TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Besin Grupları

İpek AĞACA Fotoğraf
Dyt.İpek AĞACA
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi40 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 24 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 76613,

* Yayın Tarihi : 17-10-2007 - 11:22 (3419 gün önce),

* Ortalama Günde 22.41 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 8676 , Kelime Sayısı : 1157 , Boyut : 8.47 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.İpek AĞACA hakkında söyledikleri:
kalp hastasıyım.kalp doktorum kesinlikle kilo vermemi istedi.. ipek hanımı internet aracılığı ile buldum.. 88 kg ile ipek hanıma geldim.. yaptığı ölçümler sonucu özellikle yağ oranımın fazla olduğunu söyledi.. bilimsel bir diyet önerisi hazırladı ve buna uyduğumda kas ve su kaybı olmaksızın sadece yağ yakarak ayda 4 kilogram verebileceğimi söyledi... diyet listemi incelediğimde pekte mantığıma yatmamıştı.. çünkü ara öyünlerle birlikte 6 öyün yemek yiyecektim...denedim hemen hemen harfiyen uydum diyete.. sonuç iki ay sonra gerçekten tamamı yağdan olamak üzere 10 kg verdim ..ipek hanımdan ger... [DEVAMI..]
(ihsan çxx, Danışan, 27-05-2011)

şimdiye kadar pek çok kez diyet uygulamıştım. bir çok programa başlamıştım. Ama hepsi bir şekilde ya yarım kaldı ya da başarısız oldu. Çünkü hepsi çok sıkıcı ve uygulaması zor diyetlerdi. İpek hanımla tanıştığımda ona beklentilerimi anlattım ve sonrasında ölçlümlerimi yaptı. Bana özel bir diyet programını birlikte konuşarak oluşturduk ve bu çok hoşuma gitti. Uygulayamayacağım hiçbir şeyi diyetin içine koymamıştı. O yüzden benim için çok motive edici ve kolay bir başlangıç oldu. Diyet yaptığımı ben bile anlamadım. Şu anda istediğim ve hoşuma giden ne varsa (pizza, hamburger , çikolata vs.) onl... [DEVAMI..]
(Dilek Öxx, Danışan, 16-05-2011)

merhaba bundan yaklaşık 4 ay önce çalıştıgım iş yerinde diyetisyen ipek hanımla tanıştım fazla olan kilolarım için bana bu konuda yardımcı olamasını istedim kendisi gayet güleryüzlü ve pozitif enerji veren bir diyetisyen olarak benim bu diyeti başarmamda en büyük pay sahibidir bu diyeti başarmamdaki ikinci bir etkense bana özel bir diyet olmasıdır ve hiç bir şekilde zorlanmadan ideal kilomu buldum 4 ay önce 101 kilo iken şuan 80 kilodayım ve saglıklı bir hayatın keyfini ögrendim ve kendisine teşekkür ediyorum .zayıflamak isteyen herkese ipek ağacayı tavsiye ediyorum. iyi günler
(mesut, Danışan, 05-01-2011)

Dyt.İpek AĞACA Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Besin Grupları

YETERLİ VE DENGELİ BESLENME ve BESİN GRUPLARI

Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin ögelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması durumu "Yeterli Ve Dengeli Beslenme" ile açıklanır. Sağlığın korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde yeterli ve dengeli beslenme temeldir. Yeterli ve Dengeli Beslenme’ nin en temel kuralı 4 ana besin grubunu da öğünlere belirli oranlarda dağıtarak tüketmektir.
Besin gruplarını anlatmanın en kolay yolu besin piramidi, tabak modeli ve 4 yapraklı yoncadır. Besin Piramitleri besin gruplarını çok güzel anlattığı gibi tüketim miktarları hakkında da fikir verir.


Besin Piramitleri

Besin Piramidinde besin grupları için kullanılan renklerin ‘o besin grubunun tüketim miktarı’na dair bir anlamı vardır. Adeta trafik lambasında olduğu gibi; kırmızı renkli grupta durulmalı, sarı ve tonlarında biraz dikkat edilmeli ve yeşilde ise geçilmeli; ama tabi ki tüketim miktarına dikkat ederek.


4 yapraklı yonca:

Yonca, mutluluk ve şansı simgeler. Yoncanın yapraklarının kalp biçiminde olması ise; kalp sağlığını ve sevgiyi sembolize eder. Zeytin dalları da barışı ve Akdeniz diyetinde önemli bir unsur olan zeytinyağını temsil eder.
Yoncanın her bir yaprağında farklı besin grupları yer alır.

‘Yeterli ve Dengeli Beslenme’ kapsamında en başta dikkat edilmesi gereken nokta: Her bir öğünde 4 ana besin grubundan da besini bulundurmak olmalıdır. Böylece hem vücudun gereksinimleri en iyi şekilde karşılanmış olacak; hem de menülerde çeşitlilik sağlanarak daha kaliteli ve zevkle tüketilebilinir öğünler sağlanmış olacaktır.

Bu 4 ana besin grubuna kısaca değinmek istiyorum:


1-TAHIL GRUBU

En temel besin grubudur. Buğday, pirinç, mısır, çavdar ve yulaf gibi tahıl taneleri ve bunlardan yapılan un, bulgur, yarma, gevrek ve benzeri ürünler bu grup içinde yer alır.

Bu grupta yer alan tahıl ve tahıl ürünleri; vitaminler, mineraller, karbonhidratlar, proteinler ve yağları içermeleri nedeniyle sağlık açısından oldukça önemli besinlerdir.

Tahıllardaki proteinin kalitesi düşük olmakla birlikte (bitkisel protein olmaı sebebiyle) kurubaklagiller ya da et, süt, yumurta gibi besinlerle bir arada tüketildiklerinde protein kalitesi istenilen şekilde arttırılabilir.

Tahıllar grubundan tercih edeceğimiz en doğru besinler; tam taneli tahıllardır. Tam taneli tahılların içinde bulunan B1, B6, B2 vitaminleri, elzem amino asitler, doğal lifler ve yağ asitleri, magnezyum, çinko, potasyum gibi önemli mineraller yeterli beslenmenin sağlanmasında çok önemlidir. Tahıllar, özellikle B1 vitaminin (tiamin) en zengin kaynağıdır. Tahıl tanelerinin yağının da E vitamininden zengin olduğu unutulmamalıdır.

BUNLARA DİKKAT!
 • Ø Tam tahıl ürünlerini tüketin. Tüketilecek miktar bireyin ağırlık, boy, yaş, BKI, fiziksel aktivite durumu, sağlık durumu gibi kişisel özelliklere göre değişmektedir.
 • Ø Tam tahıl ürünlerini her gün hatta her öğün yeterli ölçüde tüketin!
 • Ø Ekmekten korkmayın! Ama tabiî ki tketim miktarına ve tüketeceiniz ekmeğin cinsine dikkat edin. Kilo vermek istediğiniz zaman ilk aklınıza gelen şey ekmeği kesmek olmasın! Ekmek (özellikle tam tahıllı olanlar), pilav ve makarna gibi bazı tahıl grubu besinlerinden çok daha masumdur, unutmayın!
 • Ø Protein ve vitamin içeriğini arttırmak için protein kaynağı besinlerle (kuru baklagiller, peynir, süt, yoğurt gibi) birlikte tüketmeye özen gösterin.
2- ET GRUBU

Bu grupta kırmızı et, tavuk, balık, hindi gibi et ürünlerinin dışında yumurta, kurubaklagiller (kurufasulye, nohut, mercimek gibi besinler), yağlı tohumlar (ceviz, fındık, fıstık gibi) da bu grupta yer alır. Et grubunda yer alan besinler Proteinden; Demir(Fe), Çinko(Zn), Fosfor(P), Magnezyum(Mg) gibi minerallerden; B6, B12, B1 ve A vitaminlerinden ve Posadan (kurubaklagiller için geçerli) oldukça zengindir. Protein ve yağın etteki oranı ve yağın cinsi etin yağlı ve yağsız oluşuna göre değişmektedir. Örneğin; yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksektir. Balıklarda ise doymamış yağ oranı daha yüksektir ve vücudumuz için elzem olan omega-3 yağ asitlerini oldukça yüksek miktarda içerirler.

BUNLARA DİKKAT!
 • Ø Etlerin iyi kalite protein kaynağı olduğunu söylemiştik. Özellikle protein gereksiniminin arttığı durumlarda, hızlı büyümenin olduğu bebeklik, çocukluk dönemlerinde kişinin beslenme programında mutlaka yer almalı!
 • Ø Özellikle ette bulunan demirin vücutta kullanılabilirliği oldukça yüksek olduğundan demir eksikliği anemisini önlemede önemli yeri olduğunu unutmayın!
 • Ø Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için koroner arter hastalığı, diyabet, hipertansiyon gibi hastalığınız varsa kırmızı ve yağlı et yerine derisiz beyaz et (tavuk, hindi) ve balık etini daha sıklıkla tercih edin!
 • Ø Omega-3 (n-3 yağ asitleri) içeriği yüksek olması bakımından haftada en az 2 kez balık tüketmeye gayret edin!
 • Ø Yumurta, vücutta kullanılabilirliği bakımından en kaliteli protein kaynağı besindir. Yumurtaya gereken önemi verin, beslenme alışkanlıklarınızın içerisinde olması gereken miktarda yer verin!
 • Ø Bu gruptaki diğer besinlerden farklı olarak; yağlı tohumlar daha fazla yağ içerdiklerinden tüketim miktarlarına özellikle dikkat edin!
3-SÜT GRUBU

Süt ve yerine geçen besinler; yoğurt, peynir ve süttozu gibi sütten yapılan besinlerdir. Bu besinler protein, kalsiyum, fosfor, B2 vitamini (riboflavin) ve vitamin B12 olmak üzere birçok besin ögesini içerirler.

Kalsiyum kemiklerin ve dişlerin yapı taşıdır ve sağlıklı gelişiminde ve hücre çalışmasında önemli rol oynar. Tüketilmesi önerilen miktar; yaş, cinsiyet ve fizyolojik duruma (büyüme ve gelişme dönemi, gebelik ve emziklilik, yaşlılık) göre değişiklik göstermektedir.

Sütte bulunan kalsiyumun büyük çoğunluğu vücut tarafından kullanılabilir bu nedenle kalsiyumun en önemli kaynağı süt ve süt ürünleridir.


BUNLARA DİKKAT!
 • Ø Yaşınız ne olursa olsun; her gün düzenli olarak bu grup besinlerden gereken miktarlarda tüketin. İçerdiği proteinler, vitaminler, yağlar ve mineraller sayesinde neredeyse tam ve dengeli bir besin grubudur. Kemiklerden dişlere, kalp sağlığından ciltkurumalarına kadar, kısacası metabolizmanın işleyişi için mutlaka düzenli olarak süt-yoğurt tüketin.
 • Ø Süt ve süt ürünlerinin yağ içeriğinin fazla olduğunu unutulmayın, yağ ve kolesterol alımını diyette sınırlandırmaları gereken kişilerin yağ miktarı azaltılmış süt, yoğurt ve peynirleri tercih etmelerinin daha doğru olacağını unutmayın!
 • Ø Süt ürünlerinden peynirin tuz içeriği yüksektir. Tuz tüketimini azaltması gereken bireylerin az tuz içeren peynirleri tercih etmeleri doğru olacaktır.
 • Ø Süt, osteoporozu önleyerek kemik ve diş sağlığını koruması, kalp ve damar hastalıklarından koruması, yüksek tansiyonu düzenlemesi, deri ve göz sağlığını koruması, sinir sistemini koruması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, sindirim sistemini koruması, bazı kanserlerin oluşumunu önlemesi, kilo kontrolü sağlaması bakımından çok önemli bir besin olduğunu unutmayın!

4- SEBZE VE MEYVE GRUBU

Bitkilerin her türlü yenebilen kısmı sebze ve meyve grubunda yer alır. İçeriklerinin büyük bir bölümünü su oluşturur. Bu nedenle günlük enerji, yağ ve protein gereksinmesine katkıları azdır. Fakat; meyve ve sebzeler, mineraller, vitaminler ve posa bakımından oldukça zengindirler. Folik asit, A vitaminin ön ögesi olan beta-karoten, E, C, B2 vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, posa ve diğer antioksidan özelliğe sahip bileşikleri çeşitli miktarlarda içerirler.

Vücuda zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı besinler de sebzeler ve meyvelerdir.


BUNLARA DİKKAT !
 • Ø C vitamini ihtiyacı yalnız bu gruptaki besinlerle karşılandığı unutulmayın! Her gün meyve ve sebzelerin yeterli tüketerek C vitamini ihtiyacınızı karşılamış, hastalıklara karşı direnç kazanmış olursunuz.
 • Ø Meyve ve sebzeler, içeriğindeki posa sayesinde doygunluk hissi sağlayarak bir sonraki öğünde gerekenden fazla besin tüketmine engel olur (Kişide açlık hissi olmadığı için). Bu bağlamda; obezite diyet tedavisinde posanın rolü çok büyüktür.
 • Ø Meyve ve sebzeler, içeriğindeki posa sayesinde barsakların düzenli çalışmasına yardımcı olurlar.
 • Ø Sebze ve meyvelerin daha pek çok fonksiyonu vardır. Büyüme ve gelişmeye yardım eder, hücre yenilenmesini ve doku onarımını sağlar, deri ve göz sağlığı için temel ögeler içerir, diş ve diş eti sağlığını korur, kan yapımında görev alan ögelerden zengindir, dengesiz beslenmeye bağlı şişmanlık ve kronik hastalıkların (kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, bazı kanser türleri) oluşma riskini azaltır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Besin Grupları ile İlgili Kavramlar : zayıflama, diyet, yeterli ve dengeli beslenme, sağlıklı beslenme, ipek ağaca, diyetisyen
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Besin Grupları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.İpek AĞACA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Dyt.İpek AĞACA Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Light Ürünler Sağlıklı Mıdır: Light Ürünler Hakkında Merak Edilenler - Güvenilir Besinlerin Önemi ve Besin Hijyeni
 • Kilo Kontrolünde Bazı Yargılar - Besin Zehirlenmeleri - Çocuğunuzu Suluksuz Okula Yollamayın!
 • Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazanmada Püf Noktalar
 • Besin ve Besin Öğeleri
 • Hemoroid ve Beslenme
 • Çocuğunuzun İştahsızlık Sorununa 15 Çözüm Önerisi
 • Unlu Besinler ve Tüketirken Dikkat Edilecekler
 • Ramazan Ayında Sağlığınızı ve Formunuzu Korumanın Püf Noktaları
 • Su İçmenin Sağlık Açısından Önemi Nedir?
 • Fazla Kilolarınızdan Hemen mi Kurtulmak İstiyorsunuz? Aman Dikkat!
 • Meyve Tüketimini Arttırmak İçin Öneriler
 • Oks Sınavına 2 Hafta Kaldı; Beslenmeye Dikkat!!!
 • İnek Sütü Proteini Allerjisi
 • Kaliteli Menülerle Huzurevinde Mutlu ve Sağlıklı Yaşlılık
 • Saçlarım Dökülüyor Diyorsanız; Çinkoya Dikkat!
 • Kabızlıktan Kurtulma ve Beslenme
 • Osteoporoza Karşı Önleminizi Aldınız mı?
 • Hipertansiyon ve Merak Ettikleriniz - 10 Altın Kural
 • Premenstrual Sendrom (Pms) ve Beslenme
 • Kurban Bayramı Geliyor... Kurban Etini Nasıl Tüketmeliyim???
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Nasıl Kolay Kilo Alabilirim , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Kilo Vermeye Yardımcı Kürler , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Otizm ve Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • 0 - 2 Yaş Süt Çocuğu Beslenmesi , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Diyabet Yönetiminde Düşük Karbonhidratlı Diyet , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Avokado Yağı , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Beslenme Çantasında Hazır Gıdaya Yer Vermeyin , Dyt.Ayşe Didem GÜLER AVCI
 • Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ? , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Uyku Bozuklukları ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Helikobakter Pilori ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Hiperaktivite ve Omega-3 Yağ Asitleri , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Limon Suyu : Asit mi Alkali mi? Önemli mi? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Ketojenik Diyet Nedir? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Hızlı Yemek ile Daha Fazla Ağırlık Kazanımı İlişkisi , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Beslenmenin Abc’si , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Engellilerde Doğru ve Bilinçli Beslenmenin Önemi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hiperaktif Çocuklarda Beslenme , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Çocukluk Çağı Obezitesi , Dyt.Aybüke SUBAŞIOĞLU
 • Krıll Yağı mı? Balık Yağı mı? , Doç.Dr.Dyt.Barış ÖZTÜRK
 • Kanser ve İmmünonütrisyon , Dyt.Pelin POLAT
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  17:15
  Top