TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
TAKINTI KİMLERDE GÖRÜLÜR , NEDENLERİ NELERDİR?

Özden ŞENKOYUNCU Fotoğraf
Psk.Dnş.Özden ŞENKOYUNCU
Bursa
Psikolojik Danışman
10 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 49 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları MevcutTelefon Numaraları Kayıtlı
 
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 20866,

* Yayın Tarihi : 30-06-2009 - 23:56 (2761 gün önce),

* Ortalama Günde 7.55 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4111 , Kelime Sayısı : 501 , Boyut : 4.01 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Dnş.Özden ŞENKOYUNCU hakkında söyledikleri:
Özden hanımı televizyon programları ve verdiği eğitimlerden takip ediyorum. Yaklaşımını ve tarzını meslektaşlarına oranla oldukça farklı ve faydalı buluyorum. Alışışılmışın aksine varolan teknikleri kendince farklılaştırması Özden hanımı ayrıcalıklı kılıyor.

Çevremdeki birçok arkadaşım gerek çocuklarıyla ilgili, gerek evlilik terapisi babında kendisinden büyük faydalar gördü. Herkese gönül rahatlığıyla öneriyor ve Özden hanımdan terapi alan tüm dostlarımdan memnuniyet duyduklarına dair olumlu tepkiler alıyorum. Kendisine teşekkür ediyorum.

(Rezzan Pxx, Arkadaş/Tanıdık, 17-06-2010)

Ben 27 yaşında bir bayanım.Özden Hanımı verdiği seminerlerde dinlemiştim.10 yaşında oğlumun hırçınlıklarıyla ilgili yardım aldık Özden Hanımdan,ilk seansa eşim,ben ve oğlum birlikte gittik.Önce eşime ve bana sorular yöneltti,sonra oğlumla yalnız konuştu.seans bittiğinde oğlum çok rahat görünüyordu,böyle başladık.sonrasında seanslarımız devam etti.Şimdi çözümsüz kaldığımızda yine gidiyoruz.Herşey çok güzel Özden hanım çok iyi bir dinleyici,çocuklarla çok iyi anlaşıyor,en önemlisi de çocukları anlamamızı sağlıyor,herkeze tavsiye ediyorum...
(selin, Danışan, 16-06-2010)

Psk.Dnş.Özden ŞENKOYUNCU Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
TAKINTI KİMLERDE GÖRÜLÜR , NEDENLERİ NELERDİR?

Geçen haftaki yazımda takıntı hastalığından yani ‘Obsesif-kompulsif bozukluktan söz etmiştim. Bu hafta takıntı hastalarının nasıl bireyler olduğundan söz etmeye çalışacağım:
Obsesif-kompulsif bozukluk kadınlarda ve erkeklerde eşit sıklıkla görülür. Genelde 22-36 yaşları arasında başlar. Kadınlar ev temizliğinden sorumlu olduğu için kadınların takıntıları daha fazlaymış gibi görünür ancak erkeklerde de el yıkama ve kontrol takıntıları olarak yansıyabilir. Obsesif-kompulsif kişiler mükemmeliyetçi kişilerdir. Her konuda aşırı titizdirler. Düzene meraklıdırlar, bozulmasından çok rahatsız olurlar. Hata yapmaktan çok korkarlar. Bir iş yaptıklarında kusursuzluğundan bir türlü emin olamazlar. İşlerini bir türlü bitiremezler. Listeler hazırlar, organizasyonlar yaparlarken asıl işe odaklanamaz duruma gelirler. Hiçbir işlerini başkalarına yaptıramazlar çünkü onlara göre herkes sorumsuzdur. Çalışanlarının işlerini bile kendileri yaparlar. Takıntılı kişiler katı, kuralcı ve hoşgörüsüzdürler. Ne kendi yaptıkları işi ne de başkalarınınkini beğenirler. Her şeyin kendi istedikleri gibi olması konusunda baskıcı ve ısrarcıdırlar. Aşırı sorumluluk sahibi ve dürüsttürler. Bu nedenle patronlarını kendilerinnden çok düşünür, işyerlerinde fazladan tek bir kuruş bile harcamazlar. Aşırı kararsızdırlar çünkü hata yapmaktan korkarlar. Bu nedenle sorumluluk almaları gereken işlerde çalışırlarsa, çok huzursuz olurlar. Eğer birinci adam konumuna gelmişlerse her şeyi kontrol etmek isteyeceklerinden katı ve cezalandırıcı davranırlar. Cimridirler. Parayı gelecek kötü günler için biriktirirler. Duygularını bastırarak yaşarlar. Çok kuralcıdırlar. Çocuklarının, eşlerinin hep onun kuralları ve doğrularıyla yaşamasını isterler. Kuruntulu insanlardır. En küçük bir zorlukta hemen felaket senaryoları yazarlar.

Takıntılı kişilerin beyinlerinde ‘seratonin’ adlı nörokimyasal maddenin azlığı ya da yeterince etki gösterememesi söz konusudur. Bu, takıntı hastalığının kimyasal nedeni olabilir ama aynı zamanda kişinin çocuklukta yaşadıkları, yetiştiriliş biçimi , yaşam biçimi, çevresi de takıntılı olmasına neden olmaktadır. Freud’un psikanalitik teorisine göre takıntılı kişiler ‘ Anal dönem’de takılmışlardır. Anal dönem çocuğun1-3 yaş arası dönemini kapsar. Bu dönem çocuğun tuvalet terbiyesi aldığı dönemdir. Takıntılı kişiler tuvalet terbiyesi sırasında anne ya da bakımını üstlenen kişiden aşırı baskı görmüş kişilerdir. İdrar ve dışkı tutma çocuğun kendi isteğiyle başarabildiği ilk eylemlerdendir. Bu dönemde çocuk idrar ya da kakasını yeterince denetleyemediği için baskı görür ya da cezalandırılırsa içinde öfke biriktirir. Aynı zamanda annesinin ya da bakımını üstlenen kişinin çocuğu eleştirisi çocukta başarısızlık ve yetersizlik düşüncelerine neden olur. Çocuk bu duruma idrar ve dışkı tutma konusunda inatlaşarak, zıtlaşarak ya da saldırganlaşarak tepki verir. Bu davranışları cezalandırıldığında duygu ve isteklerini bastırmak zorunda kalır ve kendini denetlemenin ve kontrollü olmanın dünyadaki en önemli şey olduğu düşüncesi de içinde kökleşmiş olur. Katı tuvalet terbiyesi alan bu çocuklar büyüdüklerinde yukarıdaki nedenlerden dolayı denetimsiz her şey karşısında paniğe kapılır ve yanlış bir şey yapmaktan korkarlar.
Takıntılı kişilerin tedavisinde seratonin içeren ilaçlar kullanılır. İlaç başlanmış bile olsa terapi bu kişiler için tedavinin kalıcılığı açısından çok önemlidir. Terapi sırasında kişinin yaşamı, çocukluğu, yetiştiriliş biçimi, inançları üzerinde konuşulur. Takıntılı kişilerin çözülmesi gereken yanlış odaklanmaları vardır. Bu kişiler yaşadığı olay ya da durumlardan hep olumsuz sonuçlar çıkarır. İçinde bulunduğu durumun yalnızca olumsuz taraflarına odaklanır. Kendisiyle ilgili olmayan durumları bile üstüne alınır. Bir tek olaydan felaket senaryoları yaratır. Yaşanan kötü durumu bütün hayatına geneller. Olayları ya iyi ya da kötü olarak değerlendirir. Hayatındaki iyi olayları küçümser, hataları büyütür. Terapide takıntılı kişinin bakış açısındaki bu hatalar düzeltilir.


OLAY GAZETESİNİN MAGAZİN EKİNDE PSİKOLOG GÖZÜYLE ADIYLA YAYINLANAN KÖŞE YAZILARIMDAN BİRİSİDİR.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

TAKINTI KİMLERDE GÖRÜLÜR , NEDENLERİ NELERDİR? ile İlgili Kavramlar : takıntı, obsesyon, obsesif-kompulsif bozukluk, kirlilik, hastalık
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"TAKINTI KİMLERDE GÖRÜLÜR , NEDENLERİ NELERDİR?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Özden ŞENKOYUNCU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • İntihar Düşünceleriyle Baş Etme , Uzm.Beyza ÜNAL
 • Kayıp Ve Yas , Uzm.Beyza ÜNAL
 • Obsesif Kompulsif Bozukluğu (Okb) Ve Tedavisi , Sadık SUN
 • İlişkilerde Öfke Patlamaları Neden Olur ? , Uzm.Eyüp SARI
 • Depresyondan Nasıl Kurtulurum , İbrahim GÜLYAŞAR
 • Şiddetsiz İletişim Nedir? , Uzm.İrem BRAY
 • Karne Zamanı Ve Anne Babaların Tepkileri , Selin ALKIŞ AYTEN
 • Bebeklerin Uykuları Ve Uyuma Döngüleri , Uzm.Ayfer SUMMERMATTER
 • Depresyonla Başetmenin Yolları , Aysel KESKİN
 • Şimdi Ve Burada Hissetmek Ve Depresyon , Ayşenur BAYRAKTAR
 • Toplumsal Bilinç Ve Empati Üzerine , Uzm.İpek ERDEM
 • Parmak Emme Ve Tırnak Yeme , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Cinsel Gelişim Ve Eğitim , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Çocuğumun Anaokuluna Hazır Olduğunu Nasıl Anlarım? , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Kimler Manüplasyon Yapar , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon Teknikleri , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Çocuğunuzla Oyun Oynamak , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Sınav Kaygısı Ve Başa Çıkma Yolları , Uzm.Melis SÜYÜR
 • İnsanda Duygusal Gelişimin Nörobiyolojisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  18:17
  Top