2007'den Bugüne 86,878 Tavsiye, 26,964 Uzman ve 19,242 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Çocuğum Neden Öfkeli?
MAKALE #22181 © Yazan Psk.Müge ADALI | Yayın Şubat 2021 | 172 Okuyucu
Öfke çoğu zaman olumsuz olarak algılansa da diğer duygular gibi normal ve gerekli bir duygudur. Sağlıklı bir insan her duyguyu yaşamalıdır. Öfke duygusu da insan olmanın bir parçasıdır. Öfkeyi sağlıksız olmaktan çıkaran öfkenin nasıl ifade edildiğidir.
Çocukta Öfke Neden Ortaya Çıkar?
Çocuğunuz öfkeliyse bu çocuğunuzun bazı istek ve ihtiyaçlarının karşılanmayıp eksik kaldığına işaret edebilir.
Çocuklar Neye İhtiyaç Duyar?
• Koşulsuz sevildiğini hissetmeye,
• Anne babadan takdir görmeye, onaylanmaya ve anlaşıldığını hissetmeye,
• Güvenli bağ kurmaya,
• Ağlamaya, gülmeye ve oyun oynamaya ihtiyaç duyar.
Anne baba arasında yaşanan tartışmalara çocuğu şahit olması çocuğun öfkeli olmasına sebebiyet verebilir. Huzurlu bir aile ortamı, anne-babanın çocukla vakit geçirmesi ve aile üyelerinin akşam aynı saatte masada toplanıp yemek yemesi çocuğu birçok davranış probleminden korumaktadır. Çocuklar aileleri tarafından anlaşılmaya ve sevilmeye ihtiyaç duyar.
Sevildiğini ve desteklendiğini hissetmek için çocuklar anne babalarından ne duymak ister?
• Seni olduğun gibi seviyorum.
• Aferin.
• Seninle gurur duyuyorum.
• Bana yardım ettiğin için teşekkür ederim.
• Sana nasıl yardım edebilirim?
• Bana ihtiyaç duyduğun her an yanındayım.
• Ben sana güveniyorum.
• İyi iş becerdin.
• İyi ki varsın.

Çocuğunuz öfkelenmesi gayet normal bir durumken öfkesini size vurarak ifade ediyorsa sağlıksız olduğu düşünülebilir ve bunun sebepleri araştırılabilir.
Çocuklar kendi duygularını sakinleştirebilecek donanıma sahip değildirler. Bu noktada ebeveynler sakin kalarak çocuğun kendisini yatıştırmasına yardımcı olmalıdır. Çocuğunuz öfkelendiğinde siz de öfkelenebilirsiniz ona bağırabilir ya da ceza verebilirsiniz. Bunlar işe yaramayacağı gibi çocuğunuzu daha da öfkelendirebilir.
Önemli olan çocuğunuz öfkelendiğinde sakin kalıp ‘‘Evet seni çok iyi anlıyorum şu an çok öfkelisin ama öfkeni birine vurarak ifade edemezsin. Öfkelendiğinde yastığı yumruklayabilirsin bunun sana iyi geleceğini düşünüyorum. Eğer sakinleşemezsen ve benim yardımıma ihtiyaç duyarsan ben her zaman burada olacağım.’’
Sevgili ebeveynler, çocuklarınıza söylemek istediğiniz şeyi bir ya da iki cümleyle ifade etmeniz daha faydalı olacaktır. Çocuklar çok uzun konuşmaları dinlemezler ya da çok uzun konuştuğunuzda demek ki çok büyük bir şey yapmışım yani çok suçluyum diye düşünebilirler. ‘’Öfkelendin ve bana vurdun bu şekilde davranman bizi üzüyor’’ şeklinde kendinizi ifade etmeniz yeterli olacaktır.
Çocuklara fazla hayır demek çocuğun öfkelenmesine yol açabilir. Çocuğunuz dışarı çıkabilir miyim diye sorduğunda ‘’Hayır, çıkamazsın’’ demek yerine ‘’Evet, ödevlerini bitirdiğinde çıkabilirsin’’ demek daha makul bir yanıt olacaktır.
Neler Yapılabilir?
Çocuğunuzun davranışları hangi gelişim döneminde olduğuna göre değişebilir. Bazı gelişim dönemlerinde (2-3 yaş ve ergenlik) öfke ve inatlaşma daha sık görülür yani içinde bulunduğu gelişim dönemine göre çocuğun davranışı normal sayılabilir.
Bir ebeveyn olarak kendi duygunuza bakabilirsiniz. Ben ne zaman öfkeleniyorum ve çocuğuma bunu çok fazla yansıtıyor muyum?
Olabildiğince sakin bir şekilde çocuğunuzla konuşmaya ve durumu anlamaya çalışın. Çocuğunuzun öfkesi okulda yaşadığı bir durumdan da kaynaklanıyor olabilir. Örneğin; çocuğunuzla okulda arkadaşları alay eder ve bu da onun öfkelenmesine yol açar.
Evde öfkelendiği zamanları not alın yani bir öfke günlüğü tutun. Hangi durumlarda öfkeleniyor? Ne kadar sıklıkla öfkeleniyor? Öfkesini hangi yollarla ifade ediyor?
Evde bir sakinleşme köşesi yapın. Sakinleşme köşesine yastıklar, minderler, yumuşak oyuncaklar koyabilirsiniz. Çocuğunuz öfkelendiğinde oraya gidip sakinleşebilir.
Eğer tüm bunlar yetersiz kalırsa bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Klinik Psikolog Müge Adalı
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuğum Neden Öfkeli?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Müge ADALI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Müge ADALI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Müge ADALI Fotoğraf
Psk.Müge ADALI
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Müge ADALI'nın Yazıları
► Öfkeli Miyiz? Psk.M.Enes İMERT
► Evli ve Öfkeli Psk.Dnş.Mesut Güney YILMAZ
► Öfkeli Çocuklar Psk.Hülya TOPAL
► Öfkeli Anneler ve Çocukları ÇOK OKUNUYOR Psk.Yasemin TÜZEMEN
► İnatçı ve Öfkeli Çocuklar Psk.Aslı PAKSOY
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,242 uzman makalesi arasında 'Çocuğum Neden Öfkeli?' başlığıyla benzeşen toplam 21 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:26
Top