TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kedilerde Viral Hastalıklar ve Aşılama (Aşılamada Nelere Dikkat Edilmelidir?)

Işıl KARATAN Fotoğraf
Vet.Hek.Işıl KARATAN
İstanbul
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi70 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 34 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 9966,

* Yayın Tarihi : 07-12-2009 - 13:10 (2631 gün önce),

* Ortalama Günde 3.79 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7432 , Kelime Sayısı : 1433 , Boyut : 7.26 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Vet.Hek.Işıl KARATAN hakkında söyledikleri:
Işıl hanımı tanıyana kadar şahsen kendimi 'iyi insanlar' sınıfında değerlendiriyordum, meğerse bir üst sınıf daha varmış.Kendisi nasıl anlatılabilir bilemiyorum.Bilgili, işinde uzman bir veteriner olmasının yanında altın gibi bir kalbi var.Kedinizi, köpeğinizi, kısacası her türden hayvanınızı 'güvenle' emanet edebilirsiniz.Yeşilköy gibi lüks bir semtte olmasına rağmen fiyat listesi insanı şaşırtıyor.Fazla gezmeyin, başka semtteyseniz dahi Işıl hanıma getirin :) Bir tavsiye yazısı da siz yazmış olursunuz...
(Soner T., Müşteri, 11-10-2007)

Hayata sevgi, saygı, bilgi ve keyif penceresinden bakan,
kendisine teslim edilen sorumluluğu kendi prensipleri nedeniyle öncelikle sahiplenen, bakmakla sorumlu olduğu dostlarımızın en az insan kadar değerli ve önemli olduğunu hatırlatan, dünya üzerindeyken gerek dost,gerek komşu, gerek iş arkadaşı gerekse müşteri olarak denk geldiğiniz için şanslı olduğunuzu hissettiren değerli Veteriner Hekim Işıl Karatan'a bu vesile ile özelliklerinden dolayı teşekkür ediyorum.
Hangi nedenle olursa olsun denk gelmiş insanlar arasında olmanızı tavsiye ediyorum. Tabi ki zamanının çoğunu harcadığı dostlarımız... [DEVAMI..]

(Mustafa Nafiz Karagözoğlu, Arkadaş/Tanıdık, 17-07-2009)

Sayın Işıl Karatanı 5 yıldır tanırım. Kendisini mesleğine adamış, meslek aşkı ile dolu bir arkadaşımdır.
Mesleğini son derece iyi icra eden Işıl hanımın kliniğinde hijyen kuralları son derece titizlikle uygulanmaktadır. Benim gibi sizde sevgili canlarınızı onun ellerine güvenle teslim edebilirsiniz. Sorun çözme ve sizi aydınlatma konusunda ve özellikle sürekli soru soran ve endişe ile bekleyen hayvan sahibinin duygularını anlayarak yardımcı olma konusunda tecrübesi inanılmaz fazla. Herkese tavsiye ederim. Dr. Mustafa Karataş

(Dr.Mustafa KARATAŞ, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 09-12-2009)

Vet.Hek.Işıl KARATAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Kedilerde Viral Hastalıklar ve Aşılama (Aşılamada Nelere Dikkat Edilmelidir?)

Kedilerde Viral Hastalıklar ve Aşılama

Kedilerde görülen viral hastalıklara karşı yapılan aşılamalar, hem hastalıkların yayılmasını engellemek hem de kedilerin daha sağlıklı bir yaşantıya sahip olmaları açısından son derece önemlidir. Viruslere yönelik spesifik bir tedavi şekli yoktur bu nedenle aşılama ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi son derece gerekli ve önemlidir.

Yavru kediler anneden aldıkları maternal antikorlar sayesinde belirli süre hastalıklara karşı kendilerini koruyabilirler. Kedi eğer anneyi emmemişse kolostrum almamışsa bu süre daha da kısalacak ve hastalıklara karşı vücurt kendini koruyamayacaktır.Yavru kediler viral enfeksiyonlara yakalandıklarındaimmun sistemleri yeterince gelişemediği için, bağışıklık sistemleri yeterince güçlü olmadığı için viral hastalıklardan sıkça ve şiddetli bir şekilde etkilenirler. Bu kedilerde bakteriyel enfeksiyonlar da işe karıştığı için ölüm oranı oldukça yüksek olmaktadır.

Anneden ayrılan bir yavru kedi 6 ila 8 haftalık olduğunda iç parazitlerden arındırılmalı ve hemen sonrasında da tamamen sağlıklı olduğuna emin olunan yavru kedide mutlaka aşı programına başlanmalıdır.

Aşılama başlamadan önce kedinin iç parazitlerden tamamen arındırıldığına emin olunması gerekmektedir. Bu nedenle aşılama programı başlamadan iç parazit tedavisinin yapılmış olması son derece önemlidir. Çünkü parazitler kedinin bağışıklık sistemini zayıflatır ve böylece parazit taşıyan hayvanlara yapılacak aşılamaların etkili ve güvenilir olması beklenemez. Yüksek oranda parazit enfestasyonu ile karşı karşıya olan bir kediye yapılacak olan aşılama ölümle bile sonuçlanabilir.

6 ile 8 haftalık olan bir kediye aşı programı ilk karma aşısı yapılarak başlanır. Önerilen aşılama programının ilk basamağı şudur:

KARMA AŞI: Kedi yavrularına ilki 9-12. Haftalar ve ikincisi 12-15. Haftalar arasında olmak üzere 2 (iki) defa uygulanır. Kuduz aşısından sonra 3. rapel yapılır ve daha sonra yılda bir kez olmak üzere her yıl tekrarlanır.Karma aşı; Herpes Virus,Calicivirus ve Panleucopenia hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Daha sonra vücuttaki antikor miktarını belirli bir düzeyde tutmak için 21 gün sonra karma aşının ikinci rapeli yapılır.

Yavru bir kedi en erken 12 Haftalık olduğunda yapılan tek bir Kuduz aşılaması ile en az 3 yıl süren bağışıklık sağlanmaktadır.12 haftalıktan küçük hayvanlara yapılan aşılamalarda, aşının etkinliğinin maternal antikorlar tarafından önlenmesi olasıdır. Bu nedenle 12 haftalıkken ya da daha yaşlıyken aşı yapılmalıdır.Ülkemizde kuduz hastalığının eradikasyonu için kuduz aşılaması yasal olarak her yıl tekrarlanmaktadır.

Sağlıklı 9 haftalık ya da daha büyük kedilere yapılan bir diğer aşı ise FeLV aşısıdır.(Kedi Lösemi aşısı) Feline Leukemia Virus ve FeLV infeksiyonuna bağlı hastalıklar tarafından oluşturulan persistent viremiyi ve lenfoid tümörlerin oluşumunu engellemek amacıyla bu aşılama yapılmaktadır.ilk aşılama 2 doz olarak önerilmektedir.İlk aşılamanın ardından 2.doz aşılama 3-4 hafta ara ile deri altı yapılmaktadır.Yıllık olarak da tekrarlanmaktadır.

Aşı sonrası kedinizin vücut ısısı yükselebilir, ateşinin çıkmasına neden olabilir, bu normaldir. Birkaç gün sürebilen ateş ve halsizlik dışında sizi endişelendiren herhangi başka semptomlar olursa hemen veteriner hekime başvurmalısınız.

Aşılamada Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her tür aşı yalnızca sağlıklı petlere yapılmalıdır. Aşı öncesi petlerin genel sağlık muayenesi mutlaka yapılmalıdır.

Kedinizin iç ve dış parazit yönünden bir veteriner hekim tarafından muayene ve tedavisi mutlaka yapılmış olmalı. İç parazitler için her 3 ayda bir, dış parazitler için ise ayda bir rutin ilaçlama yapılmalıdır.

Herhangi bir bakteriyel, viral, paraziter hastalığı olan kediye aşı uygulandığında var olan hastalık semptomları alevlenir, bağışıklık sistemi daha da düşer ve yapılan aşıya karşı beklenen antikor oluşma seviyesi oluşamaz. Bu gibi durumlarda aşı yapılması aşının işlevi açısından anlamsızdır ve kedinin sağlığı açısından da risklidir.

Aşı yapılacağı zaman her kedi mutlaka genel muayeneden geçirilmeli tamamen sağlıklı ise aşılama yapılmalıdır. Göz yaşı akıntısı ,burun akıntısı,kusma,ishal,halsizlik,ateş...vb herhangi bir semptom söz konusu ise aşılama ertelenmeli ve genel durumu düzeltmek adına destek tedavisine başlanmalıdır.


Bozuk, tarihi geçmiş ve soğuk zinciri korunmamış her türlü aşının derhal hekim tarafından imha edilmesi gerekmektedir.

Çantada , elde, cepte taşınan aşıların yapılmasına kesinlikle izin vermeyiniz. Aşıların buz kalıpları içinde taşınmasına özen gösterilmelidir.

Yapılan aşıyı gösteren aşı etiketinin (sticker) petlerinizin sağlık karnesine yapıştırıldığından ve hekim tarafından kaşelenip imzalandığından mutlaka emin olun .Üzerinde etiket (sticker) bulunmayan aşı şişelerine dikkat edilmelidir!

Aşılama sonrası hekimin önerilerine dikkatle uyulmalıdır. Aşılar tamamlanıncaya kadar kedinizi sokağa bırakmayın ve başka hayvanlara yakınlaşmasına izin vermeyin.


Aşılama ile ilgili sıkça sorulan sorular:

Soru : Steroidler (kortizonlar) uygulanan aşının etkisini azaltırlar mı?

Cevap: Kısa etkili ve düşük dozda uygulanan glukokortikoidler (örneğin; prednisone) bir aşılamanın etkinliğini muhtemelen etkilemeyecektir. Çok yüksek dozda glukokortikoid ve immunsupresan (bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları) kullanan hayvanlarda ise aşılamaya karşı yeterli immun yanıt gelişemeyecektir. Ayrıca aşılama sonrası beklenen yan etkiler, istenmeyen etkilerin gelişme riski de artacaktır. Özellikle de modifiye edilmiş canlı aşı kullanılıyorsa...


Soru : Pet'lerde aşılamaya ne zaman başlamalıyız?

Cevap: Genelde, kedi ve köpekler en erken altı -dokuz haftalık olduklarında rutin aşılama programına başlanabilmektedir. Bu hayvanlar erken aşılamadan yararlanabilmektedirler. Bazı hekimler köpekler 5 aylık olduklarında Parvovirus (kanlı ishal) aşısı ile aşılanmalarını tavsiye etmektedirler. Kedi ve köpekler en erken 4-5 haftalık olduklarında özellikle modifiye canlı aşılarla aşılanabilmektedirler, fakat bu aşılar bir çok ciddi yan etkiye sebep olabilmektedir. En uygun aşılama yaşı parazit tedavisi görmüş kedi ve köpekler için 6 ila 8 haftadır.

Soru : Kedi ve Köpeklerden İnsanlara Bulaşan Parazitler Ve Oluşturdukları Hastalıklar Nelerdir?

Cevap: Hayvanlardan insanlara geçen bazı parazitler ve yaptıkları hastalıklar şunlardır.
Hastalık İsmi Hastalık Yapan Zoonoz Parazit İsmi

Visseral ve Ocular Larva Migrans * Toxocara canis-Toxocara cati

Cutaneous Larva Migrans * Ancylostoma braziliense-
* Ancylostoma caninum
Dipyllidiasis * Dipyllidium caninum
Echinococcosis(Kist Hidatik) * Echinococus granulosus
Diroflariasis * Diroflaria immitis
Toxoplasmosis * Toxoplasma gondii
Cryptosporidiosis * Cryptosporidium spp.
Giardiasis * Giardia spp.


Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Kedilerde Viral Hastalıklar ve Aşılama (Aşılamada Nelere Dikkat Edilmelidir?)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Işıl KARATAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Vet.Hek.Işıl KARATAN Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Guinea Piglerde Follikülar Kistler ( Ovaryum Kistleri )
 • Guinea Piglerde C Vitamini İhtiyacı
 • Kedi-Köpeklerde Kanser ve Bpa(Bisphenol-A) İlişkisi
 • Hayvanlarda Kanserde Ağrı Kontrolü, Beslenme Desteği, Bulantı ve Kusmanın Kontrolü
 • Kedi ve Köpeklerde Parasetamol (Ağrı Kesici-Ateş Düşürücü) Zehirlenmesi
 • Köpeklerde “xylitol” Zehirlenmesi
 • Kuşlarda Aspergillosis
 • Kedi ve Köpeklerde Obezite
 • Hayvanlarda Tüy Dökümü ve Yağ Asitleri (Omega 3 & 6)
 • Von Willebrands Hastalığı (Von Willebrand
 • Kediler İçin Aşı Takvimi
 • Köpekler ve Kediler İçin Aşı Takvimi
 • Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Tedavisi
 • Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri ve Teşhis
 • Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri
 • Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliği
 • Kedilerde Aıds (Fıv)
 • Kedi Gençlik Hastalığı - Feline Panleukopenia ve Kuduz
 • Hangi Gıdalar Köpeğim İçin Tehlikeli Olabilir?
 • Kedilerde Toxoplasmosis Nedir ? Gebelik ve Toxoplasmosis
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Peynir: Türkiye ve Dünya Peynirleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Hipotiroidzm , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Dünya Keçi Irkları , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Cushing’s Hastalığı , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Soru-Cevaplarla Köpeklerde Lenfoma , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Hormonlar ve Görevleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Muhabbet Kuşlarında Veba , Vet.Hek.Mehmet Yavuz UĞUR
 • Hamilelik ve Toksoplasma , Vet.Hek.Melike AKAY
 • Kedi ve Köpeklerde Sıcak Havalarda Yapılması Gerekenler , Vet.Hek.Bora BİLGİN
 • Gıda Üretimi İşletmelerinde Hijyen ve Sanitasyon , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Mineraller , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kafes Kuşları Sindirim Sistemi Mantar Hastalığı “candidiasis” , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Kedi ve Köpeklerde Kan Grupları , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Evlerde Beslenen İki Değişik Hayvan: Dev Salyangozlar ve Leopar Gekolar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Tavşanlar Yıllardır Hayatımızdaki Koca Kulaklı Sevimli Hayvanlar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Köpeklerde Lenfomada İmmunohistokimyasal Tiplendirme ve Kemoterapi , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Kedi ve Köpeklerde Bilgisayarlı Tomografi (Ct) , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Radyoterapi ile Kanserde Daha Uzun ve Ağrısız Sağ Kalım , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Sindirim Sistemi Fizyolojisi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Besin Maddeleri ve İnsan İçin Önemi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  09:52
  Top