2007'den Bugüne 89,829 Tavsiye, 27,675 Uzman ve 19,688 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Bel Fıtığı
MAKALE #22091 © Yazan Fzt.Vedat ÜLKER | Yayın Ocak 2021 | 846 Okuyucu
Bel Fıtığı, bel bölgemizde bulunan omurgaların arasındaki yumuşak diskin şişerek veya yırtılarak, spinal kordu veya sinirleri sıkıştırmasıdır. Genellikle şiddetli bel ağrısı ve bacağa yayılan ağrıyla ortaya çıkar.

Bel fıtığı teşhisi nasıl konur?


Hastalığın tanısında; klinik değerlendirme semptomların yanında, röntgen, MR , CT (Bilgisayarlı Tomografi) sıklıkla kullanılır. Bazı durumlarda EMG dediğimiz sinirlerin elektrofizyolojik kontrolü gerekebilir. Değerlendirmeler ve tetkikler sonucunda teşhis konulabilir.

İnsanların yüzde 90 ı hayatının belli bir döneminde bel ağrısı yaşar , bunların belli bir kısmı fıtıktır. Diğerleri de mekanik bel ağrısı, faset eklem sendromu,bel kayması,kas sorunları ,sakroiliak ve lumbosakral eklem problemleri de olabilir. Fıtık teşhisinin net olması gerekir.

Bel fıtığı Risk faktörleri nelerdir?


Bel fıtığı, iş hayatında işgücü kaybına neden olan rahatsızlıklar arasında yüzde 20-30 arasında yer almaktadır. Bazen 1 yıla kadar günlük yaşamı ve iş hayatını sekteye uğratabilir.Bazı meslek grupları daha fazla risk altındadır; Özellikle ağır yük taşıma (bedene yük bindiren), uzun süre araç kullanma ve masa başında sürekli oturan mesleklerde bel fıtığı oranı oldukça fazladır.

Hamilelikte, özellikle aşırı kilo alınması sonucu bel omurlarındaki basınç artarak, bel fıtığına yakalanma riski yükselmektedir. Ayrıca aşırı kilo ve hareketsiz yaşam da yüksek risk oluşturur.

Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

Bel ağrısı

Kalça ağrısı

Bacaklara vuran ağrılar

Ayaklarda uyuşma

Hareket kabiliyetinin kısıtlanması

Yürümede ve oturmada güçlük

Çabuk yorulma

İdrar tutamama

Denge kaybı

Cinsel disfonksiyon

Bunlardan sadece biri ,birkaçı veya hepsi birlikte olabilir.

Bel fıtığından korunmak için nelere dikkat etmek gerekir?

Bel fıtığına yakalanmamak için öncelikle kilo kontrolü ve egzersiz çok önemlidir.Düzenli basit bazı egzsersizler ve kilo kontrolü ile fıtığa yaklanma ihtimali çok düşüktür. Düzenli fizyoterapi egzersiz yapanlarda, özellikle bel ve karın kasları gelişmiş kişilerde bel fıtığı hastalığına çok daha az rastlanır. Çünkü vücudumuzun yükünü sadece omurga taşımaz. Karın kasları ile tüm sırt ve belde omurga boyunca uzanan kasların fonksiyonu da büyük önem taşır. Düzenli egzersiz yapmama gibi durumlarda kaslar yeterince güçlenmediği için, kasların taşıması gereken vücut ağırlığı da omurga üzerine dolayısıyla disklerin üzerine binerek, fıtıklaşmalarına neden olur.

Bel fıtığı teşhisi nasıl konur?

Hastalığın tanısında; klinik muayene bulgularının yanı sıra, röntgen, MRI (Manyetik Rezonans), CT (Bilgisayarlı Tomografi) sıklıkla kullanılır. EMG dediğimiz sinirlerin elektro fizyolojik tetkiki gerekebilir. Tüm tetkik ve bulgular sonucunda ortaya çıkan tablo kişinin bel fıtığı hastası olup olmadığını ortaya koymaya yardımcı olur.

Bel fıtığı tedavisi nasıl yapılıyor?

Bel fıtığı teşhisi almış ve fizyoterapiste yönlendirilmişseniz manuel terapi,egzersiz terapisi ve kinezyolojik bantlama çalışmaları ile fıtığınızdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Ayrıca tedavi bittikten sonra postürünüze dikkat edip basit bazı egzersizleri düzenli yaparsanız fıtığınız tekrar etme ihtimali düşüktür.. Bel fıtığında doğru bilinen yanlışlardan birisi de hastalar tarafından ‘kütletme’ diye tabir edilen kayropraktik manevralarla iyileşme olabileceği düşüncesidir. Bu manevralar herkese uygun değildir bazı vakalarda fayda yerine zarar verebilir . Egzersiz ve yumuşak doku teknikleri olmadan iyileşme mümkün değildir. Kinik egzersizlerle kısa kasların esnetilmesi ,zayıf kasların güçlendirilmesi ve eklem hareket açıklıklarının norma seviyeye getirilmesi iyileşmeyi kalıcı kılar.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Bel Fıtığı" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Vedat ÜLKER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Fzt.Vedat ÜLKER'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Fzt.Vedat ÜLKER'in Yazıları
► Bel Fıtığı Fzt.Celal ŞAHİN
► Bel Fıtığı Dr.Aybars AKKOR
► Bel Fıtığı ve Tedavisi Fzt.Cihat SEYREK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,688 uzman makalesi arasında 'Bel Fıtığı' başlığıyla benzeşen toplam 13 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Donuk Omuz Fizyoterapisi Ağustos 2021
► Kalça Protez Ocak 2021
► Boyun Düzleşmesi Ocak 2021
◊ Teniçi Dirseği Mayıs 2020
◊ Ters Omuz Protezi Mayıs 2020
◊ Bel Kayması ve Tedavisi Mayıs 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:51
Top