TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
İŞTAHSIZ VE YEMEK SEÇEN ÇOCUKLARA YAKLAŞIM

Aysen ARICAN Fotoğraf
Dyt.Aysen ARICAN
Aydın
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi21 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 62 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 16296,

* Yayın Tarihi : 02-04-2009 - 20:02 (2610 gün önce),

* Ortalama Günde 6.24 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 8338 , Kelime Sayısı : 1062 , Boyut : 8.14 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Aysen ARICAN hakkında söyledikleri:
Merhabalar..
13 yaşında kızım xx Klübü Yüzme takımında. Çalışmaları ilerledikçe antrenörlerinden beslenmesi ile ilgili uyarılar aldıkça evde karşılıklı sorunlar yaşamaya başladık.
Çocukluğundan beri yeme problemi olan et ürünleri yemeyen bir çocuktu. Benim yaptığım tavsiyelere inanmıyor inanmadığı içinde yerine getirmiyordu.
Antremanlarda kaybettiği enerjiyi doğru ve eksiksiz yerine koymak,performansını artırmak ve vücudunu bu hızlı tempoya karşı kuvvetlendirmek adına profesyonel bir yardım almaya karar verdim.Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine; internettede biraz araştırdıktan sonra k... [DEVAMI..]

(Esin xx, Danışan, 05-11-2009)

Aysen Arıcan’ın ablasıyım. Hamile kalana kadar ona fazla soru sormazdım. Ama ne zamanki hamile kaldım eşim ve ben sık sık arar olduk. Aysen'in sayesinde çok rahat bir hamilelik geçirdim. Çalıştığım için öğlenleri dengesiz besleniyordum. Bu durumu önlemek için çevremdeki restoranların listesini isteyip bana her gün nerede ne yiyeceğimi söylüyordu. Bu sayede bugün ne yesem derdinden kurtulduğum gibi akşama ne pişireceğim derdim de kalmadı. En önemlisi de gebelikte şeker sorunum çıkmıştı kardeşim sayesinde onu da kısa zamanda yendik. Sağlıklı bir bebeğim oldu ve sonrasında da benim yerime yeğenin... [DEVAMI..]
(MÜGE ŞENER, Danışan, 22-10-2009)

Tesadüfen tanıtıgım Aysen'i şimdi iyki tanımışım diyorum...
Şu ana kadar beslenme ile ilgili bildigim tum yanlışları, öğretene ve doğrusunu uygulayana kadar sabırla ve tum pozitifliği ile düzelltti. Üstelik şu ana ne kadar hipoglesimi oalrak ne doktorlara ve diyetisyenelre gitmiştim...
Tam doğru beslenmeyi ve sekerimi dengede tutmayı ogrenmişken, hayatıma guzel bir surpriz daha girdi ve hamile oldugumu ogrendim... Şu anda da Aysen'in yonlendirmeleri ve motivesiyle cok guzel ve saglıklı bir hamilelik geçiriyorum...
Elinde bir kalem ve genel bir liste olmadan kişi ozelliklerine gore beslenm... [DEVAMI..]

(Esra Erguven, Danışan, 15-07-2009)

Dyt.Aysen ARICAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
İŞTAHSIZ VE YEMEK SEÇEN ÇOCUKLARA YAKLAŞIM

ÇOCUĞUM YEMEK SEÇİYOR DİYORSANIZ BU YAZIYI MUTLAKA OKUYUN!

Anne ve babalardan son zamanlarda en çok aldığım soru yemek seçen çocuklarıyla ilgili, onları dinleyerek ve bazı çözüm önerileri geliştirerek sorularını yanıtlamak ve çocuğun beslenmesine olumlu katkılarda bulunmaya çalışıyorum, bu ay ki yazı konusunu öneren editörümüze de sonsuz teşekkürler, bir çok anne babanın sorununu gündeme taşımama vesile olduğu için. Keyifle okuyun ve hemen adım atın, zararın neresinden dönerseniz kardır.

Çocuklar yaklaşık olarak iki yaşından başlayarak kendi öz bakım becerilerini karşılayabilecek kas gelişimini kazanırlar. Bu kazanımlar onlara yavaş yavaş giyinip soyunabilme, daha hızlı hareket edebilme ve kendi başına çatal ya da kaşık kullanabilme becerisini vermiş olur. Ancak genellikle bu yaş çocukları hala ebeveynleri yada bakıcıları tarafından beslenmektedir. Çoğu anne baba çocuklarının çok yemek seçtiğinden yada evde hiçbir şey yemediklerinden bahsederler, yuvada veya dışarıda yemek yeme sorunlarının ise pek fazla olmadığını satır aralarında dile getiriler.
2-5 yaş arsı çocukluk dönemine oyun çağı denilmektedir. Bu çağın en önemli özelliği kendi iç dünyalarından sıyrılıp çevreyle etkileşen ve davranış edindikleri bir dönemdir, beslenme alışkanlıkları da bu dönemde değişiklik göstermektedir ve taklit etme davranışlarının en baskın olduğu dönemdir. Anne, baba ve evde yaşayan diğer bireylerin olumlu ve olumsuz tüm davranışlarını taklit ederler, oyun çağı çocuğuna iyi örnek olmak ve olumlu davranış sergilemek beslenme açısından büyük önem taşımaktadır.

Yemek seçme nedenleri nelerdir?
1- Anne sütünden ek besinlere geçildiği dönemde besinler tek tek bebeğe tattırılmadıysa ve genelde bulamaç bir beslenme tarzı benimsendiyse ilerde çocuk tadını bilmediği besinleri reddeder.
2- Evde bakıcı, anneanne yada babaannenin büyüttüğü çocuklarda bu sorun daha çok yaşanır. Çocukların kendi kendine yemek yemelerine fırsat vermezler çünkü bu şekilde hem ortalık hem de çocuğun üstü temiz kalır. Ayrıca peşinde dolaşıp bin dereden su getirerek çocukların çok daha kolay yediklerini düşünürler. Ayrıca vicdanen daha rahat ederler.
3- Taklit ettiği ebeveyininin olumsuz davranışları, örneğin sebze yemeyen bir annenin çocuğunda da sebze sevmediği sıkça karşılaşılan bir dönemdir.
4- Yemek yemesi konusunda ısrar ve baskılar, bu dönemde çocuklar kendini ispatlamaya çalışırlar ve tercihlerini ön plana almak isterler. Zorlama ve ısrardan hoşlanmazlar ve bu zorlamalara zıt davranış geliştirerek yemek yemeyi reddedebilirler.
5- Çocuğun çevreye olan ilgisi yemek yemeyi ikinci plana atmasına neden olabilir, daha çok psikolojik nedenlerle çocuklar yemek seçerler.
6- Seçtiği besinle ilgili geçmişte yaşadığı olumsuz bir duygusu o besini daha sonraları reddetme nedeni olabilir. Örneğin A yemeği çocuğa bir kez zorla yedirilmişse çocuk o besine karşı tepki oluşturabilir
7- Yemeklerin hazırlama ve sunuş biçimi de yine yemek seçme nedenleri arasındadır.
8- Televizyon karşısında veya ayaküstü yemek yemeleri dikkatlerini yemek yemeye vermelerini engeller ve bir sonraki öğünde de yemeği reddetme davranışı gösterebilirler.

Çocukların yemek seçmesini engellemek ve seçtiği besinleri yemesi için neler yapılabilir?

Kendi yemek istiyorsa izin verin
Eline çatalı alıp ağzına götürmeye başladığı günden itibaren kendi kendine yemek yemesine izin verin, etraf batacak korkusuyla yaklaşmayın, ona sadece yemesinde yardımcı olun.

Bebeklikten itibaren çeşitliliğe önem verin.
Ek besinlere 6. ayda başlayın ve ayına göre verilmesi gereken tüm besinleri tek tek vermeye başlayın, 1 yaşına geldiğinde hemen hemen tattırmadığınız sebze ve meyve kalmasın. Bulamaç besinler vermekten kaçının.
Onu hiçbir şey için zorlamayın, hele yemesin için asla zorlamayın, çocuklar belli kurallar dahilinde hareket etmeyi severler, öğün saatleri ve yemek mönüsünde iyi bir planlama yapın.

Tutarlı davranın.
Çevresinde kim varsa; anne, baba, abla, dede vs.vs. bir davranışı karşısında herkes aynı tutumla cevap vermeli, örneğin ıspanak yemediğinde baba kızar, abla yemesen de olur der, anne dayanamaz sevdiği bir besini yaparsa çocuk en kolay olanı ve işine geleni yapacaktır yani ıspanağı yemeyecek ve annesine sevdiği yemeği yaptıracaktır.

Çocuğunuzun tercihlerini de göz önünde bulundurun, alışverişe gittiğinizde sepete istediği bir iki besini koymasına izin verin, sebze alırken hoşuna gideni sepete koymasını ondan isteyebilirsiniz.

Besinleri her seferinde farklı biçimlerde hazırlayın, her gün farklı menüler hazırlayın
Özellikle sebzeleri değişik formlarda hazırlayın, bir sefer sulu yemek içinde sunduysanız, bir sonrasında böreğin içinde sonrasında etin yanına garnitür olarak verebilirsiniz, renklerine göre besinleri çizgi film kahramanlarına benzetebilirsiniz. Yemeklerinizi bir seferlik pişirin, ailece bir öğünde tüketip ertesi güne yemek arttırmamaya çalışın. Veya elde artan yemeği başka şekillerde değerlendirin, mesela artan pirinç pilavını domates suyu ile çorba yapabilirsiniz.
Çocuğunuza örnek olun
Yemeklerinizi mutlaka aynı masada ailece yiyin, aynı yemekten onun tabağına yiyebileceği miktarda koyun. Daha büyük tabağa koyarak daha az görünmesini sağlayabilirsiniz, sizin yediğinizi gördükçe o da taklit edecek ve yemeye başlayacaktır. İlk seferde sadece tadına bakmaya karar verebilir, asla ısrar etmeyin tadına bakması bile büyük gelişmedir.Yeme davranışlarını kötüleyici sözler söylemekten kaçının aksine olumlu davranışlarıyla övündüğünüzü belirten sözler söyleyin.

İştahını kapatacak abur-cuburları karnı açken vermeyin!
Yemekten önce meyve suyu, su, cips, çikolata vb iştahını kapatacak besinleri ortadan kaldırın ve yemesine izin vermeyin. Her istediği besini ona vermeyin. Karnı acıkan bir çocuk yemek yerine aperatif gıdaları tercih eder. Çocukların ellerine bebe bisküvisi verilip iştahları kesilmemelidir. Bebe bisküvisi ile sadece karbonhidrat almış olurlar ki bu sefer de ihtiyaçları olan diğer besin ögelerini karşılamamış olurlar.
Neşeli, sağlıklı sevebileceği besinler hazırlayın!
. Salatasının veya makarnasının üzerine besinlerle kaş, göz çizebilirsiniz. Fırında yumurtalı ekmek, peynirli sebzeli börekler yapabilirsiniz. Süt tüketmiyorsa sütlü tatlılar yapabilirsiniz.


Besinleri Ödül veya Ceza aracı olarak kullanmayın.

Bu onun besinleri size karşı silah olarak kullanmasına neden olur. Ödül veya ceza aracı olarak kullanılan besinlere karşı aşırı düşkünleşip bunun dışındaki besinleri reddetmesine neden olabilir.

Sofrada çok uzun saatler geçirmekten kaçının.

Çocuğunuza yemek yedirmek uğruna saatlerce sofrada kalmayın, yemek yemiyorsa 20 dakika bekleyin, sofrayı kaldırın. Karnı acıktığında ise abur cuburdan uzak tutun. Bu yöntem bir çok inatçı çocuğun pes etmesine ve sonunda yemek seçmemesini sağlamıştır.

İlgisini hazırladığınız besinlere çekmek için farklılık yaratın.

Meyveleri meyve salatası yaparak jöle ile servis edebilirsiniz.

BESİNLERLE İLGİLİ MASAL ANLATIN

- Bütün çocukların büyülendiği ve odaklandığı en önemli kelimedir masal, çok hareketli bir çocuğu masal ile yerine oturtabileceğiniz gibi besinleri de sevmesini masalla sağlayabilirsiniz.

Bir Soru:
Benim üç yaşında bir oğlum var ve çok iştahsız ne yaptıysam bu değişmedi yemek dediğim zaman kaçıyor hep kandırarak yediriyorum ne yapmam gerektiği konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Cevap:
Bunun bir nedeni sizden ilgi beklemesi, diğeri de onun yemek konusunu size silah olarak kullanması olabilir. Zorlayarak yemek yedirmekten vazgeçmelisiniz. Öncelikle sofranızda ona da bir sandalye koyun, boyunu yastık koyarak sizin seviyenize getirin. Servis tabağına yiyebileceği kadar yemek koyun ve hep birlikte yemeğe oturun. Eşinizle yemek hakkında konuşabilirsiniz, içindekilerin yararlarını konuşun, örnekler verin ama asla komşunun kızı.... vs ile başlayan kıyaslama cümleleri kurmayın, hala yemek istemiyorsa 20 dakika sofrada tabağı beklesin, yemiyorsa kaldırın, birkaç gün içinde sizinle yemeğe alışacaktır, aç kalıyor endişesine kapılmayın. Unutmayın hiçbir çocuk inadı nedeniyle ölmemiştir. Yerleri üzerini kirletecek endişesine kapılmayın etrafına bir bez serin ve rahatça yemeği ile oynamasına izin verin.

Not: Bu makale www.beslenmevediyet.org Beslenme ve Diyet Portalında da yayınlanmıştır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

İŞTAHSIZ VE YEMEK SEÇEN ÇOCUKLARA YAKLAŞIM ile İlgili Kavramlar : yemek seçme, çocuklarda yemek seçme
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"İŞTAHSIZ VE YEMEK SEÇEN ÇOCUKLARA YAKLAŞIM" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Aysen ARICAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Dyt.Aysen ARICAN Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Gıda Ürünlerinde Etiketlerde Bulunması Gereken Bilgiler Ve Etiket Okumanın Önemi
 • Tüm Yönleriyle Obezite Dosyası
 • Sonbaharda Beslenme
 • Fonksiyonel-İşlevsel Gıdalar
 • Sağlıklı Kilo Vermek İçin 10 Püf Nokta Ve 1 Haftalık Diyet Listesi
 • Bebeklik Döneminde Beslenme
 • Voleybol Ve Beslenme
 • Sporcu Beslenmesinin Temel İlkeleri
 • Sağlıklı Beslenmek İçin Sebzelerin Önemi Ve Ara Öğünler
 • Gıda Ürünlerinde Etiketlerde Bulunması Gereken Bilgiler Ve Etiket Okumanın Önemi
 • Besin Kaynaklı Hastalıklar- Alerjiler- Korunma Ve Tedavide Beslenme İlkeleri
 • Kuru Yemişler Hakkında Bilinmesi Gerekenler- Kuruyemişler Kilo Aldırır Mı?
 • Diyabet, Kalp Hastalıkları Ve Hipertansiyonda Beslenme
 • Yumurta - Yumurtanın Besin Değeri - Yumurtanın Sağlıklı Beslenme İçindeki Önemi
 • Gebelikte Beslenme İle İlgili Sık Sorulan Sorular
 • Sağlıklı Beslenmede Öğün Planlama Ve Menü Planlama-Sağlıklı Zayıflamanın Birinci Kuralı Ara Öğünler
 • Kurban Bayramınız Ağız Tadıyla Geçsin-Kurban Bayramında Beslenme
 • Yiyeceklerin Satın Alınması, Saklanması Ve Pişirilmesi Aşamasında Dikkat Edilmesi Gereken Konular
 • Çocuk Beslenmesinde Kahvaltının Önemi
 • Beslenme Ve Güzellik : En Önemli Güzellik İksirleri
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Kinoa: Süper Besin Mi ? , Uzm.Dyt.Nazlı ŞİŞİK
 • Ramazan Ayını Sağlıklı Ve Fit Geçirin! , Dyt.Şenol YILDIZ
 • Sağlıklı Bir Bebek İçin Sağlıklı Ve Doğru Beslenin , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hipertansiyona Karşı Dash Diyeti , Dyt.Melda ERDEN
 • Çocuklarda Zayıflık , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Ev Dışında Diyet Nasıl Yapılır ? Eve Hapsolmak Zorunda Değilsiniz , Dyt.Zeynep Işıl KÜÇÜKGÖNCÜ
 • Bütün Tip 1 Diyabetliler Sonradan Çölyaklı Olur Mu? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Çölyaklının El Klavuzu , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Çölyakta Çarpraz Bulaşma , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Omega 3 Yağ Asitlerinin Kilo Kontrolü Üzerine Etkileri , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Gebelikte Beslenme , Dyt.Melda ERDEN
 • Kilo Vermek Ve Bu Kiloları Korumak Aslında Zor Değil! , Dyt.Hamiyet MIHCI
 • Bel İnceltmek İçin İpuçları , Dyt.Didar KOLAÇ
 • Kilo Almak İsteyenlere Öneriler , Dyt.Zeynep Işıl KÜÇÜKGÖNCÜ
 • Gut Nedir ? Nasıl Beslenilir ? , Dyt.Zeynep Işıl KÜÇÜKGÖNCÜ
 • Ülserde Ve Kabızlıkta Diyet Tedavisi , Dyt.Zeynep Işıl KÜÇÜKGÖNCÜ
 • Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme (Reflü Ve Gastrit) , Dyt.Zeynep Işıl KÜÇÜKGÖNCÜ
 • Kolesterol,ldl,hdl Ve Trigliserid Dosyası , Dyt.Zeynep Işıl KÜÇÜKGÖNCÜ
 • Hipertansiyon Nedir ? Beslenme Tedavisi Nasıl Olur ? , Dyt.Zeynep Işıl KÜÇÜKGÖNCÜ
 • Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri , Dyt.Neslihan HACIBEYLİ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  23:44
  Top