TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kedi Gençlik Hastalığı - Feline Panleukopenia ve Kuduz

Işıl KARATAN Fotoğraf
Vet.Hek.Işıl KARATAN
İstanbul
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi70 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 34 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 9320,

* Yayın Tarihi : 07-12-2009 - 13:37 (2635 gün önce),

* Ortalama Günde 3.54 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7121 , Kelime Sayısı : 1066 , Boyut : 6.95 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Vet.Hek.Işıl KARATAN hakkında söyledikleri:
Işıl hanımı tanıyana kadar şahsen kendimi 'iyi insanlar' sınıfında değerlendiriyordum, meğerse bir üst sınıf daha varmış.Kendisi nasıl anlatılabilir bilemiyorum.Bilgili, işinde uzman bir veteriner olmasının yanında altın gibi bir kalbi var.Kedinizi, köpeğinizi, kısacası her türden hayvanınızı 'güvenle' emanet edebilirsiniz.Yeşilköy gibi lüks bir semtte olmasına rağmen fiyat listesi insanı şaşırtıyor.Fazla gezmeyin, başka semtteyseniz dahi Işıl hanıma getirin :) Bir tavsiye yazısı da siz yazmış olursunuz...
(Soner T., Müşteri, 11-10-2007)

Hayata sevgi, saygı, bilgi ve keyif penceresinden bakan,
kendisine teslim edilen sorumluluğu kendi prensipleri nedeniyle öncelikle sahiplenen, bakmakla sorumlu olduğu dostlarımızın en az insan kadar değerli ve önemli olduğunu hatırlatan, dünya üzerindeyken gerek dost,gerek komşu, gerek iş arkadaşı gerekse müşteri olarak denk geldiğiniz için şanslı olduğunuzu hissettiren değerli Veteriner Hekim Işıl Karatan'a bu vesile ile özelliklerinden dolayı teşekkür ediyorum.
Hangi nedenle olursa olsun denk gelmiş insanlar arasında olmanızı tavsiye ediyorum. Tabi ki zamanının çoğunu harcadığı dostlarımız... [DEVAMI..]

(Mustafa Nafiz Karagözoğlu, Arkadaş/Tanıdık, 17-07-2009)

Sayın Işıl Karatanı 5 yıldır tanırım. Kendisini mesleğine adamış, meslek aşkı ile dolu bir arkadaşımdır.
Mesleğini son derece iyi icra eden Işıl hanımın kliniğinde hijyen kuralları son derece titizlikle uygulanmaktadır. Benim gibi sizde sevgili canlarınızı onun ellerine güvenle teslim edebilirsiniz. Sorun çözme ve sizi aydınlatma konusunda ve özellikle sürekli soru soran ve endişe ile bekleyen hayvan sahibinin duygularını anlayarak yardımcı olma konusunda tecrübesi inanılmaz fazla. Herkese tavsiye ederim. Dr. Mustafa Karataş

(Dr.Mustafa KARATAŞ, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 09-12-2009)

Vet.Hek.Işıl KARATAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Kedi Gençlik Hastalığı - Feline Panleukopenia ve Kuduz

Kedi Gençlik Hastalığı - Feline Panleukopenia
Tanım:

Feline panleukopania virus (FPV) kedilerin çok bulaşıcı viral bir hastalığıdır.Virus, köpek kanlı ishal etkeni olan canine parvovirus (CPV) tip 2 virusuna benzerlik gösterir.Canine distemper virusuna ise benzerlik göstermemektedir. Feline panleukopania virus (FPV) Parvoviridae ailesinden ve parvovirus türündendir.

Hastalık; Feline distemper, feline infeksiyöz enteritis, kedi ateşi, kedi typhoid, feline ataxia ya da incoordination olarak da adlandırılır. Genç ve aşılanmamış kediler yüksek risk altındadırlar. Bu virus ile enfeksiyon akut ya da perakut seyreder, sistemik ve enterik enfeksiyona neden olur. Hastalık yüksek ateş, beyaz kan hücrelerinde(WBC) yani savunma hücrelerinde azalma, kusma ,ishal ,anoreksi ve halsizlik ile karakterizedir. İki ve dört aylık yavrularda hastalık çok şiddetli seyreder ve yüksek oranda ölüm görülür. Erişkin kediler hastalığı daha hafif semptomlarla geçirirler.

Bulaşma: Enfekte kedilerin dışkıları ve vücut sekresyonları ile ortama yayılır ve enfeksiyonu takiben haftalar ve aylarca etrafa yayılabilir.Etken oda sıcaklığında bir yıl yaşayabilir. Bulaşma kedi-kedi ya da insan-kedi kontaminasyonu ile olabilir. Hasta kedilerin idrar, salya, dışkıları ve kedi ile temas, kontamine kaplar, kafesler, kontamine giysi ve eller ile hastalık kediden kediye kolaylıkla bulaşır.

Klinik Bulgular: Perakut FPV (Kedi Gençlik Hastalığı - Feline Panleukopenia) enfeksiyonu çok hızlı ilerler ve 24 saat içinde ani ölüm görülür. Ölüm nedeni; şiddetli intestinal yıkımlanma ve panleukopenia ile beraber kanda ikincil bakteri artışı (seconder bacteremia) ve endotoksemi gelişimidir. Belirtiler abdominal ağrı (karında ağrı), şiddetli depresyon ve normalin altında vücut ısısıdır. Akut FPV infeksiyonunun klinik belirtileri dehidrasyon, kusma, abdominal ağrı, hemorajik (kanlı) ishal ve ateştir. Erişkin kediler daha az şiddette etkilenirler ve ateş ya da ılımlı gastroenterik semptomlardan biri bulunur veya belirti görülmez.Yüksek ateş ve iştahsızlık, 24 ile 48 saat içerisinde kusma, ishal (çoğunlukla kanlı) ve sıvı kaybı görülür. Tüyler dağınık, karın gergin ve ağrılıdır. Ağız içinde yaralar gelişebilir. Son dönemde ise beden ısısı düşer hasta komaya girip ölür. Bazı durumlarda hastalık çok hafif seyreder, 1 ila 3 günde iyileşme olur. FPV ile enfekte hamile kedilerde hastalık aborta yani ölü doğuma neden olur. FPV ölü doğum-düşük nedenidir, fetal resorption, fetal mummification( fötusun mumyalaşması) ve diğer üreme problemleri görülür. Eğer yavrular canlı doğarlarsa, genellikle cerebellar hypoplasmia ve/veya retinal dysplasia söz konusudur yani beyin ve gözlerde hasar ile doğarlar. FPV ile enfekte yavrular doğumdan sonra ve 3- 4 haftalık olduklarında bu ve benzeri semptomlar gelişebilir. Daha büyük yavrularda genellikle gastrointestinal ve sistemik semptomlar görülür.

Korunma: Feline Panleukopenia virusune karşı aşılama kedi karma aşısı yapılarak sağlanır. Kedi karma aşı uygulaması şu şekilde yapılmalıdır;

İlk aşılama: 9 haftalık ya da daha büyük yaştaki kedilere 2 doz halinde 3-4 hafta ara ile uygulanmalıdır. 9 haftalık yaştan küçük yaşta aşılanan kediler 12 haftalık yaşa kadar her 3-4 haftada bir kez aşılanmalıdır. Gebe dişilerin aşılanmasından kaçınılmalıdır.

Tekrar aşılama: Yıllık tek dozluk aşılamalar önerilir.
Aşılama dışında hijyene çok dikkat edilmelidir.Şüpheli kediler derhal tedaviye alınmalı ortamdan uzaklaştırılmalı ve diğer kedilerin aşılamasına hız verilmelidir. Aksi halde toplu ölümle kaçınılmazdır.


KUDUZ (RABİES)

Kuduz; son derece tehlikeli, c yani insanlara bulaşabilen ve ölümcül bir hastalıktır. Hasta hayvanın ısırması sonucu, enfekte tükürüğün bütünlüğü bozulmuş deri yada mukozalara teması yoluyla bulaşan ve akut beyin iltihabı sonucu ölüme neden olan viral bir hastalıktır.

ETKEN; "Rabies virus" tür ve Rhabdoviridae ailesindendir. Evcil hayvanlar (köpek, kedi, sığır, koyun, keçi, at) ve vahşi hayvanlar (kurt, çakal, tilki, kokarca, gelincik) virusun taşıyıcısıdırlar. Endişe edildiğinin aksine fare, sıçan, sincap, hamster, kobay ve tavşan gibi hayvanların ısırıkları ile bulaşma olmamaktadır.

BELİRTİLER:
Hastalığın üç evresi vardır:

Prodromal başlangıç dönemi, saldırgan dönem ve felç dönemi. Hastalık belirtileri ortaya çıktıktan 3-7 gün sonra hayvan ölür.

Başlangıç dönemi 2-3 gün sürer. Davranış bozuklukları olur ve beden ısısı artar. Hayvan ısırık bölgesini yavaş yavaş ısırmaya ve tırmalamaya başlar.

Saldırgan dönem 2-4 gün sürer. Kuduz hayvan başlarda ürkek ve korkak olur, yabancı cisimlere karşı ilgisi artar. Alışık olmadığı gıdaları yeme isteği olur.İştah azalır buna karşı su içme isteğinde belirgin bir artış görülür.Hasta hayvan sık sık idrar yapar. Gözlerde irileşme ve kızarıklık olur. Hasta hayvanlar loş yerlere saklanmayı sever. Kediler dolap ve kanepe altlarına saklanır. Bilinç giderek kaybolur ve hırçınlaşarak her şeye karşı saldırgan olurlar. Ağız ve çene kaslarının felci nedeniyle yutkunma güçlüğü ve ağızda bol salya akışı gözlenir. Anlamsız havlama ve miyavlama dikkati çeker.
Felç dönemi 2-4 gün sürer. Hastalık ilerledikçe öncelikle ısırılan organdan başlayan ve daha sonra tüm vücutta felçler meydana gelir. Havlaması değişir ve salyası belirgin olarak artar. Hayvan rahat hareket edemez,dengesini kaybeder, zig-zag çizerek yürür ve daha sonra yere düşer. Tam felç gelişmesinden sonraki 1-2 gün içerisinde hayvan ölür. Kuduza yakalanmış hayvanlar 1 hafta içinde mutlaka ölürler.

BULAŞMA:

* Kuduza yakalanmış bir memeli hayvanın (özellikle köpek) ısırması ve yaralaması ile,
* Kuduz hayvanın salyasının sıyrık veya çatlak deriye, göz ağız veya buruna temas etmesiyle,
* Kuduz hayvanın salyası ile bulaşık eşyanın (tasma, yular, dizgin vb.) yaralı deri ile temas etmesi ile,
* Kuduz hayvan tarafından tırnaklanarak meydana gelen yaralanmalar ile, (hayvanın tırnağı kendi salyası ile bulaşık ise)

Virus, vücuda girdiği yerde bulunan sinirler yoluyla beyine gider, yerleşir ve orada çoğalır. Virusun vücuda girmesi ile hastalığın ortaya çıkması arasındaki süreye Kuluçka Dönemi denir. Genel olarak kuluçka süresi insanlarda 2-8 haftadır Hayvanların virusu bulaştırıcılık süresi de değişkenlik göstermektedir. Kedi ve köpekler klinik semptomların başlamasından 3 ile 10 gün öncesine kadar virusu bulaştırabilirler.

KORUMA:Aşılama ile olur. 3 aylık ya da daha yaşlı her sağlıklı kedi mutlaka aşılanmalıdır. Yıllık aşı tekrarı bir doz yapılır.

August, JR. Preventive Health Care and Disease Control. In Sherding, RG (ed.) The Cat: Diseases and Clinical Management. Churchille Livingstone. New York, NY; 1994: 524.

Barr, MC; Olsen, CW; Scott, FW. Feline viral diseases. In Ettinger, SJ; Feldman EC (eds.) Textbook of Veterinary Medicine. W.B. Saunders Co. Philadelphia, PA; 1995: 409-435.


Greene CE, Dreesen DW. Rabies. In: Greene CE, ed. Infectious diseases of the dog and cat. 2nd ed.Philadelphia: Saunders, 1998:114–126.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Kedi Gençlik Hastalığı - Feline Panleukopenia ve Kuduz" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Işıl KARATAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Vet.Hek.Işıl KARATAN Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Guinea Piglerde Follikülar Kistler ( Ovaryum Kistleri )
 • Guinea Piglerde C Vitamini İhtiyacı
 • Kedi-Köpeklerde Kanser ve Bpa(Bisphenol-A) İlişkisi
 • Hayvanlarda Kanserde Ağrı Kontrolü, Beslenme Desteği, Bulantı ve Kusmanın Kontrolü
 • Kedi ve Köpeklerde Parasetamol (Ağrı Kesici-Ateş Düşürücü) Zehirlenmesi
 • Köpeklerde “xylitol” Zehirlenmesi
 • Kuşlarda Aspergillosis
 • Kedi ve Köpeklerde Obezite
 • Hayvanlarda Tüy Dökümü ve Yağ Asitleri (Omega 3 & 6)
 • Von Willebrands Hastalığı (Von Willebrand
 • Kediler İçin Aşı Takvimi
 • Köpekler ve Kediler İçin Aşı Takvimi
 • Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Tedavisi
 • Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri ve Teşhis
 • Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri
 • Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliği
 • Kedilerde Aıds (Fıv)
 • Kedilerde Viral Hastalıklar ve Aşılama (Aşılamada Nelere Dikkat Edilmelidir?)
 • Hangi Gıdalar Köpeğim İçin Tehlikeli Olabilir?
 • Kedilerde Toxoplasmosis Nedir ? Gebelik ve Toxoplasmosis
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Peynir: Türkiye ve Dünya Peynirleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Hipotiroidzm , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Dünya Keçi Irkları , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Cushing’s Hastalığı , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Soru-Cevaplarla Köpeklerde Lenfoma , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Hormonlar ve Görevleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Muhabbet Kuşlarında Veba , Vet.Hek.Mehmet Yavuz UĞUR
 • Hamilelik ve Toksoplasma , Vet.Hek.Melike AKAY
 • Kedi ve Köpeklerde Sıcak Havalarda Yapılması Gerekenler , Vet.Hek.Bora BİLGİN
 • Gıda Üretimi İşletmelerinde Hijyen ve Sanitasyon , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Mineraller , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kafes Kuşları Sindirim Sistemi Mantar Hastalığı “candidiasis” , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Kedi ve Köpeklerde Kan Grupları , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Evlerde Beslenen İki Değişik Hayvan: Dev Salyangozlar ve Leopar Gekolar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Tavşanlar Yıllardır Hayatımızdaki Koca Kulaklı Sevimli Hayvanlar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Köpeklerde Lenfomada İmmunohistokimyasal Tiplendirme ve Kemoterapi , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Kedi ve Köpeklerde Bilgisayarlı Tomografi (Ct) , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Radyoterapi ile Kanserde Daha Uzun ve Ağrısız Sağ Kalım , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Sindirim Sistemi Fizyolojisi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Besin Maddeleri ve İnsan İçin Önemi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  04:46
  Top