TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
ELLER, AYAKLAR VE KOLTUK ALTLARINDA TERLEME NEDENLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Füsun TÖRE Fotoğraf
Dr.Füsun TÖRE
Kocaeli
Doktor "Deri ve Zührevi Hastalıklar - Dermatoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 7 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 16310,

* Yayın Tarihi : 13-02-2010 - 13:31 (2297 gün önce),

* Ortalama Günde 7.10 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 5332 , Kelime Sayısı : 706 , Boyut : 5.21 Kb.
ELLER, AYAKLAR VE KOLTUK ALTLARINDA TERLEME NEDENLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Eller, ayaklar ve koltuk altlarında normalden fazla terleme ,sosyal hayatı oldukça etkileyen bir durumdur.

Bölgesel terlemede çoğunlukla,altta yatan sağlık sorunu araştırılmalıdır.Ancak buna karar verirken terlemenin ne zaman başladığı önemlidir.Çocukluktan beri mi, yetişkinlikte mi başladığı günün hangi saatlerinde olduğu, uykuda olup olmadığı, stresle ilgili, mevsimsel değişimler, eşlik eden diğer şikayetler de öğrenilmelidir.
Avuç içi ve ayak tabanında az miktarda terlemenin kavramayı kolaylaştırıcı bir işlevi vardır.Ancak fazla terleme ile de tutma, kavrama zorlaşır, elden obje kayar, ayakkabı ve terlik içinde ayaklar zorlanır.

El ve ayak tipi terleme stresle uyarılır, sıklıkla uykuda görülmez.Koltuk altı tipi ergenlikte başlar, ısıya yanıt verir, yani sıcakta artar.Bu bölgesel terlemeler 30’lu yaşlardan sonra azalır,ellerde soyulmalara, çatlamalara, egzamaya neden olabilir.Ayak tabanında ciltte şişme, yumuşama, mantar enfeksiyonları, kaşıntı, su toplamaları olabilir.Bakterilerinde katkısıyla rahatsız edici kokuya neden olabilir.(bromhidroz) Islaklığa bağlı üşüme, şişme hissi, soğuktan sıcağa girildiğinde ve heyecanlanıldığında, kalabalık ortamlarda el ayaklarda aşırı terleme olabilir.

Giysilerde, ayakkabilarda aşırı ıslaklığa bağlı görüntü bozulması erken deformasyona neden olur.Bölgesel aşırı terlemenin sebebi sempatik sinir uçlarının aşırı çalışmasıdır.Uyanıklıkta aktif olan bir sistem olduğu için bu kişilerde gece terlemesi olmamaktadır.Bölgesel terleme çoğunlukla yapısaldır ve genetik özellikler taşıyabilir.

TEDAVİ :

Tedavide kremler etkili olmaz.Antikolinerjik hapların yan etkileri olmakta ve pek etkili de olmamaktadır.Topikal antiperspirantlar ve deodorantlar etkili olabilir ancak sık sık uygulamayı gerektirir ve deri tahrişine neden olabilir.
İyontoferez yani galvanik akım, özellikle el ve ayak terlemelerinde %97 etkilidir.Su içinde, el ve ayak bölgesinde doğru akım verilmesini sağlayan bir makine ile uygulanır.Koltuk altı bölgesi için özel aparat uygulanır.Devam tedavisinde hasta ev için alacağı cihazla tedaviye devam edebilir.

GALVANİK AKIM NASIL ETKİLİYOR ?

Tam bilinmemekle birlikte elektrik akımının ter bezlerinin cilde açılım yerlerinde, devam eden seanslarda hafif bir kalınlaşma yaptığı veya iyon akımının ter bezlerinin salgılayıcı hücrelerinin fonksiyonlarını geçici bloke ettiği düşünülmektedir.

CERRAHİ TEDAVİNİN YERİ

Koltuk altı terlemesi için bir seçenektir ancak ciltte görünür bir kesi izi bırakır.Torasik sempatoktemi genel anestezi gerektirir ve hastaların %84’ünde vücudunun diğer bölümlerinde kompensatuar aşırı terlemeye yol açabilir.
Koltuk altlarında terleme tedavisinde iyontoferez yöntemi %60 başarıya sahiptir.İlk uygulamaların doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir.

ETKİLİ TEDAVİ YÖNTEMİ

Koltuk altı terlemesinde diğer tedavi yöntemi de oldukça etkili ve özellikle, sadece koltuk altı terlemesi olanlarda ilk tercih edilecek yöntem olan BOTOX yöntemidir.Bu yöntem enjeksiyon şeklinde uygulanır ve 9-12 aya kadar etkilidir.Kozmetik olarak da hastaları sonderece rahatlatmaktadır.

1-TERLEME HANGİ BOYUTLARA ULAŞTIĞINDA AŞIRI TERLEME OLARAK KABUL EDİLİR ?

Terleme vücut ısısının kontrolünü sağlar.Normalde bir kişi terleyerek günde 400-500 lt. sıvı kaybeder.Bu miktarın üzerinde olan ve terleme önleyici ürünlerle giderilmeyen terleme,aşırı terleme olarak kabul edilir.

2- AŞIRI TERLEMENİN NEDENLERİ NELERDİR ?

Stresli olduğumuzda,sinir sisteminin sempatik sistem dene özel bir bölümü çalışır ve terlemeye neden olur.Ama insanların % 1 inde bu sistem hiçbir stres olmadan da aşırı çalışmaktadır.Bu kişilerde terleme el, ayak tabanı, koltukaltı ve yüzde görülebilir.Bunun dışında tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezinden kaynaklanan bazı hastalıklar, şişmanlık,menapoz,ağır psikolojik rahatsızlıklar ve bazı ilaçlarının kullanılması(antidepresan,uyuşturucu alımı) sonucu terleme gelişebilir.

3-AŞIRI TERLEMESİ OLAN KİŞİLER NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Öncelikle hastanın terlemeye neden olabilecek bir hastalığı olup olmadığı araştırılır.Herhangi bir hastalığı saptanırsa öncelikle bu sorun tedavi edilir.Örneğin ; aşırı kilosu olan hastalar zayıflama tedavisine alınır.Hastanın az terleten kıyafetler seçmesi önerilir.Tedavide önce terleme giderici aluminyum indioksit içeren kremler,jeller,losyonlar kullanılabilir.Bu ürünler hergün kullanılmalıdır.Bu ilaçların yanma ve tahriş gibi yan etkileri olabilir.Bunların etkili olmadığı durumlarda cerrahi dışı yöntemler denenir.

4- TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR ?

Bu yöntemlerin ilki avuç içi,ayak tabanı ve koltukaltı terlemeleri için kullanılabilen iyontoforez tedavisidir.Su banyosu içinde el ve ayaklara minimal düzeyde galvanik elektrik akımı verir.Hafif ve orta şiddetteki vakalarda oldukça etkilidir.Tedavi başarı oranı % 85-90 oranında değişir.Tedavi yaklaşık bir ay toplamda 6-8 uygulama yapılır.

Diğer bir yöntem ise Botox ilacının deri altına enjeksiyonudur.Botox ter bezlerini çalıştıran yüzeysel deri sinirlerinde felç yaparak etkili olur.Koltukaltı ,el ve ayaklara uygulanabilir.Oldukça etkili olan bu yöntemin hiçbir yan etkisi yoktur.İlacın etkisi 8-12 ay devam eder.Bu sürenin bitiminde yeniden enjeksiyon yapmak gerekir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"ELLER, AYAKLAR VE KOLTUK ALTLARINDA TERLEME NEDENLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Füsun TÖRE'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Menopoz Ve Osteoporoz(Kemik Erimesi) , Dr.Derya Zerrin GÖKAY
 • İnfertilite(Kısırlık) , Dr.Derya Zerrin GÖKAY
 • Gebelikte Tarama Testleri , Dr.Derya Zerrin GÖKAY
 • Gebelik Ve Aşılar , Dr.Derya Zerrin GÖKAY
 • Mide Küçültme Ameliyatı , Dr.Tufan ERGENÇ
 • Gebelikte Beslenme , Dr.Derya Zerrin GÖKAY
 • Kaş Ekiminde Doğallık Çok Önemli , Dr.Emrah ÇİNİK
 • Kaygı Mı Korku Mu? , Dr.Sevilay ZORLU
 • Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer? , Dr.Esin BARAK
 • Saç Dökülmesinde Prp Tedavisi , Dr.Esin BARAK
 • Aşırı Terleme Ve Tedavisi , Dr.Esin BARAK
 • Hasret Ne Yana Düşer Usta, Vatan Ne Yana / Almanya Göçü Ve Değişen Anlamlarının Sinemada Yansıması (Göç Ve Ruh Sağlığı) , Dr.Hira Selma KALKAN
 • Aklın Yaratımları , Dr.Hira Selma KALKAN
 • Ketiyapin Kullanımına Bağlı Akut Generalize Ekzantematöz Püstüloz , Dr.Hira Selma KALKAN
 • Fobiden Hobiye , Dr.Mustafa GÜVELİ
 • Kol Altı Kararmasına Çözüm Yöntemleri , Dr.Jale YÜKSEK
 • Suni Sancı Korkunç Mu Gerçekten? , Dr.Güzin BAŞCI
 • Saç Ekimi Sonrası Yapılması Gerekenler , Dr.Emrah ÇİNİK
 • Psikiyatrik İlaçlar Bağımlılık Yapar Mı? , Dr.Ali Algın KÖŞKDERE
 • Saç Mezoterapisi , Dr.Emrah ÇİNİK
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  20:13
  Top