TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
HANGİ MESLEĞİ SEÇMELİYİM?

Özden ŞENKOYUNCU Fotoğraf
Psk.Dnş.Özden ŞENKOYUNCU
Bursa
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi10 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 49 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları MevcutTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 10689,

* Yayın Tarihi : 30-06-2009 - 22:44 (2524 gün önce),

* Ortalama Günde 4.23 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4001 , Kelime Sayısı : 502 , Boyut : 3.91 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Dnş.Özden ŞENKOYUNCU hakkında söyledikleri:
Özden hanımı televizyon programları ve verdiği eğitimlerden takip ediyorum. Yaklaşımını ve tarzını meslektaşlarına oranla oldukça farklı ve faydalı buluyorum. Alışışılmışın aksine varolan teknikleri kendince farklılaştırması Özden hanımı ayrıcalıklı kılıyor.

Çevremdeki birçok arkadaşım gerek çocuklarıyla ilgili, gerek evlilik terapisi babında kendisinden büyük faydalar gördü. Herkese gönül rahatlığıyla öneriyor ve Özden hanımdan terapi alan tüm dostlarımdan memnuniyet duyduklarına dair olumlu tepkiler alıyorum. Kendisine teşekkür ediyorum.

(Rezzan Pxx, Arkadaş/Tanıdık, 17-06-2010)

Ben 27 yaşında bir bayanım.Özden Hanımı verdiği seminerlerde dinlemiştim.10 yaşında oğlumun hırçınlıklarıyla ilgili yardım aldık Özden Hanımdan,ilk seansa eşim,ben ve oğlum birlikte gittik.Önce eşime ve bana sorular yöneltti,sonra oğlumla yalnız konuştu.seans bittiğinde oğlum çok rahat görünüyordu,böyle başladık.sonrasında seanslarımız devam etti.Şimdi çözümsüz kaldığımızda yine gidiyoruz.Herşey çok güzel Özden hanım çok iyi bir dinleyici,çocuklarla çok iyi anlaşıyor,en önemlisi de çocukları anlamamızı sağlıyor,herkeze tavsiye ediyorum...
(selin, Danışan, 15-06-2010)

Psk.Dnş.Özden ŞENKOYUNCU Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
HANGİ MESLEĞİ SEÇMELİYİM?

Gençlerin sınav kaygısı yaşamasının başlıca nedeni ‘Acaba istediğim yeri kazanabilecek miyim?’ telaşıdır. Oysaki gelecek için kaygılanmaları gereken ilk kıstas ‘Acaba bu meslek benim için doğru meslek mi?’, ikinci kıstas ise ‘Mesleğim bundan 20-30 yıl sonra da geçerli olacak mı?’ sorunudur. Meslek geçerliliği açısından bakacak olursak bundan 20-30 yıl önce geçerli olan meslekler geçerliliğini yitirmiş gözükmektedir. Oysa o yıllarda bu mesleklere mensup olanların hayat standartları ve toplumsal saygınlıkları çok yüksekti. Bugün eczacılık, veterinerlik, kimya ve inşaat mühendislikleri, avukatlık ve hatta doktorluk gibi mesleklerde mezun fazlalığı bulunmakta oysa özellikle anne-babalar bu meslekleri hala ideal meslekler olarak görmektedir. Eczacılık sektöründe ilaç satışının yaklaşık %70-80’i doğrudan devlete fatura edilmekte ve kar oranlarında ise ciddi düşüş yaşanmaktadır. Eleman ücretleri ve kira gideri eczanenin ayakta kalmasını zorlaştırmaktadır. Doktorlar açısından çok yeni düzenlemeler olmaktadır. Bursalıların da çok yakından bildiği gibi Eylül ayında aile hekimliği uygulamasına geçilecektir. Doktorlar hizmet yılı ve hizmet puanına göre belirlenen bir bölgede çalışabileceklerdir. Dolayısıyla yeni mezun hekimler nerede iş bulurlarsa orada çalışmak durumunda kalacaktır. Takdir edersiniz ki bu uygulamalar önceki uygulamalara göre farklı ve yenidir. Bu nedenle öğrencilerin ÖSS sınavını önemsedikleri kadar mezun olduklarında mesleklerini yapmaya çalışırken nelerle karşılaşacaklarını da önemsemeleri gerekmektedir.

İkinci kıstasımız ise ‘Acaba bu meslek benim için uygun mu? sorusunda gizlidir. Seçeceğiniz mesleğin size uygun olup olmadığını anlamak için ‘Bundan 10 yıl sonra nasıl bir hayat yaşamak isterim.’ sorusunu sormalısınız. Bazı işler hemen para kazandırırken bazıları ancak olgunluk yaşlarında tecrübe ile para kazandırır. Örneğin bir tatil köyünde animatörlük gençken para kazandırırken, ileri yaşlarda yapılması zor bir meslek haline gelebilir. Oysa doktorlar gençken ihtisas yapmak ve tecrübe kazanmak gerektiğinden daha olgun yaşlarında para kazanmaktadırlar. Büyük şehirde mi küçük şehirde mi yaşamak istediğinize karar vermelisiniz. Örneğin radyo-televizyon okuyacaksanız küçük bir şehirde yaşamanız zordur ancak muhasebe bölümünü bitirirseniz her yerde iş yapabilirsiniz. Üstelik seçenekleriniz de daha çoktur. Ama eğer gezmeyi ve açık havada çalışmayı seviyorsanız muhasebe bölümünü seçmemelisiniz. Topluluklardan hoşlanıyorsanız şirkette çalışabilecekken eğer kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız bireysel yapılabilecek bir iş seçmelisiniz. Örneğin radyo-televizyon takdir edersiniz ki pek bireysel bir iş değildir. İnsanlarla olmayı seven kişilerin doktorluk, hemşirelik, psikologluk gibi işleri seçmeleri daha doğrudur.Bazı meslekleri yaparken ticaretten hoşlanıyor olmanız gerekir, bazılarında ise seyahat etmeyi sevmeniz.

Görüldüğü gibi sadece ÖSS sınavını kazanmak yeterli olmadığı gibi, eğer size uygun olmayan bir bölümü bitirdiyseniz hayat başarısını da garantilememektedir. Bu sınav da diğer sınavlar gibi bir sınavdır ve eğer kendinizi başarılı ve en önemlisi işe yarar hissedeceğiniz bir meslek edinmek istiyorsanız önce kendinizi doğru tanımalısınız.
Danışanlarım arasında liseden sonra işe girmiş ve 30 yaşında bulunduğu işyerinde üst düzeylere gelmiş çok sayıda insan var. Bunların çoğu sonradan dışarıdan da olsa üniversite bitirmiş, bir ya da ikinci yabancı dili öğrenmiş kişiler. Mesleki tecrübeleri iyi üniversitelerden mezun ve master yapmış kişilere karşı tercih edilmelerini sağlıyor. Oysa çok iyi üniversitelerden mezun,30 yaşında ve yaşamda istediği başarıyı yakalayamadığını söyleyen pek çok danışanım da var. Sanırım erken işe başlayanların hangi işi sevdiklerini anlamaları ve doğruyu bulduklarında o yolda ilerlemeleri için daha çok şansları var. Hepinizin ne istediğinizi bulmanız ve çok mutlu olmanız dileklerimle.

OLAY GAZETESİNİN MAGAZİN EKİNDE PSİKOLOG GÖZÜYLE ADIYLA YAYINLANAN KÖŞE YAZILARIMDAN BİRİSİDİR.


Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"HANGİ MESLEĞİ SEÇMELİYİM?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Özden ŞENKOYUNCU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu , Uzm.Ulviye AKYOL
 • Belirsizlik Sendromu , Namık ACAR
 • Evlilikte Cinsel Sorunlar 1: Orgazm Problemleri , Özgür TÖNBÜL
 • Instagram Yalan Söylüyor! , Uzm.Hasan Ali GÖNCÜ
 • Geçmiş Yaşamları İyileştirmek , Mehmet POLATOĞLU
 • İlişki Çatışmalarında Öfkeyi Nasıl Yaşıyoruz ? , Uzm.Eyüp SARI
 • Çocuk Cinsel İstismarının Psikolojik Etkileri , Banu BEKÇİ
 • İnternette Tanıştık , Kadir Burak SALİMOĞLU
 • Gençlere Özgürlük Ama Nereye Kadar? , Fatih UYUMAZ
 • Çatışma, Karakter Ve Psikopatoloji , Uzm.Erol AKDAĞ
 • Panik Bozukluk-Panik Atak , Uzm.Esra ERDOĞAN
 • Anlık Duygulanımlar, Yaşam Ve Kayıplar Üzerine , Uzm.Esra ERDOĞAN
 • Sorumsuz Çocuk Yoktur! Çocuklarda Sorumluluk , Uzm.Ulviye AKYOL
 • Meslek Seçimi İçin Öneriler , Uzm.Hasan Ali GÖNCÜ
 • Sosyal Fobi ' Yi Anlamak! , Ümit KARABULUT
 • İntihar Ve Tedavisi , Uzm.Betül ÖZDEMİR
 • Aşkın Psikolojisi , Ali BIÇAK
 • Stres Ve Stres Kaynakları , Reyhan Nuray DUMAN
 • Eyvah Boşanıyorum , Nur GEZEK
 • Toplumsal Cinsiyet Ve Yakın İlişkiler , Vedat DEMİRAL
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  23:07
  Top