2007'den Bugüne 89,485 Tavsiye, 27,604 Uzman ve 19,643 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Anti-Ageing Besinler ve Kolesterol Düşücürü Besinler
MAKALE #248 © Yazan Dyt.Serkan TUTAR | Yayın Eylül 2007 | 18,328 Okuyucu
KOLESTEROL DÜŞÜRÜCÜ BESİNLER TİCARİ Mİ YOKSA GERÇEKLİLİĞİ VAR MI?

Prebiyotik ürünlerin daha modası geçmeden şimdi de kolesterol düşürücü besinler ortaya atıldı. Acaba bu ürünlerin gerçeklik payı var mı? Bu ürünler içerisindeki hangi maddeler kandaki kolesterolü düşürmekte?

Kolesterol düşürücü olan bu besinler aslında Türkiye'ye gelmeden önce 22 ülkede halkın tüketimi için sunulmuştu ve büyük rağbet görmüştü. Türkiye de daha yeni yeni tüketilmeye başlanan bu besinler birçok ilaç firması tarafından tartışılmakta ve hiçbir yararlarının olmadığı ortaya atılmaktadır. Bu ürünlerin içeriğini incelediğimizde ise; içerisinde bitkilerin doğal yapısında bulunan bitki sterolleri bulunmaktadır. Bitki sterollerinin etkilerinden bir tanesi kandaki kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL seviyesini düşürmesidir. LDL seviyesindeki bu düşüş ortalama olarak 2 hafta içerisinde %15'tir.Bitki sterolleri insanların ince barsakların da kolesterolün tutunacakları yerlere yerleşerek kolesterollerin emilimlerini azaltmaktadır. Yani yapılan araştırmalara göre bu besinler gerçekten kolesterolü düşürmektedir.

Peki, sadece bu besinleri sürekli alarak yüksek kolesterole sahip insanların kolesterolleri normal seviyeye gelebilir mi derseniz; kesinlikle ilaç kullanan kişilerinde ilaçlarına devam etmeleri gerekmektedir. Statin içeren kolesterol ilaçlarına ek olarak bu tür besinlerin tüketilmesi LDL seviyesinin çok daha hızlı düşürülmesi anlamına gelmektedir. Kolesterol düşürmekteki amaç sadece LDL seviyesini düşürmek değil bunun yanında; iyi kolesterol olan HDL seviyesini arttırmak ayrıca Trigliserit seviyesini de aşağı çekmektir. Statin içeren kolesterol ilaçları genel olarak LDL seviyesini düşürdükleri için Trigliserit ve HDL seviyelerini çok fazla etkileyemez

Fibratlarda statin kadar etkili mi?

Fibratların, statin içeren kolesterol ilaçlarından farkı Trigliserit seviyesini düşürmesidir. Bunun yanında LDL' yi az bir miktar azaltmakta ve yararlı kolesterol olan HDL' yi de yükseltmektedir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise fibrat içeren ilaçların yan etkilerinin fazla olması nedeni ile bu tarz ilaçların bireylerin kendi kendine almaması kesinlikle bir doktor kontrolüne alması gerekmektedir.

Hangi besinler kolesterolünüzü arttırır hangileri azaltır?

Yüksek kolesterol içeren besinler: Yumurta, Kabuklu deniz ürünleri, Karaciğer
Orta seviye kolesterol içeren besinler: Yağlı süt ve süt ürünleri, Etler

Düşük seviye kolesterol içerenler: Az yağlı süt ve süt ürünleri

Kolesterol içermeyen besinler: Ekmek, sebze, meyve, tahıllar

Kolesterol seviyenizi düşürmek için sadece ilaç kullanmak veya kolesterol düşürücü bu ürünleri kullanmak yeterli olmamaktadır. Bunların yanında kesinlikle alığınız besinlere de dikkat etmeniz gerekmektedir. Peki nedir bu dikkat etmeniz gereken konular;

-İçerisinde doymuş yağ oranı yüksek olan tereyağ ve margarin yerine zeytinyağı tercih edilmelidir

-Gün içerisinde tükettiğiniz süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri az yağlı olmasına dikkat edin.

-Kırmızı et yerine balık tüketimi arttırılmalı.

-Meyve ve sebze tüketimi kesinlikle arttırılmalı ve meyveler kabukları ile tüketilmeli

-Ekmek, makarna, pirinç, patates gibi besinlerde kolesterol olmaması nedeni ile rahatça tüketilebilir; fakat kolesterol olmaması da sınırsız olduğu anlamına gelmemektedir.

-Unutmayın tükettiğiniz hazır besinler sizin için zararlı olabilir. Siz kendi üretiminiz olan yemekleri daha çok tercih edin.

-Alkol tüketimi ise doktora kesinlikle sorulmalıdır. Eğer doktor onaylar ise erkekler için 2 birim kadınlar için 1 birim içkiyi geçmemeli.

Açıkça konuşmak gerekirse kolesterolü düşürmenin en etkin yolu iyi bir beslenme planından geçmektedir. Yediğiniz besinlere dikkat etmeniz ve yukarıda yazdığımız maddeler uymanız halinde göreceksiniz kolesterol seviyeniz düşecek Yani piyasaya yeni sürülen kolesterol düşürücü besinleri kesinlikle almanız gerekiyor diye bir yönlendirme yanlış olur. Ama bu tür besinleri tüketiyor olsanız da; günde yarım saat hızlı tempo yürüyüş yapmanız sağlığınıza bu ürünlerden daha fazla katkıda bulunur.

GENÇ KALMAK İSTEMEZ MİSİNİZ? İŞİN SIRRI ANTI-AGEING BESİNLER

20. yüzyılda keşfedilen televizyonun hayatımıza girmesi ve çok kısa zaman içerisinde televizyonun bir reklam aracına dönüşmesi nedeni ile insanlar bu mucizevi alete bağlandılar. Belki de hayatlarının sonuna kadar göremeyecekleri ürünleri, insanları ve aletleri televizyon sayesinde gördüler. Günümüzde reklamlarla kafamıza yerleşen görüntülerden biri de orta yaşa rağmen genç bir ten istemek. Herkes daha genç görünmek ve bunun yanında da sağlıklı yaşamak için bir çaba içerisinde. Evet, bazı besinler gerçektende daha sağlıklı ve genç görünmenizi sağlar. Bunlar antioksidant içeren besinlerdir. Antioksidant içeren besinler en güçlü yaşlanmayı geciktiricilerdir. Sebze ve meyvede bol miktarda bulunmaktadır. Saatlerin sizin için tersine ilerlemesi sizin ellerinizde. Unutmayın, en ucuz genç kalma yolu besinlerdir.

Sağlıklı besinlerin seçimi, sizin hem genç bir tene sahip olmanızı hem de aynaya kocaman bir gülümseme ile bakmanızı sağlayacaktır.

Peki, nedir bu besinler?

1-)Elma: Her gün bir elma sizi doktordan uzak tutar cümlesi doğrudur. Elmanın içerdiği pektin kolesterolü azaltır. İçerdiği antioksidantlar sayesinde serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar ve yaşlanmayı geciktirir.

2-)Taneli meyveler: İçerdikleri C vitamini sayesinde kollojen yapımına yardımcı olurlar. Venlerin genişlemesini önlerler. Bu sayede yaşlanmayı geciktirirler.

3-)Çikolata: Bazılarımızın vazgeçemediği çikolatada cildi gençleştirir. Ama dikkat edin ve kesinlikle fazla tüketmeyin. Bizim önerimiz haftada bir defayı geçmesin. Yoksa hem güzel bir cilde hem de kocaman bir vücuda sahip olabilirsiniz.

4-)Brokoli: Kolesterol seviyesini düşürmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeni ile genel sağlığınıza olumlu etkileri vardır. İçerdiği bazı öğelerle kanserden koruyucu etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

5-)Kırmızı Şarap: Sadece sosyal hayatı canlandırmaya yaramaz. Kalp hastalıklarından ve kanserden korur. Fakat alınan miktara dikkat edin. Hiç bir şey sınırsız değildir.

6-)Koyu yeşil yapraklılar: C vitamini, karotenoidler ve anti-kanser maddelerinden zengindirler. Lutein, zeaksantin gibi karotenoidleri içerirler. Bunlar, katarakt ve makuler ödemden korur.

7-)Domates: Likopen kaynağıdır. Likopen güçlü bir antioksidanttır ve kanser koruyucu etkisi vardır. Pişmiş domateste 5 kat daha fazladır. Kalp hastalıkları, kanserlere (akciğer, ağız, kolon, rektum ve prostat kanserleri) karşı koruyucudur. Göz sağlığı için önemlidir. Sigara içenlerin, likopeni normal insanlardan 3 kat daha fazla almaları gerekir.

8-)Sarımsak: Antioksidant,antiviral,antiseptik ve antibakteriyaldir. Barsak, solunum ve deri enfeksiyonlarından korur. Sağlıklı bir kalp ve dolaşım için önemlidir. Kan basıncını ve kolesterolünü azaltır.

9-)Soya: İsoflavonlardan zengindir. Yaşa bağlı hormon dengesizliğinin önlenmesinde önemlidir. Hormona bağlı kanserlerin görülme risklerini azaltır. Soya fasulyesi tek başına çok lezzetli değildir fakat tofu,tempeh gibi soya ürünleri kullanılabilir. Haftada en az iki kere tüketmeyi hedefleyin. Keten tohumu ve soya içeren ekmekleri tercih edebilirsiniz.

10-)Yağlı tohumlar: E vitamini, selenyum, çinko ve esansiyel yağ asitlerinden zengindirler. Günde 30 g tüketmeniz sağlığınız için olumludur. Selenyum, bağışıklığı arttırmakta ve sağlıklı bir ten dokusu sağlamakta görevlidir. Selenyum, tiroidin çalışması için elzem olan antioksidanttır. Ceviz, iyi bir omega 3 kaynağıdır ve kolesterolü düşürür.

11-)Probiyotik Yoğurtlar: Probiyotik içeren yoğurtlar, barsak sağlığını korumakta önemlidirler. Bağışıklığı arttırırlar ve egzema gibi alerjik durumlardan korurlar.

Sizin için en iyi antiageing önerileri;

1. Organik sebze ve meyveleri tercih edin
2. Her gün en az 3 porsiyon meyve yiyin
3. Her gün en az 3 porsiyon çiğ sebze yiyin
4. Tabağınız renkli olsun… Koyu yeşiller, turuncular, kırmızılar ve sarılar…
5. Buharda haşlanmış sebzeleri ve sebze çorbalarını seçin
6. Tuzlanmış ve tütsülenmiş besinleri yemeyin
7. Sağlıklı bir zayıflama diyetiyle fazla kiloları atın
8. Kırmızı et yerine balık ve soyayı daha çok tercih edin
9. Tam tahıl ürünleri kullanın
10. Yemeklerinizi pişirirken zeytinyağını tercih edin

Ne yiyorsak oyuz cümlesi çok doğrudur. Vücudumuza ne koyarsak öyle hisseder ve öyle görünürüz. Eğer eski deri bir çanta gibi gözükmek istemiyorsak, yukarıdaki önerileri dikkate alalım. Farkı en kısa zamanda göreceğinizden emin olabilirsiniz. Sağlıklı günler peşinizde olsun…

www.gazeteadana.com ve Son Nokta gazetesinde yayınlanmıştır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Anti-Ageing Besinler ve Kolesterol Düşücürü Besinler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Serkan TUTAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Serkan TUTAR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Serkan TUTAR Fotoğraf
Dyt.Serkan TUTAR
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi144 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Serkan TUTAR'ın Makaleleri
► Fonksiyonel Besinler ve Anti-Aging Dyt.Görkem MERCAN
► Fonsiyonel Besinler Dyt.Turgay KÖSE
► Dondurulmuş Besinler Dyt.Turgay KÖSE
► Metabolizma Dostu Besinler Dyt.Meltem YAMAN
► Cildinizi Güzelleştiren Besinler Dyt.Deniz BERKSOY
► 0-1 Yaş Döneminde Sakıncalı Besinler Dyt.İnci Beyza YÜREKLİ
► Zayıflamaya Yardımcı Besinler Dyt.Zeliha KARTAL DOĞAN
► Yaşlanma Karşıtı Besinler Dyt.Şebnem KANDIRALI YILDIRIM
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,643 uzman makalesi arasında 'Anti-Ageing Besinler ve Kolesterol Düşücürü Besinler' başlığıyla benzeşen toplam 28 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


12:57
Top