TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!İmplant Nedir ,nasıl yapılır ve kimler yapar?

Ali Rıza BİRKAN Fotoğraf
Dt.Ali Rıza BİRKAN
Ankara
Diş Hekimi
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi115 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 2 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 11883,

* Yayın Tarihi : 30-05-2009 - 22:21 (2793 gün önce),

* Ortalama Günde 4.25 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3684 , Kelime Sayısı : 425 , Boyut : 3.60 Kb.
İmplant Nedir ,nasıl yapılır ve kimler yapar?

İmplant nedir?

İmplant,ağızda hehangi bir nedenle çekilmiş veya yerinden çıkmış dişlerin yerinne yapılan yapay köklerdir.Genellikle vida tipindedir.Titanyum dan yapılmıştır.Titanyum kemik dostu bir metaldir diyebiliriz.Bunedenle kemikle iyi entegre olur.Bazı implantlarda zirkonyumda kullanılmaktadır.Zirkoyum implantın boyun kısmındadır .Zirkonyumun boyun kısmında kullanılmasının nedeni estediğisağlamak maksadıyladır.Zirkoyum olmayan implantlarda titanyumun dişeti altından yansıması sonucu dişeti mor grimsi bir renk alır bu durum hem dişhekimini hemde hastayı estetik açıdan rahatsız eder .Mümkün olduğu kadarıyla ön grup dişlerde zirkonyumlu implant kullanılması gerekir . Zirkonyumlu implantın üzeri dişetiyle kapatılmadığından ,implant yerleştirildikten sonra tekrar dişetini açmaya gerek kalmayacaktır. Zirkonyum boyunlu implant yerleştirilirken zirkoyumun kırılmamasına özen gösterilmelidir.Yerleştirilirken azami özen gösterilmezse zirkonyum boyun kırılabilir tek dezavantajı budur.

İmplant nasıl yapılır ve kimler yapar?

İmplant , eğtimini almış her dişhekimi yapabilir.İmplant yapılacak hastadan öncelikle detaylı bir anemnez alınır.Ve panoramik filim istenir.Alınanan panoramik filim üzerinde gerekli değerlendirmeler yapılır. Planlama şablonunda ölçümleri yapıldıktan sonra implanta başlanabilir .

Klasik olarak implantın yapılışı şöyledir.Muayenehane sterilzasyonu yapıldıktan sonra hasta ameliyata alınır. Ameliyatta önce dişeti insizyonu yapılır flep açılır. Sonra plot frezle implantın girişi işaretlenir.Dirille istenilen boyda girilir.Parelellik piniyle parelelliği kontrol edilir.Daha sonra diriller vasıtasıyla istenilen çapa ulaşılır.Serum fizyolojikle soket yıkanır.İmplant vidalanır.İmplant taşıyıcı parçası çıkartılır.Sonra raşetle istenilen boyda sıkılarak vidalaır.Taşıyıcı parça çıkartılır.Ve iyileşme kapağı vidalanır. Açılan dişeti suture edilir.Zirkoyum boyunlu implanta boynun etrafı suture edilir.

Hastaya gerekli ilaçlar verilir .On dakika arayla buz tampon önerilir. Yedi yada on gün sonra dikişleri alınır.

Üst yapısı ne zaman yapılır?

İmplantların üst yapısı ,Genellikle üst çenede dört altı ay alt çenede üç ay beklendikten sonra yapılır.

Birde immediyat implant vadır. Kökünde enfeksiyon olmayan dişlerin çekiminden hemen implant yukarıda anlattığım gibi yerleştirilir.

İmplant herkese yapılırmı?

Genel olarak on sekiz yaşından sonra sağlıklı herkese yaplabilir.

İmplant kimlere yapımaz ?

İmplant ileri derecede şeker hastalarına ve genel sağlığı yerinde olmayan hastalara yapılmaz.

İmplantın başarısı nedir?

İmplant steril koşullarda yapılmışşa ,ve hasta gerekli ağız hijyenine azami özen göstermişse yüzde yüze yakın başarı sağlanır. % 96_ 98 dir.

İmplantın ömrü nekadardır?

İmplantı kullanan hasta ağız hijyenine özen göstermişşe doktorunun tavsiyelerine uymuşşa uzun yıllar kullanabilir.

İmplant yapılırken ağrı duyulurmu ?

Operasyon sırasında hiçbir ağrı duyulmaz.Ancak operasyondan sonra .lokal anestezinin etkisi geçtikten sonra hfif bir ağrı ve hafif bir şişlik oluşabilir. Çoğu zaman ağrı ve şişlikte oluşmayabilir.

İmlant yapıldıktan sonra hemen yemek yenebilir. Altı ayda bir doktoruna kontrolle hastanın gelmesi uygun olur.

Köprülerde ayaklardan biri hastanın kendi dişi ayak alınabilirmi?

Mümkünse implant köprüleririn ayakları implant olmalıdır.Eğer köprü ayaklarından biri hastanın kendi dişiayak olarak alınmşşa , hastanın köprü ayağı olarak alınan dişi kaybedilebilinir.

Sonuç olarak günümüzde implant çok soruluyor ancak hastaların implanta karar vermeleri implantın pahalı bir tedevi olması ,ayrıca hastanın bilinç düzeyiyle ilgilidir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

İmplant Nedir ,nasıl yapılır ve kimler yapar? ile İlgili Kavramlar : implant, implant nedir, implant nasıl yapılır, implant kararı, implant tedavisi, implant yapılması
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"İmplant Nedir ,nasıl yapılır ve kimler yapar?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dt.Ali Rıza BİRKAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Dt.Ali Rıza BİRKAN Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Diş Çekimi Teknikleri
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Dişlerinizde Yaşanılan İnanılmaz Olaylar , Dt.Hatice Betül SAYLAR
 • Çocuklarda Diş Yaralanmaları , Dr.Dt. Cansu UZUN
 • Amalgam (Metal) Dolgular Nasıl Değiştirilir? , Dt.Hatice Betül SAYLAR
 • Çocuk Diş Hekimliğinde Sık Sorulan Sorular , Dr.Dt. Cansu UZUN
 • Erken Çürük Tedavisi , Dr.Dt. Cansu UZUN
 • Estetik Diş Hekimliği , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Çene Eklemi Bozuklukları , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Dental İmplant , Dt.Songül MİRZAOĞLU
 • Erişkin Hastalarda Ortodontik Tedavi , Dt.Songül MİRZAOĞLU
 • Diş Beyazlatma , Dt.Songül MİRZAOĞLU
 • Dengeli Bir Gülümsemenin 8 Komponenti , Doç.Dr.Dt. Mehmet Oğuz ÖZTOPRAK
 • Ön Diş Estetiği , Dr.Dt. Sertaç KIZILKAYA
 • Radyasyon Ve Diş Hekimliği , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Oral Cerrahide Doku Mühendisliği Kavramı Ve Uygulamaları , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Ön Diş Estetiği Ve Zirkonyum Porselenler , Dr.Dt. Sertaç KIZILKAYA
 • Yirmilik Diş Çekimi , Dr.Dt. Sertaç KIZILKAYA
 • Amalgam Dolgudan Korkmalı Mıyız? Her Amalgam Dolgu Değiştirilmeli Mi? , Dt.Güzin KIRSAÇLIOĞLU
 • Kozmetik Diş Hekimliği Ve Mükemmel Gülüş , Dt.Şule ÜNAL
 • Diş Fırçası Seçimi , Dt.Mesut MUTLU
 • Diş Beyazlatma , Dt.Mesut MUTLU
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  02:37
  Top