TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Psikolojik Rahatlama için içinizi dökün

Nilüfer ŞİŞMAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
İstanbul
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi25 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 59 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 21002,

* Yayın Tarihi : 06-12-2009 - 21:15 (2603 gün önce),

* Ortalama Günde 8.07 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4148 , Kelime Sayısı : 530 , Boyut : 4.05 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN hakkında söyledikleri:
Nilüfer Hanımla iş gereği tanıştık. Editörü olduğum siteye psikoloji alanında haftalık köşe yazısı ve özel dosya çalışmaları hazırlıyor. Pek çok kişiyle çalışma imkanımız olmasına rağmen konulara bakış açısının çeşitliliği, insanlara ve olaylara yargılamadan çözüm odaklı yaklaşması ve disiplinli olması nedeniyle kendisini tercih ettik. Zaman ilerledikçe yanılmadığımızı da gördük. Ayrıca oldukça rahat iletişim kurabilen, sıcacık bir insan. Ona rahatlıkla güvenebilirsiniz. Bunun yanısıra mesleğine olan sevgisini gözlerinden görebilir, onunla çalıştıkça sağlam bir iş ahlakı taşıdığını anlayabilir... [DEVAMI..]
(Pınar Yıldız, Danışan, 06-11-2009)

nilüfer hanım benim çalışma arkadaşımdı.Kendisinde diğer kimselerde olmayan olağan üstü bir insan sevgisi var bunu nasıl başarmış hep merak etmisimdir aldığı eğitimdenmi yoksa yetiştirilme koşullarındanmı? her şeye sabırla yaklaşıyor ama önce şunu söyleyeyim çok iyi bir gözlemci önce her seyi bir güzel gözlemliyor ondan sonra harekete geçiyor.ve yaptığı bir iş tam ve net olarak ortaya çıkıyor yani artık soru sormaya gerek kalmıyor olay yada iş sonuca ulaşmış oluyor ve biz bir aksilik olursa biliyordukki nasıl olsanilüfer hanım mutlaka halleder ve hallediyordu da.
Ç... [DEVAMI..]

(özdemirhan tezer, Arkadaş/Tanıdık, 06-11-2009)

Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Psikolojik Rahatlama için içinizi dökün

Ne şekilde, hangi yolla olursa olsun, içinizi dökün. İçini boşaltmak, kendini ferahlatmak, rahatlamak ve bu sayede hem günlük yaşamda hem de stresli durumlar karşısında farklı bir bakış açısına sahip olmak. Herkes içini dökmek istiyor, ancak problem şu ki doğru yol bulunamıyor. Doğru yol bulunamadığından herşey biraz daha zorlaşıyor. Halbuki kendimiz için doğru olanı bulmak denemekle doğru orantılıdır. Denemeye, yenilmeye korkuyoruz. Aslında her şey sadece bir adıma bakıyor. Adım attıktan sonra herkesin kendine bir ferahlama yöntemi bulacağından şüpheniz olmasın.

İçinizi Dökmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Herşeyin başında 'Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur' öğretisinde olduğu gibi 'Spor' yer alır. Araştırmalar spor yapan en azından düzenli yürüyüşü yaşam tarzı haline getirmiş kişilerin stresli olaylar karşısında daha sağlıklı tepkiler verdiğini gösteriyor. Bununla birlikte spor yapan kişilerin düzenli bir yaşamı var, spor yaptıklarından dolayı sağlıkları için zararlı olan birçok maddeden uzak duruyorlar, bu sayede hem fiziksel hem de ruhsal sağlıklarını dengede tutuyorlar.

Bir başka çözüm; sinirli ve öfkeli kişiler için önerilen 'Savunma Sporları'. Kişi savunma sporları ile birikmiş olan öfkeyi dış dünyadan birisine ya da kendine değil, sporla açığa çıkarmış ve öfkesini dengelemiş oluyor.

Ve unutulmaması gereken 'Gevşeme Egzersizleri'.

Gevşeme egzersizleri birçok psikolojik problemde müzikle birlikte uygulanan bir yöntem. Hem vücudunuzu hem de beyninizi kullanarak uygulayacağınız gevşeme egzersizleri kişiye farkındalık kazandırıyor ve olaylara farklı yönlerden bakmalarında yardımcı oluyor.
Bir diğer yapılabilecek olan 'Hobiler'. Hobi; kişinin yapmaktan hoşlandığı ve ilgisini çeken her şey olabilir. Hobiler yetenekle birleştiğinde ise kişi çok farklı kazanımlar elde eder. Bu da öngörüldüğü üzere deneyerek bulunacak bir sistemdir.

Bu bağlamda günümüzde çok fazla maddi külfet altına girmeden yapılabilecek birçok aktivite var. Birçok belediye, bunun yanında sosyal sorumluluk projelerini yürüten kişiler, faaliyetlerden yararlanmak isteyen kişilere kapılarını açmış durumdalar.
Resim, ebru sanatı, hattat sanatı, karakalem çalışmaları, dans, halk oyunları, hitabet sanatı, dil eğitimleri, sosyal sorumluluk içeren projeler...

Bunlarda en az biri ya da bir kaçı kişinin ilgisini çekecek nitelikte ancak önce istek sonra sabır ile birlikte. Bu tür aktiviteler çekingen kişilik yapısı olan bireyler için tedavi edici nitelikte olmaktadır. Birçok etkinlik grupla yapıldığı için paylaşım yüksek olacağından herkese bir nebze kendini ifade etme olanağı tanınacaktır. Sanat dalları kendini açmanın ve içini dökmenin önemli bir yoludur. Kişiler bu sayede hem boş vakitlerini değerlendirirler, hem de günün stresinden uzaklaşabilirler.

Yemek yapmak; İnsanlar yemek yaparken sebze ve meyvelerin renk uyumu ve ortaya çıkan koku nedeniyle motive olurlar ve iyi zaman geçirirler. Yemek yapmak bir nevi gevşeme ve stres atma yöntemi olarak kullanılır, zira aşçıların ne kadar esprili ve hayat dolu kişiler olduklarını hepimiz gözlemliyoruz.

Yazı yazmak; Her zaman bir insanla paylaşım yapmak istemeyebiliriz. Kişi, günlük tutarak ya da sıkıntılı anlarda yazı yazarak yaşamış olduğu olayın farklı yönlerini keşfedebilir ve aynı zamanda da içini dökmüş olur. Kızmış olduğunuz veya sizi anlamadığını düşündüğünüz kişilere mektup yazın. Birçok şeyi daha iyi ifade ettiğinizi ve karşınızdakinin de sizi daha iyi anladığını göreceksiniz. Bir kağıt ve bir kalem bazen bir terapist olabilmektedir.

Bunun yanında sadece yaparken iyi hissettiğiniz şeyi yapın. Çok basit şeyler; tiyatro, sinema, komşuyla içilen bir kahve, birine onu sevdiğinizi söylemeniz, sizi her neyin motive ettiğini gözlemliyorsanız...

Tüm bu saydıklarımızla birlikte, etkinlikler, hobiler, eğitimler, egzersizler...
İçinizden herhangi birisini yapmak gelmiyorsa bile; her zaman yapıldığında tedavi gücü kanıtlanan başka bir şey var; İnsanlarla Konuşmak. Yakın çevreniz, uzak çevreniz insanlarla paylaşım yapmaktan korkmayın. Paylaşın. Çevrenizdeki insanlar da sizin gibi... Herkes paylaşım istiyor, bir adım atın...

Sevgilerimle

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Psikolojik Rahatlama için içinizi dökün ile İlgili Kavramlar : içini dökmek, rahatlamak, psikolojik rahatlama, rahatlatan aktiviteler, stres atma, stres nasıl atılır
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Psikolojik Rahatlama için içinizi dökün" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • İntihar Düşünceleriyle Baş Etme , Uzm.Beyza ÜNAL
 • Kayıp Ve Yas , Uzm.Beyza ÜNAL
 • Obsesif Kompulsif Bozukluğu (Okb) Ve Tedavisi , Sadık SUN
 • İlişkilerde Öfke Patlamaları Neden Olur ? , Uzm.Eyüp SARI
 • Depresyondan Nasıl Kurtulurum , İbrahim GÜLYAŞAR
 • Şiddetsiz İletişim Nedir? , Uzm.İrem BRAY
 • Karne Zamanı Ve Anne Babaların Tepkileri , Selin ALKIŞ AYTEN
 • Bebeklerin Uykuları Ve Uyuma Döngüleri , Uzm.Ayfer SUMMERMATTER
 • Depresyonla Başetmenin Yolları , Aysel KESKİN
 • Şimdi Ve Burada Hissetmek Ve Depresyon , Ayşenur BAYRAKTAR
 • Toplumsal Bilinç Ve Empati Üzerine , Uzm.İpek ERDEM
 • Parmak Emme Ve Tırnak Yeme , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Cinsel Gelişim Ve Eğitim , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Çocuğumun Anaokuluna Hazır Olduğunu Nasıl Anlarım? , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Kimler Manüplasyon Yapar , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon Teknikleri , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Çocuğunuzla Oyun Oynamak , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Sınav Kaygısı Ve Başa Çıkma Yolları , Uzm.Melis SÜYÜR
 • İnsanda Duygusal Gelişimin Nörobiyolojisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  00:41
  Top