TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Bebeklerde Beslenme : 0-1 Yaş Beslenmesi Çok Önemli

İpek AĞACA Fotoğraf
Dyt.İpek AĞACA
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi40 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 24 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 17872,

* Yayın Tarihi : 21-09-2007 - 17:03 (3444 gün önce),

* Ortalama Günde 5.19 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7629 , Kelime Sayısı : 925 , Boyut : 7.45 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.İpek AĞACA hakkında söyledikleri:
kalp hastasıyım.kalp doktorum kesinlikle kilo vermemi istedi.. ipek hanımı internet aracılığı ile buldum.. 88 kg ile ipek hanıma geldim.. yaptığı ölçümler sonucu özellikle yağ oranımın fazla olduğunu söyledi.. bilimsel bir diyet önerisi hazırladı ve buna uyduğumda kas ve su kaybı olmaksızın sadece yağ yakarak ayda 4 kilogram verebileceğimi söyledi... diyet listemi incelediğimde pekte mantığıma yatmamıştı.. çünkü ara öyünlerle birlikte 6 öyün yemek yiyecektim...denedim hemen hemen harfiyen uydum diyete.. sonuç iki ay sonra gerçekten tamamı yağdan olamak üzere 10 kg verdim ..ipek hanımdan ger... [DEVAMI..]
(ihsan çxx, Danışan, 27-05-2011)

şimdiye kadar pek çok kez diyet uygulamıştım. bir çok programa başlamıştım. Ama hepsi bir şekilde ya yarım kaldı ya da başarısız oldu. Çünkü hepsi çok sıkıcı ve uygulaması zor diyetlerdi. İpek hanımla tanıştığımda ona beklentilerimi anlattım ve sonrasında ölçlümlerimi yaptı. Bana özel bir diyet programını birlikte konuşarak oluşturduk ve bu çok hoşuma gitti. Uygulayamayacağım hiçbir şeyi diyetin içine koymamıştı. O yüzden benim için çok motive edici ve kolay bir başlangıç oldu. Diyet yaptığımı ben bile anlamadım. Şu anda istediğim ve hoşuma giden ne varsa (pizza, hamburger , çikolata vs.) onl... [DEVAMI..]
(Dilek Öxx, Danışan, 16-05-2011)

merhaba bundan yaklaşık 4 ay önce çalıştıgım iş yerinde diyetisyen ipek hanımla tanıştım fazla olan kilolarım için bana bu konuda yardımcı olamasını istedim kendisi gayet güleryüzlü ve pozitif enerji veren bir diyetisyen olarak benim bu diyeti başarmamda en büyük pay sahibidir bu diyeti başarmamdaki ikinci bir etkense bana özel bir diyet olmasıdır ve hiç bir şekilde zorlanmadan ideal kilomu buldum 4 ay önce 101 kilo iken şuan 80 kilodayım ve saglıklı bir hayatın keyfini ögrendim ve kendisine teşekkür ediyorum .zayıflamak isteyen herkese ipek ağacayı tavsiye ediyorum. iyi günler
(mesut, Danışan, 05-01-2011)

Dyt.İpek AĞACA Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Bebeklerde Beslenme : 0-1 Yaş Beslenmesi Çok Önemli

Bebeklerde Beslenme : 0-1 Yaş Beslenmesi Çok Önemli

Yeterli ve dengeli beslenme; büyüme, gelişme ve sağlığın korunması için her yaşta oldukça önemlidir.

Çocukluk çağında kazanılan doğru beslenme alışkanlıkları ileriki yaşlarda sağlığın korunması ve kaliteli bir yaşam sürdürülebilmesi için çok önemlidir. Bebeklikte ve çocuklukta besin ögelerinin yeterli ve dengeli şekilde karşılanması ve çocuk tarafından kazanılan doğru beslenme alışkanlıkları, yetişkin döneminde meydana gelebilecek kalp-damar hastalıkları ve diğer kronik hastalıkların oluşumunu ortadan kaldırabilecektir. Bu sebeplerden dolayı bebekler ayına uygun şekilde yeterli ve dengeli beslenmelidir. Bebeklerin boy ve ağırlıkları düzenli aralıklarla ölçülerek büyüme ve gelişmesi takip edilmelidir.

!!! 0-1 yaş sağlıklı bebekler için beslenme 0-6 ay ve 6-12 ay olmak üzere 2 önemli döneme ayrılır.

0-6 aylık dönemde bebek tek başına ANNE SÜTÜ ile beslenmelidir.
İlk 6 ay bebekler aksi bir durum olmadıkça (Anne yaşamıyor olabilir, annenin sütü olmayabilir, bebeğin metabolik bir hastalığı olabilir, bebek prematüre doğmuş olabilir, vs.) tek başına ANNE SÜTÜ ile beslenmelidir.

Anne sütü bebeğin 0-6 ayda büyüme ve gelişmesini tek başına karşılayan tek besindir. Anne sütünün özellikleri saymakla bitmez:
 Bebeğin ayına göre ihtiyacı olan tüm besin ögelerini sağlar.
 Bebeğin zeka gelişimini en üst düzeyde sağlar.
 Her an hazırdır.
 Ucuzdur.
 Temizdir.
 Anne ile bebek arasında duygusal bağ sağlar.
 Anne sütü alan bebekler daha huzurludur.
 Anne sütü, bebekleri hastalıklara karşı koruyan özel maddeleri içerir.
 Anne sütü alan bebeklerde yetişkin çağında görülen hastalıklara yakalanma riski azalır (örn. şeker hastalığı)
 Bebeği ishale karşı korur.
 Anne sütü kemik, diş ve çene gelişimine yardımcıdır.
 Anne sütünün sindirimi kolaydır.

Bebeğe doğar doğmaz ANNE SÜTÜ verilmelidir.
Doğumdan hemen sonra gelen sarı renkli koyu süt (kolostrum), hastalıklara karşı koruyucu pek çok madde, çeşitli besin ögeleri, vitaminler ve mineraller içerir. Bebeğinizin ilk aşısıdır.
İlk 3 - 5 gün salgılanan bu sütten yararlanmak için bebek mutlaka doğar doğmaz emzirilmelidir.

Anne Sütünün yeterli olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Bebeğinizin her ay düzenli olarak kilosunu izleyin. İlk 20 günde 400-500 gram, 6. aya kadar her ay ortalama 600-800 gram ve 6. aydan sonra da her ay ortalama 400-600 gram ağırlık kazanıyorsa bebeğiniz sağlıklı şekilde büyüyor ve sütünüz yeterli demektir. Anne sütünden başka hiçbir ek besin vermenize gerek yoktur.
Genelde anneler sütlerinin bebekleri için yeterli olmadığı düşüncesine kapılırlar. Fakat unutulmamalıdır ki; bebeğinizi emzirdikçe süt salınımı da artar.
Bebeğin emzirme saati beklenmemeli, bebek her istediğinde emzirilmelidir.

6. aydan sonra ANNE SÜTÜ ile beraber ek besinlere başlanmalıdır.
6. aydan sonraki dönem, bebeğin anne sütünün yanında ek besinlere başlama dönemidir. Bebeğin büyüme ve gelişmesinin devamını sağlamak ve bebeği çeşitli besinlerin tadına alıştırmak için ek besinlere başlamak gerekir.

Ek besinlere zamanından önce geçilirse ne olur?
Ek besinlere zamanından önce başlanırsa bebekte çeşitli alerjiler(döküntüler, ishal, kusma gibi), böbreklerde hasar, kansızlık gibi pek çok olumsuz durum görülebilmektedir. Bu sebeplerden dolayı; annelerin, bebeklerinin sağlıkları açısından ek besinlere geçmek için erken davranmamaları gerekmektedir.

Bebek için gerekli olan enerji ve besin ögeleri ayına göre değişmektedir. Bu yüzde ek besinler çocuğun ayına uygun olmalıdır. Hangi ayda hangi besine başlanmalıdır?

6.ayda; ANNE SÜTܒnün yanında devam maması(veya inek sütü), yoğurt, taze sıkılmış meyve suyu, sebze suyu, pekmez, yumurta sarısı verilmesi önerilir.
Bebeğe hazır ambalajlardaki yoğurdu vermektense; pastörize sütle evde yapılmış yoğurdu vermek daha sağlıklıdır.
Meyve ilk olarak elma tercih edilmelidir.Çilek gibi alerji yapabilecek meyveler verilmemelidir.
Yumurta sarısı, 1/8 oranında miktarla başlanıp 1/4 oranına kadar arttırılarak verilmelidir.

7.ayda; ANNE SÜTܒ nün yanında yumurta sarısı(tam), bisküvi, pirinç, pirinç unu, meyve suyu, yoğurt, tavuk eti, balık eti, bitkisel yağlar, sebze püresi, sebze çorbası, pekmez, devam mamalarını tüketmesi uygun olacaktır.

8.ayda; Çocuk, 8. aya geldiğinde artık evde pişen yemekleri (kıymalı ve sebzeli) yiyebilir. Çocuğa, kolay yemesi için yemekler iyice ezilerek verilmelidir. Ve ayrıca çocuğun, tam yumurta, pastörize peynir, tahıl-kurubaklagil ezmeleri, pekmez, süt veya yoğurt, devam mamalarını tüketmesi önerilir.
Dikkat edilmesi geren bir nokta; yemeklerin tuzsuz olması gerektiğidir. Bebeklerin tuza ihtiyacı yoktur ve böbrekleri tuzu kaldıramayabilir.
Bir diğer önemli nokta ise; yemek suyu veya et suyu tek başına yeterli bir ek besin değildir. Yemeğin sadece suyu değil, kendisi de ezilerek verilmelidir. Kavurma, kızartma, baharatlı besinler çocuğun sağlığı açısından sakıncalıdır, dikkat edilmelidir.

12.ayda; Çocuk, hem sosyal, hem fiziksel, hem de ruhsal gelişimi için, aile ile birlikte sofraya oturmalıdır. Evde pişen her türlü yemeği (her türlü ev yemekleri, dolmalar) yiyebilir.


Ek besinlere geçerken dikkat edilecek önemli noktalar:
 Ek besinlere teker teker başlanmalıdır. Hepsi birden verilmemelidir.
 Her yeni başlanan besin, az miktarlarda verilmeli, çocukta herhangi bir tepki veya rahatsızlık görülmezse miktarı arttırılmalıdır.
 Yeni başlanacak bir ek besin 1-2 gün arayla verilmelidir.
 Yeni besinler çocuk açken verilmelidir. Tokken reddedebilir, besinden soğumasına yol açabilir.
 Bebek belirli bir besini reddediyorsa o besin, birkaç gün verilmemeli, bebeğin unutması sağlanmalıdır. Daha sonra tekrar denenmelidir.
 Bebek biberonla beslenmemeli, biberon yerine kaşık ve bardak kullanılmalıdır.
 Etrafı kirletecek diye endişelenmeden, bebeğin gelişimi için kendisinin yemesine izin verilmelidir.

Bebeğe şeker, bal, reçel vermek doğru mudur?
Şeker, bal ve reçel basit karbonhidrattır yani önermediğimiz, boş karbonhidrat türüdür. Bu besinler, bebeğe fazladan enerji sağlayacak ve şişmanlamaya yol açacaktır. Ayrıca bal, bazı bebeklerde alerjilere de yol açabilmektedir.
Bebeğe bu besinleri vermek yerine demir, kalsiyum, potasyum kaynağı olan pekmez vermek daha doğru olacaktır.

Bebeğin besinlerini hazırlarken temizliğe çok dikkat etmelidir.
Anne, öncelikle besinleri hazırlamadan önce ellerini mutlaka iyice yıkamalıdır. Kullandığı besinlerin ve hazırlama kaplarının temiz olduğundan emin olmalıdır.
Meyve ve sebze suları, yemek hazırlanmadan önce besinler iyice yıkanmalıdır.

Besinler her gün taze hazırlanmalıdır.
Besinler her gün taze hazırlanmalıdır. Ve hazırlanan besinler gün içerisinde açıkta bekletilmemeli, buzdolabında saklanmalıdır.

Bebek yemek yerken duruş pozisyonu önemlidir.
Yemek yeme esnasında bebek dik pozisyonda tutulmalı, yatarak beslenmemelidir. Her öğünden sonra çocuk mutlaka dik pozisyonda 30-45 dakika oturtulmalıdır.

Bebeğe ek vitamin mineral vermek gerekli midir?
 Bebek doğduktan sonraki ilk haftada D VİTAMİNİ başlanmalıdır. Ve bebekler güneş açısından uygun saatlerde (kuşluk ve ikindi gibi) 15-20 dakika şapka ile kol ve bacakları açıkta kalacak şekilde güneşe çıkarılmalıdır.
 Bebeğin kansızlık durumu sağlık kuruluşu tarafından izlenmeli ve 4. aydan sonra gerekiyorsa DEMİR verilmelidir.
 Bebeğin yeterli miktarda İYOT alması için emziren annenin İYOTLU TUZ kullanması yeterli ve gereklidir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bebeklerde Beslenme : 0-1 Yaş Beslenmesi Çok Önemli ile İlgili Kavramlar : bebek, beslenme, emzirme
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Bebeklerde Beslenme : 0-1 Yaş Beslenmesi Çok Önemli" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.İpek AĞACA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Dyt.İpek AĞACA Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Light Ürünler Sağlıklı Mıdır: Light Ürünler Hakkında Merak Edilenler - Güvenilir Besinlerin Önemi ve Besin Hijyeni
 • Kilo Kontrolünde Bazı Yargılar - Besin Zehirlenmeleri - Çocuğunuzu Suluksuz Okula Yollamayın!
 • Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazanmada Püf Noktalar
 • Besin ve Besin Öğeleri
 • Hemoroid ve Beslenme
 • Çocuğunuzun İştahsızlık Sorununa 15 Çözüm Önerisi
 • Unlu Besinler ve Tüketirken Dikkat Edilecekler
 • Ramazan Ayında Sağlığınızı ve Formunuzu Korumanın Püf Noktaları
 • Su İçmenin Sağlık Açısından Önemi Nedir?
 • Fazla Kilolarınızdan Hemen mi Kurtulmak İstiyorsunuz? Aman Dikkat!
 • Meyve Tüketimini Arttırmak İçin Öneriler
 • Oks Sınavına 2 Hafta Kaldı; Beslenmeye Dikkat!!!
 • İnek Sütü Proteini Allerjisi
 • Kaliteli Menülerle Huzurevinde Mutlu ve Sağlıklı Yaşlılık
 • Saçlarım Dökülüyor Diyorsanız; Çinkoya Dikkat!
 • Kabızlıktan Kurtulma ve Beslenme
 • Osteoporoza Karşı Önleminizi Aldınız mı?
 • Hipertansiyon ve Merak Ettikleriniz - 10 Altın Kural
 • Premenstrual Sendrom (Pms) ve Beslenme
 • Kurban Bayramı Geliyor... Kurban Etini Nasıl Tüketmeliyim???
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Nasıl Kolay Kilo Alabilirim , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Kilo Vermeye Yardımcı Kürler , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Otizm ve Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • 0 - 2 Yaş Süt Çocuğu Beslenmesi , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Diyabet Yönetiminde Düşük Karbonhidratlı Diyet , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Avokado Yağı , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Beslenme Çantasında Hazır Gıdaya Yer Vermeyin , Dyt.Ayşe Didem GÜLER AVCI
 • Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ? , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Uyku Bozuklukları ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Helikobakter Pilori ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Hiperaktivite ve Omega-3 Yağ Asitleri , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Limon Suyu : Asit mi Alkali mi? Önemli mi? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Ketojenik Diyet Nedir? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Hızlı Yemek ile Daha Fazla Ağırlık Kazanımı İlişkisi , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Beslenmenin Abc’si , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Engellilerde Doğru ve Bilinçli Beslenmenin Önemi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hiperaktif Çocuklarda Beslenme , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Çocukluk Çağı Obezitesi , Dyt.Aybüke SUBAŞIOĞLU
 • Krıll Yağı mı? Balık Yağı mı? , Doç.Dr.Dyt.Barış ÖZTÜRK
 • Kanser ve İmmünonütrisyon , Dyt.Pelin POLAT
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  01:12
  Top