TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Çocukla İletişim

Elif KOCA Fotoğraf
Pdg.Elif KOCA
İstanbul
Pedagog
7 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 22 Makalesi varFotoğrafı MevcutTelefon Numaraları Kayıtlı
 
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 9030,

* Yayın Tarihi : 27-01-2009 - 18:46 (2916 gün önce),

* Ortalama Günde 3.10 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 10101 , Kelime Sayısı : 1214 , Boyut : 9.86 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Pdg.Elif KOCA hakkında söyledikleri:
Elif ile aynı branşı paylaşmak, ve onu tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Kendisi alanında uzman , etik çalışmayı kendine ilke edinmiş bir arkadaşımdır. Güleryüzlü, herşeye olumlu bakışı, kendini ifade biçimi kendine has ve etkileyicidir. Mesleki konularada onla konuşmak keyiflidir. Olayları değerlendirişinde bir çok durumu göz önüne alır ve danışanlarına maksimum düzeyde yardımcı olmaya çalışır. Kendisini bütün ailelere tavsiye ederim.
(Didem KÜT, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 14-09-2015)

Sayın Koca,

Hayatımızdaki sorunları bir bir çözerek, bizi çıkmazın içersinden çekip aldığınız ve bunu yaparken her zaman ulaşılabilir, özverili ve sıcak olduğunuz için ailem ve kendi adıma çok çok teşekkür ederim...

Sizinle beraber hayatımız çok daha keyifli, birbirimizi anladığımız günlerle dolu artık... İnsanın kendi sorunlarını ancak kendinin çözebileceğini, dışardan hiç tanımıyan bir insanın profesyonelde olsa fazla çözüm sağlayamıyacağını düşünürdüm. Bu terapi sürecini yaşadıktan sonra gördüm ki! Herkesin kendi hakkında bilmediği pek çok şey varmış ve bunu öğrenmenin yaşı yokmuş..... [DEVAMI..]

(Güzide, Danışan, 09-01-2010)

Merhabalar,
Sayın Koca ile kurucusu olduğu Bagi Bugi Anaokulunda tanışmışlığımız vardır.
Kendisi işinde oldukça deneyimli, piyasadaki bir çok danışmanlık hizmeti veren kişiler gibi değil, danışmanlığını sadece kliniğinde değil Üniversite' de verdiği derslerle ve bunun gibi bağlı olduğu kurumlara oldukça yararlı ve kurumların haricinde çevresine oldukça yararlı bir kişiliğe sahip birisidir.

www.yuvakalbi.com portalımıza yazmaya başladığı makaleleri ile Yuvakalbi.com
üyeleri evebeynlerimizede oldukça yararı olmuştur.

Elif Koca' ya teşekkürlerimi sunar,
Başarılarının devamını dilerim.

(Mehmet Ali AYARKAN, Arkadaş/Tanıdık, 11-09-2009)

Elifin, hem müsterisi hem dostu hemde is arkadasıyım. 3 yasındaki oglumla 1.5 yasından beri yakınen ilgilenmektedir. Çok yumusak yapıcı sakin ve bilgili yaklasımları her zaman çozum odaklı olmustur. Kisiliğininde tam olarak meslegiyle butunleştiği Elif koca genc yasına ragmen cok basarılı islere de imza attı.. kendisiyle sevgi dolu dialogumuz hic bozulmadı bozulmayacakta.
Elif, müsterisine sonuna kadar sahip cıkar, bilgi birikimiyle ebeveynleri tam olarak olması gerektigi gibi yonlendirir ve olumlu neticelerle sizi basbasa bırakır. Akademik çalışmalarına titizlikla zama ayırır, 3.kitabını yaz... [DEVAMI..]

(elif secmeer, Danışan, 16-05-2009)

Pdg.Elif KOCA Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Çocukla İletişim

Çocukla İletişim

İletişim kişilerin birbirlerine iletmek istedikleri ya da istemedikleri tüm mesajları kapsayan bir süreçtir. Kişinin çevresiyle kurduğu dialoglardaki başarısı kullandığı iletişim yöntemi ile ilgilidir. Bazen hiç iletmek istemediğimiz mesajları konuşmasakta, duruşumuzla verebiliriz. Bu da bize iletişimin tek kanallı olmadığını gösterir. İletişim yalnızca konuşulan dil demek değildir. Duruşumuz, bakışımızda birer iletişim aracıdır.

İletişim göz göze gelinen noktada başlar ve insanların günde ortalama 3000 kez iletişim kurduğu bilinmektedir. Hayattaki başarılarımız, kişiler arası ilişkilerimizin sağlığı kullandığımız iletişim yöntemleri ile doğrudan ilgilidir. Anlatmak istediklerimiz tam anlamıyla ifade etmek, iletişim kazalarına maruz kalmamak, sağlıklı ilişkiler kurabilmek için iletişim yöntemlerini bilmemiz ve uygulamamız gerekir.

Başarılı İletişim İçin;

1- Karşımızdaki kişilere saygı duymak temel koşuldur. Kişilerin varlığını önyargısız kabul etmek gerekir. İnsanlar arasında bireysel ayrılıklar olabileceğini kabul etmek gerekir. Kişilerin seçimlerine, zevklerine, isteklerine , korkularına saygı duymalıyız. İnsanları değiştirmeye çalışmadan olduğu gibi kabul edebilmek ilişkiyi zenginleştirir.

2- Karşımızdakilere önemli ve değerli olduklarını hissettirmek önemlidir ve bize sağlıklı iletişimin kapılarını açar. Banka kuyruğunda beklerken sıra size geldiğinde, görevliyle yalnızca bir saniye göz göze gelip ardından gülümseyip, merhaba diyerek evraklarınızı uzattığınızda, görevli rutin monotonluğunun arasından sıyrılıp sizi gerçek anlamda farkedecek ve muhtemelen oda gülümseyerek işinizi diğerlerinden daha istekli yapacaktır. Bu davranışınızla ona, işinizi halletmeye mecbur olan bir makine değil, canlı ve değerli olduğu mesajı verirsiniz. Hatta abartıdan uzak bir şekilde küçük bir iltifat ortama pozitif enerji verir ki buna hepimizin ihtiyacı vardır.

3- Gerçekçi, doğal, olduğu gibi davranmak, abartıdan uzak durmak, karşımızdakininde bize aynı şekilde yaklaşmasını ve kendini daha rahat ifade etmesini sağlar. İletişimde abartı tehlikeli bir unsurdur, karşımızdakinin güvenini zedeler ve iletişim kalitemizi bozar.”Bluzünüz çok şık ve size çok yakışmış.” gibi bir iltifat söyleyiş tarzımıza göre karşımızdaki kişide farklı algılara neden olabilir. Karşımızdaki bluzünün hakikaten güzel ve ona yakıştığını da düşünebilir, ona bir çıkarınız için yaklaştığınızıda. İletişimde, kullanılan sözcükler kadar söyleyiş tarzının ve bedendilininde önemi vardır. Öyleki yapılan bir araştırma söylenilenlerin algılanmasında kullanılan dilin % 8, söyleyiş tarzının % 34 bedendilinin % 68 etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.

4- Empati yani kendini karşıdakinin yerine koyma becerisi, iletişimin yapı taşlarındandır. Davranışları değerlendirebilmek için davranışı yapan kişinin gözünden bakmak bize davranışın nedenlerini açıklar. Nedenlerini doğru anladığımız davranışlar bize ters bile gelse hoşgörümüzü taze tutar. Empati yeteneği gelişkin kişiler olaylara geniş perspektifli bakabilen, anlayışlı kişiler olurlar.

5- Herkesin kendi yaşamı ile ilgili karar verme yetkisi olduğunu kabul etme. Hepimizin yaşamımızla ilgili farkındalığı, bu farkındalığa paralel olarakta planları vardır. Hayatımızı planlarken yakın çevremizin görüşlerini almak değer yargılarına göre hareket etmek yorulmadan yol almamızı sağlar. Ancak planlarımızı yakınlarımızın istediği gibi hazırlamak, kendi gerçeğimizi gözardı etmek, kendi hayatımız değil başkalarının istediği hayatı yaşamak demektir. Aşkalarının çizdiği hayatı yaşayan insanlar kendilerini gerçekleştiremezler ve mutsuz olurlar. Bu nedenle herkesin kendi hayatı ile ilgili kararlar alabilme gücüne sahip olduğunu kabul etmemiz ve başka hayatlara ve kararlara gereğinde fazla müdahale etmememiz gerekir.

6- İlişkilerde zorlamada bulunmama. Gönüllü olmak yapılan işi keyifli hale getirir ve keyifle yapılan işlerde yaratıcılık ve verim daha yüksek olur. Çok severek yaptığımız işleri bile bazen yapmak istemediğimiz zamanlar olur. İnsan herşeyi her zaman istemeyebilir. Bazen konuşmak bile istemeyebilir. Böyle zamanlarda çabalamak ilişkiyi zorlar ve karşı tarafta rahatsızlık duyguları uyandırır.

7- Gizliliğe saygı duyma.
Arkadaşınıza kendinizle ilgili konu anlattığınızda ve bunu başka bir arkadaşınızdan duyduğunuzda ne hissedersiniz?
Kendimizle ile ilgili bilgilerin ne kadarını başkalarına anlatacağımızı kendimiz belirleriz ve anlattıklarımızın, o kişlerde gizli kalmasını isteriz. Bu çiğnendiğinde, özel yaşantımıza müdahale edilmiş olur ve rahatsızlık duyarız. Paylaştığımız kişiye güvenimiz sarsılır.

Çocuğumla Sağlıklı İletişim Kurabilmek İçin Neler Yapmalıyım ?

1 - Çocuğunuzu etkili dinleyin.

İletişimde söylenen sözler kadar söyleyiş tarzı ve bedendilininde önemini vurgulamıştık. O halde dinleme becerilerimizi geliştirirken bunlara da dikkat etmemiz gerekir. Çocuk konuşurken başka bir işle ilgilenmeden, onun boy seviyesine inip göz teması kurarak dinlemek, ona değer verdiğinizi hissettirir. Çocuğun güven ve sevgi duygusunu tazeler.

Çocuğunuz konuşurken ona dinlediğinizi hissettirmek ve onun anlatmasını teşvik etmek için sözel mesajlar verebilirsiniz. Bunu çocuk konuşurken son cümlelerini tekrarlayarak, ona konu ile ilgili sorular sorarak yapabilirsiniz.

Çocuklar dinlenmek ve ciddiye alınmak isterler. Bunun olmadığını farkettiklerinde saldırgan, alıngan olabilir, çeşitli davranış bozuklukları sergileyebilirler. Bunun nedeni anlatmak istediklerini sözel yolla yapamayıp bedendillerini kullanmalarıdır. Mesajlarını ebeveynlerine yorulmadan, istenmedik davranışlara başvurmadan aktarabilen çocuklar kendilerine değer verildiğini, önemli olduklarını düşünürler ve bu onların mutlu, benlik saygısı yüksek bireyler olmalarını sağlar.

Işıl 2 yaşındaydı ve yeni yeni konuşmaya başlamıştı. Annesi televizyonda dizi izlerken bacağından çekiştirip bir şeyler anlatmaya çalışıyordu. Annesi diziyi izlemeye devam etti. Işıl bir süre bu şekilde annesini zorladıktan sonra annesine bir tokat attı ve televizyona annesinin ayakkabısını fırlattı.

Sizce ;
Işıl saldırgan bir çocuk mu ?
Neden televizyona terlik fırlattı ?
Neden annesinin terliğini kullandı ?

Çocuğu Dinlemenin Yararları

- Çocuğun kendini daha iyi ifade etmesini sağlar. Kelime hazinesi genişler, dil gelişimi hızlanır.
- Olumsuz davranışlar sergilemesini engeller. Duygularını konuşarak anlatabilen çocuk saldırganlığa, ağlamaya , aksileşmeye yönelmez. Konuştukça olumsuz duyguları hafifler ve çocuk rahatlar.
- Dinlenen çocuk, karşısındakileri dinlemeyi, insanalara saygı duymayı öğrenir.
- Dinlenen çocuğun güven duygusu gelişir, benlik saygısı artar.

2 – Çocuğun duygularını ifade etmesine yardım edin. Çocuğun hissetiği kötü duyguları uzaklaştırmaya çalışmak terine onun hissettiklerini sözcüklere dökün. Bebeği kaybolmuş bir çocuğa; “ Üzülme ben sana yenisini alıcam. yerine “ Bebeğin kaybolduğu için çok üzgünsün, onu özlüyorsun, onunla oynamayı isterdin.” Gibi çocuğun duygualarını yansıtan cümleler kurmak onu anladığınız mesajını verir. Çocuk hissettiklerini sözel olarak duyduğu zaman rahatlar ve sakinleşir.

3 – Çocuğa durumlarla ilgili sürekli mantıklı açıklama yapmak yerine onu anlamaya çalışın. Çocuklar, basit dille anlatılmış mantıklı açıklamalarınızı anlarlar ve çoğunlukla onlardan istediğiniz davranışları sergilerler. Ancak hepimizin zaafları olduğu gibi çocuklarında bir takım zaafları vardır. Örneğin küçük yaşlarda isteklerine gem vurmayı bilmezler ve bunu öğrenirken acı çekerler. İstekleri gerçekleşene kadar ısrar eder. Bu istek aşırı hale gelir ve ebeveynide çileden çıkararak kriz yaşanmasına neden olur. Çocuğun istekleri söz konusu olunca, yaptığınız mantıklı açıklamaları dikkate almayabilirler.
Tutturma krizlerini onu anladığınızı göstererek atlatabilirsiniz.

Etkisiz Yöntem

Çocuk : Ben çikolata istiyorum.
Anne : Evde çikolata kalmadı.
Çocuk : Ben çikolata istiyoruuum.
Anne : Evde çikolata kalmadığını söyledim, yarın alırım, şimdi yok. Olsa vermez miyim?
Çocuk : Ben çikolata isteriiiiiim…

Etkili Yöntem

Çocuk : Ben çikolata istiyorum.
Anne : Hay Allah evde çikolata kalmadı. Keşke senin için biraz kalmış olsaydı.
Çocuk : Ben çikolata istiyorum.
Anne : Gel seninle çikolata arama oyunu oynayalım. Belki bulabiliriz.
Çocuk : Tamam. Dolapları arayalım.
Anne : Çikolatamız kalmamış.
Çocuk : Ben meyva suyu içerim o zaman.

4 – Çocuklara istendik davranışları kazandırmaya çalışmak için emir vermek, ahlak dersi vermek, tehdit etmek, öğüt vermek gibi davranışlardan kaçının. Hepimiz gibi çocuklarda suçlandığı, sorgulandığı zaman yapıcı olmaz ve olumlu düşünmezler. Bunun yerine çocuk dinlenerek, evet, hmm gibi cümlelerle onaylanarak kendi düşüncelerini keşfetmeye yönlendirilmelidir.

Sağlıklı İletişim İçin Bunları Kendinize Yasaklayın.

- Yemeğini yemezsen parka gidemezsin ( Tehdit etme).
- Dişlerini fırçala, dişlerin çürümesin ( Öğüt verme).
- Arkadaşlarınla oynarken oyuncaklarını kırmamamn gerekirdi. Oyuncakların senin sorumluluğunda ( Ahlak dersi, vaaz verme ).
- Odanı topla ( Emir verme ).
- Beni çok yoruyorsun ( Suçlama ).
- Hep huysuzsun ( Eleştirme).

8- Sen mesajı yerine ben mesajları verin.Çocuklar anne babalarının gerçek duygularını anlayabildikleri zaman onlara yardımcı olmaya çalışırlar. Ne hissettiğinizi kırıcı olmadan açıklamak kriz yaşanmasını engeller. Sen mesajları başına sen konularak kurulan cümlelerdir. Genelde suçlayıcı, yargılayıcı özellik taşırlar.İletişimi engeller ve karşı taraf savunma ihtiyacı duyduğu için karşılıklı kızgınlık yaratır. Bunun yerine iletişimde insanın kendi duygularını ifade etmesi anlamına gelen ben mesajları kullanılmalıdır.

Sen mesajlarına örnekler ;
Çok konuşuyorsun.
Oyuncaklarını hiç toplamıyorsun.
Sürekli peşinde gezmemi istiyorsun.
Ben mesajlarına örnekler ;
Başım ağrıyor ve ses çıkması ağrımı artırıyor.
Oyuncakların etrafta dağınık durması hoşuma gitmiyor.
İşim çok olduğu zaman seninle oynamaya daha az vakit ayırabiliyorum.

Elif KOCA
" Çocuğunzu Ne Kadar Tanıyorsunuz" GOA Yayınları,2006.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Çocukla İletişim" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Pdg.Elif KOCA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Pdg.Elif KOCA Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • 5 Ve 6 Yaş Çocukları Gelişim Özellikleri
 • 3 Ve 4 Yaş Çocuklarda Gelişim Özellikleri Ve Destekleme Yolları
 • Çocuklarda Kaybetmeyi Öğrenme
 • Bebek Dili
 • Ergenlik Ve Sorunlari
 • 2 Yas Sendromu
 • Babalar Ve Çocukları
 • Çocuklara Dinlemeyi Öğretebilme
 • Okulöncesi Eğitimin Önemi Ve Okul Seçiminin Detayları
 • Çocukta Parmak Emme Ve Tırnak Yeme Alışkanlıkları
 • Çocukta Saldırganlık Ve Sinirlilik
 • Aile Modellerindeki Değişimler: Bizim Evde Neler Oluyor?
 • Çocuklara Oyun Oyuncak Ve Kitap Seçimi
 • Çocukta İstenmedik Davranışları Düzenleme Yöntemleri
 • Aile Tutumları
 • Çocukta Öfke
 • Çocuklar Ve Yemek Sorunları
 • Çocuklarda Dağınıklık Ve Çocuğu Düzene Alıştırma
 • Çocuğunuzun Güçlü Yönlerini Nasıl Keşfedebilir Ve Destekleyebilirsiniz?
 • Zeka Ve Zeka Testleri
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Çocuğunuzun Aldığı Karneye Vereceğiniz Tepki Nasıl Olmalı? Sömestr Tatilini Nasıl Geçirmelisiniz? , Uzm.Burcu KARAKAŞ
 • Özgüveni Yüksek Çocuk Yetiştirmek , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklarda Takıntı Ve Tedavisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Bebeklik Döneminde Bağlanma Sorunlarının Yetişkinlik Dönemine Etkisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocukta Tuvalet Eğitimi Otorite Savaşına Dönmesin , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Dış Dünyaya Atılan İlk Minik Adımlar , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Kardeş Kıskançlığı, Taht Kavgası , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklar Cinsel İstismardan Nasıl Korunur? , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklara Kreş, Anaokulu Ve Okul Seçerken Anne-Babaların Dikkat Etmesi Gereken Konular , Gönül BAYALTUN
 • Çocuk Depresyonu Ve Kaygı Bozuklukları , Afife SELVİTOPU
 • Çocuklarda Travma Sonrası Görülen Sorunlar - Çocuklarda Yas Durumları , Meltem VARAN
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğunda Erken Keşif Hayat Kurtarır , Afife SELVİTOPU
 • Çocuğunuzun Gelişimi Yaşı İle Uyumlu Mu? , Afife SELVİTOPU
 • Bebek Psikolojisi Ve Bağlanma Problemleri , Afife SELVİTOPU
 • Otizmli Çocukların Eğitim Hakkı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Otizmli Çocuklarda Öfke Nöbetleri Ve Saldırganlık/ Ne Yapılmalı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Evliliklerde Aldatma Psikolojisi , Sedat BAŞ
 • Karne Uyarısı , Sedat BAŞ
 • Öfke Kontrolü , Sedat BAŞ
 • Teknoloji Bağımlılığı - Aptallaşıyor Muyuz? , Sedat BAŞ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  20:32
  Top