TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
ÇOCUK EĞİTİMİNDE DAVRANIŞ OLARAK ÖRNEK OLMAK

Hüseyin ÇETİNKAYA Fotoğraf
Psk.Dnş.Hüseyin ÇETİNKAYA
Kayseri
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 7 Makalesi varFotoğrafı MevcutTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 4247,

* Yayın Tarihi : 09-12-2009 - 14:04 (2557 gün önce),

* Ortalama Günde 1.66 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3760 , Kelime Sayısı : 477 , Boyut : 3.67 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Dnş.Hüseyin ÇETİNKAYA hakkında söyledikleri:
Hüseyin bey yaklaşımları ve sosyal anlamda insana değer veren ve işini önemseyen bir uzman. alternatif çözüm bulmak ve dinlenilmek istiyorsanız tavsiye ediyorum...
insanlarla iletişimi çok güzel, düzgün bir karaktere sahip, insanlarla konuşarak onları ikna için uygun bir beceriye sahip ayrıca sizlerle de güzel iletişimlere gececeğinden eminim....
insan kendine değer verilnmesini ister. hele bu kişi size bunu psikolojik danışma ilişkisi içinde yaklaşıyorsa bunun önemi daha da artacaktır. saygılarımla.....

(suayp , Danışan, 24-11-2009)

Psk.Dnş.Hüseyin ÇETİNKAYA Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
ÇOCUK EĞİTİMİNDE DAVRANIŞ OLARAK ÖRNEK OLMAK

Her insanın bir çocukluk dönemi olmuştur. Hatta unutulmayan en güzel anıların çoğu o dönemden kalma anılardır. Çocukluğu iyi geçen bir insanın ilerleyen yaşamının da iyi olma oranı yüksektir. Bu açıdan bir insanın çocukluk dönemi yaşantıları ve nasıl eğitildiği büyük önem arz etmektedir.

Çocuk eğitimi günümüzün üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biridir. Bir neslin geleceğini çocuklar belirlediğine göre, günümüzün çocuklarının eğitimi gelecek nesillerin kalitesini ortaya koyacaktır. Bu açıdan bu yazımızda çocuk eğitimin de üzerende durulması gereken bazı durumlardan bahsedeceğiz.

Her anne- baba çocuğunun hayırlı bir evlat olmasını ve akıllı uslu olmasını ister. Bu halkımızın en fazla istediği bir çocuk tipidir. Ama nedense bu çocuk bir türlü yetiştirilemez. Her anne-baba çocuğunun en az bir özelliğinden şikâyetçidir.
Çocuk eğitiminin anne-babaların isteklerden başladığını görmekteyiz. Hatta anne-babanın çocuk yapma düşüncesi olduğu dakikadan itibaren çocuk eğitiminin başladığını görmekteyiz. Bunun da en büyük göstergelerinden bir tanesi çocuk eğitimi ile anne-baba davranışlarının ve tutumlarının yakın bir ilişkisi olmasıdır. Yani anne-baba “Ben bir çocuk düşünüyorum.” Dediği dakikadan itibaren, tutum ve davranışlarını nasıl bir çocuk istiyorsa ona göre ayarlamalıdır. Yoksa istediği gibi bir çocuk değil davrandığı gibi bir çocuk yetiştirecektir. Bu da çocuklarımıza anne-baba olarak davranışlarımız ve yaşantımız ile iyi bir model olmamız gerektiğini göstermektedir. Çünkü çocuk için anne-baba en yakın örnektir. Anne-baba’nın davranışları çocuğun ilk öğrenmelerinin kaynağıdır. Çünkü çocuk sosyal olarak ilk onlarla beraber olmaktadır.

Anne-babaların çocuk eğitiminde kendi eğitimlerinin önemli olduğunun farkına varmaları gerekmektedir. Çünkü çocuk ilk olarak anne-baba ve aile ortamında ile muhatap olmaktadır. Anne-babanın kendini geliştirmesi çocuklarını geliştirmesidir. Çünkü çocuklar üzerinde söz, konuşma ve öğütten ziyade davranışlar daha etkilidir. Anne-baba eğer kendi yapmadıklarını çocuktan istiyorsa, bunu çocuğun yapması beklenemez, yapsa da istekli yapmayacaktır. Örneğin anne-babaların en büyük şikâyetlerinden biri çocukların yeteri kadar kitap okumadıklarıdır. Bu şikâyette bulunan anne-baba kitap okuma konusunda ne kadar mesafe kat etmiştir. Kendileri bu sorunun cevabını verebiliyor ve rahatlıkla “günlük şu kadar kitap okuyoruz.” diyebiliyorlarsa o zaman çocuklarının da bu davranışı yapmaları beklenir. Anne-baba bunu yaparak çocuklarına okuma ortamı oluşturmaktadır. Ortamın oluşması o işe karşı isteğin artmasında çok önemli bir yere sahiptir.

“Ben yemedim yedirdim, içmedim içirdim.” demeden ziyade anne-babalar kendileri yiyecek, içecek tadını alacaklar ondan sonra çocuklarına sunacaklardır. Çünkü bir insanın karpuz yemeden birine “karpuz ye, iyi meyvedir.” Demesi ne kadar abes ise ve bunu demesi mümkün değilse anne-baba da tadına bakmadığı şeyleri çocuklarına önermemelidirler.

“Ben yemedim yedirdim, içmedim içirdim.” demeden ziyade anne-babalar kendileri yiyecek, içecek tadını alacaklar ondan sonra çocuklarına sunacaklardır. Çünkü bir insanın karpuz yemeden birine “karpuz ye, iyi meyvedir.” Demesi ne kadar abes ise ve bunu demesi mümkün değilse anne-baba da tadına bakmadığı şeyleri çocuklarına önermemelidirler.

Günümüzde kendisinin zamanında gidemediği mesleklere çocuklarının gitmelerini bekleyen anne-baba sayısı oldukça fazladır. Bu kendi yetersiz durumlarını çocukları ile giderme düşüncesinden başka bir şey değildir. Her ne kadar çocuk bizim çocuğumuz olsa da o da nihayetinde ayrı bir bireydir. Bırakalım çocuklarımız kendi mesleklerini kendi ilgi ve ihtiyaçlarına göre seçsinler. O mesleği icra edecek çocuktur, anne baba değil.

Hüseyin ÇETİNKAYA

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

ÇOCUK EĞİTİMİNDE DAVRANIŞ OLARAK ÖRNEK OLMAK ile İlgili Kavramlar : çocuk eğitimi
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"ÇOCUK EĞİTİMİNDE DAVRANIŞ OLARAK ÖRNEK OLMAK" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Hüseyin ÇETİNKAYA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Tutkunuzu Yaşamak – Yeni Zenginliğin Değişen Yüzü , Uzm.İrem BRAY
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozuklukluğunda Kullanılan Tedavi Ve Yöntemlere Eleştirel Bir Bakış: İlaç Ve Nörofeedback , Ramazan ŞİMŞEK
 • Hiperaktivite, Dikkat Eksikliği Ve İnternet , Serpil YILMAN KAYA
 • Dikkat Eksikliği Nedir? , Dr.Bora KÜÇÜKYAZICI
 • Keşke Allah Okulu Yaratmasaydı Anne! Ayrılma Kaygısı – Okul Fobisi , Uzm.Hakan TOKGÖZ
 • Mobıle Phone Usage And Addıctıon , Burçin KOYUNCU
 • The Effects Of Appearance On Respondıng To An Urgent Request , Burçin KOYUNCU
 • Stuttering Children And Treatments , Burçin KOYUNCU
 • The Behavioral Approach To Abnormality , Burçin KOYUNCU
 • Exıstentıalısm Vs. Person-Centred Therapy , Burçin KOYUNCU
 • Gizli ‘sona Ermiş’ Evlilikler , Uzm.Eyüp SARI
 • Çocuk Cinselliğine Yetişkin Bakış Açısı , Eser ÖLÇER
 • Okul Korkusu , Ali KÜLTEKİN
 • Antidepresan Mı ? Psikoterapi Mi ? , Uzm.Ebru ÖZKURT TOPÇU
 • Çocuklarda Mahremiyet, Ağlama Ve Davranış Bozuklukları , Ferit KARADAŞ
 • Ruh Sağlığım Yerinde Mi? , Aysel İnciler BİRTÜRK
 • Düşüncelerin Düzenlenmesi Stres Ve Kaygılardan Korur , Uzm.Feyzullah ALPMAN
 • İçimizdeki “saldırganı” Açığa Çıkaran Benmerkezci İnsanlar , Uzm.Ümit AKÇAKAYA
 • Öfkemi Nasıl Kontrol Edebilirim ? , Uzm.Sabahat ERLER
 • Birey Olmak Ya Da Olmamak , Uzm.Ümit AKÇAKAYA
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  18:23
  Top