TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Çocuk ve Gençlerde Uyuşturucu Kullanımı : Sebepler, Belirtiler, Tedavi

Fatih KILIÇARSLAN Fotoğraf
Fatih KILIÇARSLAN
İstanbul
Sosyal Hizmet Uzmanı
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 6 Makalesi varFotoğrafı Mevcut
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 8660,

* Yayın Tarihi : 06-08-2009 - 10:07 (2758 gün önce),

* Ortalama Günde 3.14 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 5647 , Kelime Sayısı : 687 , Boyut : 5.51 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Fatih KILIÇARSLAN hakkında söyledikleri:
Fatih ile aşağı yukarı 10 sene önce Çare-Der'de eşimle verdiğimiz Aile terapisi eğitimlerinde tanıştık. 4 sene boyunca bu dernekte yaptığımız yoğun çalışmalarda hep bizimleydi. Aile Terapisi'ni öğrenmek için hiçbir çalışmayı kaçırmazdı. Her zaman anlamlı katılımları ile çalışmaları zenginleştirirdi. Azimli ve sebatkar özellikleri sayesinde kariyerinde de güzel adımlar attı. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili yönlendirme yapmam gerektiğinde ilk arayacağım kişi Fatih olur. Her zaman yardıma hazır olmuştur. İyi ki varsın Fatih!
(Psk.İrem BRAY, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 03-07-2010)

Fatih KILINÇARSLAN akrabasıyım kendisinide çocuklunfdan bu güne iyi tanırım her üstlendiği işi profisyonelce en ince ayrıntısına kadar irdeliyerek sonuca ulaşan biridir kitaplarını okuyanlar bunun farkına varacakdır yada konferanslarını izleyenler buna daha yakından şahit olmuşlardır hasta ile devlet arasındaki tüm sorunları bire bir her türlü incelemeyi ve araştırmayı yaptıktan sonra en hızlı ve rantabıl bir şekilde sorunu çözer kısacası sadece ünvanında değil gerçekden konusunda uzman birisidir zaten başvuranlar hemen anlıyacakdır
(süleyman, Arkadaş/Tanıdık, 17-08-2009)

Fatih KILIÇARSLANI' ı Üniversiteden hayal meyal hatırlıyorum. Ama isimini sıkça duyduğum etkin Sosyal Hizmet Uzmanlarından ve sayısı şimdilerde çok az olan yönetici sıfatıyla başarılı Başhekim Yardımcılarından biri olarak biliyorum. Fatih Bey' i ülkemizde bulunnan çok az sayıdaki eklektik terapist eğitimi almış sosyal hizmet uzmanı olması nedeniyle çalışmalarını ve yaptığı araştırmaları hayranlıkla izliyorum. Çok yönlü mesleksel rolü sosyal hizmet mesleği ve anlayışı adına umut verici. Kendisine danışan kişi ve ailelerin Fatih Bey' in eğitsel birikimi nedeniyle şanslı olduklarını düşünüyorum.
(SHU.ALİ SONGÜL, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 22-04-2008)

Fatih KILIÇARSLAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Çocuk ve Gençlerde Uyuşturucu Kullanımı : Sebepler, Belirtiler, Tedavi

Eyvah Çocuğum Uyuşturucu Kullanıyor!


ÇOCUK VE GENÇLERİN UYUŞTURUCU VE UÇUCU MADDE KULLANMAYA BAŞLAMASININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Madde bağımlılığına başlamanın, merak, arkadaş grubunun yönlendirmesi, çocukların arkadaşlarına hayır diyememesi birçok nedeni var. Çocuğun arkadaşları tarafından sürekli kullanılması ya da çocuğun örtülü bir depresyon geçirmesi, aile içi sorunlar, aile içerisinde anne ya da babadan birinin madde bağımlısı olması, alkol bağımlısı olması çocuğun madde bağımlılığında bir etkendir. Bu nedenlerin hepsi ya da sadece biri bile çocuğun yönlenmesinde etkilidir. Madde kullanmayı özellikle çocuğun modelleme ile ilişkisine bağlayabiliriz. Çocuk ya arkadaşından birini ya da anne babasından birisini model alır. Çocuğun çevresinde ve ailesinde böyle modeller varsa, maddeye yönelme riski çok daha yüksektir. Ailede sigara içen ebeveynin olması, çocuğu sigara bağımlılığına yatkın hale getiren en etkin sebeplerden birisidir.

BİR GENCİN UYUŞTURUCU MADDE KULLANDIĞI NASIL ANLAŞILIR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Madde ve uyuşturucu kullanan bir çocuğun her şeyden önce tutum, davranış ve psikolojisinde belirgin değişikler yaşanır. İçine kapanabileceği gibi aşırı hareketlilik gözlenebilir. Öfke, kızgınlık patlamalarının yanı sıra yalan söyleme gibi uyum ve davranış sorunları baş gösterebilir. Çocuğun ders kalitesinde düşme, sınıfta kalma ya da okulda öğretmenleri tarafından sürekli uyarı cezaları aldığı gözlenir. Bedeninde belirgin değişiklikler ortaya çıkar. Aşırı kilo kaybı, kollarında iğne izleri, sürekli öksürmesi, gözlerinde kızarıklık, uyku düzeninde bozukluk oluşur. Arkadaş grubu değişir, giyim tarzı değişir, kollarında dövme ya da kesikler görülür.

AİLE İÇİ İLİŞKİLERİN BOZUK OLMASI MADDE BAĞIMLILIĞINI YÖNLENDİREBİLİR Mİ?

Madde bağımlısı çocukların anne ve babalarının tutumlarında, çocukluk dönemi gelişim sürecinde ciddi olumsuz, yanlış yaklaşımlar olduğu anlaşılıyor. Özellikle madde bağımlılığının bir sebep değil, çocuğun yaşadığı birçok olumsuzluğun sonucu olduğunu bilmek gerekiyor. Bunun sebepleri önce aile içerisinde, anne ve babanın çocukla ilişkilerinde aranmalı. Eşler evlilik yaşantısında bir ahenk sağlayamazsa, ilişkilerini duygusal anlamda uyumlu yürütemezse, bu durum çocukların doğumuyla birlikte ortaya çıkan anne ve babalık rolüne de olumsuz yansıyor. Özellikle ekonomik ve eğitim düzeyi yüksek ailelerde eşler arasındaki iletişim sorunları, boşanmış anne-baba sorunları neticesinde çocuklar psikolojik olarak etkileniyor. Anne-babasının çatışma alanı haline gelen çocuk onlardan uzaklaşıyor. Eşler, kendi aralarındaki çatışma ve problemi çocuk üzerinden gidermeye çalışıyor. Dolayısıyla çocuk, sorunun bir parçası haline geliyor. Eşiyle ilişki sorunu yaşayan bir kadın, çocuklarını evi bırakıp gitmekle tehdit ediyor. Anne-baba arasında işbirliği yoksa, ilişki problemlerini çocuklar üzerinden gidermeye çalışıyor, çocuklarını kendi sorunlarına alet ediyorlar. Bu, çocukları duygusal, ruhsal yönden, kişilik gelişimi yönünden olumsuz etkiliyor.

ÇOCUKLARINI OLUMSUZ ALIŞKANLIK VE DAVRANIŞLARDAN KORUMAK İÇİN ANA-BABALAR NASIL DAVRANMALIDIR?

Ebeveynlerin çocuklarıyla açık, duygularını anlamaya dönük ve güvenli iletişim kurabilmeleri gerekiyor. Çocuğun ergenleşme sürecinde yaşadığı ruhsal değişimlerinde destekleyici, yol gösterici yaklaşımlarda bulunulmalı, ihmal ve şiddetten kaçınılmalıdır. Ayrıca çocuğun sınırlarını, yaşamın kural ve değerlerini oluşturabilmesi için rehberlik etmeli ve sağlıklı model oluşturulabilmelidir. Klinik tecrübelerime göre madde bağımlısı çocuklar, çevresinde var olan kötülük karşısında sınırlarını belirleme ve kendisini madde kullanımına teşvik eden arkadaşlarına hayır diyebilme konusunda güçlük yaşıyor. Burada ana-babanın koruyucu, bağımlı, otoriter ve baskıcı tutumlardan kaçınmaları, hayatın sorumluklarını gelişimine uygun olarak vermeleri, yanlışlıklar karşısında önce ebeveynlerin ‘hayır’ diyerek örnek olmaları önemli rol oynar. Çocuğumuza hayır diyebilmeyi, sınırlarını oluşturmayı eğiterek öğretmeliyiz. Aksi halde yanlış ebeveyn tutumlarımız çocukları riskli hale getirecek ve birçok olumsuz alışkanlık karşısında çocuğumuzu koruyamaz hale geleceğiz.

MADDE BAĞIMLISI ÇOCUKLAR NASIL BİR TEDAVİ SÜRECİNDEN GEÇİYORLAR?

Anne-babalar, madde kullanan çocuklarda meydana gelen davranış ve fizikî değişiklikler konusunda bilgi sahibi değil. Birçok aile çocuğunun madde bağımlılığını geç fark ediyor. Bir, hatta iki yıl sonra çocuğunun madde kullandığını fark eden anne ve babalar var. Dolayısıyla bu geç kalış, tedavi sürecini de olumsuz etkileyerek, güçleştiriyor. Tedaviyi öncelikle çocuğun istemesi, tedavi sürecine anne ve babanın da katılması gerekiyor. Madde bağımlılığı tedavisi bir ekip işidir. Psikiyatr, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, hemşire ve aile birlikte çalışır. Tedavide koruyucu ve önleyici aile ruh sağlığı yaklaşımlarını önemsiyorum. Madde bağımlılığı tedavisinde sürece aileyi katmadan, ailenin tedavide etkin rol oynamasını desteklemeden kalıcı bir tedavi olması mümkün değil. Öncelikle aileyi tedavi sürecine katılmaya inandırmak lazım. Aile buna inanırsa çocuğuna sonuna kadar yardımcı olur. Madde kullanan çocuklar kendilerini sorunlu hissediyor, problemin kendilerinde olduğunu sanıyorlar. Burada sorunu dışsallaştırmak gerekiyor. Çocuğu soruna madde kullanmanın ittiğini kabul ettirmek gerekiyor. ‘Ben sorunlu değilim, madde beni sorunlu hale getirdi, ailemle ilişkilerimi bozdu’ diye düşünmesini sağlamak lazım.

Fatih Kılıçarslan
Sosyal Hizmet Uzmanı,
Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Başhekim Yardımcısı

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Çocuk ve Gençlerde Uyuşturucu Kullanımı : Sebepler, Belirtiler, Tedavi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fatih KILIÇARSLAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Vajinismus Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıldır? , Güldane KAVGACI
 • Çocuğunuzu Dinleyin: Müzik Dinler Gibi... , Uzm.Alper YÜKSEK
 • Türkıye’de Sığınmacı Sorunu ve Sosyal Hızmet Bakışı , Eren DERAN
 • Sosyal Yardım Alanı ve Yoksulluk , Cesur CEYLAN
 • Çocuklara Karşı Ayrımcılık Yasağı , Cesur CEYLAN
 • 4787 Sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun ve Uygulamada Aksayan Yönler , Cesur CEYLAN
 • Türkiyede Çocuk Adalet Sistemi (Örnek Vaka İncelemesi) , Cesur CEYLAN
 • Sosyal Hizmet Mesleğinde Müdahale Planı Örneği , Cesur CEYLAN
 • Kim Özürlü ve Tanrı Seni Seçti Anneciğim , Cesur CEYLAN
 • Özürlülük Alanında Sosyal Rehabilitasyonun Önemi , Cesur CEYLAN
 • Psikosanal Sorunlar , Cesur CEYLAN
 • Yoksulluğun Çocuk Suçluluğuna Etkisi , Cesur CEYLAN
 • Aile Mahkemelerinde Sosyal Hizmet Uygulamaları , Cesur CEYLAN
 • Aile Terapisi Nedir? Aile Terapisi Nasıl Yapılır? , Güldane KAVGACI
 • Mağdur Çocuklarla İletişim ve Uzmanın Rolü , Günay ARSLAN
 • Zeka Testleri Neyi Ölçüyor ? , Özhan ÖZGÜN
 • Vajinismus Tedavisinde Erkek Eş Nasıl Davramalı , Güldane KAVGACI
 • Erken Boşlamanın Psikolojik Nedenleri Nelerdir , Güldane KAVGACI
 • Çocuğun Cinsel İstismarı Hakkında Yaygın Olan Mit’ler ve Aileler İçin Cinsel İstismarı Önleyici Tüyolar , Fatih KURŞUN
 • Vajinismus Tedavisi , Güldane KAVGACI
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  21:57
  Top