2007'den Bugüne 83,503 Tavsiye, 26,240 Uzman ve 18,615 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!3g Teknolojisi ve Çocuklar : 3g Teknolojisiyle Çocuk İstismarı Artacak
MAKALE #3191 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Haziran 2009 | 3,882 Okuyucu
3G Teknolojisiyle Çocuk İstismarı Artacak!


“3g teknolojisiyle, çocukların internete erişimeleri sınırlandırılamayacak ve çocuklar internet tehlikesine karşı korunmasız kalacaklar. Okullarda şiddet ve cinsel istismar oranı artacak, okul başarısı düşecek. Bu da aile ile çocuk arasındaki zıtlaşmaları daha da artıracak. Bu nedenle aileler 3G teknolojisine karşı bilinçli olmalı ve gerekli önlemleri almalıdır.”

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan da gelişimimizi ve çeşitli becerilerimizi geriletiyor. 15 sene önce hayatımızda cep telefonu, internet ve bilgisayar yoktu. Çocuklar dışarıda yakar top oynar, ilkbahar gelince sokaklar cıvıl cıvıl çocuk sesleriyle dolardı. İp atlayan, top oynayan çocuklar, sohbet eden insanlar… Şimdi sokaklardaki görüntü sadece sessizlik… Çocuklar sadece bir pikniğe gittiğinde özgürce top oynuyor ve koşuyorlar.

Evet, teknolojik gelişmeler çocuklarımızı da bizi de asosyal yaptı ve sanal bir dünya yarattı. Çocuklar dışarı çıkıp koşup oynamak yerine, bilgisayarda oyun oynamayı ve bir taraftan da abur cubur yemeyi tercih ediyorlar. Bunla birlikte arkadaşlarıyla oynayarak geliştirecekleri birçok beceriyi de kazanamıyorlar.

Bilgisayarın yaydığı zararlı ışınları bir kenara bırakalım, çocukların bilgisayarda oynadıkları oyunlar da onları strese sokuyor. Dışarıda oynayarak rahatlayabilecek, arkadaşlarıyla iletişimlerini geliştirebilecekken, evde şiddet içerikli oyunlar oynayarak negatif elektrikle yükleniyor, agresif oluyorlar. Bu stresle çocuklar daha fazla abur çubur yemeye ihtiyaç duyuyorlar ve obez olma riski taşıyorlar. Stresli ve anlayışsız olmaları çocukların arkadaşlarıyla olan iletişimlerin de çeşitli problemler yaşamalarına neden olabiliyor.

Bütün bu olumsuzluklar çocukların sadece evde ve internet kefelerde fırsat buldukça interneti kullanmalarının bir sonucuydu. Peki, 3G teknolojisiyle internetin her yerde çocuklarımızla olması nelere sebep olacak, bunları hiç düşündünüz mü?

3G Teknolojisinin Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

3G Uyumlu telefonlara ulaşmak marka olacak!

Reklamların etkisiyle daha şimdiden çocuklar 3G uyumlu telefonlarıyla birbirlerine hava atmaya başladılar. Bu telefonlara sahip olmak bir ayrıcalık oldu. 3G teknolojisine uyumlu telefonları olmayan çocuklar arkadaş gurubundan dışlanacak ve kendisini ezik hissedecek.

İnternet fiyatları düşecek!

Evde interneti olmayan çocuklar interneti sadece internet kafeler de belli bir ücret karşılığı ve sınırlı bir sürede kullanabiliyordu. 3g teknolojisinin gelmesiyle birlikte internet fiyatları düşecek ve çocuklar internete daha rahat ve ucuz erişebilecekler. Kendi telefonları yoksa bile arkadaşlarının telefonlarından interneti kullanabilecekler.

İnternet her yerde çocuklarla olacak ve bağımlılık yaratacak!

3G Teknolojisiyle internet her yerde çocuklarla birlikte olacak; evde, okulda, yolda, okul servisinde, okul bahçesinde, kantinde… Bu durum birçok problemi de yanında getirecek. Çocuklar ailesiyle sohbet etmek yerine zamanın büyük internette geçirecek. Ergenlik dönemi psikolojisiyle kendini kanıtlamaya çalışan ergen, ailesiyle olan bağlarını giderek koparacak ve internet bağımlısı olacak.

Çocuklar istismara açık olacak!

Aileler çocukların internete kullanmasına sınır koyamayacaklar. İnternet kullanımını evde sınırlandırıp, çocuklarına 3g teknolojisi uyumlu telefon almasalar bile, çocuklar arkadaşlarının telefonundan istediği yerde internete erişebilecek.

Böylece internet tehlikesine karşı çocuklar korunmasız kalacaklar. Kişiliği oturmamış çocukların beyinleri daha kolay yıkanacak ve kötü niyetli insanlar amaçlarını gerçekleştirmek için çocuklara daha rahat ulaşabilecekler. Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklar çin bu daha tehlikeli olacak. Bir gurubun onayı almak isteyen ergen çeşitli formlara üye olabilir ve yanlış arkadaşlar edinerek başını belaya sokabilir.

Çocuk pornografisi artacak!

Amerika da yapılan araştırma henüz 9 yaşındaki çocukların bile çıplak resimlerini çektiğini ve internete yaydıklarını ortaya koymuş. Ergenlik, cinsel merak ve arzuların yoğun olduğu bir dönemdir. Bu merak ve arzularla çocuklar internetin gücünü kallanarak büyük hatalar yapabilir veya buna ortak olabilirler. Örneğin çocuklar arkadaşlarının yarı çıplak resimlerini gizli çekerek birbirlerini tehdit edebilir. Ayrıca bu teknolojiyle çocukları istismarcıların çocukları kandırarak çıplak resimlerini çekmesi daha kolay olacak.

Okulda şiddet ve suç oranı artacak!

Her yerde internete erişme gücü olan çocuk bu gücü çeşitli duygularla (intikam, suçluluk, eziklik) kötü niyetle de kullanabilecek ve okullarda çeşitli şiddet olayları yaşanacaktır. Örneğin bir genç bir arkadaşından intikam almak için, arkadaşının kız arkadaşına ait resimleri gizli çekerek, internette herkese yayabilir. Bunu öğrenen genç, o arkadaşına şiddet uygulayabilir. Ayrıca çocuklar ailelerinin yasakladığı birçok şiddet içerikli filmleri, dizileri, klipleri rahatça izleyerek oradaki davranışları örnek alabilecekler.

Okullarda başarı oranı düşecek!

Çocuklar teneffüsler de hareket edip deşarj olmak yerine zamanlarını 3G teknolojisine uygun telefonlarla geçirecek, derse döndüklerinde derse konsantre olamayacak, akılları yarım bıraktıkları oyunda ya da sohbette kalacak. Kısacası çocukların bütün dikkatleri ve ilgileri telefonlarında olacak ve o gün hangi konular işlendi, yarın hangi dersler var diye düşünüp okula hazırlık yapmayacaklar. Bu çocukların okul başarısının düşmesine ve aile ile çocuk arasındaki tartışmaların artmasına neden olacak.

Fiziksel gelişimleri ve becerileri gerileyecek!

Önceden çocuklar bir konuda araştırma yaparken kütüphaneleri kullanır ve hareket ederlerdi. Şimdi ise bir tıkla bütün bilgi ayaklarının altında olduğu için harekete ve emek harcamaya gerek kalmıyor.

Önceden çocuklar daha fazla fiziksel etkinlikler yaparlardı. Çocuklar sokaklarda ip atlar, voleybol, futbol, yakar top, saklambaç oynar, ağaçlara çıkar, meyve toplar, bahçeyle uğraşırlardı. Bu etkinlikler çocukların çeşitli beceri kazanmalarına yardımcı olurdu. 3G teknolojisi ile günlerin büyük kısmını evde, okulda telefonlarıyla oynayarak geçiren çocukların fiziksel becerilerini geliştirmelerine fırsatları olmayacak.

Sağlık problemleri artacak!

Çocukların günün büyük kısmını bilgisayar ve telefonla geçirmeleri ve uzun süre bilgisayar ekrenına bakmaları çeşitli sağlık problemlerine neden olacaktır. Bel ağrısı, kamburlaşma, göz bozuklukları bunlardan birkaçıdır. Aynı zamanda abur cubur yeme alışkanlığının artmasıyla obez çocukların sayısı artacak. Çocukların dikkat süresi kısalacak ve dikkat dağınıklığı problemleri ortaya çıkacak.

Türkçemiz bozulacak

3G teknolojisiyle çocukların her yerde chat yapma imkanları olacak. Formlardaki yazılar ve chatte yazdıkları kısaltmalar farklı bir dili ortaya çıkaracak. Kullandıkları anlamsız kelimeler ve kısaltmalarla Türkçe kelimeleri unutacaklar. Yarı İngilizce, yarı Türkçe farklı kelimeler Türkçelerinin bozulmasına neden olacak.

Kültürel değerlerimiz de unutulacak!

İnternetin bu kadar yaygın kullanımı tek kültür yaratacak. Belki iki nesil sonra kültürümüze özel bir şey kalmayacak. Çocuklarımıza kültürümüzün gelenek ve görenekleri bir süre sonra komik gelecek ve büyüklere saygı ve sevgi kalmayacak.

Kısacası bu saydıklarım 3g teknolosiyle internet kullanımın çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinden sadece bir kaçıdır ve bunlar çocukların beden ve ruh sağlığında birçok probleme neden olacaktır. Çocuklarınızın sağlıklı gelişimi istiyorsanız teknolojinin olmadığı bir köyde büyütün. Sağlıklı yiyeceklerle, bilgisayardan uzak duran, üreten, çalışkan çocuklar yetiştirin. 3G teknolojisi ise bunun tam tersi bir köy yaratacak. Tembel, üretmeyen, hazıra konan, sorumsuz, yeteneksiz, beceriksiz, asosyal robotlar olacak çocuklarımız. Peki, bunu önlemek için neler yapabilirsiniz?

3G Tehlikesinden çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz?

Evde ve internet kafeler de internet kullanımını sınırlandırılamıyorken 3G teknolojisi uyumlu mini bilgisayar ve cep telefonuyla internet kullanımını nasıl sınırlandıracağız? Burada ailelere büyük görevler düşüyor.

§Öncelikle anne babalar, pahalı hediye alarak çocuklarına göstermedikleri ilgiyi ve sevgiyi telafi etmeye çalışmamalı ve 3G teknolojisi uyumlu telefonları kesinlikle çocuklarına almamalılar.

§Bunla birlikte çocukların bu telefonları satın alması kanunen önlenmeli. Nasıl ki içki belli bir yaş gurubunun altına satılması yasaksa, 3G uyumlu telefonların çocuklara satılmaları da yasaklanmalıdır. Çünkü 3G teknolojisi uyumlu cep telefonlarının satışında bir yaş sınırının olmaması her yaş gurubundaki çocuğun bu telefonlara ve internete her yerde erişme imkânı tanıyacak.

§Aileler kesinlikle çocuklarına 3G uyumlu telefonlarını vermemeli, çocukların telefonlarını habersiz almalarına karşı çeşitli önemler almalılar. Çocukların güvensiz internet sitelerine erişimlerini çeşitli programlar yükleyerek ve telefonlarına şifre koyarak önleyebilirler.

§Okulda ve okul servisinde bu telefonların kullanılması kesinlikle yasaklanmalıdır. Aileler çocuklarının telefonları okula götürmesine izin vermemelidirler.

§Çocuklar arkadaşlarının telefonundan interneti kullanarak yanlış arkadaşlıklar edinebilirler. Bu karşı aileler çocuklarıyla iyi iletişim geliştirmeli ve sık sık sohbet etmelidirler.

En önemlisi anne babalar olarak çocuklarına güvendiğini göstermeli ve saygı duymalıdır. Çünkü ne kadar önlemde alınsa da internetin bu kadar yaygın olması nedeniyle çocukların internete erişimlerini sınırlamak nerdeyse imkansız. Bu nedenle tek yapılacak şey ailelerin çocuklarıyla iyi bir iletişim geliştirmesi ve çocuklarına güvenmesidir. Eğer aileler dönemsel olarak bazı olaylardan dolayı çocuklarıyla problem yaşarlarsa bir pedagogdan profesyonel bir destek alarak iletişimlerini düzeltmeliler.

3G Teknolojisinden çocuklarınızı korumanız dileğiyle…
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"3g Teknolojisi ve Çocuklar : 3g Teknolojisiyle Çocuk İstismarı Artacak" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Yazıları
► Çocuk Susmaz Aslında / Çocuk İstismarı ÇOK OKUNUYOR Psk.Beniz YILMAZ
► Çocuk İstismarı Psk.Dnş.İdem TONOZ
► Çocuk İstismarı Psk.Yasemin EYİGÜN
► Çocuk İstismarı Psk.Neslihan DURATEYMUR
► Çocuk İstismarı Psk.Ziya ÜNLÜTÜRK
► Çocuk İhmal ve İstismarı Psk.Fatma Nihal ADA
► Çocuk İstismarı Suçtur! Pdg.Onur CAN ÖNCÜL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,615 uzman makalesi arasında '3g Teknolojisi ve Çocuklar : 3g Teknolojisiyle Çocuk İstismarı Artacak' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:11
Top