TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
VÜCUT DİRENCİMİZİ ARTTIRMAK VE BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRMEK İÇİN BESİNLER!

İlkay AKBABA Fotoğraf
Dyt.İlkay AKBABA
Konya
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 7 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 23722,

* Yayın Tarihi : 10-11-2009 - 12:20 (2629 gün önce),

* Ortalama Günde 9.02 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7089 , Kelime Sayısı : 849 , Boyut : 6.92 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.İlkay AKBABA hakkında söyledikleri:
İlkay Hanımla bir arkadaşım sayesinde tanıştım. 70 günde 18 kilo vermem gerekiyordu. İlkay Hanım bu kadar kısa sürede bu kadar kilo vermemem gerktiğini söylediği halde mecburdum (Askerlik nedeniyle). kendisi sayesinde bunu başardım. üstelik sağlığımı en iyi şekikde koruyarak ve inanılmaz bir ilgi ile. İşinde çok iyi, güleryüzlü ve tam donanımlı bir diyetisyen.

Hastaları ile çok ilgili bir Diyetisyen. Kendisine bu site aracılığı ile tekrar teşekkür ederim.

kesinlikle ama kesinlikle tavsiye ediyorum....

(Abdullah Kxx, Danışan, 16-11-2009)

Kilo fazlalığımı vermek için İlkay hanıma başvurdum. uzun süreli bir diyet uygulayarak beni istediğim kiloya getirdi. Hem formuma kavuşmuş oldum hemde fazla kilolarımdan dolayı bel rahatsızlığım da ciddi bir düşme oldu. Fazla kilolarımı beni beslenme konusunda çok sıkmayarak rahat bir şekilde verdirtti buda benim gibi yogun çalışan biri için çok önemliydi. Daha öncede birkaç defa profesyonel yardım almıştım ve başarışlı olamamıştım. İlkay hanımın uyguladığı uzun süreli diyet ile istediğim kiloya kavuşabildim. Şimdide sağlıklı beslenme ve formumu korumak için kendilerinden yardım alıyorum. Kend... [DEVAMI..]
(Murat Çxx, Danışan, 10-11-2009)

İlkay ile yaklaşık 1 seneye yakın bir arkadaşlığımız var.Onun alanında en büyük özelliği bence işinde ve alanında gösterdiği azim ve bitmeyen gayreti.Birde insanı ilişkilerini her zaman takdir etmişimdir birkaç tane önemli sebebi var bunlar her zaman güler yüzlü olması ve mütevazi bir şekilde işini en iyi ve verimli şekilde yapmaya çalışması bu özellikleri yaptığı iş bakımından çok önemlidir bence.İlkay'ı geleceğin gözde ve seçkin diyetisyenlerinden biri olarak görüyorum ve öylede olacaktır inşallah.
(Bekir Soylu, Arkadaş/Tanıdık, 03-08-2009)

Dyt.İlkay AKBABA Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
VÜCUT DİRENCİMİZİ ARTTIRMAK VE BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRMEK İÇİN BESİNLER!

Sonbahar ve kış aylarında hava ısısındaki ani değişikliklerle birlikte vücut direncimiz zayıflayabilir, bulunduğumuz bu mevsim dönüşlerinde yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkar ve vücudumuz bu dönemde enfeksiyonlara karşı savunmasız kalabilir. Sağlıklı olmanın birincil koşulu doğru beslenmek!Eğer kötü besleniyorsanız bu sizin bağışıklık sisteminizi de zayıflatır, böylece soğuk algınlıkları ve gribal durumlara karşı daha hassas olursunuz ve sağlığınızda bozulur. Düzenli ve dengeli beslenerek bağışıklık sisteminizi de güçlendirmeniz mümkün, bağışıklık sistemimizin iyi çalışması ve Karşılaşabileceğimiz sağlık sorunlarıyla doğal yollarla savaşabiliriz, en güçlü silahımız besinler, çok basit önlemler ve doğru besinlerle bağışıklık sistemini güçlendirmek zor değil!Kış aylarında sık sık hasta olmamak ve gribe yenik düşmemek için:
**Hergün 2-3 porsiyon taze sebze tüketmek gerekir.
**Pişirme işlemi besinlerdeki antioksidan ve vitamin düzeyini etkiler bu nedenle çiğ tüketemediğimiz besinleri buharda pişirmek daha sağlıklı.
**Sebzeleri haşlarken kaynatma süresinin daha kısa olması için sebzeleri önceden kaynamış olan suda haşlamak da besin değeri kaybını azaltacaktır.
**Sebzeleri pişirirken içindeki K ve C vitaminin azalmasına neden olacağından ve iyot kaybının da önüne geçmek için tuzu pişirme işleminden sonra eklemek gerekir.
**Seçeceğimiz sebzeler mevsimine uygun ve mümkünse organik olmalıdır.Organik yiyecekler yetiştirilme ve üretimleri sırasında kimyasal maddelerden uzak tutulmuş yiyeceklerdir.Organik besinlerin yetiştirildiği topraklar kimyasal gübre ve tarım ilaçlarıyla kirletilmemiştir.Yediğimiz yiyeceklerin yetiştiği topraklarda kimyasal maddeler kullanıldıysa veya bu yiyecekler daha dayanıklı olmaları, güzel görünmeleri vb nedenlerle sofralarımıza gelmeden önce kimyasallarla işlendiyse, yiyeceklere bulaşan toksik kalıntılar vücudumuza da geçecek ve kan dolaşımı aracılığıyla hücrelerimize dağılacaktır ve sağlığımıza zarar verecektir!
**Gereksinmemiz kadar vücut için gerekli ve dışardan besinlerle alabileceğimiz bitkisel sıvı yağları tüketmeliyiz.Keten tohumu, zeytin yağı, fındık yağı, avakado gibi iyi yağlar kolesterolü düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir, saç, cilt ve kemik dokularını canlandırır.
**İşte vücut direncimizi artırmak için tercih etmemiz gereken besinlere birkaç örnek;
*Ispanak; demir yönünden zengin, iyi bir lif kaynağı.Ispanak suyu bol C vitamini ile soğuk algınlıklarına karşı dayanıklılık verir.Provitamin A, C vitamini , demir ve çeşitli enzimlerce çok zengin olup kan yapıcı özelliği vardır, karaciğe, lenf bezleri ve kan dolaşımını uyarır.
*Lahana; bol B, C, E vitamini ve potasyum içerir.Bol arsenik ve kükürtle kanı temizler, yorgunluğu giderir, toksik maddeleri idrarla dışarı atar.
*Kereviz; yaprak ve sapları bol vitamin ve çeşitli madeni maddeler içerir, iç salgı bezleri ve böbrek üstü bezlerini çalıştırır, sinir yorgunluğunu önler.
*Karnabahar; fosfor ve K vitamini içerir, kadınları göğüs kanserine karşı koruyan indol-3 içerir, zengin vitamin ve mineral kaynağıdır.
*Brokoli; B-karoten kaynağı, güçlü bir kanser savaşcısı, B1, C vitamini, kalsiyum ve selenyum içerir.
*Soğan; bol miktarda A, B ve C vitamini, fosfor,iyot, silis, kükürt gibi faydalı maddeler, antibiyotik vazifesi gören esanslar ve hazım arttırıcı fermentler bulunur.
*Sarımsak; herkes tarafından doğal antibiyotik özelliği bilinen bağışıklığı güçlendiren sarımsaktaki allicin bakteri gelişimini önler, vücuttaki mantar ve maya oluşumunu tahrip eder.Sarımsakta kuvvetli esanslar, bol iyot ve kükürt bulunur, sarımsak bronşları dezenfekte eder,vücut direncini arttırır.
*Turp; çeşitli esanslar, bol C vitamini, iyot, ve kükürt içeren turp karaciğer ve mideyi çalıştırır, böbreklere ve bronşlara iyi gelir, dalak şişliğini giderir
*Maydonoz; en besleyici besinlerden biri ve demir deposu, taze maydanozda bol C vitamini, kalsiyum, potasyum, kükürt ve A vitamini bulunur.
*Pırasa; bol miktarda C, K ve B vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, silisyum, manganez, kükürt, bakır, iyot ve demir içerir.Vücuda kuvvet verir, kan yapar, sindirimi kolaylaştırır, sinirleri güçlendirir, astım, romatizma, egzama ve damar sertliğine karşı faydalıdır, idrar söktürücüdür, kabızlığı giderir, kansere karşı koruyucudur.
*Enginar; A ve C vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, manganez ve fosfor mineralleri açısından zengindir.Karaciğer için çok faydalıdır, karaciğeri korur, karaciğer hastalıklarının daha çabuk iyileşmesini sağlar, kandaki şeker oranını ayarlar, kolesterolü düşürür, idrar söktürücüdür, vücuda dinçlik verir, bedensel ve ruhsal yorgunluğu giderir, hücrelerin yıpranmasını engelleyerek yaşlanmanın etkilerini azaltır, ishali keser.
**Her gün 3-4 porsiyon taze meyve tüketilmelidir, antioksidan etkileri nedeni ile kalp sağlığını koruyan nar, vitamin B6 ve potasyum ihtiyacını karşılamak için muz, C vitamini ihtiyacını karşılamak için; limon, portakal, greyfurt, kivi, grip ve nezlede iyileşmeyi hızlandıran ayvaya günlük besin tüketimimizde bol yer vermemiz gerekir.
**Kışın sık sık karşılaştığımız gripten korunmak için narenciyeden daha fazla C vitamini içeren kırmızı bibere sofralarımızda yer vermemiz gerekir.
**Probiyotikler bağırsak florası için faydalı etkilere sahip olan canlı bakteriler bileşimidir ve bağırsak sistemini destekleyerek hastalık yapan mikroorganizmaların üremesine engel olurlar. Sindirimi kolaylaştırırlar ve bağırsaklarda üretilen vitaminlerin sentezinde rol alırlar.Yoğurt doğal bir probiyotik kaynağıdır ve barsakda mikroplarla savaşır.Tüketimi çok yaygın olmayan bir diğer probiyotik kaynağı kefirin tüketiminin de kışın önemi bir miktar daha artar, probiyotik içeriği zenginleştirilmiştir yoğurtlar da tercih edilebilir.
**Ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumların tüketimi arttırılmalıdır, bu besinler E vitamini ihtiyacını karşılarlar.Ceviz iyi bir antioksidan kaynağıdır ve içerdiği selenyum ile soğuk algınlığı, grip ve kansere karşı koruma sağlar.
**Bal doğal olarak antibakteriyel özelliktedir, çay yada yoğurtla kullanıldığında daha etkili olur.
**Balık; tüketiminin önemi kışın bir kat daha artar çünkü yağlı balıklarda bulunan omega 3 yağ asitleri bizleri grip ve benzeri enfeksiyonlardan korur.
**Mantar; gribe karşı etkili B-glukan içerir
**Yulaf; lif, E ve B vitaminleri, ayrıca bağışıklığı güçlendiren minerallerce zengindir.
**Zencefil; içeriğindeki gingerol enfeksiyonları uzak tutar, vücut direncini, bedensel ve zihinsel gücü arttırır, mikrop öldürücüdür, bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığına iyi gelir, balgam söktürücüdür.
**Ginseng; saponinler, B1, B2 ve D vitaminleri, uçucu yağ, glikozitler, fosfat ve organik asitler içerir.Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut direncini arttırır, yorgunluğu giderir, zihni açar, hafızayı kuvvetlendirir, stresi azaltır, prostata karşı koruyucu, kandaki kolesterol ve şeker oranını düşürür, kalp damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır, yaşlanma karşıtıdır.
**Su dışında da bitkisel çaylar ıhlamur, kuşburnu, adaçayı, ekinezya, yeşil çay, vb. ve taze sıkılmış meyve suları içilmelidir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

VÜCUT DİRENCİMİZİ ARTTIRMAK VE BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRMEK İÇİN BESİNLER! ile İlgili Kavramlar : bağışıklık, bağışıklık güçlendirme, bağışıklık arttırma, bağışıklık arttıran besinler
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"VÜCUT DİRENCİMİZİ ARTTIRMAK VE BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRMEK İÇİN BESİNLER!" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.İlkay AKBABA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Metabolizma Hızını Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler , Dyt.Ceren ODABAŞIOĞLU
 • Sindirim Sistemi Hastalıkları Ve Beslenme Tedavisi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Diyette Kuruyemiş Tüketimi , Dyt.Sinem AKGÜN
 • Probiyotiklerin Obezite İle İlişkisi , Dyt.Gülşah GÜROL
 • Meyve Ve Sebzelerle Çalışanlar İçin Pratik Diyetetik Öneriler , Dyt.Güler ENGİN
 • Kış Sebzeleriyle Sağlıklı Beslenme , Dyt.Güler ENGİN
 • Sporcularda Antrenman Ve Karşılaşma Öncesi, Sırası Ve Sonrası Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Diyet Hataları , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Tatlandırıcılar , Dyt.Gülşah GÜROL
 • Kilo Nasıl Alınır? , Dyt.Perihan KOCA ÇELİKDELEN
 • Besin Allerjileri , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Müzikle Tedavi Mümkün Mü? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Kilo Vermek İçin Yeni Beslenme Güncellemesi: Vegan Beslenme , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Depresyon Tedavisinde Beslenme , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Vegan Süt Nasıl Yapılır? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Bal Mı Pekmez Mi? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • D Vitamini: Popülarite Mi Sağlık Mı? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Diyet Yemek Nedir? , Dyt.Nursel EROĞLU
 • Kabızlık Neyin Habercisi? , Dyt.Yağmur Meryem YAŞAR
 • Kilo Verdiren Bitki Çayları , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  18:24
  Top