TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
MANUEL TERAPİ NASIL BİR TEDAVİDİR?

Erkan ALP Fotoğraf
Fzt.Erkan ALP
Isparta
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 7 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 10114,

* Yayın Tarihi : 21-02-2010 - 01:05 (2522 gün önce),

* Ortalama Günde 4.01 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4298 , Kelime Sayısı : 462 , Boyut : 4.20 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Fzt.Erkan ALP hakkında söyledikleri:
Erkan abi ile mesleğe adım attığım ilk anda öğrencilikte tanıştım ve halen süren 12 yıllık bir dostluğumuz vardır. Meslekteki püf noktaları, davranış, bilgi ve tecrübemin temellerini atan yegane kişidir. yenilenen ve gelişen meslek dalları ve tedavilere olan yaklaşımı bize halen ilham vermektedir. hastalarına gösterdiği ilgi ve alaka ve hastalıklara pratik ve özgün tedavi yaklaşımı beni ve diğer arkadaşlarımı da bu mesleğe daha sıkıca bağlamıştır.
erkan alp gibi fizyoterapistlerle tanışmaya ve çalışmaya her zaman fırsat bulamamaktayız o yüzden sağol, varol erkan alp...

saygılarımla.

(mustafa yığılıtaş, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 03-09-2014)

Erkan abiyle sdü de fizyoterapi ve rahabilitasyon bölümünde okurken 4. sınıf stajlarım sırasında tanıştım.Mesleğine olan ilgisi ve bitmez tükenmez öğrenme tutkusu beni çok etkiledi.Biz onun yanına bir şeyler öğrenmek için gelmiştik ama çok fazla şey öğrendiğimi düşünüyorum.Onu elinde yeni bir mesleki kitabı okurken görmek hiçde az görülen bir durum değil.O ve silah arkadaşı (gerçekten haklı bir savaştı onların verdikleri) İ.Aşkın Varol'dan mesleğimizin ne kadar gelişmeye açık ve her zaman emek verilmeye değer olduğunu öğrendim. O kadar sıcak, samimi ve güler yüzlüydüler ki iyiki devlet hastah... [DEVAMI..]
(elif dilara durmaz, Danışan, 01-08-2011)

Fzt.Erkan ALP Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
MANUEL TERAPİ NASIL BİR TEDAVİDİR?

[Manuel Terapi (MANUEL FİZİK TEDAVİ)
Elle yapılan tedavi anlamına gelir. Eklemlerde, omurgada, konnektif dokuda ve kaslardaki kısıtlılıkları, ağrıyı ve fonksiyon kaybını tedavi etmek için el ile vücuda uygulanan mobilizasyon/ manüplasyon(EKLEMLERE), yumuşak doku vb. tekniklerinin tamamıdır.
Mobilizasyon: Eklemlerdeki fizyolojik veya yardımcı hareketleri kullanarak, kontrollü, osilatör veya sabitlenmiş bir kuvvetle mobiliteyi arttırarak ağrı azaltmak için kullanılan bir yöntemdir. Hasta hareketi durdurabilir.Ör: Mulligan Konsepti

Manüplasyon: Anestezi altında yapılabildirği gibi bir ekleme yüksek hızda kısa amplütütlü uygulanan ve de eklemin anatomik hareket sınırının ötesine geçen yöntemdir.hasta harekete engel olamaz. Genellikle ‘’klik ‘’ sesi alınır.
Yumuşak doku teknikleri: yumuşak dokuya(DERİ, SUBKUTEN KONNEKTİF DOKU, KAS, LİGAMAN, PERİOST) elle uygulanan değişik masaj teknikleridir. Derin Stroking Masajı, Friksiyon Masajı, Skar Doku Mobilizasyonu FONKSİYONEL MASAJ, VİBRASYON, KONNEKTİF DOKU MASAJI Vb.

Hiçbir cihaza veya makinaya ihtiyaç yoktur. Aynı zamanda diagnostik amaçlada kullanılmaktadır. Bu tedaviyi uygulayan kişiyede manuel terapist denmektedir. Tıp hekimleri arasında az bilinen bir yöntemdir. Manuel terapiyi uygulayan kişinin artrokinematik, anatomi, kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarını ve teknikleri bilmesi şarttır.
Manuel terapinin tarihi Hipokrata dayanır.Teknolojinin gelişmesine rağmen manuel terapi geçerliliğini korumuş ve de bilimsel alt yapısını güçlendirmiştir. Dünyada manuel terapi alanında birçok akademi ve enstitü kurulmuştur. Bu kuruluşlar özellikle fizyoterapistlere meslek sonrası eğitimler vermektedir.Ör:
Ayrıca yaklaşık 15 yıldır pub med index te bilimsel olarak bu alandaki çalışmalar aşağıdaki dergilerede yayınlanmaktadır. The Journal of Manual and Manipulative Therapy, Manual Therapy, and the Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics

Manuel terapiyi kimler uygular ?

Başta fizyoterapistler olmak üzere, bazı ülkelerde şiropraktisler, osteopatlar ve fiziatrisler de bu uygulamaları yapmaktadır.Gelişmiş ülkelerin çoğunda mesleklere ait spesifik uygulama alanları devletler tarafından belirlenmişken maalesef ülkemizde birincil manuel terapi uygulayıcıları kırıkçı ve çıkıkçılardır. Tabi bu kişiler bu alanda eğitim almamış kişilerdir. Bu gelenek eski mısır ve asya geleneğidir. Malesef ülkemiz bu alanda çok geridedir.Fizyoterapistler lisans eğitiminde manuel terapiyi ders olarak almaktadır. Son zamanlarda ülkemizdeki fizyoterapistler Almanya, Hollanda, Avustralya, Amerika gibi ülkelerden gelen fizyoterapistlerden manuel terapi teknikleri hakkında teorik ve pratik eğitimler alarak uygulamaktadırlar. Ülkemizde bu alanda açık çok fazladır. Devletimizin bu alanda, örnek ülkelere benzer uygulama yapması şarttır.
ÇOK BASİT BİR MANUEL FİZİK TEDAVİ TEKNİĞİ İLE GEÇEBİLECEK BİR RAHATSIZLIK İÇİN HASTALARA BİR SÜRÜ TETKİK VE TEDAVİ UYGULANMAKTA VE BUNUN FATURASI DEVLETE ÇIKMAKTADIR.Ülkemizdeki uygulamalar fizik tedavi değil çoğunlukla fiziksel tıp kültürüdür (yani elektroterapi kültürü).Fizik tedavi gören bir hastaya ülkemizde klasik olarak yüksek olasılıkla hotpack, ultrason, tens (bazen enterferansiyel , cihazla traksiyon) uygulanmaktadır.
Manuel terapi (MANUEL FİZİK TEDAVİ) teknikleri nelerdir.
Dünyada birçok farklı teknik vardır. Bu teknikler bölgesel olarakta ülkeden ülkeye değişmekle beraber fizyoterapistler tarafından en çok kullanılan mobilizasyon/manüplasyon ve yumuşak doku teknikleri aşağıdakileridir.

*** Mulligan konsepti
***Kaltenborn-Evjent Konsepti
***Mckenzie Konsepti
***Cyriax
***Myofasial Terapi Ve Tetik Nokta Teknikleri
***Kraniosakralterapi
***Maitland
***Sinir Mobilizasyonu
***Lenfatik Drenaj Teknikleri
***Osteopatik Tedaviler
***Bantlama teknikleri (kinezyotape ve klinik bantlama)
kullanılmaktadır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

MANUEL TERAPİ NASIL BİR TEDAVİDİR? ile İlgili Kavramlar : manuel terapi, manuel terapi nedir, manuel terapi tekniği, manuel fizik tedavi
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"MANUEL TERAPİ NASIL BİR TEDAVİDİR?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Erkan ALP'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı? , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Felç-İnme Hastalarında Rehabilitasyon , Fzt.Süleyman YILMAZ
 • Korkulu Rüya Osteitis Pubis Sendromu (Ops) Ve Rehabilitasyonu , Fzt.Mustafa YALÇIN
 • Topuk Dikeni(Kalkaneal Epin) Ve Tedavisi , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Anat Baniel Metodu Nedir? , Fzt.Mustafa Tarık KOBAN
 • Pilates İle Gelen Güzellik , Fzt.Gökhan AYGÜL
 • Femoroasetabular Sıkışma Sendromu , Uzm.Fzt.Adil SONGUR
 • Skolyoz İhmale Gelmez! , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Duyu Bütünleme Eğitimi Nedir? , Fzt.Ümmühan ÇÖPKES
 • Periferik Sinir Yaralanmaları Ve Brachial Pleksus , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Bel Problemlerinde Fizyoterapi , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Fibromiyalji Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür? , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Serebral Palsy(Cp) Ve Rehabilitasyonu , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Parkinson Hastalığı Ve Fizik Tedavisi , Fzt.Umut PAKSOY
 • İnme(Felç) Sonrası İyileşme Ve Rehabilitasyon Süreci , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) Ve Fizyoterapi , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Diyabet (Şeker Hastalığı) Ve Rehabilitasyonu , Fzt.Cihan CİCİK
 • Gebelik Döneminde Egzersiz , Fzt.Cihan CİCİK
 • Romatoid Artritte (İltihaplı Eklem Romatizması) Fizyoterapi , Fzt.Cihan CİCİK
 • Osteoporozda (Kemik Erimesi) Fizyoterapi Uygulamaları , Fzt.Cihan CİCİK
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  11:52
  Top