2007'den Bugüne 78,180 Tavsiye, 25,268 Uzman ve 17,521 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Süt Dişleri Hakkında Herşey ve Çocuk-Diş Hekimi İlişkisi Nasıl Olmalıdır?
MAKALE #2577 © Yazan Dt.Erkut AKÇALI | Yayın Mart 2009 | 33,654 Okuyucu
SÜT DİŞLERİ VE ÇOCUK DİŞ HEKİMİ İLİŞKİSİ

Süt dişleri hayatımızın ilk dönemlerinde ağzımızda göründüğü andan itibaren bizim için son derece önemli yer işgal ederler. Artık bu saatten sonra besinleri parçalamak için kullanmaya başlarız bile. Süt dişleri bizim için son derece önemlidir dedik ama neden önemlidir açıklayalım. Süt dişleri çıktığı andan itibaren anne ve babalar tarafından dikkatli bir şekilde takibe alınmalı ve yerlerini kalıcı dişlere bırakana kadar bir diş hekimi tarafından gözetim altında tutulmalıdır.

Diş hekimi yıllar bazında çocuğu takip ederek başarılı bir şekilde kalıcı dişler ve süt dişlerinin birbiri ardından yer değiştirmesini sağlamalıdır. Diş hekimleri erken yaşta ve zamanında müdahaleler yaparak dişlerin konumlanmasını sağlar ve ortodontik tedaviye olan ihtiyacı çok ciddi oranda azaltabilirler.

süt dişleri ne zaman çıkmalıdır. Gecikirse ne olur?

Süt dişlerinin ilk çıkan ön grup dişlerinin hemen hemen %95 i 6.ayda çıkmaya başlar. Bu dönemde ebeveyniler dişlerin çıkacağını çocuğun elini ağzına götürmesinden, salya miktarının fazlalığından. Ateş, ishal gibi değişimlerin olmasından anlarlar.

Diş sürmesi gecikirse yani yaklaşık 18. aya kadar uzamışsa bir radyografi alınarak takiben yapılması istenir. ortalama 3 yaşında süt dişeri sürmelerini tamamlar. Ağızda 20 adet süt dişi olmalıdır.

Çocuk dişli doğar mı?

Evet, bazen nadirde olsa böyle bir durum olabilir. Bu durumda diş bazen çekime gidebilir bazense emzirmeye sorun teşkil etmiyorsa çekim yapılmadan orda kalabilir

Diş çıkarma sırasında ki ateşe ve ishale ne yapmalı?

Bu durumda neden neyse tespit edilip nedene göre tedavi yapılmalıdır. Sıklıkla diş çıkarma sırasında vücut zayıf düştüğünden ikincil enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Üst solunum yolları enfeksiyonları diş çıkarma ile birleşip çocuğu bitkin düşürebilir. O nedenle sorun iyi tespit edilip tedavisi yapılmalıdır.

Bebeklerde diş çıktığında nasıl ağız bakımı yapılmalıdır?

Bebeklerde dişler çıktığında düzenli bir fırçalama yapmak zordur. O nedenle ebeveynler temiz gazlı bezlerle dişlerin üzerini temizlemeli ve mutlaka gece dişlerin üzerinde gıda artığı bulunmamasına özen göstermelidir.

Unutulmamalıdır ki dişler çıkar çıkmaz mikroorganizmalar yerlerini ağızda alırlar.

Biberon çürüğü nedir?

Biberon çocuk beslenmesinde çok önemli yer tutar. Biberon ile beslenme sırasında en önemli hata süt ya da mamaya karıştırılan şekerli gıda maddeleri ve baldır.
Bu maddeler diş yüzeyine yapışır ve dişin çürümesine sebep olurlar. Ön bölge en çok çürüyen yerdir. Çevremizde ön dişleri çürümüş birçok çocuk görürüz hemen hemen hepsinin Sebebi biberon çürüğüdür.

Dişler ne zaman fırçalamaya başlanmalıdır?

Süt dişleri ortalama 1.5-2 yaş civarında fırçalanmaya başlanmalıdır. Zaten 2 yaş civarında çocuklar dişlerini fırçalamak için çok heveslidirler. Ama unutulmamalıdır ki onların fırçalaması yetersizdr. Ona güzel bir dille kendisi fırçaladıktan sonra sizinde fırçalamanız gerektiğini anlatırsanız ve fırçayı siz alıp fırçalama yaparsanız daha iyi olacaktır.

DİŞLERİN FIRÇALANMASINDA EBEVEYN SON DERECE ÖNEMLİDİR. AYNANIN KARŞIISNDA ÇOCUĞUNUZLA BERABE OYUNLA DİŞLERİNİZİ FIRÇALAYINIZ.

sütü dişi çürümemesi için ne yapmalı. Fırçalama yeterlimi?

Tabi ki fırçalama çoğu zaman yeterlidir. Ama yeterli olmadığı bir yer var ki o da çürüğe yatkın olan ve dişi yapısal olarak güçsüz olan ağızlar. Bu durumlarda ekstra destek almak lazımdır.
Buda fissur sealntla oluyor.

FİSSÜR SEALANT NEDİR?

Fissur sealant dişlerin üzerine sürülen ve belli bir süre orda kalan. içerisnde konsantre flor bulunan özel bir dolgu maddesidir. Bu işlem çok basittir. Sadece 2 dakika ve iğne ağrı olmadan, dişe hiçbir zarar vermeden yapılan. Çocuğun hiçbir şekilde ağrı hissetmediği bir işlemdir. Fiyat olarak son derece uygundur. Senede 1 bazen 2 senede bir değişmesi gerekebilir.

Süt dişleri kalıcı dişlerle yer değiştirmeye başladı. Dişler çok eğri geliyor?

Şimdi genelde bize hastalarımız iki türlü şikâyetle gelir. Birincisi alt ön iki dişin arkasından yeni bir dişin geldiğini görerek panikleyerek gelirler. Arkadan bir diş geldi napacağız şimdi. Gibi sorular duyarız.

Bu durumda hiç paniğe gerek yok. Öndeki dişler 2 ay kadar beklenir. Eğer değişmezse hekim o dişleri alır. Diğer dişler de kendi yerine birkaç hafta içerisinde yerleşirler.

Diğer bir soruda; gelen dişler çok eğri geliyor ne yapacağız. Ayrık bu dişler. Bu dişler için yapılacak en iyi şey beklemektir. Bu yaşlarda düzensiz bir diş geliş şekli olacağından bu şeklin düzelmesi zaman alır.10–11 yaş civarında mutlaka bir ortodontist görmelidir.


Karışık dişlenme döneminde ana dişler nasıl korunmalıdır?

Mutlaka FİSSUR SEALNT yapılmalıdır. Bu dişler için en önemli şartlardan biridir. sealant dişlerin çürümesini engeller ve ciddi bir oranda koruma sağlar. sealant çok sık kontrol edilmeli. Düşerse yenilenmelidir.

6 YAŞ dişi nedir?

Süt dişleri 20 adettir.6 yaş civarında bunlar 4 adet 6 yaş dişi eklenir. Süt dişlerinden farklı büyüklükte, renktedirler. Süt dişlerinin arkasında irice dişleridir. Dünyada en çok kaybedilen dişlerdir. Çünkü ihmal edilirler. Süt dişi sanılıp çürümesine izin verilebilir. Ama doktor kontrolünde bu dişlerin mutlaka SEALANTLARLA korunmaya alınması gerekmektedir. ağızın en sağlam dişleridir. Ve bu dişler tüm ağzın gelişimden son derece önemli rol alırlar.

ÇOCUĞUM DİŞ DOKTORUNDAN KORKUYOR?

Çocuklarımızı gerek bizler gerekse diş hekimliği aletleri çok korkutur. Önce bu korkular evdeki konuşmalarla başlar. Çocuk diş, diş hekimi korkusunu ailesinin ve çevresindekilerin daha önceki tecrübelerini dinleyerek edinir.

Ağız çok hassas bir yerdir. En ufak sert bir dokunun ağrı yaşattığını düşünürsek zaten ağrılı bir şekilde gelen bir çocuğun hissedeceğini düşündüğü ağrı oldukça fazladır.

İşte bu nedenlerle çocuklar diş hekimiyle ilk buluşmalarında hiçbir sorun olmadan gelmemeliler. Çocuk henüz 4 ya da 5 yaşından itibaren diş hekimiyle tanışmalı. Sadece kontrol amaçla gelip, diş hekimi koltuğuyla tanışmalı, hekim çocukla güzel bir iletişim kurmalı.

Diş hekimine periyodik olarak gelen çocuklar daha sorunsuz tedaviler görmektedirler. Bu istatistikî veri ailelerce desteklenmeli ve çocuklar sıkça diş hekimine götürülmelidir.

DT ERKUT AKÇALI
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Süt Dişleri Hakkında Herşey ve Çocuk-Diş Hekimi İlişkisi Nasıl Olmalıdır?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dt.Erkut AKÇALI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dt.Erkut AKÇALI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dt.Erkut AKÇALI'nın Makaleleri
► Diş Hekimi Asistanı Nasıl Olmalıdır? ÇOK OKUNUYOR Dt.Yeşim KALE
► Porselen Köprüler Hakkında Herşey ÇOK OKUNUYOR Dt.Osman NURSAL
► Diş Hekimi Korkusu Dt.Güzin KIRSAÇLIOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,521 uzman makalesi arasında 'Süt Dişleri Hakkında Herşey ve Çocuk-Diş Hekimi İlişkisi Nasıl Olmalıdır?' başlığıyla benzeşen toplam 88 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Diş Eti Çekilmeleri ve Tedavi Seçenekleri ÇOK OKUNUYOR Aralık 2008
► İmplant Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ÇOK OKUNUYOR Mayıs 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:56
Top