TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!“Pilor Stenozu” Nedir, Neden Olur?

Emir İMANİ Fotoğraf
Op.Dr.Emir İMANİ
İstanbul
Doktor "Çocuk Cerrahisi"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 12 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 23671,

* Yayın Tarihi : 12-02-2009 - 10:47 (2205 gün önce),

* Ortalama Günde 10.73 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4153 , Kelime Sayısı : 518 , Boyut : 4.06 Kb.
“Pilor Stenozu” Nedir, Neden Olur?

Pilor, midenin hemen çıkışında bulunan, öğütülmüş besinlerin mideden oniki parmak barsağıa geçişini kontrol eden kasa verilen isimdir. Stenoz ise latince bir kelimedir ve darlık anlamına belmektedir. Bu durumda pilor stenozu, midenin hemen çıkışında bir darlık olduğunu belirtmektedir. Pilor kanalını oluşturan kas tabakasının aşırı gelişip, mide çıkışında daralmaya sebep olmasıyla kendini gösteren bu hastalığın sebebi belli değildir. Ortalama 300-900 canlı doğumda bir görülürken, sıklıkla ilk çocukta gözlendiği ve erkek çocuklarda dört kat daha fazla olduğu belirtilmektedir.

Çocuğumda Pilor Stenozu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Pilor stenozu kasın yavaş yavaş gelişmesiyle, kendisini sıklıkla 3-5 haftalıkken belli eder. Mide çıkışındaki darlığa bağlı olarak her beslenme sonrasında fışkırır tarzda, mide içeriği ihtiva eden kusmalarla kendisini gösterir. Safralı yeşil kusmalar olması durumunda bu tanıdan uzaklaşılır. Kas tabakasındaki genişleme gittikçe artacağı için, daralma da zamanla artacak ve kusmalar da şiddetlenecektir. Beslenmenin hemen sonrasında çocuk tüm aldığı besini kusacağı için açlıkla tekrardan beslenmek için memeye saldıracaktır.

Tanı Nasıl Konulur?

Biraz önce bahsedilen şikayetlerle getirilen bebekte, gelişmiş olan kas kütlesinin oluşturduğu, zeytini anımsatan kitle göbeğin hemen üzerinde, karaciğer altında doktor tarafından fizik muayene ile hissedilebilir. Sadece kitlenin hissedilebilmesi, ailenin anlattığı şikayetler ile birleştirilerek tanı koymak için yeterliyse de, emin olunamadığı durumlarda karın ultrasonografisi veya kontrast bir madde yutturularak çekilen mide filmlerinden de yardım alınabilir.

Tanı Konulduktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Pilor stenozunun tedavisi cerrahidir. Alınacak kan tetkikleriyle çocuğun su kaybı ve kandaki elektrolit bozuklukları saptanıp, damardan verilecek sıvılarla mümkün olduğu kadar düzeltilir ve ameliyata alınır. Bu aşamalarda çocuğunuzun burnunda midesine giden minik bir hortum, kolunda ise serumun gideceği damar yolu açılmış olacaktır.

Ameliyat Öncesi Hazırlık ve Ameliyat Nasıl Olacak?

Pilor stenozunda yapılan ameliyat, anormal olarak gelişmiş olan pilor kas kütlesinin kesilmesidir ve bu teknik, cerrahi tıp tarihinde bulunduğundan beri hiçbir değişiklik yapılmadan kullanılan tek yöntem olma özelliğindedir. Pilor kası kesildikten sonra aralanır ve mide çıkışındaki darlık açılır. Ek bir dikiş ya da malzeme kullanılmaz. Operasyon ortalama 30 dakika sürer. Bebeğinizin karnında 2-3 cm’lik, kendiliğinden emilebilir dikişlerle içeriden kapatılmış bir ameliyat kesisi mevcut olacaktır.

Ameliyattan Sonra Neler Olacak, Bakımını Nasıl Yapacağım?

Bebeğiniz derlenme odasında yarım saat kadar bekletildikten sonra, pediatri servisindeki odasına alınacaktır. Altı ile on iki saat arasında geçen bir dinlenme süresinden sonra azar azar önce şekerli su, ardından da miktarları yavaşça artırılarak annesütü ile beslenecektir. Beslenme miktarları çok yavaş artırılmalı, kusma olursa panik olmadan sadece beslenmede bir adım geri atılmalıdır. Ağızdan beslenmesi yeterli seviyeye ulaştıktan sonra (24-48 saat) evinize gidebileceksiniz. Ameliyat sonrası ilk gün olan ağrı için paracetamol içeren bir fitil yeterli olacaktır. Taburcu olduktan sonra yapacağınız tek şey, 5 gün sonra kontrole gelinceye kadar pansumanınızı temiz ve kuru tutmaktan ibarettir. Bebeğininz kaybettiklerini toparlamak için ilk günler daha sık emmek isteyecek, daha sonra bu sıklık yavaşça düzene girecektir. Bu aşamalarda beslenme sonrası gaz çıkarma işlemini daha bir özenle yapmanız gerekecektir.

Ne Zaman Doktorumu Aramalıyım?

Pilor stenozunun tekrar etme olasılığı yüzde 1’den azdır. Ancak yine de hala fışkırır tarzda sürekli kusmaları olması; paracetamole rağmen düşmeyen yüksek ateş, ameliyat bölgesinden aktif kanama, şişlik, kızarıklık, nefes almada güçlük durumlarında doktorunuzu aramanız gerekmektedir.

Kesinlikle unutmamak gerekir ki, her çocuk kendisine özgündür ve sizin çocuğunuzun durumu burada yazan genel bilgilere farklılık gösterebilir. Her zaman çocuğunuzun durumu hakkında doktorunuzdan ayrıntılı bilgi isteyiniz.

op.dr.emir imani


Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"“Pilor Stenozu” Nedir, Neden Olur?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Emir İMANİ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Skolyoz Tipleri Ve Tedavisi , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Hidrosefali, Tanısı Ve Tedavisi, , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Beyin Tümörü Cerrahisi İçin Çağdaş Yöntemler, Beyin Tümörü Ameliyatı Sonrası Olası Komplikasyonlar , Beyin Tümörü Takibi Ve Önerile; Hipofiz Adenomur , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Çocukluk Çağı Beyin Tümörü, Beyin Tümörü Nedenleri, Beyin Tümörü Belirtileri, Beyin Tümörü Tanı Yöntemleri,beyin Tümörü Tedavi Yöntemleri , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Beyin Tümörü,kötü Huylu Beyin Tümörü, İyi Huylu Beyin Tümörü , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Boyun Fıtığı Ameliyatı Seçenekleri, Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası,boyun Omurilik Kanal Daralması , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Boyun Fıtığı Ve Boyun Kireçlenmesi , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Boyun Ağrısı , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Bel Fıtığı Nüks İhtimali, Bel Fıtığı Tedavisi Sonucu, Yaşlı Hastalarda Ve Çocuklarda Bel Fıtığı, Hamilelerde Bel Fıtığı , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Bel Fıtığı İçin Hareket Koruyucu Cerrahi, Bel Fıtığı İçin Lazer Tedavisi, Kapalı Ameliyat, Kansız Ameliyat Ve Bel Ameliyatı Sonrası , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Bel Fıtığı Tedavisi Ve Bel Fıtığı Ameliyatı İçin Platin Kullanımı , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Bel Kayması Nedir Ve Bel Ağrısı Yapan Diğer Nedenler Nelerdir , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Bel Fıtığı Kimlerde Görülür, Nasıl Önlenebilir Ve Dar Kanal Nedir , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Bel Fıtığı Nasıl Oluşur, Belirtileri, , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Bel Ağrısı Tanısı , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Bel Ve Sırt Ağrısı , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Sorularla Cinsel Terapi , Dr.Dilek AKGÜL
 • Cinselliği Konuşmak , Dr.Dilek AKGÜL
 • Humik Asit Ve Mumiyo Nedir? , Prof.Dr.Kadir KOTİL
 • Balon Kateter Kalpten Sonra; Kulak Hastalıklarının Tedavisinde , Dr.Ahmet ŞİRİN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  06:03
  Top