2007'den Bugüne 84,906 Tavsiye, 26,561 Uzman ve 18,915 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Lazer Epilasyon : Kozmetik Değil Tıbbi Bir Uygulama
MAKALE #402 © Yazan Dr.A.Arif EROĞLU | Yayın Kasım 2007 | 7,424 Okuyucu
Lazer ne demektir ?

Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation kelimelerinin ilk harflerinden oluşturulmuş ingilizce bir terimdir. Dışardan verilen enerji ile miktarı ve yoğunluğu arttırılmış Işık ile lazer ışını oluşmaktadır.


IPL lazer midir ?

Hayır. IPL optik enerji veren bir sistem olmasına karşın lazer ışığı vermez.


Lazerin IPL den farkı nedir ?


IPL Intense Pulsed Light kelimelerinin ilk harflerinden oluşturulmuş bir terimdir. Yoğunlaştırılmış atışlı ışık enerjisi demektir. Lazer ışığındaki ışınların tümü tek bir dalga boyunda, aynı anda ve aynı fazda ilerleyen foton partiküllerinden oluştuğu için dağılmadan hareket eder. IPL deki ışınlar ise cihazın özelliğine göre 500-1200 nm arasındaki tüm dalga boylarını içerir. Filtre kullanılarak istenilen dalga boyu aralığına ayarlanır( Örneğin 500-900nm).


Lazer nasıl etki eder ?


Lazer, tek bir dalga boyundaki ışıktan oluşan bir optik enerji sağlar. Lazerlerin çoğu selektif fototermoliz prensibine dayalı olarak etki eder. Belirli dalga boylarındaki lazer ışını, hedef yapıdaki (kıl kökü,damar,leke) renk içeren maddeler tarafından emilerek optik enerjilerini aktararak ısı enerjisi yaratır. Sadece hedef yapıda oluşan bu ısı enerjisi çevre dokularınında çok az etki yaratarak hedef yapıyı tahrip eder. Hedef yapıda anlık (milisaniye) olarak ısı artışı oluşturarak geri dönüşümsüz bir hasar yaratırlar.

Epilasyon için kullanımda bulunan lazer tipleri nelerdir ?

Alexandrite Lazer (755nm), Diode Lazer (800-810nm), Nd:YAG Lazer (1064nm)

Lazer Epilasyonun avantajları nedir ?

Kalıcı veya uzun dönemli epilasyon sağlar. Kıllarda tekrar büyüme olsa bile oluşacak kıllar ; zayıf, açık renkli kozmetik önemi az tüyler şeklindedir. Güvenilir bir yöntemdir. Kanserojen değildir. Kullanılan cihazın özelliklerine göre değişmekle birlikte hızlı bir yöntemdir. Ağda uygulamalarında görülebilen cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.

Lazer epilasyon pahalı bir yöntem midir ?

Hayır. Ağda ve benzeri kalıcı etkisi olmayan yöntemler gibi yaşamınız boyunca uygulanmaz. Toplam maliyet olarak diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında çok daha ucuzdur. Kaldı ki günümüzde lazer epilasyon yapan merkezlerin sayısı arttığı için ödenen ücretler minimum düzeydedir.

Lazer epilasyon neden tek seans değildir ?

Çünkü kıl köklerinin hepsi aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama esnasında olgun fazda (anagen) olan kıl kökleri etkilenirken, gerileme (telogen) ve dinlenme (katagen) fazındaki kıl kökleri etkilenmez. Etkilenmeyen kıllar için bir süre sonra tekrar seans uygulanması gerekir. Seans aralıkları bölgeye göre 4-12 hafta arasında değişir.

Lazer epilasyonda başlangıçta seans sayısı belli midir ?

Başlangıçta kesin seans sayısı vermek gerçekçi bir davranış değildir. Kılların rengi, kalınlığı, bulunduğu bölge, uygulama sırasında bulundukları faz farklılıklarından dolayı seans sayısı kişiden kişiye göre hatta aynı kişinin farklı bölgelerine göre değişebilmektedir. Bu neden tahmini olarak seans sayısı söylenebilir.

Lazer epilasyonda sonuç için kesin garanti var mıdır ?

Hayır. Tıbbi olan bu tarz uygulamalarda %100 garanti vermek hem doğru hem de gerçekçi değildir. Kişinin genetik veya hormonal yapısı, kılın rengi ve yapısı sonuçları etkilemektedir.

Lazer güvenli bir uygulama mıdır ?

İlk lazer 1958 yılında icat edilmiştir. Pratik olarak kullanılan ilk lazer ise 1960 yılında üretilmiştir. 1983'ten itibaren yaklaşık 25 yıldır diş hekimliği, göz hastalıkları, plastik cerrahi gibi çeşitli tıbbi alanda güvenle kullanılmaktadır.
Epilasyon amaçlı lazer sistemleri ise 15-20 yıldır kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde lazerin epilasyon ve diğer estetik amaçlı uygulamaları günümüzde daha da güvenli olarak yapılmaktadır.

Lazerin kanser yaptığına veya sağlığı etkileyecek şekilde radyasyon yarattığına dair hiçbir bilimsel kaynak yoktur. Yapılan bir araştırmada lazerin iyonik etkisi olmadığı ve canlı büyüyen bağ dokusu hücreleri üzerinde hiçbir kötü etkisi olmadığı gösterilmiştir.


Lazer epilasyon öncesi nelere dikkat edilmelidir ?


Lazer epilasyon uygulamadan birkaç hafta önce kıl köküne zarar veren ağda, cımbız gibi yöntemlere son verilmiş olmalıdır. Tedaviye başlanmadan önce tüylerin sarartılmamış olması gereklidir. Çünkü lazer enerjisi ancak gelişme evresinde bulunan ve pigment bulunan kıl köküne etki etmektedir. Daha önceden cımbızla kılın çekilmesi ya da kılın renginin giderilmesi durumunda lazerin etki edeceği hedef kaybolacağı için beklenen etkinin görülemez. Lazer epilasyon uygulanacak kişilerin beta karoten içeren ilaçlar kullanması (A vitamini gibi) yada karotenden zengin besinler (havuç, portakal gibi turuncu besinler)ile uzun süredir beslenmiş olması beklenen etkinin azaltmasına neden olabileceğinden bu tür ilaçlar ve besinler kesilmelidir. Cildi soyan peeling gibi işlemler en az 2 hafta önceden bırakılmalıdır.


Lazer epilasyondan sonra nelere dikkat edilmelidir ?


Lazer epilasyon uygulanmış bölgeye mutlaka 30 SPF güneş koruma kremi uygulanmalıdır. En az 1 hafta doğrudan güneşlenilmemeli ve solaryuma girilmemelidir. Buna uyulmadığı durumlarda lazer uygulanan bölgelerde lekelenme görülme olasılığı çok artacaktır. İlk 2-3 gün cildi tahriş eden peeling, keseleme gibi işlemler kesinlikle uygulanmamalı, sıkı ve sert giysiler giyilmemelidir.


Lazer epilasyon kimlere uygulanabilir ?

12 yaşından itibaren koyu renkli tüyleri olan herkese uygulanabilir.


Kimlere lazer epilasyon uygulanmaz ?


12 yaşından küçüklere, tersine bir kanıt olmamasına rağmen hamileliğinin ilk 3 ayı içinde olanlara, cildinde kanser veya kanser öncesi lezyonları olanlara, derideki kollajen dokuyu tutan hastalığı olanlara (Sedef gibi), deri renginde değişikliğe yol açan hastalığı olanlara, akne nedeniyle son 6 ay içinde Roacutane kullanmış kişilere lazer epilasyon uygulanmaz.


Herpesli (uçuk hastalığı)bölgelerde, sedef hastalığı olanlarda, cilt enfeksiyonlarında lazer epilasyon yapılamaz. Birçok lazer cihazında bronzlaşmış ciltlere lazer epilasyon yapılamaz, rengin açılmasını beklemek gereklidir ( Long Pulse cihazlar hariç ).


Eğer tüyler açık renkli yani pigmenti az ise lazer ışığını görmeyeceği için tedaviden etkilenmez. Beyaz-gri, kızıl ve sarı renk kıllara genellikle etkinlik göstermez.


Bronzlaşmış bir cilde lazer epilasyon yapabilir mi ?

Bu tamamen kullanılan cihazların teknik özellikleri ile ilgilidir. Long Pulse Lazer cihazları ile bronz tene de güvenle lazer epilasyon uygulanabilir. Bu özelliklere sahip olmayan cihazlar ile bronzlaşmış ciltte yapılan uygulamaların yan etkisi fazla olacaktır.


Lazer epilasyon sonrası ne gibi etkiler görülebilir ?


Lazer epilasyondan hemen sonra cihazın tipine, kişinin hassasiyetine, kılın yapısına, cildin rengine bağlı olarak uygulama bölgesinde 10 dak. ile 1-2 saat kadar süren bir kızarıklık olabilir. Bu durum tamamen geçicidir. Bazen koyu tenlilerde, kalın ve koyu kıllı bölgelerde, aşırı hassas kişilerde kabuklanma, uzun süren kızarıklık, sivilce oluşabilir. Bu gibi durumlar çoğu zaman hiç bir şey yapmadan düzelebildiği gibi bazen pomad kullanmakta gerekebilir.


Lazer epilasyon sırasında acı veya ağrı duyulur mu ?


Günümüzde hiçbir epilasyon yöntemi tamamen ağrısız değildir. Kişiden kişiye değişen ağrı eşiğine bağlı olarak lazer epilasyon sırasında ağrı duyulabilir. Ancak kullanılan cihazların teknik özeliklerine bağlı olarak hissedilen ağrıda çok büyük değişiklikler olmaktadır.


Lazer epilasyon seanslarına düzenli devam etmemem tedaviyi bozar mı ?


Lazer epilasyon seansları en kısa 4 hafta en uzun 12 haftada bir uygulanır. Eğer tedaviye ara verirseniz bu önceden yapılmış seansların boşa gittiği anlamına gelmez. Tedaviyi tamamen kılsız olarak devam ettirmek istiyorsanız seanslarınızı düzenli olarak yaptırmanız gereklidir.


Hormonal probleme bağlı kıllanmada nasıl bir yol izlenmelidir ?


Bu gibi durumlarda bir yandan endokrinolog ve/veya jinekolog tarafından tedaviniz devam ettirilir. Mevcut kıllarınız için lazer epilasyona devam edilir. Ancak hormonal probleminiz tekrar oluşursa veya tamamen giderilmemişse uygulanmış olan epilasyon tekrar kıl çıkmasını engellemeyecektir.


Lazer epilasyon sonrası leke kalır mı ?

Tedavi sonrasında kullanılan cihaza bağlı olarak 5-10 dakika bazen 1-2 saat süren kızarıklık olabilir. Bu geçicidir. Bazen aşırı hassas kişilerde, soğutma sistemi olmayan lazer kullanılması durumunda, yüksek doz lazer enerjisi verilmesi durumunda ciltte güneş yanığı gibi bir durum oluşabilir. Bu durum birkaç günlük tedavi ile düzelir. Soğutma sistemli lazerde cildin ısınmasına fırsat verilmemekte böylece riski en aza indirilmektedir. Ancak lazer epilasyon sonrası doğrudan güneşlenilmiş veya solaryuma girilmişse ciltte lekelenme görülebilir.


Lazer epilasyonun riskleri nelerdir ?


Lazer epilasyon kozmetik bir uygulama değil tıbbi bir uygulamadır. Her tıbbi uygulamada olduğu gibi lazer epilasyonda da bazı riskler mevcuttur. Bu riskler epilasyonda tecrübeli doktor ve güvenlik özellikleri arttırılmış ileri teknoloji lazer cihazları ile en az düzeye indirilebilir. Az görülen ancak sevimsiz olan risk yüzeyel yanıktır. Bu durum aşırı hassas cildi olan kişilerde, yetersiz soğutmalı cihazlarda, çok koyu tenli hastalarda, lazer dozunun yükseltilmesi gereken ince ve açık renkli kıla sahip hastalarda görülebilir. Yüzeyel yanık sonrası ciltte hafif açık yada koyu renk bir iz kalabilir. Ancak bu izler uzun dönemde tedavi ile yada tedavisiz tamamen düzelirler.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Lazer Epilasyon : Kozmetik Değil Tıbbi Bir Uygulama" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.A.Arif EROĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.A.Arif EROĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
A.Arif EROĞLU Fotoğraf
Dr.A.Arif EROĞLU
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.A.Arif EROĞLU'nun Makaleleri
► Lazer Epilasyon Dr.Bircan KARABAĞIR
► Lazer Epilasyon Dr.Nur Banu ÖNCEL
► Lazer Epilasyon Doç.Dr.Hayati AKBAŞ
► Lazer Epilasyon Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN
► Lazer Epilasyon Dr.Güner UYSAL
► Lazer Epilasyon Dr.Adnan ERDİNÇ
► 10 Soruda Lazer Epilasyon Dr.Betül Zeynep ŞENGÖR
► Lazer Epilasyon Uygulamaları Dr.Sema KARAOĞLU
► Lazer Epilasyon Teknolojisi Op.Dr.Orhan Murat ÖZDEMİR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,915 uzman makalesi arasında 'Lazer Epilasyon : Kozmetik Değil Tıbbi Bir Uygulama' başlığıyla benzeşen toplam 59 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


10:48
Top