sağlıkları için en uygun egzersiz programınından faydalanmalıdır.

Fiziksel aktivitenin, özellikle de düzenli yapıldığında, gerek fiziksel gerekse ruhsal sağlığa yararlarını gösteren çok sayıda bilimsel çalışma mevcuttur.

Bu olumlu etkileri aşağıdaki gibi sınıflayabiliriz:

.Kas gücü ve fiziksel aktivite toleransında (kondisyon ve dayanıklılık) artış

.Kas-eklem kontrolünü arttırarak stabilitenin ve dengenin sağlanması, özellikle yaşlı bireylerde düşmelerin önlenmesi

. Kalp -damar hastalık oranlarında azalma

.Kronik yorgunlukta azalma

.Düzenli fiziksel aktivite yapan bireyler, sigara bağımlılığından kurtulma konusunda aktif olmayan bireylerden daha başarılıdırlar

.İnsülin aktivitesinin kontrolünü sağlayarak diyabetin ve kan şekerinin kontrolüne yardımcı olur

.Kan basıncı ve kan lipid (yağ) düzeylerinde normalleşme

.Kemik yoğunluğunda artış sağlar, osteoporoz riskini azaltır

.Uyku süresini ve kalitesini iyileştirir

.Kaygı ve depresyon tablosunu yatıştırır

.Bağırsak aktivitesi düzenlenir, kabızlık azalır

. Metabolizmayı hızlandırır ve kilo alımını önler

.Uzun vadede bilişsel fonksiyonlar ve motor kontrol, buna bağlı olarak özgüven artar, demans (Unutkanlık) azalır

.Kadınlarda menopoza girme başlangıç yaşını geciktirir, menopozun olumsuz etkilerinin hafifletilmesinde yardımcıdır

.Yetişkinlerde sağlıklı cinsel aktivite üzerinde olumlu etkileri vardır

.Kendini iyi hissetme ve mutluluk oluşturur, depresyon ve anksiyete ile başa çıkma gücünü arttırır

.Vücut direnci artar ve enfeksiyonlara karşı koruma gelişir

.Kanser gelişim riskini azaltır ve kansere karşı koruma sağlar

.Yaşam kalitesi artar, sosyal ve kültürel aktivitelere katılım artar


!!! Fiziksel aktivitenin, istenilen etkilerinin açığa çıkabilmesi için fizyoterapist tarafından verilen egzsersiz programının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Haftada 3-4 kez yapılan, 30-60 dakikalık orta şiddette egzersizler bile genellikle sağlığımız üzerinde olumlu etkileri açığa çıkarmaya yeterlidir.

Kişiye özel tasarlanmış egzersiz programı , yukarıda saydığımız ve tümü bilimsel çalışmalarla desteklenmiş faydaları nedeniyle tamamlayıcı tıp uygulamalarının vazgeçilmez bir bileşenidir. Bu programda egzersiz süre, yoğunluk ve tipi bireyin özgeçmişine ve eşlik eden kas-iskelet ve diğer sistem problemlerine göre, fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimi tarafından belirlenir ve takip edilir. Egzersiz uygulaması mutlaka fizyoterapist gözetiminde ya da ev programı şeklinde verilerek uygulanabilir.

Hastanın gereksinimine göre güç, postür, germe, kas kuvvetlendirme, denge ve koordinasyon egzersizleri ile özel fizyoterapi egzersizlerinden program oluşturulur. Uygun hastalar grup ya da bireysel pilates ya da yoga sınıflarına katılabilirler. Fiziksel aktivite programının türü ne olursa olsun fizyoterapist kontrolünden geçmelidir.

Fiziksel aktivite programları pek çok hastalığın ve semptomlarının tedavisinde, hastalığa bağlı komplikasyonların önlenmesinde ve hastalık sürecinin bedene ilişkin kalıcı hasar bırakmasının engellenmesinde son derece etkilidir.Egzersiz programlarının tedavi edici özelliğinden yararlanılan bazı hastalıklar şunlardır:

.Hekim ve fizyoterapistin onay verdiği tüm kas,eklem ,kemik ve yumuşak doku problemleri.

.Ortopedik problemler, spor yaralanmaları

.Nörolojik hastalıklar (felçler, denge-koordinasyon kayıpları, sinir yaralanmaları vb.)

. Kalp-damar ve akciğer hastalıkları

.Serebral palsi (Beyin felci) gibi çocuk sağlığı problemleri

.Romatizmal hastalıkların bir kısmı

.Kaza, travma ve cerrahi sonrası gelişen bazı problemler

Bel, sırt ve boyun problemleri, diz, omuz gibi eklem ağrıları

.Obezite

.Gebelik ve doğum sonrası iyileşme süreci

Son yıllarda onkolojik hastalıkların toplumda görülme sıklığının artması nedeniyle “kanser rehabilitasyonu” kavramı önem kazanmıştır. Kanser tanısı konan hastaların % 54’ü, tümörün etkilerine veya kanser tedavisine bağlı fiziksel yetersizliklere yönelik fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarına gereksinim duyar. Hastaların %70'inde kansere bağlı ağrı görülür. Kemik tutulumunda, lezyonun ciddiyetine bağlı olarak ağırlık aktarımının kısıtlanması gerekebilir. Kemiğin korunması için ortez uygulamaları, omurga için korse kullanımı gerekebilir. Onkoloji hastalarında da egzersiz uygulamaları öncesinde hastanın fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı ve fizyoterapist tarafından değerlendirilmesi ve uygun fiziksel aktivite programının belirlenmesi son derece önemlidir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Kişiye Özel Egzersiz Programı" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Vedat ÜLKER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Fzt.Vedat ÜLKER'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Fzt.Vedat ÜLKER'in Yazıları
► Aşı Programı Dr.Sibel KILIÇASLAN
► Dıabet (Şeker) Önleme Programı Prof.Dr.Metin ÖZATA
► Gebelikde Egzersiz Fzt.Gökhan AYGÜL
► Tip Iı Diyabette Egzersiz Fzt.Yusuf DEMİR
► Koah ve Egzersiz PDF Dr.Mustafa Faysal BAYSAL
► Lenfödemde Egzersiz Fzt.Seda GÜLER
► Zayıflama ve Egzersiz Prof.Dr.Metin ÖZATA
► Gebelik Döneminde Egzersiz Fzt.Cihan CİCİK
► Doğum Sonrası Egzersiz Dr.Orkun ÇETİN
► Kilo Verme ve Egzersiz Prof.Dr.Metin ÖZATA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,197 uzman makalesi arasında 'Kişiye Özel Egzersiz Programı' başlığıyla benzeşen toplam 79 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kalça Protez Ocak 2021
► Bel Fıtığı Ocak 2021
► Boyun Düzleşmesi Ocak 2021
► Bel Fıtığı Ocak 2021
► Kinezyolojik Bantlama Ocak 2021
► Kayropraktik Terapi Ocak 2021
◊ Teniçi Dirseği Mayıs 2020
◊ Ters Omuz Protezi Mayıs 2020
◊ Bel Kayması ve Tedavisi Mayıs 2020
◊ Boyun Fıtığı Tedavisi Mayıs 2020
◊ De Quervain Nedir ? Mayıs 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:49
Top