2007'den Bugüne 83,503 Tavsiye, 26,240 Uzman ve 18,618 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuğunuzun Anaokuluna Travma Yaşamadan Alışması İçin Desteğe İhtiyacı Var!
MAKALE #3316 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Temmuz 2009 | 31,880 Okuyucu
Çocuğunuzun Anaokuluna Travma Yaşamadan, Okul Fobisi Geliştirmeden Alışabilmesi İçin Desteğe İhtiyacı Var!

Çocuğunuzun anaokuluna bir travma yaşamadan, okul fobisi geliştirmeden, problemsiz anaokuluna alışmasını, ilkokulda Başarılı ve Mutlu olmasını istiyorsanız, çocuğunuzun “Anaokuluna Alışma Sürecinde” profesyonel bir destek almalısınız.

Okula ilk adım anaokulunda atılır. Çocuğunuzun anaokuluna sorunsuz, yumuşak bir geçiş yapabilmesi, çocuğunuzun ruh sağlığı ve ilerdeki akademik başarısı için çok önemlidir.

2,5-6 yaş arasındaki çocuklar bir yetişkinin (anne, bakıcı) birebir ilgisinden sonra ilk defa sosyal bir çevreye girdiklerinde bir şok yaşayabiliyorlar. Bu kritik dönemde çocuğun büyük problemler yaşamadan anaokuluna alışabilmesi için özel ilgi ve şefkate, ailenin ise profesyonel bir desteğe ihtiyacı vardır. İlk defa anaokuluna başlayan çocuğa karşı, ailenin ve anaokulundaki yetkililerin yanlış yaklaşımları, çocukta okul fobisinin gelişmesine ve çeşitli davranış sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Okula yanlış bir başlangıçla gelişen okul fobisini tedavi etmek oldukça çok zordur!

Çocuğunuzu anaokuluna veya kreşe göndermeye karar verdiğiniz andan itibaren bir program yapmak gerekiyor. Ayrıca kreşe veya anaokuluna hazır olmadan, çocuğu, okula göndermekte büyük problemler yaratabiliyor. Bu nedenle sorunları çözmek için değil, sorunların ortaya çıkışını önleyecek profesyonel bir destek almak için pedagoga gitmelisiniz. Anaokuluna çocuğunuzu göndermeye karar verdiğinizde, bu karar çocuğunuzun gelişimi ve ruh sağlığı açısından doğru bir karar mı, çocuğunuzu anaokuluna alıştırırken nasıl bir programı takip etmelisiniz gibi konularda profesyonel desteğe ihtiyacınız var.

Bırakın ağlasın, ağlaya ağlaya sonunda alışacaktır” yaklaşımı çocukta okul fobisinin gelişmesine neden olduğu gibi, duygusal bir travma yaşamasına denden olabiliyor. Birden bire çocuk anaokuluna hazır olmadan, profesyonel bir destek almadan, anaokuluna başlayan çocuk “ Annem babam artık beni sevmiyor ve benden kurtulmak istiyor” diye düşünebiliyor. Aile, pedagogla ve anaokulundaki yetkilerle işbirliği içinde bir plan yapmalı ve alışma sürecinde, çocuğun anaokuluna yumuşak bir geçiş yapmasını sağlamalıdır.

Anaokulunda İlk Gün Çok Önemlidir!
Özellikle anaokulunda ilk gün çok önemlidir. O gün yapılan bir hata, yanlış bir yaklaşım çocuğun anaokulundan korkmasına ve soğumasına neden olabilir. İlk gün annenin okula alınmaması, anneden veya babadan ağlayarak birden bire çocuğun koparılması çocuğun depresyona girmesine neden olabilir. Çocuk, “annem babam beni buraya bıraktı artık beni almaya gelmeyecekler” düşüncesine kapılabilir. Ertesi gün sabah, o okula gitmemek için annesinin, babasının bacaklarına sarılabilir. Bu çok hassas bir dönemdir ve bu dönemde anne babanın bilinçli hareket etmesi gerekiyor. Çocuğun ruh sağlığını bozmadan, sağlıklı bir şekilde anaokuluna alıştırmak çok önemlidir.

Her Çocuk Farklıdır!
Bazı anaokulları eğitim felsefeleri gereği anne ve babanın ilk gün okula, sınıfa çocukla birlikte girmesine izin vermiyor. Bu çok yanlış bir yaklaşımdır. Her çocuk aynı değildir. Her çocuğun yaşadığı şartlar ve kişisel özellikleri farklık gösterir. Bazı çocuklar anaokuluna çok hızlı alışırken, bazı çocuklar profesyonel bir desteğe rağmen alışmakta güçlük çekebiliyorlar. Özellikle hiç sosyal ortama girmemiş, anneden, anneanneden, babaanneden hiç ayrılmamış bir çocuk okula alışmakta zorlanacaktır. Böyle bir çocuğa izlenecek yaklaşımla, oyun guruplarına katılan, geniş bir arkadaş çevresi olan bir çocuğa izlenecek yaklaşım çok farklı olacaktır.

Her ailenin dinamiklerine, çocuğun becerileri, gelişim seviyesi ve kişisel özelliklerine uygun bir yaklaşım izlenmek gereklidir. Okul-çocuk–aile dinamiğinin önemi bilen Pedagog Psk. Dan Sevil Gümüş, Çocuğunuzu göndereceğiniz anaokuluyla işbirliği içinde, çocuğunuzun anaokuluna alışma sürecince size destek oluyor.Çocuğunuzun “Anaokuluna Alışma Sürecinde” Profesyonel Destek Alın!


Okul Fobisini Önleyin!Çocuğunuzun travma yaşamadan, sağlıklı bir şekilde anaokuluna alışması dileğiyle…
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuğunuzun Anaokuluna Travma Yaşamadan Alışması İçin Desteğe İhtiyacı Var!" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     6 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,618 uzman makalesi arasında 'Çocuğunuzun Anaokuluna Travma Yaşamadan Alışması İçin Desteğe İhtiyacı Var!' başlığıyla benzeşen toplam 25 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:22
Top