2007'den Bugüne 75,942 Tavsiye, 24,845 Uzman ve 17,062 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
.
İmplant Nedir ,nasıl Yapılır ve Kimler Yapar?
MAKALE #3114 © Yazan Dt.Ali Rıza BİRKAN | Yayın Mayıs 2009 | 14,113 Okuyucu
İmplant nedir?

İmplant,ağızda hehangi bir nedenle çekilmiş veya yerinden çıkmış dişlerin yerinne yapılan yapay köklerdir.Genellikle vida tipindedir.Titanyum dan yapılmıştır.Titanyum kemik dostu bir metaldir diyebiliriz.Bunedenle kemikle iyi entegre olur.Bazı implantlarda zirkonyumda kullanılmaktadır.Zirkoyum implantın boyun kısmındadır .Zirkonyumun boyun kısmında kullanılmasının nedeni estediğisağlamak maksadıyladır.Zirkoyum olmayan implantlarda titanyumun dişeti altından yansıması sonucu dişeti mor grimsi bir renk alır bu durum hem dişhekimini hemde hastayı estetik açıdan rahatsız eder .Mümkün olduğu kadarıyla ön grup dişlerde zirkonyumlu implant kullanılması gerekir . Zirkonyumlu implantın üzeri dişetiyle kapatılmadığından ,implant yerleştirildikten sonra tekrar dişetini açmaya gerek kalmayacaktır. Zirkonyum boyunlu implant yerleştirilirken zirkoyumun kırılmamasına özen gösterilmelidir.Yerleştirilirken azami özen gösterilmezse zirkonyum boyun kırılabilir tek dezavantajı budur.

İmplant nasıl yapılır ve kimler yapar?

İmplant , eğtimini almış her dişhekimi yapabilir.İmplant yapılacak hastadan öncelikle detaylı bir anemnez alınır.Ve panoramik filim istenir.Alınanan panoramik filim üzerinde gerekli değerlendirmeler yapılır. Planlama şablonunda ölçümleri yapıldıktan sonra implanta başlanabilir .

Klasik olarak implantın yapılışı şöyledir.Muayenehane sterilzasyonu yapıldıktan sonra hasta ameliyata alınır. Ameliyatta önce dişeti insizyonu yapılır flep açılır. Sonra plot frezle implantın girişi işaretlenir.Dirille istenilen boyda girilir.Parelellik piniyle parelelliği kontrol edilir.Daha sonra diriller vasıtasıyla istenilen çapa ulaşılır.Serum fizyolojikle soket yıkanır.İmplant vidalanır.İmplant taşıyıcı parçası çıkartılır.Sonra raşetle istenilen boyda sıkılarak vidalaır.Taşıyıcı parça çıkartılır.Ve iyileşme kapağı vidalanır. Açılan dişeti suture edilir.Zirkoyum boyunlu implanta boynun etrafı suture edilir.

Hastaya gerekli ilaçlar verilir .On dakika arayla buz tampon önerilir. Yedi yada on gün sonra dikişleri alınır.

Üst yapısı ne zaman yapılır?

İmplantların üst yapısı ,Genellikle üst çenede dört altı ay alt çenede üç ay beklendikten sonra yapılır.

Birde immediyat implant vadır. Kökünde enfeksiyon olmayan dişlerin çekiminden hemen implant yukarıda anlattığım gibi yerleştirilir.

İmplant herkese yapılırmı?

Genel olarak on sekiz yaşından sonra sağlıklı herkese yaplabilir.

İmplant kimlere yapımaz ?

İmplant ileri derecede şeker hastalarına ve genel sağlığı yerinde olmayan hastalara yapılmaz.

İmplantın başarısı nedir?

İmplant steril koşullarda yapılmışşa ,ve hasta gerekli ağız hijyenine azami özen göstermişse yüzde yüze yakın başarı sağlanır. % 96_ 98 dir.

İmplantın ömrü nekadardır?

İmplantı kullanan hasta ağız hijyenine özen göstermişşe doktorunun tavsiyelerine uymuşşa uzun yıllar kullanabilir.

İmplant yapılırken ağrı duyulurmu ?

Operasyon sırasında hiçbir ağrı duyulmaz.Ancak operasyondan sonra .lokal anestezinin etkisi geçtikten sonra hfif bir ağrı ve hafif bir şişlik oluşabilir. Çoğu zaman ağrı ve şişlikte oluşmayabilir.

İmlant yapıldıktan sonra hemen yemek yenebilir. Altı ayda bir doktoruna kontrolle hastanın gelmesi uygun olur.

Köprülerde ayaklardan biri hastanın kendi dişi ayak alınabilirmi?

Mümkünse implant köprüleririn ayakları implant olmalıdır.Eğer köprü ayaklarından biri hastanın kendi dişiayak olarak alınmşşa , hastanın köprü ayağı olarak alınan dişi kaybedilebilinir.

Sonuç olarak günümüzde implant çok soruluyor ancak hastaların implanta karar vermeleri implantın pahalı bir tedevi olması ,ayrıca hastanın bilinç düzeyiyle ilgilidir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"İmplant Nedir ,nasıl Yapılır ve Kimler Yapar?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dt.Ali Rıza BİRKAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dt.Ali Rıza BİRKAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dt.Ali Rıza BİRKAN'ın Makaleleri
► Dental İmplant Nedir? Dt.Murat KANLI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,062 uzman makalesi arasında 'İmplant Nedir ,nasıl Yapılır ve Kimler Yapar?' başlığıyla benzeşen toplam 87 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Diş Çekimi Teknikleri Mayıs 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:16
Top