TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Sütün Beslenme Değeri : Sütün içinde sağlık var!

Aysen ARICAN ÖZ Fotoğraf
Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ
Aydın
Uzman Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi21 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 63 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 18010,

* Yayın Tarihi : 02-06-2009 - 12:41 (2787 gün önce),

* Ortalama Günde 6.46 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 8520 , Kelime Sayısı : 1383 , Boyut : 8.32 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ hakkında söyledikleri:
Merhabalar..
13 yaşında kızım xx Klübü Yüzme takımında. Çalışmaları ilerledikçe antrenörlerinden beslenmesi ile ilgili uyarılar aldıkça evde karşılıklı sorunlar yaşamaya başladık.
Çocukluğundan beri yeme problemi olan et ürünleri yemeyen bir çocuktu. Benim yaptığım tavsiyelere inanmıyor inanmadığı içinde yerine getirmiyordu.
Antremanlarda kaybettiği enerjiyi doğru ve eksiksiz yerine koymak,performansını artırmak ve vücudunu bu hızlı tempoya karşı kuvvetlendirmek adına profesyonel bir yardım almaya karar verdim.Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine; internettede biraz araştırdıktan sonra k... [DEVAMI..]

(Esin xx, Danışan, 05-11-2009)

Aysen Arıcan’ın ablasıyım. Hamile kalana kadar ona fazla soru sormazdım. Ama ne zamanki hamile kaldım eşim ve ben sık sık arar olduk. Aysen'in sayesinde çok rahat bir hamilelik geçirdim. Çalıştığım için öğlenleri dengesiz besleniyordum. Bu durumu önlemek için çevremdeki restoranların listesini isteyip bana her gün nerede ne yiyeceğimi söylüyordu. Bu sayede bugün ne yesem derdinden kurtulduğum gibi akşama ne pişireceğim derdim de kalmadı. En önemlisi de gebelikte şeker sorunum çıkmıştı kardeşim sayesinde onu da kısa zamanda yendik. Sağlıklı bir bebeğim oldu ve sonrasında da benim yerime yeğenin... [DEVAMI..]
(MÜGE ŞENER, Danışan, 22-10-2009)

Tesadüfen tanıtıgım Aysen'i şimdi iyki tanımışım diyorum...
Şu ana kadar beslenme ile ilgili bildigim tum yanlışları, öğretene ve doğrusunu uygulayana kadar sabırla ve tum pozitifliği ile düzelltti. Üstelik şu ana ne kadar hipoglesimi oalrak ne doktorlara ve diyetisyenelre gitmiştim...
Tam doğru beslenmeyi ve sekerimi dengede tutmayı ogrenmişken, hayatıma guzel bir surpriz daha girdi ve hamile oldugumu ogrendim... Şu anda da Aysen'in yonlendirmeleri ve motivesiyle cok guzel ve saglıklı bir hamilelik geçiriyorum...
Elinde bir kalem ve genel bir liste olmadan kişi ozelliklerine gore beslenm... [DEVAMI..]

(Esra Erguven, Danışan, 15-07-2009)

Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Sütün Beslenme Değeri : Sütün içinde sağlık var!

Süt yaşamımızın vazgeçilmez besinlerinin ilk başında geliyor.
Çünkü içeriğinde bulunan kalsiyum, protein başta olmak üzere bebeklikten itibaren gereksinmemiz olan birçok besin öğesini içeriyor. Doğa besin öğelerini ideal bir kompozisyonla bize süt olarak sunuyor.
Süt 40 dan fazla besin öğesini bir arada içeren en sağlıklı, doğal sıvı besindir.
Sütün bileşimi besleme, iklim, hayvanın türü ve ırkı, hastalıklar, mevsim, laktasyon dönemi ve çevre faktörlerine göre değişebilmekle beraber % 5 karbonhidrat (süt şekeri laktoz), % 3.3 protein ve % 3.5 yağ, % 87.3 su, % 0.35 vitaminler, % 0.75 minerallerden oluşur.
100 ml (1 küçük çay bardağı) tam yağlı sütün bileşimi
61 kcal Enerji
3.3 gr protein
4,7 gr karbonhidrat
3.5 gr yağ
60 mg A vitamini
0.032 mg D vitamini
1,56 mg C vitamini
0.04 mg B1 vitamini (tiamin)
0.2 mg B2 vitamini Riboflavin
0.9 mg Niasin
0.06 mg Vitamin B6
6 mg folik asit
0.4 mg Vitamin B12
120 mg Kalsiyum
95 mg Fosfor
0.05 mg demir
11 mg Magnezyum
0.4 mg çinko
100 GRAM SÜT'ÜN ENERJİ VE BESİN DEĞERLERİ

Yağlı
Yarım Yağlı
Yağsız
Su(g)
87.9
89.2
90.8
Enerji (kcal)
61
50
35
Protein (g)
3.3
3.3
3.4
Yağ (g)
3.3
1.9
0.2
Karbonhidrat (g)
4.7
4.8
4.9
Kül (g)
0.7
0.7
0.8
Kalsiyum (mg)
119
122
123
Demir (mg)
0.1
0.1
0.0
Fosfor (mg)
93
95
101
Potasyum (mg)
152
154
166
Sodyum (mg)
49
50
52
Vit. A ve Karoten(IU)
126
205
204
Tiamin (mg)
0.04
0.04
0.04
Riboflavin (mg)
0.16
0.17
0.14
Niasin (mg)
0.1
0.1
0.1
Vit C. (mg)
1
1
1

SÜTTE BULUNAN BESİN ÖĞELERİ VE YARARLARI
Laktoz (Süt şekeri)
· Şekerlerin ortak özelliği enerji vermesidir. Yaşamak için gerekli olan enerjinin karşılanmasına laktoz önemli katkıda bulunur.
· Beyin ve sinir hücrelerinin oluşumu için gereklidir.
· Bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin çoğalmasında ve zararlı bakterilerin yok edilmesinde dolaylı olarak rol oynar.
· Kalsiyum ve fosfor gibi bazı minerallerin emilimini arttırır. Bu sayede çocukların büyüme ve gelişmesinin sağlanması, kemik ve dişlerin oluşumu, kasların kasılıp gevşemesi gibi önemli rolleri bulunur.
· Laktozu sindirmeye yarayan laktaz enzim eksikliği bulunan kişilerde laktoz intoleransı dediğimiz durum gelişir ve sütün sindirilmesi güçleşir. Bu kişilerin laktozsuz sütleri tüketmeleri gerekir.
Süt yağı
· Yağlar başta beyin hücreleri olmak üzere vücudun enerji gereksinmesini karşılar
· Hücre zarının yapısını oluşturur.
· Yağda eriyen A, D, E, K vitaminlerinin vücut tarafından en iyi şekilde kullanılmasını sağlar.
· Süt yağında bulunan fosfolipidler beyin ve sinir hücrelerinin yapılması ve çalışması için elzemdir.
· Süt yağı doymuş ve doymamış yağ asitlerinden oluşur. Bu yağların yeterli ve dengeli beslenmede büyük önemi vardır. Sütte bulunan yağ asiti türleri vücudumuzun işleyişi açısınıdan ideal oranlardadır.
· Bir tür yağa benzeyen kolesterolün günlük en az 200 mg alınması gereklidir. Aksi halde karaciğer daha fazla kolesterol üretir. Bu durumda kalp damar hastalıkları riski artmaktadır. Bir bardak (200 ml) sütte 24 mg kolesterol bulunur.
Süt proteini
· Proteinler bir binanın tuğlalarına benzetilecek olursa, vücudumuzu oluşturan her bir hücrenin yapı taşı proteinlerdir. Deri hücresinden, kas hücresine, beyin hücresinden, kan hücrelerine kadar her hücrenin yapısında bulunur. Tepeden tırnağa insan vücudunun en temel bileşenidir.
· Proteinler amino asitlerden oluşur. 23 çeşit elzem (vücutta sentezlenemeyen, besinlerle alınması zorunlu olan) amino asit bulunur. Süt proteini elzem amino asitlerin hemen hemen tümünü içerdiği için yaşamsal rolü çok önemlidir.
· Sağlıklı beslenmede, büyüme ve gelişmenin sağlanmasında, enfeksiyonlardan korunmada, hücre yenilenmesinde proteinlerin yeterli miktarda besinler yoluyla vücuda alınması gerekir.
· Süt proteinlerinin biyoyararlılığı yüksek olduğu için bitkisel kaynaklı besinlerde bulunan diğer proteinlere göre vücut tarafından daha kolay kullanılır.
Süt mineralleri
Mineraller metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli olan, enerji vermeyen besin öğeleridir. Sütte bulunan başlıca mineraller kalsiyum, fosfor ve sodyum ve potasyumdur.
En iyi kalsiyum kaynağı süttür.
· Kalsiyum ve fosfor yaşamın her döneminde kemik ve diş sağlığı için gereklidir. Özellikle çocukların kemik ve diş gelişimi yeterli kalsiyum alımına bağlıdır.
· Kemikler kalsiyumun depo edildiği vücudun iskeletini oluşturan dokulardır. Kemikler 25-30 yaşına kadar kalsiyum depolayabilir. Bu yaştan sonra ise depolama durur ve yeterli kalsiyum alınmazsa bu depolar kullanılmaya başlar. Kalsiyum kaybeden kemik dokusu zamanla daha kırılgan, güçsüz ve süngerimsi bir yapıya dönüşür. Osteoporoz yani kemik erimesi de denilen bu durum yaşam kalitesini düşüren, ciddi bir rahatsızlıktır.
· Kalsiyum yeterli olarak vücuda alındığında, kemikler kalsiyum kaybetmez ve yapısını korur.
· Kalsiyumun en iyi kaynağı süt ve süt ürünleridir. Özellikle süt kalsiyumunun tamamına yakını vücut tarafından kullanılır.
· 1 bardak sütte 240 mg kalsiyum bulunur. Yetişkinlerin günde en az 800 mg kalsiyuma gereksinimi vardır. Çocukluk, ergenlik, gebelik ve emzirme döneminde kalsiyum gereksinimi 1200 mg dır.
Süt vitaminleri
· Süt, sağlıklı beslenmek için gerekli olan, yağda ve suda eriyen vitaminlerin hemen hepsini içermektedir. Bazı vitaminlerden çok zengin olan süt bazı vitaminleri içerse de ihtiyacımızın tamamını karşılamaya yetmez.
· Riboflavinin (B2 VİTAMİNİ) en zengin kaynağı süttür. Beyin ve zeka gelişiminde çok önemli rolü olan B2 vitamini eksikliğinde çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar.
· Sadece hayvansal gıdalarda bulunan B12 vitaminin en zengin kaynaklarındandır.
· Bağışıklık sisteminin korunmasında sütte bulunan vitaminlerin önemli rolü bulunur.

SÜTÜN YARARLARI
· Kemik erimesini (OSTEOPOROZ) önler.
· Enfeksiyonlardan korur.
· Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.
· Kabızlığı, ishali önler.
· Mide rahatsızlıklarını önler.
· Diş çürümelerini önler.
· Enerji verir.
· Kan şekerinin dengelenmesini sağlar.
· Kan basıncını ve kan elektrolit dengesini sağlar.
· Bazı kanser türlerinin oluşumunu önler.Soru ve cevaplarla SÜT

Soru: Uzun ömürlü sütlerde katkı maddesi kullanıldığı için mi dayanıklılık süresi uzundur?

Cevap:
HAYIR… Sütün dayanıklılığını artırmak amacıyla kesinlikle katkı maddesi kullanılmaz. UHT Yöntemi ile süt 3-4 saniyede çok yüksek sıcaklığa getirilir. Bu sayede bütün mikroplar yok olur. Yine çok kısa sürede oda ısısına getirilerek aseptik dolum ve ambalajlama ile süt uzun ömürlü hale gelir. Mikrop, hava, ışık, nem, ısı geçirmeyen bu ambalaj sütün daha uzun süre dayanıklı olmasını sağlar.

Soru: Açıkta satılan sütlerin besin değeri daha mı fazladır?
Cevap: HAYIR… Çünkü açıkta satılan sütler binlerce mikrop içerir. Kullanılmadan önce uzun süre kaynatılması gerekir. Kaynatma esnasında besin değeri % 90 a varan kayba uğrar. Üstelik mikropların hepsi kaynatmayla yok edilemez. Bu nedenle uzun ömürlü ve pastörize sütlerin besin değeri daha yüksektir. Çünkü uygulanan UHT ve pastörizasyon yöntemi besin değerini kayba uğratmaz.

Soru: Pastörize ve UHT sütlerini içmeden önce kaynatmak gerekir mi?
Cevap: HAYIR… Pastörize ve UHT sütler ısıl işlem görmüştür. Bu nedenle ikinci kez ısıl işleme gerek yoktur. Kaynatma ile besn değeri kayıplarının çok fazla olduğu unutulmamalıdır. Sütü sıcak içmeyi seviyorsanız, kısa sürede mikrodalga fırında ısıtabilirsiniz. Isıttığınız sütü hemen tüketmeye özen göstermelisiniz.


Soru: Süt çocuk besini midir?
Cevap: HAYIR…Süt, içerdiği besin maddelerinden dolayı her yaş grubunun tüketmesi zorunlu olan bir temel bir gıda maddesidir..

Soru: Günde ne kadar süt tüketmek gerekir?
Cevap: 6 aydan büyük bebeklerin, çocukların, ergenlik dönemindeki gençlerin, gebelerin, emziren annelerin, menapoz sonrası kadınların günde en az 3 bardak; yetişkin kadın ve erkeklerin her gün mutlaka 2 bardak süt içmeleri gerekir.

Soru: Süt sevmiyorum, ne yapabilirim?
Cevap: Süt yerine kefir, ayran ya da yoğurt tüketebilirsiniz.

Not: Bu yazı ve içeriği www.beslenmevediyet.org sitesinde kullanılmıştır.
Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Sütün Beslenme Değeri : Sütün içinde sağlık var! ile İlgili Kavramlar : kalsiyum, osteoporoz, sütün alternatifleri, sütün yararları, beslenmede süt, sütün önemi
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Sütün Beslenme Değeri : Sütün içinde sağlık var!" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Yüzücülerde Su Ve Hidrasyon
 • Gıda Ürünlerinde Etiketlerde Bulunması Gereken Bilgiler Ve Etiket Okumanın Önemi
 • Tüm Yönleriyle Obezite Dosyası
 • Sonbaharda Beslenme
 • Fonksiyonel-İşlevsel Gıdalar
 • Sağlıklı Kilo Vermek İçin 10 Püf Nokta Ve 1 Haftalık Diyet Listesi
 • Bebeklik Döneminde Beslenme
 • Voleybol Ve Beslenme
 • Sporcu Beslenmesinin Temel İlkeleri
 • Sağlıklı Beslenmek İçin Sebzelerin Önemi Ve Ara Öğünler
 • Gıda Ürünlerinde Etiketlerde Bulunması Gereken Bilgiler Ve Etiket Okumanın Önemi
 • Besin Kaynaklı Hastalıklar- Alerjiler- Korunma Ve Tedavide Beslenme İlkeleri
 • Kuru Yemişler Hakkında Bilinmesi Gerekenler- Kuruyemişler Kilo Aldırır Mı?
 • Diyabet, Kalp Hastalıkları Ve Hipertansiyonda Beslenme
 • Yumurta - Yumurtanın Besin Değeri - Yumurtanın Sağlıklı Beslenme İçindeki Önemi
 • Gebelikte Beslenme İle İlgili Sık Sorulan Sorular
 • Sağlıklı Beslenmede Öğün Planlama Ve Menü Planlama-Sağlıklı Zayıflamanın Birinci Kuralı Ara Öğünler
 • Kurban Bayramınız Ağız Tadıyla Geçsin-Kurban Bayramında Beslenme
 • Yiyeceklerin Satın Alınması, Saklanması Ve Pişirilmesi Aşamasında Dikkat Edilmesi Gereken Konular
 • Çocuk Beslenmesinde Kahvaltının Önemi
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Metabolizma Hızını Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler , Dyt.Ceren ODABAŞIOĞLU
 • Sindirim Sistemi Hastalıkları Ve Beslenme Tedavisi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Diyette Kuruyemiş Tüketimi , Dyt.Sinem AKGÜN
 • Probiyotiklerin Obezite İle İlişkisi , Dyt.Gülşah GÜROL
 • Meyve Ve Sebzelerle Çalışanlar İçin Pratik Diyetetik Öneriler , Dyt.Güler ENGİN
 • Kış Sebzeleriyle Sağlıklı Beslenme , Dyt.Güler ENGİN
 • Sporcularda Antrenman Ve Karşılaşma Öncesi, Sırası Ve Sonrası Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Diyet Hataları , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Tatlandırıcılar , Dyt.Gülşah GÜROL
 • Kilo Nasıl Alınır? , Dyt.Perihan KOCA ÇELİKDELEN
 • Besin Allerjileri , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Müzikle Tedavi Mümkün Mü? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Kilo Vermek İçin Yeni Beslenme Güncellemesi: Vegan Beslenme , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Depresyon Tedavisinde Beslenme , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Vegan Süt Nasıl Yapılır? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Bal Mı Pekmez Mi? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • D Vitamini: Popülarite Mi Sağlık Mı? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Diyet Yemek Nedir? , Dyt.Nursel EROĞLU
 • Kabızlık Neyin Habercisi? , Dyt.Yağmur Meryem YAŞAR
 • Kilo Verdiren Bitki Çayları , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  19:01
  Top