2007'den Bugüne 79,032 Tavsiye, 25,417 Uzman ve 17,709 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Vajinismus'a Giden Yol
MAKALE #461 © Yazan Uzm.Psk.Şahin UÇAR | Yayın Aralık 2007 | 5,313 Okuyucu
Gelenek ve görenekler; örf ve adetler toplumların kimliğidir. Bir toplumu diğerlerinden ayıran özellikler bütünüdür. Bir başka deyimle toplumsal kişiliğin parçalarıdır. Sosyolojik olarak toplumlar için önemli değerlerdir. Ve her toplumda farklılaşmakla birlikte zaman içinde değişim ve gelişime uğrayabilirler. Gelenek ve görenekler , örf ve adetler bir toplumu ve toplumun içinde yer alan bireyleri olumlu ve/ ve ya olumsuz olarak etkiler.

Sosyal normlar, toplumsak kurallar, toplum içindeki bireyi etkiler. Bu kurallar toplumsal doku içinde bazen bireyleri çok güçlü bir şekilde etkiler. Çünkü toplumsal normlar yazılı olmayan kurallar kanunlar bütünüdür.

Bu sosyal kanunlara uymayan bireyler için bir takım ceza mekanizmaları da vardır. Yazılı kurallara uymayan bireylere mahkemelerin verdiği cezayı, toplumsal yapı, kendi yapısı ve dinamiği içinde en uygun şekilde cezalandırır. Bu cezalar arasında; ayıplama , kınama , küçük görme, hor görme, alaya alma , dışlama , gibi yöntemlerle yapar. Ve bu sosyal baskı, toplum içinde yaşayan ve sosyal bir varlık olan insanın algısını , düşünüşünü, duygusunu ve davranışını etkiler.


Soysal kuralları oluşturan gelenekler görenekler; örf ve adetler bir/ birer din değildir. Ancak dinsel kurallar gibi toplumsal yaşantıyı etkiler / düzenler. Toplumu oluşturan bireyler için bazen dinsel inançların yerini alabilir. Dolayısıyla bu inançlar telkin işlevi görebilir..

Bu sosyal yapının ve normların birçok olumlu yönleri vardır. Ancak olumlu yönlerinin yanı sıra birçok olumsuz tarafları da vardır. Deneyimler sonucu oluşturulan birçok bilgi vardır. Bunlardan bazıları yanlış ve saçma olmasına rağmen uygulanır. Toplumu oluşturan her birey zamanla ve kendiliğinden sosyalizasyon süreci yaşarken aynı zamanda bu kültürel değerleri de edinir. İyi veya kötü ; doğru veya yanlış olduğu çoğu zaman değerlendirilmeden kabul edilir. Bu durum Törel Hipnozu ifade eder. (Uçar,Sahin) Bilinçaltı nın işleyiş mekanizması ile son derece uyumlu olan bir süreç toplumun bireylerinin davranışlarını değiştirme sürecidir..

Toplumsal yaşamımızda çok önemli bir yere sahip olan cinsellik de bundan etkilenir. Toplumun genel yargısı ve inancı bireylerin inancı haline gelmeye başlar.Toplumumuzda geleneklerin, göreneklerin ; örf ve adetlerin etkisini görmek mümkündür. Sosyal normlar toplumdaki cinselliği de pekala etkilemektedir.

Yumuşak Yatakta Kan Akmaz.

Cinsel yaşamımızı olumsuz etkileyen örf ve adetlere örnekler verilebilir.

- İlk gece ve ilk ilişki sert bir yerde uzanılarak olmalıdır. ilişki yumuşak yatakta olmaz !
- Yumuşak yatakta bekaretin bozulursa gelecekte hiçbir isteğin yerine gelmez !
- İlk gece yapılan cinsel ilişki, oturma odasında ,yerde uzanılarak ve battaniyenin üzerinde yapılmalıdır.
- İlişki bittikten sonra kadın ayağa kalkmalıdır ki kan akabilsin.
- Kan aksın ki bakire olduğun anlaşılsın
- Eğer sert bir yerde bekaretin bozulursa her dileğin yerine gelir !

- Eğer ilk gece sevişmeden önce 2 rekat namaz kılarsan , oturma odasında sert bir yerde battaniyenin üzerinde sevişirsen ve seviştikten sonra kadın ayağa kalkar ve kan akıtırsa her dileği yerine gelir. Eğer bunları yapmazsa hiçbir isteği yerine gelmez..

Cinsellikle ilgili zihnimizde ne tür tasavvurlar, yargılar taşıyoruz ? Ya da cinsellikle ilgili edişelerimiz kaygılarımız, beklentilerimiz neler ? Acaba zihnimizdeki cinsellikle ilgili duygular ve düşünceler, doğru mu ? cinselliğin doğasına uygun mu yoksa mitler ve hurafelerle çarpıtılmış mı ? Türk Dil Kurumu verilerine göre; geleneksel olarak yayılan veya toplumun hayal gücü etkisiyle biçim değiştiren, Tanrı, Tanrıça, evrenin doğuşu ile ilgili hayali, alegorik bir anlatımı olan halk hikayelerine “mit” denir.. Cinsel mit ise cinsel konularda toplumda genel geçer kabul görmüş, doğruluğu genellikle pek sorgulanmadan kabul edilen, toplumsal yapı içinde kulaktan kulağa yayılan abartılı ve yanlış inanış düşünüşlerdir. Cinsel mitler, her toplumun kapalı kapılarının ardındaki cinsellik inancını da gösterebilir. Toplum oluşturan bireyler arasında cinsellik ile ilgili korku ve kaygıları da yansıtırlar. Yanlış olan bu cinsel inanışlara halk deyimiyle cinsellikle ilgili “hurafe’’ denir. ( keçe, C )

Gerek kültürel kodlama ürünü olsun gerekse bir korku yaşantısı ya da bir öğrenme ürünü de olsa, vainismus tedavi edilebilir bir cinsel işlev bozukluğudur.

Vajinismus ve Analitik Hipnoz Tedavisi

Analitik hipnoz uygulaması esnasında Regresyon temel araçlarımızdandır. Regresyon ile, hesabını kesmediğimiz, bitirmediğimiz,bitiremediğimiz geçmişteki yaşantılarımızın şimdiki yaşamımızı etkileyen nedenlerini buluruz. ve Şimdi’ yi etkileyen nedenler ortadan kaldırıldıktan sonra yaşamımızda çok önemli bir değişme olur. Bu değişimin adı iyileşmedir. Bu bir geçmiş yaşam terapisidir.

Vajinismus sorunu olan bir danışanım için de Regresyon son derece başarılı sonuçlar vermiştir. Vajinismus bir korkudur. Bazen de yoğun hissedilen cinsel ilişkiye girmekten duyulan anlamsız ve nedensiz bir korkudur. Bazen de cinsel ilişki sırasında acı çekilebileceği korkusudur.

Danışanım bayan M tarafımıza başvurduğunda 23 yaşında ve yaklaşık 2 yıldır evliydi … seanslardan birinde danışanımın geçmişte yaşamış olduğu aşağıdaki yaşantılarla karşılaştık. Tabiyki tüm aşağıdaki olay ve durumlar hipnoz altında Age Regresyon sırasında belirmiştir. Kayıtlar mümkün olduğunca aslına bağlı kalınarak aşağıya çıkarılmıştır. M danışanımızı T ise terapist i belirtmektedir.

M- 15 yaşındayım. Annemi dinliyorum annem teyzemle konuşuyor. Beni anlatıyor. Annem diyor ki, ben 2- 3 yaşındayken sandalyeden düşmüşüm ve vajinam kanamış , beni doktora götürmüşler . Doktor , sadece yüzeyel bir hasar olduğunu söylemiş. Annem teyzeme diyor ki ; eğer bizim kız evlendiğinde bir sorun ( bakire olmadığı söylenirse ) olursa bunun nedeninin bu kaza olduğunu söylüyor.

T- Annen bunları anlatırken sen ne hissediyorsun ?

M- Ben bunları dinlerken çok endişelendim ve endişemi annem anladı. Ve beni rahatlatmak için doktora gidiyoruz. Annem babam ve ben . . .

T- 15 yaşındayken, bu konuşmaların ardından bekaret kontrolü için mi doktora gidiyorsunuz ?
M- Evet , sadece bunun için doktora gittik ve doktor baktı . Hiçbir şey yok dedi. Açıkçası sadece bu yüzden ona gittiğimize de inanmadı. 2-3 yaşında öyle bir olay oldu diye endişeye kapılmamızın yersiz olduğunu söyledi..
T- Seni doktora gitmeye zorlayacak kadar endişelendiren ne ?
M- Ya bakire değilsem diye çok korktum.

Danışan bayan M 15 yaşında olduğu sırada anne- teyze ikilisinin konuşmasını dinler ve ben bakire miyim ? endişesine kapılır. Acaba bakire değil miyim korkusuyla doktora gider. Aldığı cevap onu rahatlatır.

Seansın bu evresinde , geçmişe atıfta bulunmuş olması anlamlı bulundu. Danışanın 15 yaşında olduğu sırada bu olay ile birlikte beliren korku, kaygı ve endişeleri ortadan kaldırıldıktan hemen sonra bu olayla bağlantılı olan 2-3 yaşındaki yaşantıya ( geçmişe ) dönüldü.

D- 2 yaşındayım . Evimizdeyiz. Evde abim var. Annem var. Babam var. Yemek yiyoruz. Ben sandalyenin üzerindeyim. Oynuyor değişik hareketler yapıyorum. Masaya uzanırken sandalye sallanıyor ve ben düşüyorum . annem geliyor ve beni kaldırıyor. Kilotlu çorabımı çıkarıyor. Annem kilotlu çorabımı çıkarıyor ve ( kendi ) ağzını kapatıyor. O çok korkuyor .


T- Annenin ağzını kapatarak korkuyor olması sana ne hissettiriyor ?
M- Kötü bir şey oldu bende korkuyorum. Sonra da kanıyor diyor ve babama kanı gösteriyor. Haydi doktora gidiyoruz diyor.
T- Annenin bu davranışları ,bu sözleri sana ne hissettiriyor ?
M- Kötü bir şey olmuş ve beni doktora götürüyorlar.. korkuyorum
T- Seni korkutan ne ?
M- Annem çok korkuyor. Elleri titriyor. Annem telaşlı gibi görünüyor .. dizlerini dövüyor.

. . . .

Acil e gidiyoruz. İçerde hemşire var. Annem var, babam var.
T- Ne var neler oluyor orada ?
D- Hemşire ile annem beni soyuyorlar. Şimdi doktor geldi. Anneme diyor ki; ‘’ annesi dizlerini bük ve bacaklarını tut.’’
T- Doktorun bu söyledikleri sana ne hissettiriyor ?
D- Kötü bir şey olacak. ! çok acıyacak korkuyorum
Doktor bana doğru dönüyor. Elinde spatula’ ya benzer bir şey var. Annem beni tutuyor. Korkuyorum. Doktor elindeki spatula’ ya benzer şeyi şeyime ( vajinama ) dokunduruyor.
- Doktor elindeki ile dokununca ne hissediyorsun ?
- İrkiliyorum.

- Acıyor mu?
- Hayır , ama acıyabilir diye korkuyorum. Bana dokunmasından rahatsız oluyorum. Kendimi geriye doğru çekiyorum.

Vajinismus’ u bu cümlelerden daha iyi ne anlatabilir ki ! seansın akşından da anlaşıldığı üzere reel olarak 23 yaşındaki danışanım bayan M ; regresyondayken öncelikle 15 yaşında bakireliğin konuşulduğu bir ortamda duydukları nedeniyle endişelenir. O an evdedir ve annesi ile teyzesinin konuşmalarına tanık olur . ve içini çok derin bir endişe kaplar. O kadar endişelenir ki ; annesi onu Dr’ a götürmek ve onu rahatlatmak ister.

Ancak tüm bunlar danışanımız bayan M’ nin 2 yaşında olduğu sırada gerçekleşir. 2 yaşında yaşantılanmış olan bu durumu 15 yaşında olduğu sırada annesinden
duyduğunda korkuyla doluyor.

Danışanımız bayan M’nin evlendikleri ilk gece eşi ile birlikte olmak istediklerinde ise törensel bir sahne yaşantılanır. Danışanımız bayan M’ ye göre ve onun annesine göre ilk gece evlilik yaşantısı için önemlidir ve kutsaldır. Bu nedenle bu özel gece özel koşullarda yaşantılanması gerekmektedir. İşte bu özel koşullar…

- İlk gece ve ilk ilişki sert bir yerde uzanılarak olmalıdır. ilişki yumuşak yatakta olmaz !
- Yumuşak yatakta bekaretin bozulursa gelecekte hiçbir isteğin yerine gelmez !
- İlk gece yapılan cinsel ilişki, oturma odasında ,yerde uzanılarak ve battaniyenin üzerinde yapılmalıdır.
- İlişki bittikten sonra kadın ayağa kalkmalıdır ki kan akabilsin.
- Kan aksın ki bakire olduğun anlaşılsın
- Eğer sert bir yerde bekaretin bozulursa her dileğin yerine gelir !

- Eğer ilk gece sevişmeden önce 2 rekat namaz kılarsan , oturma odasında sert bir yerde battaniyenin üzerinde sevişirsen ve seviştikten sonra kadın ayağa kalkar ve kan akıtırsa her dileği yerine gelir. Eğer bunları yapmazsa hiçbir isteği yerine gelmez..

Tüm bunlar danışanımız bayan M’ nin cinsel yaşantıyı algılayışındaki dinamikleri yansıtmaktadır. Bu algı onun cinsel yaşamını olumsuz yönde etkilemesine rağmen bu kısır döngüden de bir türlü kurtulamamaktadır. Çok İstiyor olmasına rağmen bilinçaltına yerleşen vajina ile ilgili korku ve kaygısı ilişkiye girmesini engelliyor. ve Age Regresyon esnasında bu korkunun nedenini bulundu ve bu korku duygusu bilinçaltı düzeyde bir duygu olarak nötrleştirildi. Bu durum onun cinsellikle ilgili olan sorununun altında yatan nedenlerin kalkmasına neden oldu .


Uzm Psk Danışman Şahin UÇAR - Bursa
www.hipnozterapisi.com
0505 5006809
224 222 2015
hipnoterapist cinsel terapist
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Vajinismus'a Giden Yol" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Şahin UÇAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Şahin UÇAR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Şahin UÇAR Fotoğraf
Uzm.Psk.Şahin UÇAR
Bursa
Uzman Psikolog - Uzman Psikolojik Danışman
Psikolog & Psikoterapist & Hipnoterapist & Cinsel Terapist & Evlilik Aile Terapisi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi153 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Şahin UÇAR'ın Yazıları
► Mutlu Evliliğe Giden Yol Uzm.Psk.Derya OĞUZ SARIALP
► Okul Başarısına Giden Yol Psk.Dnş.İlksen GÜZELCİK
► Giden mi Kalan mı Terk Eden Mi Psk.Burcu ATATÜR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,709 uzman makalesi arasında 'Vajinismus'a Giden Yol' başlığıyla benzeşen toplam 38 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Aldatmanın Psikolojisi ÇOK OKUNUYOR Şubat 2009
► Erken Boşalma Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? ÇOK OKUNUYOR Ocak 2009
► Onu Unutamıyorum / Unutmak İstiyorum ÇOK OKUNUYOR Temmuz 2007
► Evlenmeden Önce Dikkat Aralık 2013
► Hipnoz ve Doğum Temmuz 2013
► Hipnoz Haziran 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:49
Top