TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Yaşlılıkta Beslenme

Reyhan YÖRÜMEZ Fotoğraf
Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ
Konya
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi19 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 10 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 2708,

* Yayın Tarihi : 21-04-2009 - 22:46 (2867 gün önce),

* Ortalama Günde 0.94 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4655 , Kelime Sayısı : 602 , Boyut : 4.55 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ hakkında söyledikleri:
Fazla kilo,düzensiz ve dengesiz beslenme stresle birleştiğinde hayatınızı etkileyecek,yaşam kalitenizi bozacak ciddi bir çok hastalığın sebebbi ve tetikçisidir.Diyabet tanısından sonra doktorum, bu hastalığın sadece ilaçla tedavisinin yeterli olmadığını diyet yapılmasının gerekli olduğunu söyledi.Fazla kiloların verilmesi ve kan şekerinin bir düzene girmesi gerekiyordu.Reyhan Hanım'la tanıştık kendisinin tavsiyeleriyle hem fazla kilolarımdan kurtuldum hemde kan şekerim düzene girdi. Diyete devam ediyorum her geçen gün kendimi daha zinde ve enerjik hissediyorum. Reyhan Hanım güler yüzlü ve alan... [DEVAMI..]
(Abdullah, Danışan, 26-04-2010)

Ben kilolu olan her bayan gibi sık sık zayıflama diyetine başlıyorum ama bir türlü başarılı olamıyordum.Ailem bana zayıflamam konusunda sürelikli telkinde bulunuyordu ama olmuyordu. İnternette dolaşırken reyhan hanım buldum. Kendisine göndermiş oldugum mailime cevap vermesi ve beni heyecanlandırması üzerine hemen randevu talebinde bulundum. Kendisi ile yüz yüze görüştügümde gercekten çok sıcak bir insan olduğunu hemen anlaşılıyor. Reyhan hanım branşında gercekten uzmanlaşmış bilgili, saygılı ve en güzeli sakinleştirici.Neyi nasıl yapacagımızı konuştugumuzdan bu yana 7 ay gecti.İlk başladıgımda... [DEVAMI..]
(ixx karataş, Danışan, 10-04-2010)

Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Yaşlılıkta Beslenme

Beslenme özellikle beklenen yaşam süresi ve yaşam kalitesini artıran en önemli faktörlerdendir. Ortalama yaşam süresi gelişmemiş ülkelerde 45 yıl iken bilim adamlarına göre bu süre sağlıklı beslenme, düzenli egzersizler ve iyi bir ruhsal durumla 130-150 yaşlarına kadar uzayabiliyor. Büyümenin tamamlanması ile 30 yaşın üzerinde hem metabolizma hızında hemde vücut işlevlerinde yavaşlamalar görülür. Ve buda yaşlılık olarak tarif edilir. Yaşlılık tarifi dünya sağlık örgütüne göre 45-59 yaş arası orta yaşlı, 60-74 yaş arası yaşlılık, 75-89 yaş arası ileri yaşlılık, 90 ve üzeri yaşlarda ihtiyarlık olarak tanımlanmaktadır.

Yaşın ilerlemesiyle:

· Fiziksel aktivitenin azalması ve buna bağlı kas kaybı, güçsüzlük, kemik erimesinin artması,

· Erken dönemdeki hatalı beslenme yani aşırı, düzensiz,yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu ilerleyen dönemlerde hastalıların sayısal olarak daha fazla görülmesi ve / veya daha ağır seyretmesi söz konusudur. Hatalı beslenme ile ilk sırada görülen hastalıklar hastalılar : şeker hastalığı, yüksek kolestrol ve kalp hastalıları, kalp yetmezliği hipertansiyon, , böbrek hastalıkları dır.

· İlerleyen yaşlarda hormonal değişiklerin ortaya çıkması, yetersiz kalsiyum alınması, fiziksel aktivitenin azalması, daha az d vitamini alınması yani güneşe daha az çıkılması ile kemik yoğunluğu azalarak kemik kırılmaları riski artar.

· Sindirim sisteminde yine yaş artışıyla beraber problemler daha çok görülür. Dişlerin çürümesi, dökülmesi veya uygun olmayan takma dişlerle besinlerin iyice çiğnememesi, yutma güçlüğü, tat alma duyusunun azalması, hazımsızlık problemleri gibi sorunlar sık görülmekte bu sorunlar ya kişinin normal ağılığının üzerinde olmasına yada normal ağırlık altında olmasına yatkınlık oluşturmaktadır.

· Yine yaşın ilerlemesi ile kabızlık sık görülmektedir. Daha çok nedeni hareketin azalması, sıvı tüketiminin azalması yeterli posa tüketiminin olmamasına dayanan kabızlıkta barsak kanserleri, divertikülitler, hemoroid ve benzeri barsak hastalıkları riskini artırmaktadır.

Bunlara göre yaşlıların beslenmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

· Besin seçimine dikkat edilmeli mümkün olduğunca sofrasında farklı renkten ve çeşitten yiyecekler bulundurulmalıdır.

· Günde en az 3 öğün yapmalı, mümkünse bunları ara öğünlerle desteklemelidir.

· Yaşın ilerlemesi ile hem metabolizma hızının azalması hem de fiziksel aktiviteni azalması ile belirli miktarda ağırlık artışı kabul edilebilir. Ama yaşlılarda mümkün olduğunca ideal veya kabul edilebilen ağırlığın korunması gerekir.

· Gün içerisinde mutlaka 5-7 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir.

· Ekmek ve tahıl ürünlerini tüketirken dikkatli olmalı aşırı veya az tüketimden kaçınılmalıdır. Mümkün olduğunca az işlenmişleri tercih edilmelidir.

· Hastalık riskini artıran doymuş yağ alımı azaltılarak ay çiçek, mısır, fındık, zeytin ve kanola yağı karışımlı beslenmek gerekir.

· Yeterli miktarda su ve sıvı besinler tüketilmelidir. Her gün en az 2 lt su ve sıvı alımını artırabilecek ayran, süt, bitki çayları tüketilmelidir. Tüketilen çay-kahve-kola gibi içecekler su yerine geçmezler.

· Gün içerisinde posa alımını artırmalıdır. Bunun içinde her öğünde mümkün olduğunca yeşillik, salata tüketimine özen göstermeli, ekmek-makarna-prinç gibi besinlerde kepekli olanlarını tercih etmeli, gün içerisinde mutlaka 3 porsiyon meyve tüketimine özen göstermeli, haftada en az 1 kez de kurubaklagil tüketmeliyiz

· Ca alımı artırılmaldır. Bunun içinde gün içerisinde 2 su bardağı kadar süt-yoğurt, 2 kibrit kutusu kadar peynir tüketilmelidir. Ve alınan kalsiyumdan daha iyi yaralanmak için her gün 20-30 dk arası yürüyüş yapılmalı ve özellikle güneşli havalar kaçırılmamalıdır.

· Besinleri pişirirken sindirimi zorlaştırıcı yöntemlerden yani kızartmalardan kaçınılmalıdır. Yemekleri ızgara, fırında pişirme, haşlama şeklinde pişirmek en uygun yöntemlerdir.

· Çiğneme güçlüğü olan kişlier için yumuşak, püre haline getirilmiş, sulu gıdalar tercih edilmelidir

· Ağır tatlı ve hamur işlerinden kaçınılmalıdır. Onların yerine hem enerji alımını azaltan hem de Ca alımını artıran sütlü tatlılar muhallebi, sütlaç gibi sütlü tatlılar veya tatlandırılmış yoğurt tüketilebilir.

· Aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçınılmalı sıcak bir şeyler içme ihtiyacı olursa bitki çaylarından tüketilmeli ve destek olarak ta taze meyve suları, ayran tercih edilebilir.

· Tüketilen tuz ve tuzlu besin miktarı azaltılmalıdır. Salamura ve tuzlu yiyeceklerden, turşulardan kaçınılmalıdır.

· Şeker tüketimi çay şekeri, reçel, bal türevinden azaltılmalıdır.
· Sigara ve alkol tüketilmemelidir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Yaşlılıkta Beslenme" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Nasıl Kolay Kilo Alabilirim , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Kilo Vermeye Yardımcı Kürler , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Otizm ve Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • 0 - 2 Yaş Süt Çocuğu Beslenmesi , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Diyabet Yönetiminde Düşük Karbonhidratlı Diyet , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Avokado Yağı , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Beslenme Çantasında Hazır Gıdaya Yer Vermeyin , Dyt.Ayşe Didem GÜLER AVCI
 • Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ? , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Uyku Bozuklukları ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Helikobakter Pilori ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Hiperaktivite ve Omega-3 Yağ Asitleri , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Limon Suyu : Asit mi Alkali mi? Önemli mi? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Ketojenik Diyet Nedir? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Hızlı Yemek ile Daha Fazla Ağırlık Kazanımı İlişkisi , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Beslenmenin Abc’si , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Engellilerde Doğru ve Bilinçli Beslenmenin Önemi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hiperaktif Çocuklarda Beslenme , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Çocukluk Çağı Obezitesi , Dyt.Aybüke SUBAŞIOĞLU
 • Krıll Yağı mı? Balık Yağı mı? , Doç.Dr.Dyt.Barış ÖZTÜRK
 • Kanser ve İmmünonütrisyon , Dyt.Pelin POLAT
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  04:27
  Top