TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
göz kapağı düşüklüğü (ptozis)

Ümit BEDEN Fotoğraf
Doç.Op.Dr.Ümit BEDEN
İstanbul
Doktor "Göz Hastalıkları"
TavsiyeEdiyorum.com ÜyesiKütüphanemizde Yayınlanan 6 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 9657,

* Yayın Tarihi : 14-01-2010 - 14:04 (2301 gün önce),

* Ortalama Günde 4.20 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4716 , Kelime Sayısı : 593 , Boyut : 4.61 Kb.
göz kapağı düşüklüğü (ptozis)

Göz kapağı düşüklüğü (Ptozis)
Ptozis üst göz kapağının normal yerinden daha aşağıda olmasıdır.

Ptozis doğuştan olabileceği gibi, sonradan da ortaya çıkabilir.
Doğuştan olan ptozis genellikle göz kapağını kaldıran kasın düzgün gelişememesinden kaynaklanır. İleri yaşlarda ortaya çıkan ptozis ise genellikle yaşlılık nedeni ile göz kapağını kaldıran kasın incelerek kapaktan ayrılması nedeni ile oluşur. Bunların yanında bu kası kontrol eden sinirlerin hasar görmesi veya bazı kas hastalıkları veya yaralanma nedenleri ile de ptozis ortaya çıkabilir.

Ptozis diğer göz ameliyatlarından sonra da görülebilir
Diğer göz ameliyatları sırasında gözün açılması için takılan spekulumlar veya yapılan enjeksiyonlar ile bazı müdahalelerden sonra ptozis gelişebilir. Ayrıca üst göz kapağı çevresine yapılan Botox enjeksiyonlarından sonra da geçici ptozis görülebilir.

Ptozis ortaya çıktığı yaşa göre estetik veya fonksiyonel sorun oluşturabilir
Ptozis doğuştan var ise veya hayatın ilk 10 yılı içerisinde ortaya çıkmışsa kalıcı görme kaybına yol açabilir. Hayatın ilk yıllarında görme kalitesini bozan tüm hastalıklar göz tembelliğine yol açarlar. Bu nedenle doğuştan veya erken yaşlarda ortaya çıkan kapak düşüklüklerinin görmeyi bozup bozmadığının anlaşılması için göz doktoruna başvurulması gerekmektedir. İleri yaşlarda ortaya çıkan kapak düşüklükleri ise göz bebeğini örtüyor ise görme kaybı, örtmüyor ise estetik kusur yaratırlar. Bu olgularda ise kalıcı görme kaybı beklenmez.

Ptozis tedavisi
Ptozis hayatın ilk on yılı içinde mevcutsa ve görmeyi engelleyecek kadar (göz bebeğini örtecek kadar) belirgin ise acilen tedavi edilmelidir. Diğer olgularda ise tedavinin aciliyeti, ptozisin miktarı, görme keskinliği üzerindeki etkisi ve hastanın estetik kaygısı ile orantılıdır.

Ptozis hastaları hastalığın ciddiyetinin anlaşılması ve eşlik edebilecek başka hastalıkların incelenmesi açısından (şaşılık, diğer kas hastalıkları, gibi) bir göz doktoruna başvurmalıdırlar. Tedavi gerekliliği ve zamanlaması açısından mutlaka bir göz doktorunun görüşü alınmalıdır. Hastalığın tedavisi de oküloplastik cerrahi ile uğraşan göz doktorları tarafından yapılmaktadır. Ptozis cerrahi konusunda tecrübeli bazı plastik cerrahi uzmanları da ptozis ameliyatlarını yapabilmektedirler.

Ptozis hastalığı cerrahi olarak düzeltilir. Çocuk hastalarda ise göz tembelliğinin önlenmesi için ek tedavilerin uygulanması gerekebilir (gözlük ve kapama tedavisi gibi). İleri yaşlardaki hastalarda ise sadece cerrahi tedavi uygulanır.

Ptozis cerrahisi temel olarak iki şekilde yapılır
Uygulanacak cerrahi tedavi yöntemi hastaya göre farklılık gösterebilir. Göz kapağını kaldıran kasın fonksiyonlarının iyi olması durumunda bu kasın güçlendirilmesi ameliyatı yapılır. Kas fonksiyonunun zayıf olduğu durumlarda ise kaşı kaldıran kasların gücünden yararlanılır. Bu olgularda, göz kapağı cilt altından kaşı kaldıran kasa asılır. Bu şekilde hasta kaşını kaldırarak göz kapağını kaldırabilir.

Ptozis ameliyatı ideal şartlarda lokal anestezi ile yapılır.
Ameliyat sırasında hasta-doktor iletişimi ve kapak seviyesin kontrolü oldukça faydalıdır. Bununla birlikte, iletişim kurulamayan hastalar ile çocuk hastalarda lokal anestezi uygulamak mümkün olmayacağı için genel anestezi kullanılır. Ameliyat yaklaşık 30-50 dakika sürer.

Bazı hastalarda ptozisin düzeltilmesi öenrilmeyebilir
Göz kapağının kapanamadığı, göz hareketlerinin olmadığı, göz yüzeyinde kuruluk ve his kusuru olan olgularda göz yüzeyinin korunmasında problemler yaşanabileceği için ptozis düzeltmesi yapılmayabilir veya az düzeltme yapılabilir. Yine kalıcı çift görme oluşabilecek olgularda ptozis düzeltilmeyebilir. Bu hastalarla cerrahiden sonra karşılaşılabilecek sorunlar hakkında detaylı tartışmak ve tedavi kararını hasta ile birlikte almak gerekir.

Her türlü ameliyatta olduğu gibi, ptozis ameliyatından sonra ada bazı problemler ile karşılaşılabilir
Ptozis ameliyatından sonra az düzeltme, aşırı düzeltme ve kapak şekil bozukluğu gibi nedenlerle ikinci bir cerrahi gerekebilir. Ayrıca estetik sonuçlar iyi olsa da göz kuruluğu gelişebilir. İlave olarak, ameliyattan önce göz kapağını kaldıran kasın fonksiyonunun iyi olmadığı olgularda ameliyat sonrası dönemde aşağı bakış esnasında göz kapağı yukarıda kalabilir. Ptozis ameliyatından sonra karşılaşılacak diğer bir sorun ise uyku esnasında göz kapağının açık kalmasıdır. Tüm bu sorunlar nedeni ile ptozis cerrahisi geçiren hastaların ameliyattan sonra da bir süre göz doktorunun kontrolü altında kalması gereklidir. Yine bu tür problemlerin çoğu ameliyattan önceki göz muayenesi ile tahmin edilebilir ve hastanın ne gibi problemlere hazırlıklı olması gerektiği belirlenebilir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

göz kapağı düşüklüğü (ptozis) ile İlgili Kavramlar : ptozis, göz kapağı düşüklüğü, ptozis ameliyatı, ptozis operasyonu, göz kapağı
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"göz kapağı düşüklüğü (ptozis)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Doç.Op.Dr.Ümit BEDEN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Psikiyatrik İlaçlar Bağımlılık Yapar Mı? , Dr.Ali Algın KÖŞKDERE
 • Saç Mezoterapisi , Dr.Emrah ÇİNİK
 • Botoks , Dr.Ahmet ALTINTAŞ
 • Depresyon Nasıl Tedavi Edilir? , Dr.Hira Selma KALKAN
 • Depresyondan Anladığımız , Dr.Hira Selma KALKAN
 • Afet Sonrası Yeniden Yapılanma: Ruhsal Travmalar Ve Toplumsal Yaklaşımlar , Dr.Hira Selma KALKAN
 • Toplumsal Şiddet Ve Sonrası , Dr.Hira Selma KALKAN
 • Burun Estetiği Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış , Yrd.Doç.Dr. Tamer HALİLOĞLU
 • Deneyimlerle, Psikoterapide Konuşmayla Ve Kaygıları Anlama İle Sıkıntıları Aşmak Mümkün , Dr.Ali Algın KÖŞKDERE
 • Bakış Estetiği - Bademgöz Estetiği - Lazerle Göz Kapağı Estetiği , Dr.Şeyda ATABAY YILDIZ
 • Göz Altı Morlukları Ve Tedavisi , Dr.Şeyda ATABAY YILDIZ
 • Göz Kapağı Estetiği (Oküloplasti - Blefaroplasti) , Dr.Şeyda ATABAY YILDIZ
 • Çocuklarda Göz Sağlığı , Dr.Şeyda ATABAY YILDIZ
 • Kadınlarda İlişkiye Girememe: Vajinismus , Dr.Nuray ATACAN
 • Az Görenlere Yardım Cihazı Uygulamaları Ve Teleskopik Gözlük Kullanma Oranları , Dr.Deniz ALTINBAY
 • Dikkat Eksikliğine İkincil Gelişen Sosyal Fobi Ve Metilfenidat Tedavisi , Dr.Ahmet KOYUNCU
 • Tv Başında Uyuyakalmak Ve Sağlık , Dr.Mehmet PORTAKAL
 • Ağrısız Bir Bele Sahip Olmanın 10 Yolu , Dr.Mehmet PORTAKAL
 • Hiperandrojenemi Nedir (Kıllanmada Artış) , Prof.Dr.Ercan Mustafa AYGEN
 • Kürtajın Riskleri Nelerdir , Dr.Kutlugül YÜKSEL
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  12:47
  Top