TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Otizm Spektrumunda İletişim Problemleri

Aymen BALIKÇI Fotoğraf
Fzt.Aymen BALIKÇI
İstanbul
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi30 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 12 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 3247,

* Yayın Tarihi : 03-02-2010 - 14:44 (2579 gün önce),

* Ortalama Günde 1.26 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 5822 , Kelime Sayısı : 642 , Boyut : 5.69 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Fzt.Aymen BALIKÇI hakkında söyledikleri:
eymen beyi uzun yıllardan beri tanıyorum,mesleğine bağlılığı, mesleğini içtenlikle,severek yapması dikkatimi çekmekteydi.okulda bir öğrencimin rahatsızlığı (fiziksel gelişim geriliği nedeniyle yürümede,oturma ve kalkmada zorluk çekme,koşamama) gibi nedenler itibariyle kendisini eymen beye gönderdim,eymen beyin öğrencime yaklaşımı, diyaloğu,sabırlılığıyla,velimin memnuniyeti ve öğrencimin rahatsızlığındaki iyileşme gözle görülür seviyedeydi.eymen beye çok teşekkür ediyoruz.
(meryem, Danışan, 20-04-2010)

Aymen Balıkçı ile üniversite yıllarında tanışdık.Spor-egzersiz fizyolojisi yüksek lisans bölümünden de birlikte mezun olduk.Meslektaşız ve birlikte 2 yıl kadar petiadrik rehabilitasyon alanında aynı işyerinde çalıştık.
Birlikte çalıştığımız dönemde de sonrasında da kendisinin çocuklarla ; çok iyi bir iletişim geliştirdiğini, sabırla çalıştığını ,mesleki bilgi ve birikimini sonuna kadar kullandığını gördüm.
Aile bilgilendirme ve eğitimi konusunda da profesyonel bir tavra sahiptir.
Duyu bütünleme alanında da çocuklara ve ailelere... [DEVAMI..]

(Canan AYDIN, Arkadaş/Tanıdık, 20-04-2010)

Oğlumuz sp hastası.yaklaşık 1 senedir eymen beyle çalışmaktadır.Bu zaman zarfında oğlumuz arda eymen beyin dediği aşamaları gerçekten göstermiştir.İnşallah yürümesini de ümit ediyoruz.Biz elimizden geldiğince dediklerini yapıyoruz ama eksiklerimizi görünce bizi uyarır.Kendisi ile tanıştığımız ilk günden itibaren bize hep destek olmuştur.Oğlumuz arda'ya gereken tüm ilgiyi içtenlikle verdiğinin farkındayız ve onun bu sevecan yaklaşımı bizi de mutlu etmektedir.Gerektiğinde bizi psikolojik olarak desteklediği için de ayrıca teşekkür ediyoruz.Bu zorlu mücadelede hep yanımızda olması dileğiyle ihtiy... [DEVAMI..]
(m.yxx, Danışan, 17-04-2010)

Fzt.Aymen BALIKÇI Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Otizm Spektrumunda İletişim Problemleri

HER ÇOCUĞUN KENDİNE AİT BİR RİTMİ VAR!


Her çocuğun kendine ait bir ritmi vardır.Çocuk bu ritmin dışında çıktığında veya çıkarıldığında buna tepki gösterecektir(Ritim:konuşurken ses tonumuz,konuşma hızı,jestler/vücut hareketleri,mimikler,hareketlerimizin hızı…).
Bu nedenle çocuğun ritmini yakalaması ve bizim bu ritimde onunla ilişki kurmamız gerekmektedir.Bu ritmin dışındaki insanlar bebekle iletişim kurmakta zorlanırlar(çocuğun ritmini en iyi yakalayan genelde annedir).
Bebekler kendi ritimlerine girip onlarla iletişime girecek insanlar ararlar
Bebekler ailedeki bireylerin hareket ve jestlerinden bunların ne anlama geldiğini öğrenirler.Buna göre kendileri de jest ve hareketlerini yaratırlar.Örneğin çocuğuna onu almak için uzanan annesinden çocuk zamanla ellerini uzatması ve annesinin kucağına gitmesi gerektiğini anlar.
Çocuk annesinin sesinden,ayak ritminden annesini uzaktan fark eder ve annesinin ona geldiğini anlar. Etkileşim böyle başlar.Jestleri öğrenip bunları kullanmaya başlar daha sonra ses ve dil gelişir.
Konuşmalarımızın %80 jestlerle birlikte oluyor.Aslında konuşmalarımıza olayla ,durumla ilgili duygumuzu katarız. Bu da Limbik sistemimizin devreye girdiğini göstermektedir.
Çocuklar amaca yönelik hareket ederler.Örneğin bir oyuncağın peşinde sürünürler ve ona ulaşmaya çalışırlar.Bu da onların fikirlerinin oluşmaya başladığını gösterir.Bu da duygularla başlar(oyuncakla oynama isteği çocuğun oyuncağa karşı olan duygusudur).
Bebeğin oyuncağa doğru gitmesi planlama yapabildiğini gösterir(oyuncağı almak için gitmesi ve sürünmesi gerektiğini planlar).
Bebek planlama yapabildiğini keşfedince bunu tekrar deneyimlemek ister.Farklı deneyimler arar.
Aileden ilk yardım istemesi, zorlandığında “ıhh ıııı” diye sesler çıkarmasıyla başlar.Bebek bu sesleri çıkardığında etrafta birinin ona yardımcı olabileceğini öğrenmiştir.
İlk dönemdeki aile içi etkileşim bizim için baz oluşturur.Daha sonra aile dışı sosyal etkileşim gelişir.
Otistik çocuklar ortamın ritmine girmekte zorlanırlar.Aslında onlar da sosyalleşmek(İLETİŞİM KURMAK) isterler, ama diğer insanların ritmine girmekte zorlanırlar.

OTİZM VE İLETİŞİM

Bir iletişim problemi olarak da tanımlanan otizmin en belirgin özelliği,iletişimin temel öğesi olan ilişki kurmakta yaşanan güçlüktür. Otistiklerin çevreleriyle ilişkileri çoğunlukla ihtiyaçları doğrultusundadır.Kendilerine seslenildiğinde bakmayabilir,kucağa alınmak istendiklerinde reddedebilirler ancak bir şeye ihtiyaçları olduğunda karşılarındakini elinden tutarak istedikleri şeye doğru yönlendirebilirler.Böyle kurulan ilişki gerçek ilişkiden çok başkasını kullanmak şeklindedir.
Otistik çocuklar yalnızdırlar fakat kendilerini yalnız olarak görmezler.İnsanları değil de objeleri,cansız varlıkları tercih etmektedirler çünkü objelere kendi istedikleri gibi davranabilirler(Simons ve Oishi;1987:43).Üç yaşına gelmiş otistik çocukların en büyük sorunu konuşamamak,dili kullanamamaktır.Bu çocuklar istemedikleri şeylere karşı saldırgan tavırlar sergilerler veya kendilerine zarar verici davranışlarda bulunurlar.Bu şekilde dili kullanmadan birileriyle iletişim kurmaya çalışırlar(Cohen;1998:39).Ricks ve Wing’e (1976) göre otistik çocuklar,çok küçük yaşlardan itibaren sözlü ve sözsüz iletişim kanallarını kullanmazlar ya da kullanmayı redederler. Argyle((1972) insanlar tarafından kullanılan sözsüz iletişimi on başlık altında sınıflandırmaktadır.
Bunlar:vücut dili, yakınlık, oryantasyon(birbirinin yanında oturma ya da durma şekli),görünüm, duruş şekli, başını sallama, mimikler, jestler, bakış ve ses tonunu ayarlamadır.Bu sınıflamadaki sözsüz iletişim tiplerini otistik çocuklar kullanmakta zorluk çekerler. Konuşmalarımızın %80 jestlerle birlikte oluyor.Aslında konuşmalarımıza olayla ,durumla ilgili duygumuzu katıyoruz.Bu da Limbik sistemimizin devreye girdiğini göstermektedir. Otistik çocuklar gülümseyebilir,kahkaha atabilir,ağlayabilir veya korkabilirler;fakat şüphe,utanç, üzüntü gibi yüz ifadesi pek görülmez(duygularını vücut diliyle ifade etmekte zorluk çekerler).Çoğunlukla yüz ifadesi olmadan dururlar ve kendilerini çeşitli melodiler mırıldanarak ifade edebilirler(Wing,1976:104-105).
Sözsüz iletişimi kullanmakta güçlük yaşanırken, sözlü iletişim biçimlerinde de kendilerine özgü bir ifade biçimi mevcuttur.Konuşabilen otistik çocukların mekanik bir ses tonu ve kalıplaşmış sözel ifadelerle konuştukları görülür(konuşmalarında,duygu,jest,mimik yoktur veya azdır).
Ekolali otizmin klasik belirtilerinden biri olmasına rağmen her otistik çocukta görülmez.Mevoy, Loveland ve Landry’ye (1988)’e göre ,hemen tekrarlama şeklinde olan ekolali,kendini çok az ifade edebilen ve diğerleriyle çok az iletişim kurabilen otistik çocuklarda daha sık görülmektedir.Shapiro(1977) ve Carr,Schreibman ve Lovaas(1975) otistik çocukların en çok kendilerine yöneltilen soru veya direktifleri anlamadıklarında ya da verilecek cevapları olmadığında hemen ekolaliye başvurduklarını bulmuşlardır(Lord ve Paul;1997:208).

Brothers’a göre ,otizmin çok hafif formlarında tamamen normal bir gelişim ve hayat çizgisi izleyen otistikler ileri yaşta kişiler arası ilişkide ima,mecaz ve mizahi kavramda sorunlar yaşarlar.Diğerleri ilgi,başarı,zevk paylaşımı,ilişkilerinde toplumsal ve duygusal karşılıklık sınırlıdır(Korkmaz;200:131).
Çevrelerine bu denli kayıtsız olan otistik çocukların kendiliklerinden ilişkiyi başlatabilmeleri ve otistik olmayan çocukların kendiliklerinden öğrenebildikleri temel becerileri öğrenebilmeleri çok güçtür.Otistik çocukların yaşamlarında gerekli olan becerileri öğrenebilmleri,topluma uygun davranışları sergileyebilmeleri ve sosyalleşebilmeleri için yapılacak ilk iş:onlara İLİŞKİ KURMAYI öğretmektir.


Hazırlayan: Aymen BALIKÇI MS,PT
Kaynak:Farklı Gelişen Çocuklar (Adnan KULAKSIZOĞLU), ICDL

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Otizm Spektrumunda İletişim Problemleri ile İlgili Kavramlar : otizm, yaygın gelişimsel bozukluk, iletişim problemleri, çocukta otizm, otistik, otizm spektrumu, otizmde iletişim
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Otizm Spektrumunda İletişim Problemleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Aymen BALIKÇI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Bel Fıtığı , Fzt.Celal ŞAHİN
 • Lumbosakral Fıtık Hastalarında, Ekstansiyonda Traksiyonun Etkinliği , Fzt.Celal ŞAHİN
 • Bel Tutulması ve Bel Ağrılarında Fizik Tedavi , Fzt.Umut PAKSOY
 • Ayakkabı Seçimi , Fzt.Alper KIZIL
 • Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı? , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Felç-İnme Hastalarında Rehabilitasyon , Fzt.Süleyman YILMAZ
 • Korkulu Rüya Osteitis Pubis Sendromu (Ops) ve Rehabilitasyonu , Fzt.Mustafa YALÇIN
 • Topuk Dikeni(Kalkaneal Epin) ve Tedavisi , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Anat Baniel Metodu Nedir? , Fzt.Mustafa Tarık KOBAN
 • Pilates ile Gelen Güzellik , Fzt.Gökhan AYGÜL
 • Femoroasetabular Sıkışma Sendromu , Uzm.Fzt.Adil SONGUR
 • Skolyoz İhmale Gelmez! , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Duyu Bütünleme Eğitimi Nedir? , Fzt.Ümmühan ÇÖPKES
 • Periferik Sinir Yaralanmaları ve Brachial Pleksus , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Bel Problemlerinde Fizyoterapi , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Fibromiyalji Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür? , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Serebral Palsy(Cp) ve Rehabilitasyonu , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Parkinson Hastalığı ve Fizik Tedavisi , Fzt.Umut PAKSOY
 • İnme(Felç) Sonrası İyileşme ve Rehabilitasyon Süreci , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) ve Fizyoterapi , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  04:29
  Top