TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Myofasial ve Tetik Nokta (Trigger Point(Tp)) Tedavisi

Erkan ALP Fotoğraf
Fzt.Erkan ALP
Isparta
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 7 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 11070,

* Yayın Tarihi : 01-05-2009 - 15:38 (2855 gün önce),

* Ortalama Günde 3.88 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4367 , Kelime Sayısı : 509 , Boyut : 4.26 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Fzt.Erkan ALP hakkında söyledikleri:
Erkan abi ile mesleğe adım attığım ilk anda öğrencilikte tanıştım ve halen süren 12 yıllık bir dostluğumuz vardır. Meslekteki püf noktaları, davranış, bilgi ve tecrübemin temellerini atan yegane kişidir. yenilenen ve gelişen meslek dalları ve tedavilere olan yaklaşımı bize halen ilham vermektedir. hastalarına gösterdiği ilgi ve alaka ve hastalıklara pratik ve özgün tedavi yaklaşımı beni ve diğer arkadaşlarımı da bu mesleğe daha sıkıca bağlamıştır.
erkan alp gibi fizyoterapistlerle tanışmaya ve çalışmaya her zaman fırsat bulamamaktayız o yüzden sağol, varol erkan alp...

saygılarımla.

(mustafa yığılıtaş, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 03-09-2014)

Erkan abiyle sdü de fizyoterapi ve rahabilitasyon bölümünde okurken 4. sınıf stajlarım sırasında tanıştım.Mesleğine olan ilgisi ve bitmez tükenmez öğrenme tutkusu beni çok etkiledi.Biz onun yanına bir şeyler öğrenmek için gelmiştik ama çok fazla şey öğrendiğimi düşünüyorum.Onu elinde yeni bir mesleki kitabı okurken görmek hiçde az görülen bir durum değil.O ve silah arkadaşı (gerçekten haklı bir savaştı onların verdikleri) İ.Aşkın Varol'dan mesleğimizin ne kadar gelişmeye açık ve her zaman emek verilmeye değer olduğunu öğrendim. O kadar sıcak, samimi ve güler yüzlüydüler ki iyiki devlet hastah... [DEVAMI..]
(elif dilara durmaz, Danışan, 01-08-2011)

Fzt.Erkan ALP Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Myofasial ve Tetik Nokta (Trigger Point(Tp)) Tedavisi

l Ağrı nörölojik muayane ile açıklanamaz. Myofasial ağrı sendromu kaslarda lokal hiperirritabilite olarak tanımlanır. Ağrı ve gerginlik ile karakterizedir. Ağrı trigger noktalardan kaynaklanır. Çok sayıda tetik nokta olabilir. Biopside tetik noktalarda özellikle kas iğciklerinde hiperirritabilite ve elektriksel aktivitede artış bulunmaktadır. Ağrı kas ve fasiadan köken alır.Yansıyan ağrı paternlerine neden olan bölgesel kronik ağrı sendromudur.Tetik noktalar, kas içindeki gergin bandlarla karakterize bir durumdur. Yansıyan ağrılar baş bölgesinde yüzde görülebilir veya kol ve bacaklarda radilülopati tarzı semptom verebilir. Dolyısıyla teşhisi hepkarıştırılmaktadır.Myofasial ağrı sendromlu birçok hastaya bel-boyun fıtığı, syatalji, tendinit teşhisleri konmaktadır.
l Tetik nokta
Gergin kas bandlarındaki hiperirritabilite olarak tanımlanır.Aktif, latent ve uydu tetik nokta olarak sınıflandırılır.

Tetik noktaların özellikleri:
*Aktif –gizli :Aktif tp olduğu bölgede veya başka bir alanda ağrıya sebep olabilir. Gizli tp ise basınç uygulanmadıkça ağrı açığa çıkmaz.
*Ana-uydu
*Primer-sekonder
Trigger noktalarının oluşma sebepleri:
· Akut veya kronik olarak kaslara aşırı yüklenme
· Hemostatik imbalans, infeksiyon, patolojik distres, direkt travma
· Radikülopati

Nerelerde trigger point görülür?
· Kas, tendon, ligament
· Deri, eklem kapsülü, periost, skar doku

Trigger point teşhisi:
 • Kaslarda palpasyonla hissedilen gergin bant ve sert nodüller
 • Dokunulduğunda seyirme cevabı, ani çekme cevabı hissedilir
 • Teşhiste dikkat edilmelidir.Bir çok hastalıkla karışabilir.
Tedavi:
 • Renk değişikliği, ödem ve nörolojik semptomlarda hasta daha detaylı değerlendirilmelidir.öncelikli hedef tetik noktaların elimine edilmesidir.
 • Derin stroking masajı, tapotment, mekaniksel vibrasyon, US, ES, iskemik kompresyon, enjeksiyon, PNF ve kas enerji teknikleri
 • Soğuk spreyle germe, germe egzersizleri
 • Postür eğitimi ve kişiye uygun egzersizler ve koruyucu yaklaşımlar
Enjeksiyon tedavisi:Diğer yöntemlere göre daha çabuk iyileşme sağlar. Bunlar steroid, procaine hidroklorid, botoks(düşük dozda), seropin, lidokoret, meracaineTetik nokta (Trigger point) mekanizması:
 • Kasa yapılan aşırı yükleme (overstrech, overloading, overshorting) veya kasın maruz kaldığı mikro travmalar kasın kısalmasına ve sonuçta SARKOPLAZMİK RETİNAKULUM (SR) tarafından artmış kalsiyum salınımına neden olur.Tutulmuş kas konraksiyonu o bölgede dolaşımın olumsuz etkilenmesine, iskemiye ve sonunda o noktada kasta tetik nokta oluşumuna neden olur. Tetik nokta tedavi edilmediği takdirde yansıyan ağrılara sebeb olarak vücutta kısır bir döngüye sebep olur.
 • TP ve myofasial problemler sadece ilgili bölgede değil farklı bölgelerde yayılan ağrıya sebep olabilir.

Myofasial ve trigger point tekniği(iskemik kompresyon tedavisi):
 • İlgili kastaki TP palpe edilir. Palpasyondan sonra TP’ye ilerleyici iskemik kompresyon 35-45 saniye uygulanır. Hemen arkasından 45 saniye boyunca hastaya germe çok çok yavaş ve dikkatlice uygulanır. Hastaya germe ev ödevi olarak verilir.
BAZI KASLARIN PALPASYONU VE GERME POSİZYONLARI
SKM: fleksyion- lateral fleksiyon-hafif aynı tarfa rotasyon – yavaşça ekstansiyon
Üst Trapez: fleksiyon- lateral fleksiyon
Suboksipital Bölge:Bu bölgeye yapılacak tedavide hasta sırtüstü yatarken o bölgeye terapist parmakları ile basınç uygular.Germe için ise, oksiputta traksiyon yaparken hasta CHİN TUCK yapar(45 SN).
Skalen Kaslar:SKM lerin hemen arkasında palpe edilir. Karşı tarafa Lateral Fleksiyon yapılarak gerilir(sol skalenlerdeki disfonksiyon problemi sol pektarol bölgeye yayılan ağrıya neden olabilir).
Masseter ve Temporal: Boyun ekstansiyon yaparken çene aşağıya doğru açılır. TME ve kulağın biraz üstünde kaslar palpe edilir.
TME (Ptergoid kaslar): mandibuladan aşağıya itilerek öne çekilir.Palpasyonu ise ağız içinden yapılır.
Levator Skapula:fleksiyon-lateral fleksiyon- karşı tarafa rotasyon
Rhomboid Major + Orta trapez:Kollar çaprazlanarak, gövde fleksiyon yapar terapist kollarını çaprazlayarak skapulaların medial kenarını dışa doğru iter.
Paraspinal + İliokostalis Torasik +İliokostalis Lumborum:Boyun fleksiyon + üst gövde segmental fleksiyon + elle öne doğru germe.
Latismus Dorsi:Omuz abdüksiyon + eksternal rotasyon(dirsek ekstansiyon)
Teres Major:Ön kol başın altında, kol tam abdüksiyonda

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Myofasial ve Tetik Nokta (Trigger Point(Tp)) Tedavisi ile İlgili Kavramlar : trigger point, myofasial ağrı sendromu tedavisi, iskemik kompresyon tedavisi
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Myofasial ve Tetik Nokta (Trigger Point(Tp)) Tedavisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Erkan ALP'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Bel Fıtığı , Fzt.Celal ŞAHİN
 • Lumbosakral Fıtık Hastalarında, Ekstansiyonda Traksiyonun Etkinliği , Fzt.Celal ŞAHİN
 • Bel Tutulması ve Bel Ağrılarında Fizik Tedavi , Fzt.Umut PAKSOY
 • Ayakkabı Seçimi , Fzt.Alper KIZIL
 • Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı? , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Felç-İnme Hastalarında Rehabilitasyon , Fzt.Süleyman YILMAZ
 • Korkulu Rüya Osteitis Pubis Sendromu (Ops) ve Rehabilitasyonu , Fzt.Mustafa YALÇIN
 • Topuk Dikeni(Kalkaneal Epin) ve Tedavisi , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Anat Baniel Metodu Nedir? , Fzt.Mustafa Tarık KOBAN
 • Pilates ile Gelen Güzellik , Fzt.Gökhan AYGÜL
 • Femoroasetabular Sıkışma Sendromu , Uzm.Fzt.Adil SONGUR
 • Skolyoz İhmale Gelmez! , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Duyu Bütünleme Eğitimi Nedir? , Fzt.Ümmühan ÇÖPKES
 • Periferik Sinir Yaralanmaları ve Brachial Pleksus , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Bel Problemlerinde Fizyoterapi , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Fibromiyalji Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür? , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Serebral Palsy(Cp) ve Rehabilitasyonu , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Parkinson Hastalığı ve Fizik Tedavisi , Fzt.Umut PAKSOY
 • İnme(Felç) Sonrası İyileşme ve Rehabilitasyon Süreci , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) ve Fizyoterapi , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  21:57
  Top