TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Sütün Sağlığımıza Katkıları ve Besin Değeri

Aysen ARICAN ÖZ Fotoğraf
Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ
Aydın
Uzman Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi21 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 63 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 11788,

* Yayın Tarihi : 21-01-2009 - 13:27 (2953 gün önce),

* Ortalama Günde 3.99 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 8545 , Kelime Sayısı : 1043 , Boyut : 8.34 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ hakkında söyledikleri:
Merhabalar..
13 yaşında kızım xx Klübü Yüzme takımında. Çalışmaları ilerledikçe antrenörlerinden beslenmesi ile ilgili uyarılar aldıkça evde karşılıklı sorunlar yaşamaya başladık.
Çocukluğundan beri yeme problemi olan et ürünleri yemeyen bir çocuktu. Benim yaptığım tavsiyelere inanmıyor inanmadığı içinde yerine getirmiyordu.
Antremanlarda kaybettiği enerjiyi doğru ve eksiksiz yerine koymak,performansını artırmak ve vücudunu bu hızlı tempoya karşı kuvvetlendirmek adına profesyonel bir yardım almaya karar verdim.Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine; internettede biraz araştırdıktan sonra k... [DEVAMI..]

(Esin xx, Danışan, 05-11-2009)

Aysen Arıcan’ın ablasıyım. Hamile kalana kadar ona fazla soru sormazdım. Ama ne zamanki hamile kaldım eşim ve ben sık sık arar olduk. Aysen'in sayesinde çok rahat bir hamilelik geçirdim. Çalıştığım için öğlenleri dengesiz besleniyordum. Bu durumu önlemek için çevremdeki restoranların listesini isteyip bana her gün nerede ne yiyeceğimi söylüyordu. Bu sayede bugün ne yesem derdinden kurtulduğum gibi akşama ne pişireceğim derdim de kalmadı. En önemlisi de gebelikte şeker sorunum çıkmıştı kardeşim sayesinde onu da kısa zamanda yendik. Sağlıklı bir bebeğim oldu ve sonrasında da benim yerime yeğenin... [DEVAMI..]
(MÜGE ŞENER, Danışan, 22-10-2009)

Tesadüfen tanıtıgım Aysen'i şimdi iyki tanımışım diyorum...
Şu ana kadar beslenme ile ilgili bildigim tum yanlışları, öğretene ve doğrusunu uygulayana kadar sabırla ve tum pozitifliği ile düzelltti. Üstelik şu ana ne kadar hipoglesimi oalrak ne doktorlara ve diyetisyenelre gitmiştim...
Tam doğru beslenmeyi ve sekerimi dengede tutmayı ogrenmişken, hayatıma guzel bir surpriz daha girdi ve hamile oldugumu ogrendim... Şu anda da Aysen'in yonlendirmeleri ve motivesiyle cok guzel ve saglıklı bir hamilelik geçiriyorum...
Elinde bir kalem ve genel bir liste olmadan kişi ozelliklerine gore beslenm... [DEVAMI..]

(Esra Erguven, Danışan, 15-07-2009)

Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Sütün Sağlığımıza Katkıları ve Besin Değeri

Sütün içinde sağlık var!
Süt yaşamımızın vazgeçilmez besinlerinin ilk başında geliyor. Çünkü içeriğinde bulunan kalsiyum, protein başta olmak üzere bebeklikten itibaren gereksinmemiz olan birçok besin öğesini içeriyor. Doğa besin öğelerini ideal bir kompozisyonla bize süt olarak sunuyor.

Sütün içinde 40'dan fazla besin ögesi var.
Süt, 40'dan fazla besin öğesini bir arada içeren en sağlıklı, doğal sıvı besindir. Sütün bileşimi besleme, iklim, hayvanın türü ve ırkı, hastalıklar, mevsim, laktasyon dönemi ve çevre faktörlerine göre değişebilmekle beraber % 5 karbonhidrat (süt şekeri laktoz), % 3.3 protein ve % 3.5 yağ, % 87.3 su, % 0.35 vitaminler, % 0.75 minerallerden oluşur.

Süt, özellikle kalsiyum ve fosfor başta olmak üzere bazı önemli mineraller, protein ve riboflavin gibi bazı B grubu vitaminlerin kaynağı olarak bakıldığında toplum sağlığı açısından önemli bir besin olduğu tartışmasızdır.

100 gram sütteki enerji ve besin değerleri

Yağlı
Yarım Yağlı
Yağsız
Su (g)
87.9
89.2
90.8
Enerji (kcal)
61
50
35
Protein (g)
3.3
3.3
3.4
Yağ (g)
3.3
1.9
0.2
Karbonhidrat (g)
4.7
4.8
4.9
Kül (g)
0.7
0.7
0.8
Kalsiyum (mg)
119
122
123
Demir (mg)
0.1
0.1
0.0
Fosfor (mg)
93
95
101
Potasyum (mg)
152
154
166
Sodyum (mg)
49
50
52
A Vitamini ve Karoten (IU)
126
205
204
Tiamin (mg)
0.04
0.04
0.04
Riboflavin (mg)
0.16
0.17
0.14
Niasin (mg)
0.1
0.1
0.1
C Vitamini (mg)
1
1
1


Kalsiyum kaynağı; Süt

4 Temel besin grubundan biri olan süt grubu besinler en önemli kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum vücudun majör elementlerinden biridir. Vücut ağırlığının %1.5-2’sini oluşturur. Bu da yetişkin bir birey için 1000-1200 gr demektir. Başlıca iskelet ve dişlerin yapısından sorumludur ve bu miktarın %99’ u iskelette ve dişlerde bulunur. Geriye kalan kısmı ise vücut sıvılarında bulunur.

Kalsiyumun en önemli görevleri

Kemik ve diş oluşumunun sağlanmasında baş rolü oynar
Kanın pıhtılaşmasında görev alır.
Kasların kasılmasında sorumludur. Özellikle kalp kasılmasında ve kalbin fonksiyonlarının düzenlenmesinde önemlidir
Sinir iletiminde görev alır.
Hücresel harekette önemlidir (hücre duvarı geçirgenliği).
Vücuttaki çeşitli enzimlerin yapısında ve hormonların yapısına girerek metabolizmanın işleyişine katkı sağlar.
Vücut sıvılarında asit-baz dengesinin sağlanmasında rol alır.
Demirin vücutta etkin biçimde kullanılmasında görevi vardır.

İnsan yaşamı için böyle önemli işlevlere sahip kalsiyum mineralinin vücutta kullanılabilen en zengin kaynağıdır. Beslenmemiz açısından sütün hayatımızdaki önemi elbette kalsiyumla sınırlı değildir. İçerdiği protein kalitesi, süt şekeri dediğimiz laktoz, B grubu vitaminleri ve diğer besin öğeleri beslenmemiz açısından büyük önem taşıyor.

Süt içmeden kalsiyum gereksinimi başka besinlerden sağlanamaz mı?

Süt beslenmemizde en ucuz, en önemli ve en yararlı kalsiyum kaynağını oluşturmaktadır.
Sütteki kalsiyum, fosfor, magnezyum, D vitamini kemik ve diş sağlığı için önemlidir. Bu vitamin ve mineraller kemik dokusunun temel taşlarıdır.


Süt; hiçbir besinde olmadığı kadar fazla ve kullanılabilirliliği yüksek kalsiyum içerir. Süt proteini ve laktoz kalsiyumun emilimini arttırır.

Günlük beslenmemizde sütün yeri değiştirilemez.

Yeterli miktarda süt tüketimi vücudumuzun gereksinimi olan kalsiyum ve B2 vitamininin neredeyse tamamını ve ortalama protein ihtiyacının neredeyse %60’ını karşılar. Süt içinde bulunan kalsiyumun kolayca emilen şekli vücut tarafından sadece kemiklerin iyi gelişmesi için kullanılmaz, aynı zamanda kas ve sinir hücreleri gibi yapısal hücrelerin birçok işleminde kullanılır.

Yetişkin bir kimsenin günlük alması gereken kalsiyum miktarı

Yetişkinler için ortalama 800 mg/gün’dür. Bireylerde gereksinmeyi etkileyen gebelik, emziklilik, osteroporoz, hormonal durum, fiziksel aktivite durumu, kalsiyum alımı ve emilimindeki yetersizlikler ve idrarla aşırı kalsiyum atımı gibi çeşitli etmenler vardır. Bu durumlarda kalsiyum ihtiyacı da artmaktadır. Önerilen bu miktarlar kişisel farklılıklara göre değişebilmektedir. 1 bardak sütte (200 gr) 240 mg kalsiyum bulunur. 2 bardak süt tüketimi günlük kalsiyum ihtiyacımızın yarısını karşılar, diğer yarısını da yoğurt, peynir, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller vb besinlerden rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.


YAŞ MİKTAR

0–6 ay 210 mg (anne sütü) 1 su bardağı süt
6- 12 ay 270 mg 1 su bardağı süt
1- 3 yaş 500 mg 2 su bardağı süt
4- 8 yaş 800 mg 3,5 su bardağı süt
9 - 18 yaş 1300 mg 3 su bardağı süt
YETİŞKİN (19–65 yaş) 800 mg 2 su bardağı süt
HAMİLE 1500 mg 3 su bardağı süt
YAŞLI 65+ 1200 mg 2 su bardağı süt

Sadece 1 su bardağı SÜT içerek aldığımız 240 mg kalsiyumu karşılamak için;
4 kibrit kutusu kadar beyaz peynir veya
1-2 kibrit kutusu kaşar peyniri veya
1 kase yoğurt veya
1 su bardağı kefir veya
2 bardak ayran tüketilebilir.


Sağlıklı beslenmenin temel besini; SÜT

Yaşamımızın ilk besini olan süt bize doğanın sunduğu en mükemmel içecektir. ilk altı ay anne sütünden başka bir besine ihtiyacımız yoktur ve yaşamımızın her döneminde tüketilmesi gereken temel besinlerin başında gelir. Çünkü süt, başta protein ve kalsiyum olmak üzere bir çok besin öğesi için iyi bir kaynaktır.

Yeterli ve dengeli beslenebilmek için gerekli, tanımlanmış 40’dan fazla besin öğesinin tamamına yakınını bileşiminde bulundurur. Sağlıklı beslenme bedenin tüm besin ve besin öğesi gereksinimlerinin yeteri kadar karşılanması olarak özetlenebilir.Sütün yararları

· Kemik erimesini (OSTEOPOROZ) önler.
· Enfeksiyonlardan korur.
· Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.
· Kabızlığı, ishali önler.
· Mide rahatsızlıklarını önler.
· Diş çürümelerini önler.
· Enerji verir.
· Kan şekerinin dengelenmesini sağlar.
· Kan basıncını ve kan elektrolit dengesini sağlar.
· Bazı kanser türlerinin oluşumunu önler.


Osteoporoza karşı en etkili yöntem, süt içmektir!

Süt yaşamımızın ilk besinidir ve bize doğanın sunduğu en mükemmel içecektir.
Yapılan araştırmalar, özellikle kadınlarda menopoz sonrası sıklıkla görülen kemik yoğunluğundaki kayıpların ve dolayısıyla osteoporoz gelişiminin, bebeklikten itibaren yeterli miktarda süt tüketen bireylerde, süt tüketmeyen veya sınırlı tüketenlere kıyasla çok daha az olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla çok erken yaşlardan itibaren yeterli miktarda süt içmek osteoporoza karşı alınacak en etkili önlemdir.


En zengin kalsiyum kaynağı olan süt, kronik hastalıkların da önleyicisidir. Osteoporozun önlemesinden ayrı olarak, yüksek tansiyon, kanser, diyabet gibi diğer kronik hastalıklarının önlenmesinde önemli işlevi vardır. Kalsiyumun bu fonksiyonlarının ortaya çıkması için vücut sıvısı ve kan içerisindeki düzeyi dengeli olmalıdır.


Günde 2 bardak süt içilmeli!

Her yaş döneminde süt içmek, sağlıklı bir yaşam sürmenin temel unsurlarındandır. 2 su bardağı süt hepimizin günlük beslenmesinin bir parçası olmalıdır.


Türk mutfak kültüründe çorbalardan tatlılara, içeceklerden böreklere kadar bir çok besinin içinde süt kullanılabilir. Her gün aynı yemeği nasıl yemek istemiyorsak, sütü de aynı şekilde her gün aynı biçimde tüketmek zorunda değiliz. Sağlığımız için gereken sütü çeşitli alternatifler içinde tüketmemizde bir sakınca yoktur.


Burada unutulmaması gereken sütü besin değeri yönünden kayba uğratmadan tüketmemizdir. Kutu açıldıktan sonra 24 saat içinde tüketmek, açıkta bırakmamak ve buzdolabında saklamak, fazla ısıya ve ışığa maruz kalmamasını sağlamak besin değerini korumamız için ve mikrobik bulaşmaların ve hastalık yapan bakterilerin üremesini engellemek için uygulanacak basit bir kaç yöntemdir.


Sağlıklı menüler oluştururken her zaman şu düzenlemeyi yaparız, çeşitli besinleri bir araya getirerek besin değeri yönünden denge sağlamaya çalışırız. Örneğin et grubu bir besinin yanına sebze yemeği, yanına tahıl grubundan bir seçenek ve süt grubundan bir alternatif sunarız.

Süt sıvı bir besin olması sebebiyle, ara öğünlerde ve kahvaltıda çok kolay tüketilebilir. Kişiye tüketme kolaylığı sayesinde zaman kazandırır.


Kahvaltıda 1 bardak süt ve yanında yenilecek bir sandviç ve bir meyve dengeli bir kahvaltı mönüsüdür. Zamanı bahane ederek kahvaltı etmek istemeyen bireylere de içecek olarak sunularak beslenmelerine önemli bir katkı yapılabilir.


Not:Bu makale daha önce www.beslenmevediyet.org da da yayınlanmıştır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Sütün Sağlığımıza Katkıları ve Besin Değeri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Yüzücülerde Su ve Hidrasyon
 • Gıda Ürünlerinde Etiketlerde Bulunması Gereken Bilgiler ve Etiket Okumanın Önemi
 • Tüm Yönleriyle Obezite Dosyası
 • Sonbaharda Beslenme
 • Fonksiyonel-İşlevsel Gıdalar
 • Sağlıklı Kilo Vermek İçin 10 Püf Nokta ve 1 Haftalık Diyet Listesi
 • Bebeklik Döneminde Beslenme
 • Voleybol ve Beslenme
 • Sporcu Beslenmesinin Temel İlkeleri
 • Sağlıklı Beslenmek İçin Sebzelerin Önemi ve Ara Öğünler
 • Gıda Ürünlerinde Etiketlerde Bulunması Gereken Bilgiler ve Etiket Okumanın Önemi
 • Besin Kaynaklı Hastalıklar- Alerjiler- Korunma ve Tedavide Beslenme İlkeleri
 • Kuru Yemişler Hakkında Bilinmesi Gerekenler- Kuruyemişler Kilo Aldırır mı?
 • Diyabet, Kalp Hastalıkları ve Hipertansiyonda Beslenme
 • Yumurta - Yumurtanın Besin Değeri - Yumurtanın Sağlıklı Beslenme İçindeki Önemi
 • Gebelikte Beslenme ile İlgili Sık Sorulan Sorular
 • Sağlıklı Beslenmede Öğün Planlama ve Menü Planlama-Sağlıklı Zayıflamanın Birinci Kuralı Ara Öğünler
 • Kurban Bayramınız Ağız Tadıyla Geçsin-Kurban Bayramında Beslenme
 • Yiyeceklerin Satın Alınması, Saklanması ve Pişirilmesi Aşamasında Dikkat Edilmesi Gereken Konular
 • Çocuk Beslenmesinde Kahvaltının Önemi
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Kilo Vermeye Yardımcı Kürler , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Otizm ve Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • 0 - 2 Yaş Süt Çocuğu Beslenmesi , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Diyabet Yönetiminde Düşük Karbonhidratlı Diyet , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Avokado Yağı , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Beslenme Çantasında Hazır Gıdaya Yer Vermeyin , Dyt.Ayşe Didem GÜLER AVCI
 • Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ? , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Uyku Bozuklukları ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Helikobakter Pilori ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Hiperaktivite ve Omega-3 Yağ Asitleri , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Limon Suyu : Asit mi Alkali mi? Önemli mi? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Ketojenik Diyet Nedir? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Hızlı Yemek ile Daha Fazla Ağırlık Kazanımı İlişkisi , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Beslenmenin Abc’si , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Engellilerde Doğru ve Bilinçli Beslenmenin Önemi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hiperaktif Çocuklarda Beslenme , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Çocukluk Çağı Obezitesi , Dyt.Aybüke SUBAŞIOĞLU
 • Krıll Yağı mı? Balık Yağı mı? , Doç.Dr.Dyt.Barış ÖZTÜRK
 • Kanser ve İmmünonütrisyon , Dyt.Pelin POLAT
 • Palm Yağı ve Sağlık İlişkisi: Palm Yağı Sağlık İçin Zararlı mı? , Dyt.Nursel EROĞLU
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  22:01
  Top