TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Okul Öncesi Dönemde Özgül Öğrenme Güçlüğü

Elif IPEK Fotoğraf
Elif IPEK
Kocaeli
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimcisi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 9 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 5744,

* Yayın Tarihi : 12-10-2009 - 21:03 (2688 gün önce),

* Ortalama Günde 2.14 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3661 , Kelime Sayısı : 451 , Boyut : 3.58 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Elif IPEK hakkında söyledikleri:
Elif hanımla tanışmamız 2-3 sene öncesine dayanır , oğlum anaokulundayken öğretmeninin tavsiyesi üzerine gitmiştik . Çocuklara yaklaşımı, tespitleri , tavsiyeleri ile bizi çok etkiledi ve bir seneden uzun bir süre terapilere devam ettik . Şimdilerde sadece kendisini görmek için oğlumun ısrarları üzerine gidiyoruz :) Elif ablasını çok seviyor . Gerçekten doğru tespit ve doğru yönlendirmelerle çok güzel sonuçlara ulaştık bir sorunumuz kalmadı . Kendisine çok çok teşekkür ediyoruz
(H.Çavuşoğlu, Danışan, 04-10-2015)

4 yaşındaki oğlumun davranışları ile tam bir çıkmazda iken netten yaptığım araştırmalar sonucu 2 ay kadar önce Elif Hanıma ulaştım.
Henüz yolun başındayız ama bana beraber çok güzel yol katdedebileceğimiz izlemini ,ilk günden verdi.
Oğlum, dışarı çıkacağımız zaman ''nereye gidiyoruz anne ? '' diyor ,
''Bilmem nereye gitmek istersin ? '' dediğimde ....Elif Ablayaaaa diyor . Onun sevgisini bu kadar çabuk kazanması , iletişiminin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.
Yine dün akşam çaresiz bir anne gibi hissettiğimde kendimi , aklıma ilk gelen onu aramak oldu . O kadar içten bir konuşma idi ki... [DEVAMI..]

(İ.Oral, Danışan, 05-10-2013)

Elif IPEK Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Okul Öncesi Dönemde Özgül Öğrenme Güçlüğü

Özgül Öğrenme Güçlüğü; merkezi sinir sisteminin işleyiş bozukluğundan kaynaklanan ve yapısal(nörolojik) bir bozukluktur. Erken müdahale etmek, pek çok sorunu ortadan kaldırır ve dislektik çocuğun, örgün eğitimden daha yüksek oranda yararlanmasını sağlar.

Özgül Öğrenme Güçlüğü, merkezi sinir sisteminin işleyiş bozukluğundan kaynaklanan ve yapısal(nörolojik) bir bozukluktur. Erken müdahale buyuk önem tasir.

Esra, eylül 2007'de merkezimize basvurdu. 7 yaşında. Anasınıfı öğretmeni gelişimindeki düzensizlikleri, sınıf arkadaşlarına ve verilen eğitime ayak uyduramadığını gözlemiş ve bir uzmana danışmalarını istemiş. Bir çok yere başvurmuşlar fakat duydukları şey "1 yıl daha anasınıfı tekrarı yapsın, düzelir"den öteye gitmemiş. Sınıf tekrarının ilk aylarında herhangibir gelişim sağlanamamakla birlikte Esra okula gitmek istememeye, okula gittiğinde derdini ağlayarak anlatmaya başlamış. Ailesine arkadaşlarının 1. sınıfa gittiğini, kendisinin neden hala anasınıfına gittiğini soruyormuş. Öğretmeninin de desteği ile merkezimize başvurdular.

Esra konuşmaya 3 yaşında başlamış. En çok istediği şey bisikletmiş, şimdi bisikleti var ama pedalları bir türlü çeviremiyormuş. Okulda serbest oyun zamanlarında arkadaşları ile oyun oynamıyormuş fakat öğretmeninin liderlik yaptığı oyunlara severek katılıyormuş. Kurallı oyunların kurallarını hatırlamakta ve uygulamakta zorlanıyormuş. sayıları ters yazıyor ve verilen nesneleri sayması istendiğinde fazla sayıyormuş. Odası çok dağınıkmış, toplamayı ise bir türlü beceremiyormuş.

Esra'nın eğitsel değerlendirmesini yaptım.

Tanıştığımızda bir hikaye okudum ve bana resimlerine bakarak aynı hikayeyi anlatmasını istedim. Hikayenin neredeyse tamamı kaybolmuş ve yepyeni bir hikaye doğmuştu. Okuma ve yazma öncesi kavramları değerlendirmek için 3 uzunluktaki çubuğu verip uzundan kısaya doğru dizmesini istedim. Başaramadı. Sarı,turuncu, mavi, kırmızı boya kalemlerini verip bana isimlerini söylemesini istedim, karıştırdı. Ağır olanlara hafif, hafif olanlara ise ağır diyordu. Sayilari sirali olarak sayamadi. Haftanin gunlerini 6 yasina gelen cocuklar rahatlikla sayabilir fakat Esra haftanin gunlerini de sayamiyordu. Sirali olarak verilen gorevleri (boyalari en ustteki cekmeceden al, dolaptan kagidi al ve bana bir ev resmi yap gibi) yerine getirmekte gucluk yasiyordu. Çalışma sırasında dikkati kısa sürede dağılıyordu.

Esra'dan bir çocuk resmi çizmesini istedim. 7 yaşındaki bir çocuk her kısmı ile insan vücudunu çizebilir(baş, vücut,kollar, eller, bacaklar, ayaklar). Kalemi önce sol eline, sonra sağ eline aldı. Resimi çizerken de sürekli el değiştiriyordu. Yoğun çabalarından sonra bile, ancak kulakları, elleri, ayakları unutulmuş, başının her yanını saçları sarmış bir çöp adam resmi çizebildi çünkü kendi bedenini böyle algılıyor ve ancak böyle sembolize ediyordu.

Okula başladığı zaman(anasınıfı tekrarı olmasaydı bu yıl olacaktı) ondan duyduğu sesleri semboller yani harfler ile göstermesini, yazmasını isteyecektik. Bunun için gördüğü şekillerin aynısını yapabilmeli. Fakat Esra, düzeyine uygun verılen tüm şekilleri bakarak çizmesine rağmen ters yapıyor veya benzer başka bir şekil çizebiliyordu( çizmesi istenirken x çizmesi gibi).

Esra'ya uyguladigim değerlendirmelerin sonucunda Özgül Öğrenme Güçlüğü fark edildi ve eğitimine başlandı. Ailesi ve ogretmeni ile gorusmeler yapildi. Uygun eğitim yöntemleri aile ve öğretmeni ile paylaşıldı. 6 aylık eğitim sonucunda, bugün Esra okuma yazma öncesindeki tüm kavram eksiklerini tamamladı. Şimdi ise harf yazma çalışmaları yapılıyor. Eylül ayında Esra ilköğretim eğitimine hazır bir şekilde okula başlayacak.

Sağlıklı günler...

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Okul Öncesi Dönemde Özgül Öğrenme Güçlüğü ile İlgili Kavramlar : özgül öğrenme güçlüğü, disleksi
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Okul Öncesi Dönemde Özgül Öğrenme Güçlüğü" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Elif IPEK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Yalan Söyleyen Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalı? , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Pedagoji Nedir , Sedat BAŞ
 • Çizgi Filmin Çocuk Gelişimine Etkisi , Uzm.Elda Ayşe TATLI
 • Çocuğunuzun Aldığı Karneye Vereceğiniz Tepki Nasıl Olmalı? Sömestr Tatilini Nasıl Geçirmelisiniz? , Uzm.Burcu KARAKAŞ
 • Özgüveni Yüksek Çocuk Yetiştirmek , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklarda Takıntı ve Tedavisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Bebeklik Döneminde Bağlanma Sorunlarının Yetişkinlik Dönemine Etkisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocukta Tuvalet Eğitimi Otorite Savaşına Dönmesin , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Dış Dünyaya Atılan İlk Minik Adımlar , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Kardeş Kıskançlığı, Taht Kavgası , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklar Cinsel İstismardan Nasıl Korunur? , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklara Kreş, Anaokulu ve Okul Seçerken Anne-Babaların Dikkat Etmesi Gereken Konular , Gönül BAYALTUN
 • Çocuk Depresyonu ve Kaygı Bozuklukları , Afife SELVİTOPU
 • Çocuklarda Travma Sonrası Görülen Sorunlar - Çocuklarda Yas Durumları , Meltem VARAN
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Erken Keşif Hayat Kurtarır , Afife SELVİTOPU
 • Çocuğunuzun Gelişimi Yaşı ile Uyumlu mu? , Afife SELVİTOPU
 • Bebek Psikolojisi ve Bağlanma Problemleri , Afife SELVİTOPU
 • Otizmli Çocukların Eğitim Hakkı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Otizmli Çocuklarda Öfke Nöbetleri ve Saldırganlık/ Ne Yapılmalı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Evliliklerde Aldatma Psikolojisi , Sedat BAŞ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  08:12
  Top