TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
GÖĞÜSLERİNİZ NASIL BÜYÜR? : YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN GÖĞÜS BÜYÜTME HAKKINDA BİLGİ.

Cemil TUGAY Fotoğraf
Op.Dr.Cemil TUGAY
İzmir
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi16 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 14 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 200852,

* Yayın Tarihi : 27-10-2009 - 01:27 (2643 gün önce),

* Ortalama Günde 75.99 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 10084 , Kelime Sayısı : 1509 , Boyut : 9.85 Kb.
GÖĞÜSLERİNİZ NASIL BÜYÜR? : YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN GÖĞÜS BÜYÜTME HAKKINDA BİLGİ.

Bu makale göğsünün küçüklüğünden rahatsız olan ve bu sorundan nasıl kurtulacağını yeni araştırmaya başlamış kişiler için yazılmıştır. Eğer daha önce bu konuda araştırmalarınız oldu ve bir plastik cerrah ile konuştuysanız bu yazı size sıkıcı gelebilir,sizi uyarmak isterim.
Göğüs küçüklüğü bazı kadınlarda vücut yapısı gereğidir. Eğer 18 yaşına geldiyseniz bilmelisiniz ki göğüsleriniz gelişimini tamamlamış durumda. 18 yaşını geçtiniz ve göğüsleriniz istediğiniz büyüklüğe ulaşmadı . Eğer dolgulu sütyenler sorununuzu çözmeye yetiyorsa, ya da göğüs küçüklüğünü bir sorun olarak görmüyor ve alışıldık tabirle “Kendi vücudunuzla barışık yaşamayı” başarabiliyorsanız bu yazının devamını okumanıza gerek yok. Ama aslında buraya kadar bile okuduysanız bu sorun sizin için önemli demektir. O zaman doğru bilgilenmeniz çok önemli.
Göğüsleri büyütmek için ne yapmalı??
Göğüsleri büyüten ilaç var mı?. Göğsü büyüten kremler varmış doğru mu?. Kilo alsam göğüslerim büyür mü?, Göğüsler yağla büyütülüyormuş doğru mu?. Ameliyat dışında bi yolu yok mu?, tek çare silikon mu?, ya silikon patlarsa, ya da kanser yaparsa?.
Yıllardır bu soruları yüzlerce insandan duyuyorum. Eminim siz de soruyorsunuzdur. Tek tek cevaplamaya çalışayım.
Göğüsleri büyüten ilaç var. Evet var. Ama kullanmanızı tavsiye etmem çünkü büyük ihtimalle kanser olursunuz. Bahsettiğim ilaç eczanelerde kocaman afişlerle reklamı yapılan etkisiz ilaçlar değil, kadınlık hormonları.
Kadın göğsünü oluşturan iki temel doku var. Birisi süt yapan meme bezleri, diğeri ise bu bezlerin arasında ve derialtında birikmiş yağ dokusu. Eğer bir protez kullanmayacaksanız, göğsü büyütmek için bu iki dokudan birini artırmanız gerekiyor. Yağ dokusunu artırmanın yolu kilo almak. Ama siz kilo alırken vücudunuzun nerede yağ biriktireceğini bilemezsiniz. Siz göğüsleriniz yağ toplasın istersiniz ama basenleriniz, ya da karnınız yağ biriktirir genelde. Göğüslere dışarıdan yağ takviyesi ise tamamen ayrı bir konu. Birazdan anlatacağım.
Memeyi oluşturan diğer doku olan süt bezlerini büyütmek ise ancak hormonlarla mümkün. Hamilelikte vücut göğüsleri büyüten hormonlar salgılar ve o nedenle göğüs büyür. Doğum olur, süt salgılatan hormonlar devreye gire. Emzirme bitince bu hormonlar normal seviyesine düşer ve göğüsler de tekrar küçülür. Eğer göğüsleri büyütmek için hormon kullanılmaya kalkılırsa meme ve rahim kanseri olma riskiniz çok artar. Hormon kullanımına bağlı diğer bir sürü yan etki bir tarafa eğer ilacı keserseniz göğüslerinizin tekrar küçülmesi kaçınılmazdır. İşte bu nedenlerle ilaçlarla tedavi yapılamamaktadır. Peki piyasada mevcut ilaçlar ne yapıyor?. Ben bugüne kadar bu tür ilaçlardan yarar görmüş hiç kimseye rastlamadım. Adlarını öğrenebildiğim ilaçların çoğunu inceledim. Hiçbirinin bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkisi yok. Çoğunun içinde vücutta damarları genişleten ve dokuda ödem yapan bazı maddeler var. Kullanılırken sanıyorum göğüslerde hafif bir dolgunluk yapıyorlar. Ama hiçbir zaman gerçek anlamda bir büyüme yapmıyorlar ve ilacı kestiğiniz zaman o hafif dolgunlaşma da kayboluyor.
Peki göğüsler yağ ile büyütülebilir mi?. Cevabım evet. Ama biraz daha ayrıntılı incelemek lazım.
Şimdi düşünün 75 A beden iki göğsünüz var. Bunu en azından 80 B ölçüsüne getirmek istiyorsunuz. Bunun için toplam 400- 500 cc hacime ihtiyacınız var. Kullandığımız yağ alma teknikleri herhangi bir insanın vücudundan bu kadar yağ almayı mümkün kılıyor, en zayıf insanlarda bile. Sorun bu değil. Sorun verdiğiniz yağın, yeni yerinde erimeden kalmasında.
Yağ dokusu çok narin bir dokudur. Yağ dokusunu zedelemeden almak nerdeyse imkansızdır. Aldığınız yağ dokusunun konduğu doku içinde canlı kalması ise ancak oradaki damarlardan beslenmeye başlaması ile mümkündür. Bunun için çok kalın bir yağ dokusu parçası kullanmazsınız. Çünkü kalın dokunun ortasında kalan kısımdaki yağ hücreleri damarlarla kontakt kuramaz ve ölürler, erir giderler. O zaman aldığınız yağ dokusunu ancak ince tabakalar halinde göğüs içine enjekte ederek vermek gerekir. Bugün bu yapılıyor. Ancak ne yazık ki verilen yağ dokusu büyük ölçüde eriyor. O nedenle istediğiniz büyüklüğe ulaşana kadar tekrar tekrar ameliyat olmanız gerekiyor. En son kongremizde bu konuda yoğun çalışma içinde olan ve yağ dokusu içindeki kök hücrelerle göğsü büyüttüğü çalışmasıyla hepimizin dikkatle dinlediğimiz arkadaşlarımız bize 8-10 seans ameliyattan bahsedince kendimi hastaların yerine koydum. Birkaç ayda bir gidip göğsüme 8-10 defa yağ verdirtip, hayli yüklü bir ödeme yapmayı göze almak için kendimi hiç hazır hissetmedim. O nedenle hastalarıma da henüz bu yöntemi tavsiye etmiyorum. Ve diyorum ki evet yağ ile göğüs büyür; Ama istediğiniz büyüklüğe ulaşamayabilirsiniz ve zorlu bir ameliyatlar serisine katlanmak zorunda kalabilirsiniz.
Göğsünün büyütülmesi için başvuran kadınlara benim önerim Silikon protez oluyor. Bunun için sağlam nedenler ve bilimsel pek çok veri var elimizde.
· Silikon protezler 30 yıldır kullanılıyor. İyi ve kötü tarafları tamamen anlaşılmış durumda. Yani sürprizlere çok açık değil.
· Ameliyat yapıldıktan sonra sonucu hemen görüyorsunuz, istediğiniz ölçüyü elde etmek teknik olarak çoğu zaman mümkün.
· Kanser ve diğer hastalıklara yol açmadığı, insan hayatı için ciddi tehditler oluşturmadığı 30 yıllık çalışmalarla ispatlanmış durumda
· Silikonun dayanıklılığı nedeniyle çok uzun yıllar bozulmadan kullanılabiliyor. Bir sorun ortaya çıkarsa da çıkarmak veya değiştirmek her zaman mümkün ve kolay.
· İyi bir teknikle yerleştirilirse emzirme bozulmuyor, göğüs duyusu büyük ölçüde korunuyor. Hamilelikte bir soruna yol açmıyor
· İsrail’de bir kadının hayatını bile kurtarmışJ Bu gerçek hikayede patlayan bir şarapnel parçası göğüse isabet etmiş, ancak silikon proteze saplanan şarapnel daha ileriye gidemediği için silikonları kadının kalbinin ve akciğerlerinin parçalanmasını engellemiş ve kadının hayatını kurtarmış. Kadın silikonunu değiştirmiş ve konu kapanmış.
Sonuç olarak benim düşüncem, dünyadaki pek çok uzmanla aynı doğrultuda; Şu an için göğüs büyütmede en iyi yöntem silikon protez .

Peki neden silikon? Son yıllarda teflon gibi başka materyallerden de bahsediliyor, belki duymuşsunuzdur.

Silikon 3 nedenle tercih ediliyor.
1) Sıvıdan katıya her şekle girebiliyor
2) Vücut silikonu yabancı bir madde olarak görmüyor ve dışarıya atmaya çalışmıyor. Yani insan dokuları ile kardeş.
3) Çok dayanıklı. Çok uzun yıllar hiç bozulmadan kalıyor.
Bu özellikleri nedeniyle silikon maddesi tıpta pekçok yerde implant olarak kullanılıyor. Göz küresi içine lens, kalp içine kapakçık, eklem içine yapay eklem, damarların arasına yapay damar olarak konabiliyor. İlginç olan bu protezlerin kanser yapıp yapmadığı hiçbir zaman tartışılmıyor.
Peki silikon protezlerin türleri var mı?. Evet var.
Silikon protezler şekline göre yuvarlak veya damla, içeriğine göre serumlu veya silikon jelli, dış yüzey özelliğine göre texturlu ( Pürtüklü) veya düz olabiliyor.
Kişinin sahip olduğu göğüse ve elde edilmek istenen şekle göre yuvarlak veya damla tercih ediliyor. Damla protez göğse daha iyi şekil verir diye düşünülüyor ama çoğu zaman yuvarlak protezler daha iyi sonuç veriyor.
Serumlu protezler vücuda boş bir silikon balon gibi yerleştiriliyor. Daha sonra bir hortumla içine serum dolduruluyor ve bu şekilde göğüs büyütülüyor. Yalnız protez içindeki bu serum zamanla bir miktar buharlaşıp uçuyor. O zaman protez küçülüyor. O nedenle serum protezin kapasitesinin üstünde dolduruluyor. İşte tam bu anda gözünüzün önüne silikon koyulduğu belli olan top gibi göğüsler getirin. Doğal durmayan ve hepsi ileri derecede itici bu göğüslerin yapıldığı yer Amerika. Nedeni ise bu ülkede jelli protezlerin 2006 yılına kadar yasak olması. Şu anda serbest. Ancak daha önce silikon yırtılır da silikon jel vücut içinde dağılırsa diye bir korku ile yasaklanmıştı. Ancak teknoloji bu korkuyu yendi. Şu anda yırtılsa bile içerde dağılmayan, “cohesive “ özellikli jelli protezler üretiliyor ve kullanılıyor, ayrıca silikon jel partikülleri büyütüldüğü için doku arasına ve damar içine giremiyor ve bulunduğu yerden başka yerlere yayılamıyor.
İşte bu nedenlerle plastik cerrahların ezici bir çoğunluğu jel ile doldurulmuş protezler kullanıyor. Bu protezler göğse hem daha iyi şekil veriyor, hem de daha dayanıklı.
Başlangıç aşamasındakilere vermek istediğim son bilgi ise protezin nereye yerleştirildiği ve içeriye nerden konduğu üzerine.
Silikon protez meme altı kıvrım yerinden, meme başı kenarından veya koltukaltından konabiliyor. Kısaca seçenekleri karşılaştırırsak;
1) Koltukaltından konabilen protez sadece serumla şişirilebilen ve boş balon şeklinde yerleştirilen protezler, ki bunlar hakkında düşüncemi belirtmiştim.
2) Meme başı kenarından açıp içeriye protez yerleştirirken kaçınılmaz olarak meme dokusunu zedeliyorsunuz. Bu zedelenme süt vermeyi bozabiliyor veya duyu kayıpları daha sık görülüyor.Buna karşılık ameliyat yeri daha çabuk iyileşiyor, iz daha belirsiz olabiliyor
3) Meme alt kıvrım yerinden açarak içeriye protezi yerleştirirken meme dokusu zarar görmüyor. Kas altına çok daha uygun şekilde yerleştirilebiliyor. Duyu kayıpları daha az oluyor. Dezavantajı ise yara yerinin daha geç iyileşmesi ve daha belirgin iz kalabilmesi.

Benim tercihim çoğu zaman meme altı kıvrım yeri. Bunun en büyük nedeni göğsün emzirme fonksiyonunu korumanın çok önemli olduğuna inanmam.

Protez içeride göğüs dokusunun arkasına konuyor.Göğsün arkasında göğüs kafesi ile meme dokusu arasında yer alan bir kas var. Bu kasa pektoral kas veya göğüs kası diyoruz. Pektoral kas kasıldığında kolumuz omuzumuzdan vücudumuza yaklaşıyor. Yelpaze şeklinde olan bu kas protezin üzerinde iyi bir örtü olabiliyor. Aynı zamanda meme dokusunu protezden ayrı tutuyor ve kapsül gelişme riskini azaltıyor. Eğer nedir bu kapsül diyorsanız bir ileri aşamaya geçmeye hazırsınız demektir. Merakınızı bir sonraki makalede gidermek benim için bir mutluluk olacaktır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

GÖĞÜSLERİNİZ NASIL BÜYÜR? : YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN GÖĞÜS BÜYÜTME HAKKINDA BİLGİ. ile İlgili Kavramlar : göğüs büyütme, silikon, meme büyütme
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"GÖĞÜSLERİNİZ NASIL BÜYÜR? : YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN GÖĞÜS BÜYÜTME HAKKINDA BİLGİ." başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Cemil TUGAY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Op.Dr.Cemil TUGAY Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Jinekomasti Hakkında Sık Sorulan Sorular Ve Cevapları
 • Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır? Ameliyat Tekniklerinin Karşılaştırması.
 • Erkeklerin Göğüsleri Neden Büyür? (Jinekomasti) Bu Sorun Nasıl Tedavi Edilir?
 • Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler, Yenilikler, Yararlı Bilgiler.
 • Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Yaşanan Sorunlar, Nedenleri Ve Çözümleri
 • Silikon Efsanesi: Meme Silikonlarıyla İlgili Yanlış Bilinenler Ve Silikonlarda Güvenilirlik
 • Burun Ameliyatina Nasil Hazırlanmalı? Burun Operasyonu Öncesi Neler Yapmalı?
 • Botox Zararlı Mı? Botox’tan Korkmalı Mıyız?
 • Göğüsleriniz Nasıl Büyür ; İleri Düzeydekiler İçin Göğüs Büyütme Hakkında Bilgi
 • Burun Estetiği Neden Çok Önemli?
 • Emzirme Göğüsleri Sarkıtır Mı?
 • Burun Estetiği Ameliyatı; Amaç Artık Sadece Estetik Değil Aynı Zamanda Daha İyi Nefes Almayı Sağlamak
 • Neden Göğüs Estetiği? Neden Göğüs Küçültme?
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Gebeliğin İkinci Üç Ayı (15 - 27 Hafta Arası) , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Doğurganlığınızı Koruyun , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Gebelik Sonrası Göğüs Estetiği , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Deri Kanserleri , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Erken Membran Rüptürü Olan Gebelerde Perinatal Sonuçlar , Doç.Dr.Nermin KÖŞÜŞ
 • Acil Kontrasepsiyon ( Birliktelik Sonrası Gebeliği Önleme Yöntemleri) , Doç.Dr.Aydın KÖŞÜŞ
 • Kırmızı Şarap Ve Dolaşım Sistemi , Doç.Dr.Muammer KARADENİZ
 • Hafta Hafta Gebelik , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Nöroloji Ve Beyin Cerrahinin İlgi Alanları, Hangi Hastalar Nörolojiye Hangi Hastalar Beyin Cerrahisine Gitmelidir? , Doç.Dr.Ertuğrul UZAR
 • İkiz Gebelik , Dr.Şule AYDIN
 • Dudak Dolgusu, Kırışıklık İlacı Enjeksiyonu Ve Yanak Sarkması , Dr.Devrim ELMAS
 • Ense Kalınlığı Ve Kromozomal Anomaliler , Dr.Şule AYDIN
 • İlerleyen Yaşla Birlikte Pelvik Taban Bozukluğu , Prof.Dr.Ercan Mustafa AYGEN
 • Endometriozis , Prof.Dr.Ercan Mustafa AYGEN
 • Gebelikte Hipertansiyon , Dr.Şule AYDIN
 • İmmün Sistemin Ana Hatları İle Değerlendirilmesi (Nedir Bu İmmün Sistem, Nasıl Değerlendirilir?) , Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ
 • Sars (Severe Acute Respiratory Syndrome) Ve Gebelik , Doç.Dr.Aydın KÖŞÜŞ
 • Aldatmak , Dr.Selen DAĞISTAN
 • Rahim Ağzı Ve Rahim Kanseri , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Yetişkinlik Döneminde Ruhsal Sorunlar , Yrd.Doç.Dr. Nüket İSİTEN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  01:08
  Top