TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
PANİK ATAK ÖLDÜRÜR MÜ?

İlkim ÖZ Fotoğraf
Psk.İlkim ÖZ
Ankara
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com ÜyesiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 6 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 41678,

* Yayın Tarihi : 02-09-2009 - 17:13 (2698 gün önce),

* Ortalama Günde 15.45 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 5164 , Kelime Sayısı : 663 , Boyut : 5.04 Kb.
PANİK ATAK ÖLDÜRÜR MÜ?

Çağımızın hastalığı depresyon, yerini panik atağa bıraktı. Hastanelerin acil servisleri, “kalp krizi geçiriyorum, kurtar beni doktor” diyen hastalarla dolup taşıyor. “Turp gibisin, sapasağlamsın, seninki psikolojik…” teşhisini duyunca da şok oluyor, inanmıyorlar. İşte panik bozukluk hastalığı ile ilgili merak edilenler…

“Panik Atak Hastasıymışım…”

Hastalığın adı aslında Panik Bozukluk. Kişinin zaman zaman geçirdiği ataklar yüzünden, halk arasında panik atak olarak anılıyor. “Panik atak hastasıymışım” diye gelen pek çok kişi, ikna olmamış bir yüz ifadesiyle bakar. “Panik bozukluğun yok, gerçekten kalp hastasısın” denilse, sanki mutlu olacak gibidirler. En azından somut bir hastalıkla mücadele edebileceklerini düşünürler, çok haklı olarak.

Panik bozukluğu olan kişiler, aylarca hatta yıllarca doktor doktor gezerler. Kendilerine psikolojik bir rahatsızlığı yakıştıramadıklarından, psikolog ve psikiatrlara gitmezler. Bu zaman kaybı, hastalıklarının ilerlemesine neden olur.

Panik Bozukluğun Belirtileri
İlk önce yoğun bir iç sıkıntısı ile başlar panik bozukluk. Kişinin sebebini bilemediği bir kaygı durumu söz konusudur. Kalbi pır pır atar, gün içinde sanki hep kötü bir haber alacakmış gibi beklentiler ve korkular gelişir. Kimi kendi ölümüne yoğunlaşır ve tarifsiz bir korkuya kapılır, kimi anne babasının, çocuğunun öleceğinden korkar. Derin iç sıkıntısı, kaygı ve korku duygularıyla başlayan panik bozukluk, kişiyi iyice ele geçirdikten sonra ataklara başlar.

Ataklarda Neler Olur? Panik Atak Krizi

Kapalı yerlerde kalamama, bulunulan yerden bir an önce çıkma isteği,
Soğuk soğuk terleme ya da sıcak basması,
El ve ayaklarda bazen de yüzde ve başta karıncalanma, uyuşma hissi,
Bayılacakmış duygusu bazen de bayılma,
Özellikle sol kolda uyuşma, sol göğüs bölgesinde sıkışma ve kalp krizini andıran bir ağrı,
Yutkunma güçlüğü,
Nefes alamama, oksijen yetersizliği hissi,
Ölüm kaygısından geceleri uyuyamama, uyku bozuklukları,
Eve kapanma, evden dışarı çıkmama isteği ama evde de fenalaşırım korkusu ile yalnız kalamama,

Kalp Krizi Değil de Nedir?

Geçtiğimiz yıllarda televizyon kanallarının birinde Cemil İpekçi ile yapılan bir röpörtajı izlemiştim. Cemil İpekçi, uzun yıllar panik bozukluk hastası olduğunu kabul edemediğine ilişkin bir anısını nüktedan bir şekilde anlatmıştı. Atak gelmeden önce, bir ünlünün gece kıyafetinin provasını yapıyormuş. Aniden sol kolunda uyuşma, sol göğsünde müthiş bir ağrı başlamış. Soğuk soğuk da terlemeye başlayınca, “bu kez gerçekten kalp krizi geçiriyorum” diyerek provayı bırakarak, kendisini sokağa atmış. Birkaç sokak ötede bir arkadaşının muayenehanesi varmış. Arkadaşı kalp damar hastalıkları uzmanıymış. Koşa koşa arkadaşının olduğu binaya gitmiş, merdivenleri hızla çıkarak kapıyı çalmış ve sekreterin “içeride hasta var” uyarısını dinlemeden odaya girmiş. Girer girmezde “kalp krizi geçiriyorum dostum” demiş nefes nefese. Kalp doktoru arkadaşı ise şöyle demiş; “Anlaşılan uzun zamandır koşuyorsun. Kalp krizi geçiren adam böyle koşabilir mi sence?”

Panik Atak Öldürmez Süründürür

Panik bozukluk hastalarının çoğunun sorusu “ panik atak öldürür mü?” dür. Ben de onlara şöyle derim; öldürmez ama süründürür. Kişi bu rahatsızlığının fiziksel olmadığını kabul edene kadar epeyce zaman geçer. Bu zaman kişinin ve terapinin aleyhinedir. Bir danışanım tam 6 yıl doktor doktor gezmiş ve hastalığının psikolojik kökenli olduğunu reddetmişti. Terapiye geldiğinde ise, tüm çareleri tükenmiş gibiydi.
Ataklar geldiği zaman, kişi kendisini gerçek anlamda kalp krizi ya da beyin kanaması geçirecek zanneder. Bu sanı, beynimizdeki stres hormonlarının aşırı salgılanmasından ileri gelir. Buna bağlı olarak kişinin kaygı düzeyinin artması, korku ve heyecandan tansiyonunun yükselmesi, kalp vurum sayısında artış gibi belirtiler ön plana çıkar. Atak o kadar gerçekçidir ki, kişi bunun sanal olduğuna uzun zaman inanamaz. Bu yüzden de panik atak öldürmez, süründürür, bu rahatsızlık için söylenen en doğru tanımlamadır.

Panik Bozukluğun Nedenleri

Tedavi edilmemiş depresyonlar, panik bozukluğa sebep olur. Kişi, hayatındaki herhangi bir sebepten dolayı stres altına girmiş, mevcut stresi ile başa çıkamamış, stresi depresyona dönüşmüş ve tedavi edilmeyen depresyonu da panik bozukluğa yol açmıştır.
Fiziksel hastalıklar gibi, psikolojij rahatsızlıklar da tedavi edilmediği zaman, büyüyerek başka rahatsızlıklara neden olurlar. Bu yüzden, kendinize dikkat etmenizde ve aşamadığınız sorunlarımızda uzman yardımı almanızda fayda var.

Panik Bozukluğun Tedavisi

Rahatsızlığın yoğunluğuna göre, tedavi süreci ve şekli değişmektedir. Sadece psikoterapi ile başarılı sonuçlar alınan vakalar olduğu gibi, ilerlemiş vakalarda psikiatrik tedavi de mutlaka yanına eklenmelidir.
Panik bozukluğun tedavisi, öncelikle kişinin bu hastalığı kabullenmesi ile başlar. Sonrasında, psikoterapi ile kişinin derinlerine inilerek, stres ve depresyona neden olan semptomlar bulunur. Terapilerde kişiye, sorunlarla nasıl başa çıkacağını öğretiriz. Gerekiyorsa medikal destek alınır ve kişi eski ruh sağlığına kavuşur.
Aman sakın ola, hayattaki her sorunu kendinize dert etmeyin.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"PANİK ATAK ÖLDÜRÜR MÜ?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.İlkim ÖZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • İntihar Düşünceleriyle Baş Etme , Uzm.Beyza ÜNAL
 • Kayıp Ve Yas , Uzm.Beyza ÜNAL
 • Obsesif Kompulsif Bozukluğu (Okb) Ve Tedavisi , Sadık SUN
 • İlişkilerde Öfke Patlamaları Neden Olur ? , Uzm.Eyüp SARI
 • Depresyondan Nasıl Kurtulurum , İbrahim GÜLYAŞAR
 • Şiddetsiz İletişim Nedir? , Uzm.İrem BRAY
 • Karne Zamanı Ve Anne Babaların Tepkileri , Selin ALKIŞ AYTEN
 • Bebeklerin Uykuları Ve Uyuma Döngüleri , Uzm.Ayfer SUMMERMATTER
 • Depresyonla Başetmenin Yolları , Aysel KESKİN
 • Şimdi Ve Burada Hissetmek Ve Depresyon , Ayşenur BAYRAKTAR
 • Toplumsal Bilinç Ve Empati Üzerine , Uzm.İpek ERDEM
 • Parmak Emme Ve Tırnak Yeme , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Cinsel Gelişim Ve Eğitim , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Çocuğumun Anaokuluna Hazır Olduğunu Nasıl Anlarım? , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Kimler Manüplasyon Yapar , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon Teknikleri , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Çocuğunuzla Oyun Oynamak , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Sınav Kaygısı Ve Başa Çıkma Yolları , Uzm.Melis SÜYÜR
 • İnsanda Duygusal Gelişimin Nörobiyolojisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  02:40
  Top