TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!MESLEK SEÇİMİ

Bengü TOROSLUOĞLU Fotoğraf
Psk.Bengü TOROSLUOĞLU
Antalya
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi17 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 4 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 3612,

* Yayın Tarihi : 02-03-2009 - 17:48 (2315 gün önce),

* Ortalama Günde 1.56 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4306 , Kelime Sayısı : 568 , Boyut : 4.21 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Bengü TOROSLUOĞLU hakkında söyledikleri:
Bengü Hanım'ı, özellikle çocuklarla ilgili konularda uzmanlığı konusunda, bir meslektaşının tavsiyesi üzerine tanıdım. Kendisinden yardım aldım. Ben ona gittiğimde, asi, inatçı, mızmız bir kızım var diye dert yanmıştım. Bir kaç seans sonunda ben kızımın inat, asilik, mızmızlık diye nitelediğim davranışlarının sebebini ve büyük ölçüde kaynağını anladım. Ticari kaygıyla sizi pohpohlamadan, nabza göre şerbet vermeden, dolambaçsız net şekilde eğriyi doğruyu önünüze serdiğinde canınız acıyor ama büyük bir güven ve farkındalıkla ayrılıyorsunuz oradan. Ben çocuğumla ilgili gittim ve bu konuda kesinli... [DEVAMI..]
(GLSM, Danışan, 28-04-2015)

Bengü Hanımla bu sene tanışmamıza rağmen, ilk günden beri sıcak bir iletişim kurduk. Bengü Hanımla vakit geçirdikçe bu sıcak iletişimi sadece yetişkinlerle değil, çocuklarla da net bir şekilde kurduğunu gördüm.
Antalya’da özellikle analitik düşünebilen, doğru yönlendirmeleri yapan, araştırmacı, işini iyi yapan psikolog sayısı ne yazık ki çok azdır. Bugüne kadar ortak çalışma ortamımızdan onun bütün bu kriterleri taşıdığını, bunun yanı sıra aynı zamanda işini ciddiye alan, planlı çalışan, espirili ve yardımsever bir yapıda olduğunu gözlemledim. Kendisinin mesleki bilgisine ve tecrübesine çok ... [DEVAMI..]

(Sibel Hamzaoğlu, Arkadaş/Tanıdık, 26-02-2015)

Psk.Bengü TOROSLUOĞLU Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
MESLEK SEÇİMİ

MESLEK SEÇİMİ

ÖSS'yi atlattık, puanlarımızı aldık, şimdi sıra nerede okuyacağımızı ve ne iş yapacağımızı seçmekte. İşin belki de en zor kısımlarından biri.. Puana uygun bir yer seçmek, aynı zamanda bu seçilen yerin sevebileceğimiz ve eğitimini almaktan keyif alacağımız bir yer olması, maddi olanaklarımıza uygun olması, psikolojik altyapımıza uygun olması, şehir olarak öğrenci olmaktan hoşnut olacağımız bir yer olması vs.. liste uzar gider.. Peki ne yapacağız neye göre belirleyeceğiz ne istediğimizi..

Konuyla ilgili araştırma yapmak, kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemek çok önemli. Düşünülen okul, eğitim şekli, verdiği mesleki eğitimin yeterliliği, sonunda elde edilecek mesleğin hem maddi hem manevi açıdan tatmin edici olup olmadığı gibi konular titizlikle araştırılmalı. Seçenekler iyice belirlenip olumlu ve olumsuz yönleri bir teraziye konmalı.gerekirse seçilen mesleği hali hazırda icra edenlere danışılmalı, mezun olduktan sonraki seçeneklerin neler olduğu araştırılmalı. En önemlisi de tüm bunların , okulun, mesleğin ve mesleğin özelliklerinin kişinin yapısına uygun olup olmadığı araştırılmalı. Dalgın ve dikkati dağınık bir yapısı olan bir çocuğu sırf ideal meslekler sınıfına sokulduğu için cerrah yapmak ne kadar doğrudur? Kendini ifadede güçlük çeken daha çekimser yapıda olan bir çocuğu avukatlığa yönlendirmek ne kadar doğru? Tüm bunlar titizlikle ele alınmalı, gerekirse profesyonel destekle seçimleri bilirkişilere danışarak yapmalı.

Türkiyede yaygın olan ve çocuklarımızı çok zorlayan, ayrıca ele almak istediğim çok önemli bir konu var. “Çocuklarımız ne istediğini bilmiyor ya da bilse de dillendiremiyor”. Hayallerinin önünde koskocaman bir anne baba hayali engeliyle karşılaşıyorlar. Anne ve babalar çocuklarını görmek istedikleri mevkilere ya da mesleklere yönlendirmeye başlıyor. Çocuklar ise bazen bu duruma isyan ediyor bazen de otomatik olarak kabullenmiş oluyor. Kendisinin ne istediğini bile düşünmüyor. Hiç hayal kurma ya da kendi istediği seçimi yapma, yapabilme hakkını bile kendinde göremeyebiliyor. Zaman zaman ne yazık ki ailelerimiz çocuklarını kendi hayallerine göre yönlendirerek , onların aslında yapmaktan hiç memnun olmayacakları meslek sahiplerine dönüştürebiliyorlar. Bunu yaparken “ben çocuğumu tanıyorum o küçükten beri böyle, çok uygun bu işe, bunu yapmalı” diyebiliyorlar. Ama bazen tanıyamayabiliyor aile çocuğunu, sadece kafasında idealize ettiği yerde görmek istiyor oğlunu ya da kızını.. Belli başlı saygınlık kazanmış mesleklere illa ki olmalı gözüyle bakılıyor. “ Avukat olsun, doktor olsun, mühendis olsun..” Bu meslekler çok ulvi ve çok özel meslekler ancak belki de çocuğunuz bunun hayalini kurmuyor. Bir ömür boyu işe ayakları geri geri gidecek belki ve bu yüzden de o işi en iyi şekilde yapamayacak. Hep demez miyiz “bu memlekette herkes işini severek yapsa sorunların çoğu çözülecek diye”. İşini severek yapan gençlere ihtiyacımız var.

Sistemimiz zaten zorlayıcı, kaygılandırıcı, çocuklarımız stres ve yarışma halinden, rekabetten bunalmış, gencecik omuzlarına ağır yükler bindirilmiş durumda. Zaten iyi puanlar almak fark yaratmak, üniversitelerde yer kapmak zor, yeterli puanı alsalar bile istedikleri yerlere girmeleri zor olabiliyor . Sıralamalar, yüzdelik dilimler, tablolar, sapmalar, istatistikler.. Kabus gibi.. İşte tüm bunlara yukarıda bahsettiğim ebeveyn baskısı da eklenince işler içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Ki amacımız aslında onların halihazırda bu kadar yükü varken biraz nefes aldırmakken. Çocuklarımızın tek ihtiyacı, kendi istedikleri ve arzu ettikleri en yakın hayale ulaşmaları için onları desteklemek hep yanlarında olduğumuzu hissettirmek.. Çocuğunuz mühendis değil de başka bir şey olduğunda onu daha mı az seveceksiniz ya da daha mı az gurur duyacaksınız? Daha mı az saygı duyacaksınız? Elbette ki hayır dediğinizi duyar gibiyim. Mutlu olacakları , kendilerini özgürce ifade edebilecekleri, tüm bilgi ve becerilerini keyifle uygulayacakları mesleklerde daha başarılı gençler ve daha başarılı bir Türkiye tablosuna ulaşacağımıza inanıyorum..

Çocuklarımızın kendi hayallerinin peşinden gitmesine izin verelim..Kendi hayallerini bulmalarına yardımcı olalım, ne istediğini bilmeyi öğretelim öncelikle.. Sonra da özgür bırakalım.. Bırakın uçsunlar artık..

Psikolog Bengü TOROSLUOĞLU

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

MESLEK SEÇİMİ ile İlgili Kavramlar : meslek seçimi
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"MESLEK SEÇİMİ" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Bengü TOROSLUOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Psikolojik Sağlamlık , E. Elanur GÜRBÜZ
 • Anneden Bebeğine / Çocuğuna Yolculuk - Pencereyi Değiştirmek , Gülay KARAMAN
 • Çocuklarda Davranış Problemleri , Bilge Kağan BÜYÜKKELEŞ
 • Çocuklarda Dikkat Eksikliği , Gonca RASLAYAN
 • İnatçı Çocukla Başa Çıkma , Yrd.Doç.Dr. Elif GÜNERİ
 • Yetişkinlerde Kekemelik Sorununun İş Hayatına Yansımaları Ve Başa Çıkma Davranışları , Dilek F. GÜNDÜZ
 • Çocuklarda Yas Süreci , Şeyma DEMİRLİKAN
 • Çocukların Zor Ve Soyut Kavramlarla İlgili Soruları Ve Ebeveynlerin Verebilecekleri Yanıtlar , Burcu ÇATALOĞLU SİNANGİN
 • Birbirine Benzeyen Yeni Cinsiyetler Mi Oluşacak? , Esra ERDOĞAN
 • Bipolar Bozukluk , Esra ERDOĞAN
 • Zeka Artık Eski Zeka Değil , Esra ERDOĞAN
 • Her Ölüm Bir Doğumdur Aslında... , Esra ERDOĞAN
 • Çocuk Eğitiminde "Dayağın" Önemi , Bilge Kağan BÜYÜKKELEŞ
 • Beynimiz Ve Dalgaları , Esra ERDOĞAN
 • Şizoid Dilemma , Esra ERDOĞAN
 • Erotomani , Esra ERDOĞAN
 • Cinsel Bozukluklar Nelerdir? , Yrd.Doç.Dr. Elif GÜNERİ
 • Yaşamın İlk Yılları Neden Önemlidir? , E. Elanur GÜRBÜZ
 • Çocuklarda Özgüven Gelişimini Desteklemenin Yolları , Sibel DEMİR SARIOĞLU
 • İlişkilere Revizyon Gerekli , Fatih SÖNMEZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  05:40
  Top