TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kurban Bayramında Beslenme

Simge ERDOĞAN Fotoğraf
Dyt.Simge ERDOĞAN
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 2 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 2453,

* Yayın Tarihi : 26-11-2009 - 13:51 (2644 gün önce),

* Ortalama Günde 0.93 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3563 , Kelime Sayısı : 1061 , Boyut : 3.48 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Simge ERDOĞAN hakkında söyledikleri:
Merhabalar ben Emre Kxx bundan tam 6 ay önce aşırı kilolu bir kişiydim.Bir uzman eşliğinde zayıflamaya karar verdim.Simge Erdoğan'ın hastası olarak diyete başladım ilk zamanlar herkes gibi bende 1 kibrit kutusu gibi sözlerden çok rahatsız olurdum ancak Simge Hanım o kadar güzel bir şekilde diyeti bana sunduki kafamdaki bütün o kalıplaşmış fikirler düşünceler gitti.Diyete Kasım ayında başladım , Haziran ayında nihai sonuca ulaştıgım için diyeti bırakıp kilo kontrolüne devam ediyorum.
Diyete ilk başladığım kilo 116,9 tam 6 ay sonraki kilom 78,7 çok ugraşlar verdim ve benim bu ugraşlardaki tek y... [DEVAMI..]

(Emre Kxx, Danışan, 02-06-2010)

simge hanımla birlikte yüksek lisans yapmaktayız. kendisi öğrenmeye açık, başarılı oldukça bilgili ve yenilikçi bir arkadaşımızdır. okuldaki başarısıda bunun en iyi göstergelerindendir.
mesleğindede yeni olmasına karşın oldukça tutulan ve sevilen bir diyetisyendir. özellikle zayıflama konusunda çalıştığı hastanede oldukça başarılıdır.
kişisel olarakta sempatik, konuşkan, güleryüzlü, ortama ayak uydurabilen ve sevecen bir kişlik yapısına sahiptir.

(merve çıray, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 30-04-2010)

Dyt.Simge ERDOĞAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Kurban Bayramında Beslenme

Bayram demek birçoğumuz için biraya gelmek, topluca kurulan sofralar ve sunulan lezzetli ikramlar demek. Oysaki bu bayram coşkusu içinde unutulan çok önemli bir şey var; beslenmemiz.

Kurban bayramının gelmesiyle birlikte et tüketiminde artış olur. Genellikle kurban kesildiği ilk gün tüketilir. Aslında et ilk gün tüketilmemelidir, çünkü etin bir bekleme süresi vardır. Hayvandaki mikroorganizmalar kesimi takip eden 24 saat içerisinde ölür. İyi pişirilemeyen etler içerilerinde mikroorganizmaları barındırır. Bu mikroorganizmalar birçok hastalığa neden olur. Ayrıca et kesildiğinde ölüm katılığı denilen sertlik olur. Bu etler kolay pişmez ve lezzetsiz olurlar. Bu yüzden etler pişirilmeden önce en az 1 gün bekletilmelidir.

Etler pişirilirken ızgara, haşlama, buğlama yöntemleri kullanılmalı kızartmalardan uzak durulmalıdır. Izgara yapılırken et ateşe fazla yakın olmamalı, kömürleşme B grubu vitaminlerin kaybına neden olacağından engellenmelidir. Özellikle yoğun kolesterol ve yağ içeriklerinden dolayı sakatat veya hayvanın iç yağı tüketilmemelidir. Kavurma az tuzlu olarak hazırlanmalıdır. Et kendi yağıyla ve bol sebzeli olarak pişirilmelidir. Artan et tüketimiyle birlikte sebze ve meyve tüketimi de artırılmalı posa ihtiyacı karşılanmalıdır. Günlük et tüketimi 150 gr’ımı geçmemelidir.

Etler saklanırken büyük parçalar halinde değil, bir kullanımlık olarak küçük parçalara bölünmüş şekilde buzdolabında veya derin dondurucuda saklanmalı, çözdürülen etler tekrar dondurulmamalıdır.

Bayramda şerbetli, hamur tatlıları, çikolata yerine sütlü veya meyveli tatlılar tercih edilmelidir.

Bayram için uygun bir menü olarak,

·Sabahları diğer günlerde olduğu gibi bir kahvaltı yapın,
·Kahvaltıda kızartma ve kavurma tüketmeyin,
·Ana öğünlerinizde tükettiğiniz eti haşlama veya sebzeli yemek olarak tercih edin,
·Yemekleri pişirirken etin yağını ayırın,
·Tatlılarınızı hemen yemeğin ardından değil, 2 saat sonra ara öğün olacak şekilde tüketin,
·Günde 5-6 porsiyon meyve tüketin,
·Fazla tuzlu yiyeceklerden kaçının,
·Günde en az 8 bardak su için.

Kurban bayramında kalp-damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon, mide bağırsak rahatsızlığı ve kilo problemi olan bireyler beslenmelerine dikkat etmelidirler. Kırmızı et yüksek doymuş yağ asidi ve kolesterol içerdiğinden özellikle kalp ve tansiyon hastalarının tüketimleri sınırlı olmalıdır. Diyabeti olan bireylerde fazla yağlı yemekten kaçınmalı ve tatlı ikramlardan uzak durmalıdırlar.Mide- bağırsak problemi olan kişiler de etin iyi pişmiş olmasına dikkat etmelidirler. Az pişmiş etler içerilerinde mikroorganizmaları bulundururlar ve bu mikriorganizmalar mide- bağırsak hastalıklarını tetikleyici etki gösterebilir. Sağlıklı bireyler de kırmızı et tüketimlerini olağandışı şekilde artırmamalıdır.

Bayram boyunca su tüketimi artırılmalı, spor aksatılmamalıdır.
Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Kurban Bayramında Beslenme ile İlgili Kavramlar : kurban, bayram, beslenme, kırmızı et tüketimi, et saklama koşulları, pişirme teknikleri
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Kurban Bayramında Beslenme" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Simge ERDOĞAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Dyt.Simge ERDOĞAN Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Ramazanda Beslenme
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Kilo Vermeye Yardımcı Kürler , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Otizm ve Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • 0 - 2 Yaş Süt Çocuğu Beslenmesi , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Diyabet Yönetiminde Düşük Karbonhidratlı Diyet , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Avokado Yağı , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Beslenme Çantasında Hazır Gıdaya Yer Vermeyin , Dyt.Ayşe Didem GÜLER AVCI
 • Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ? , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Uyku Bozuklukları ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Helikobakter Pilori ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Hiperaktivite ve Omega-3 Yağ Asitleri , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Limon Suyu : Asit mi Alkali mi? Önemli mi? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Ketojenik Diyet Nedir? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Hızlı Yemek ile Daha Fazla Ağırlık Kazanımı İlişkisi , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Beslenmenin Abc’si , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Engellilerde Doğru ve Bilinçli Beslenmenin Önemi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hiperaktif Çocuklarda Beslenme , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Çocukluk Çağı Obezitesi , Dyt.Aybüke SUBAŞIOĞLU
 • Krıll Yağı mı? Balık Yağı mı? , Doç.Dr.Dyt.Barış ÖZTÜRK
 • Kanser ve İmmünonütrisyon , Dyt.Pelin POLAT
 • Palm Yağı ve Sağlık İlişkisi: Palm Yağı Sağlık İçin Zararlı mı? , Dyt.Nursel EROĞLU
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  13:40
  Top